ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
27 червня 2014 року
м. Полтава
Справа №816/2026/14
Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Кукоба О.О., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві до Малого державного комунального підприємства "Ремонтник" про стягнення недоїмки зі сплати страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування,
В С Т А Н О В И В:
Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві (надалі - позивач, Управління) звернулось до суду з позовом до Малого державного комунального підприємства "Ремонтник" (надалі - відповідач, МДКП "Ремонтник") про стягнення недоїмки зі сплати страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування за травень-липень 2008 року та, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 25 червня 2014 року вих. №8345/08-11 просило стягнути з відповідача заборгованість загалом в розмірі 3429 грн 98 коп., посилаючись на несплату відповідачем недоїмки у добровільному порядку.
У судове засідання з’явився представник позивача.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, про дату, час та місце його проведення повідомлений належним чином; причин неявки суду не повідомив, заяв чи клопотань до суду не надав.
Зважаючи на приписи частин четвертої, шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд перейшов до розгляду справи у порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, з’ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні факти та відповідні до них правовідносини.
МДКП "Ремонтник" у встановленому законом порядку зареєстроване як юридична особа, код ЄДРПОУ 13953291 /а.с. 9-11/.
Відповідач у спірний період являвся суб’єктом солідарної системи пенсійного забезпечення та, як платник страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, перебував на обліку в Управлінні за реєстраційним номером 1494 /а.с. 5/.
МДКП "Ремонтник" до Управління подано розрахунки сум страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за травень-липень 2008 року, в яких самостійно визначено належну до сплати суму страхових внесків загалом в розмірі 3429 грн 98 коп. /а.с. 6-8/.
Оскільки вказану суму страхових внесків відповідачем своєчасно не сплачено, за особовим рахунком МДКП "Ремонтник" відображено недоїмку /а.с. 30-33/.
У зв’язку з несплатою відповідачем страхових внесків, позивач звернувся до суду з позовом про стягнення недоїмки.
Надаючи правову оцінку обґрунтованості позовних вимог, суд виходить з наступного.
Відповідно до вимог статей 14, 15 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058-IV (в редакції, чинній на момент виникнення та реалізації спірних відносин) МДКП "Ремонтник" являлось платником страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.
За приписами статті 18 вказаного Закону страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом. Страхові внески не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування. На ці внески не поширюється податкове законодавство. Законодавством не можуть встановлюватися пільги з нарахування та сплати страхових внесків або звільнення від їх сплати.
Згідно з частиною шостою статті 19 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхові внески нараховуються на суми, зазначені в частинах першій та другій цієї статті, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також незалежно від того, чи були зазначені суми фактично виплачені після їх нарахування до сплати.
Розмір страхових внесків визначено Законом України "Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування" від 26 червня 1997 року №400, а саме: 33,2% - від фонду оплати праці та 2 %, що утримуються із заробітної плати працюючих.
У відповідності до частини шостої статті 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Частиною першою статті 106 вказаного Закону визначено, що у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків, страхувальники зобов’язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку та розмірах, визначених цією статтею.
Абзацами 4-6 пункту 7 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" передбачено, що cуми внесків, нарахованих на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, та суми нарахованого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування до 1 січня 2004 року, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, не сплачені станом на 1 січня 2011 року, підлягають сплаті в порядку, що діяв до 1 січня 2011 року.
Стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.
На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
Матеріалами справи підтверджено, що Управлінням сформовано та надіслано відповідачу вимогу про сплату боргу від 04 вересня 2008 року №112 /а.с. 34/.
Зазначену вимогу відповідач отримав 11 вересня 2008 року, на підтвердження чого до матеріалів справи долучено копію рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення /а.с. 34/.
Докази оскарження вказаної вимоги у встановленому законом порядку в матеріалах справи відсутні.
Як визначено частиною п’ятнадцятою статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.
Згідно з частиною першою статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
МДКП "Ремонтник" доказів, що свідчили б про погашення вказаної суми недоїмки зі сплати страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування на день розгляду справи або ж спростовували доводи позивача, суду не надано.
Разом з тим, наявність у відповідача заборгованості зі сплати страхових внесків в розмірі 3429 грн 98 коп. підтверджено матеріалами справи в їх сукупності.
З огляду на викладене, вимоги позивача є правомірними і обґрунтованими. А відтак, позов необхідно задовольнити у повному обсязі.
За відсутністю документального підтвердження понесених сторонами судових витрат, питання щодо їх розподілу суд не вирішує.
Керуючись статтями 7-11, 41, 69-71, 86, 94, 122, 128, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві до Малого державного комунального підприємства "Ремонтник" про стягнення недоїмки зі сплати страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування задовольнити.
Стягнути з Малого державного комунального підприємства "Ремонтник" (код ЄДРПОУ 13953291; вул. Комсомольська, 59, м. Полтава, Полтавська область, 36011) на користь управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві (код ЄДРПОУ 22529735; вул. Калініна, 30, м. Полтава, Полтавська область, 36040) недоїмку зі сплати страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування за травень-липень 2008 року в розмірі 3429 (три тисячі чотириста двадцять дев’ять) гривень 98 (дев’яносто вісім) копійок.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання її копії з одночасним надісланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Суддя О.О. Кукоба