Харківський окружний адміністративний суд
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Харків
27 червня 2014 р. справа № 820/10374/14
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сагайдак В.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції, третя особа -Київський відділ державної реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції про зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивачі, ОСОБА_1, ОСОБА_2, звернулись до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції, третя особа - Київський відділ державної реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції, в якому просять суд зобов'язати Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції внести зміни до актових записів про народження дітей позивачів, а саме: до актового запису про народження сина ОСОБА_3 № 2870 від 27.08.2003 р., та зазначити прізвище дитини - "ОСОБА_3", власне ім'я дитини - "ОСОБА_3", без зазначення по батькові; прізвище батька - "ОСОБА_3", власне ім'я батька - "ОСОБА_3", без зазначення по батькові; прізвище матері - "ОСОБА_3", її власне ім'я - "ОСОБА_2", без зазначення по батькові; до актового запису про народження сина ОСОБА_4 № 4633 від 11.12.2004 р., розмежувати власне ім'я матері - "ОСОБА_2" та зазначити прізвище матері "ОСОБА_3" замість "ОСОБА_3", власне ім'я матері - "ОСОБА_2", без зазначення по батькові.
В обґрунтування позовних вимог позивачі зазначили, що при реєстрації народження його дітей у свідоцтвах про народження внесено помилкові дані щодо прізвища та імені дитини та батьків. З метою виправлення помилок через внесення змін до актового запису про народження дітей позивача ОСОБА_3 та ОСОБА_4, у відповідності до Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 р., ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулись із відповідною заявою до Київського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції та надали документи, необхідні для вирішення питання по суті.
Проте, від Київського відділу ДРАЦС позивачами було отримано висновок про відмову у внесенні змін до актового запису про народження № 2870, складеного 27.08.2003 р. на ОСОБА_3, та до актового запису про народження № 4633, складеного 11.12.2004 р. на ОСОБА_4, з тих підстав, що внесення змін до актових записів є неможливим, оскільки неможливо витребувати з Республіки В'єтнам актові записи про народження заявників для встановлення їх достовірних анкетних даних з причин відсутності міжнародних договорів в галузі цивільного та сімейного права між Україною та Республікою В'єтнам. Позивачі вважають вказану відмову необґрунтованою та просять суд прийняти рішення про зобов'язання відповідача внести відповідні зміни до актових записів про народження дітей позивачів.
Представник позивачів в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, надав заяву про розгляд справи за його відсутності.
Представник Відділу ДРАЦС по м. Харкову реєстраційної служби ХМУЮ в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, просив слухати справу за його відсутності.
Представник Київського відділу ДРАЦС реєстраційної служби ХМУЮ в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, надав заяву, в якій просив розглянути справу за його відсутності та прийняття рішення на розсуд суду, проти позовних вимог не заперечував.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд встановив наступне.
Згідно ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Порядок реєстрації актів цивільного стану в Україні регламентується Правилами реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 р. № 52/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.10.2000 р. за N 719/4940, та Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 р. № 96/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 р. за № 55/18793.
Судом встановлено, що позивач, ОСОБА_1, є громадянином Соціалістичної Республіки Вєтнам, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується копією паспорту (а.с. 7, 8). Позивач, ОСОБА_2, є громадянкою Соціалістичної Республіки Вєтнам, ІНФОРМАЦІЯ_2, що підтверджується копією паспорту (а.с. 11, 12).
Міським відділом РАЦС Харківського обласного управління юстиції у Книзі записів актів громадянського стану про народження 27.08.2003 р. було зроблено актовий запис за № 2870 про народження 16.04.2003 р. дитини позивачів ОСОБА_3 та видано свідоцтво про народження серії НОМЕР_2 (а.с. 6).
Згідно зазначеного свідоцтва, матір'ю дитини є громадянка Вєтнаму - ОСОБА_2, батьком є також громадянин Вєтнаму - ОСОБА_1.
При реєстрації актового запису та при видачі свідоцтва про народження ОСОБА_3 відділом реєстрації актів цивільного стану були допущені помилки, а саме: в графі прізвище дитини - прочерк, замість «ОСОБА_3», в графі ім'я, по батькові дитини - «ОСОБА_3», замість «ОСОБА_3», в графі прізвище батька - прочерк, замість «ОСОБА_3», в графі ім'я, по батькові батька - "ОСОБА_1", замість "ОСОБА_3", в графі прізвище матері - прочерк, замість «ОСОБА_3», в графі ім'я, по батькові матері - "ОСОБА_2", замість "ОСОБА_2",
Міським відділом РАЦС Харківського обласного управління юстиції у Книзі записів актів громадянського стану про народження 11.12.2004 р. було зроблено актовий запис за № 4633 про народження 16.08.2004 р. дитини позивачів ОСОБА_4 та видано свідоцтво про народження серії НОМЕР_3 (а.с. 5).
Згідно зазначеного свідоцтва, матір'ю дитини є громадянка Вєтнаму - ОСОБА_2, батьком є також громадянин Вєтнаму - ОСОБА_1.
При реєстрації актового запису та при видачі свідоцтва про народження ОСОБА_4 відділом реєстрації актів цивільного стану були допущені помилки, а саме: в графі прізвище матері - прочерк, замість «ОСОБА_3», в графі ім'я, по батькові матері - «ОСОБА_2», замість «ОСОБА_2».
Вказані обставини підтверджуються паспортами батьків, посвідками на постійне проживання в Україні, картками фізичної особи - платника податків (а.с. 7-14).
Приймаючи рішення (висновок про відмову у внесенні змін до актових записів про народження № 2870, складеного 27.08.2003 р. на ОСОБА_3, та № 4633, складеного 11.12.2004 р. на ОСОБА_4), Київський відділ ДРАЦС реєстраційної служби ХМУЮ виходив з того, що анкетні дані заявників можуть бути підтверджені лише даними актових записів про їх народження, які неможливо витребувати з органів реєстрації актів цивільного стану Республіки В'єтнам з причин відсутності міжнародних договорів в галузі цивільного та сімейного права між Україною та В'єтнамом. Тому достовірно встановити відомості щодо анкетних даних заявників не видається можливим. При реєстрації народження дітей заявниками надавались офіційні переклади паспортів, у відповідності до яких і були внесені відомості до актових записів про народження дітей (а.с. 15).
Враховуючи наведене, суд дійшов до висновку про необґрунтованість прийнятого Київським відділом ДРАЦС реєстраційної служби ХМУЮ висновку. Позивачем надано достатньо доказів щодо вірного зазначення прізвищ, імен та по батькові батьків та дітей у належних графах у свідоцтвах дітей.
Статтею 1 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 01.07.2010 р. № 2398-VI (далі - Закон № 2398-VI) визначено, що цей Закон регулює відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану.
Згідно ч. 1 ст. 22 Закону № 2398-VI, внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Відповідно до п. 1.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, Внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
Пунктом 1.7 вказаних Правил встановлено, що Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил.
Згідно статті 294 Цивільного кодексу України, фізична особа має право на ім'я. Фізична особа має право на транскрибований запис її прізвища та імені відповідно до своєї національної традиції. У разі перекручення імені фізичної особи воно має бути виправлене. Якщо перекручення імені було здійснене у документі, такий документ підлягає заміні.
Положеннями ч. 4 ст. 144 Сімейного кодексу України передбачено, що реєстрація народження дитини засвідчується Свідоцтвом про народження, зразок якого затверджує Кабінет Міністрів України.
Відповідно до ст.ст. 145, 146 Сімейного кодексу України, прізвище дитини визначається за прізвищем батьків, ім'я дитини визначається за згодою дитини.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно вимог статті 8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави та статтею 9 КАС України, де передбачено, що суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Враховуючи той факт, що позивачами до суду надано належні та допустимі докази наявності помилок при складенні актових записів про народження дітей: № 2870, складеного 27.08.2003 р. на ОСОБА_3, та № 4633, складеного 11.12.2004 р. на ОСОБА_4, суд встановив достатньо підстав для задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Відповідно до ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійсненні нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
На підставі викладеного та керуючись ст. 158, ст. 159, ст. 160, ст. 163, ст. 185, ст. 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції, третя особа -Київський відділ державної реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.
Зобов'язати Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції внести зміни до актових записів про народження дітей позивачів, а саме: до актового запису про народження сина ОСОБА_3 № 2870 від 27.08.2003 р., та зазначити прізвище дитини - "ОСОБА_3", власне ім'я дитини - "ОСОБА_3", без зазначення по батькові; прізвище батька - "ОСОБА_3", власне ім'я батька - "ОСОБА_3", без зазначення по батькові; прізвище матері - "ОСОБА_3", її власне ім'я - "ОСОБА_2", без зазначення по батькові; до актового запису про народження сина ОСОБА_4 № 4633 від 11.12.2004 р., розмежувати власне ім'я матері "ОСОБА_2" та зазначити прізвище матері "ОСОБА_3", замість "ОСОБА_3", власне ім'я матері - "ОСОБА_2", без зазначення по батькові.
Стягнути з Державного бюджету України (УДКСУ у Червонозаводському районі м. Харкова Харківської області, код 37999628, банк ГУДКСУ у Харківській області, МФО 851011, р/р 31217206784011) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судові витрати у розмірі 73,08 грн. (сімдесят три гривні вісім копійок).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення та з дня отримання копії постанови, у разі проголошення постанови суду, яка містить вступну та резолютивну частини, а також прийняття постанови у письмовому провадженні. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Сагайдак В.В.