ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
10 червня 2014 року 14:57 № 826/6071/14
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Аблова Є.В.,
при секретарі судового засідання Мальчик І.Ю.,
за участю сторін:
представника позивача - Ружицької І.С.,
представника відповідача - Боліщука Р.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції у м. Києві до товариства з обмеженою відповідальністю «Джерман Моторз» про тимчасову заборону виконання робіт,-
В С Т А Н О В И В:
З позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва звернулась Державна екологічна інспекція у м. Києві до товариства з обмеженою відповідальністю «Джерман Моторз» про тимчасову заборону виконання робіт, мотивуючи позовні вимоги тим, що відповідачем не виконуються вимоги припису про усунення порушень природоохоронного законодавства, які є обов'язковими до виконання.
У позовній заяві позивач просить суд тимчасово заборонити товариству з обмеженою відповідальністю «Джерман Моторз» (юридична адреса: 04119, м. Київ, вул. Сім'ї Хохлових, 9-А, код 20024630) виконання робіт з експлуатації стаціонарних джерел викиду без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами за адресою: м. Київ, вул. Сім'ї Хохлових, 9-А.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю, просила суд їх задовольнити.
В судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечував в повному обсязі та просила суд відмовити в задоволенні позову, з огляду на передчасність поданого адміністративного позову, оскільки час, наданий в приписі на момент подачі позовної заяви ще не сплинув.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, суд дійшов висновків про наступне.
В період здійснення перевірки з 16.12.2013 року по 26.12.2013 року щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ «Джерман Моторз» встановлено, що підприємством передбачено наступні види діяльності за КВЕД: - Торгівля автомобілями та легковими автотранспортними засобами; - Технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів; - Оптова торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів; - Роздрібна торгівля деталями приладдям для автотранспортних засобів; - Дослідження конюктури ринку та виявлення громадської думки.
Під час ведення господарської діяльності товариства з обмеженою відповідальністю «Джерман Моторз» (місцезнаходження: 04119, м. Київ, вул. Сім'ї Хохлових, 9-А) утворюються відходи різних класів небезпеки, а саме: відпрацьовані люмінесцентні лампи, відпрацьована оргтехніка, відпрацьовані шини, брухт чорних металів, брухт кольорових металів, масла та мастила моторні, трансмісійні зіпсовані та відпрацьовані, матеріали фільтрувальні зіпсовані, відпрацьовані та ін. без отримання дозволу на розміщення відходів та лімітів на утворення та розміщення відходів на 2013 рік. Не розроблено план організації поводження з відходами, не визначено та не погоджено склад і властивості відходів, що утворюються, ступінь їх небезпечності для навколишнього середовища. Не здійснюються заходи з максимальної утилізації відходів, реалізації чи передачі їх іншим споживачам чи підприємствам.
При проведенні перевірки виявлено порушення правил ведення первинного обліку кількості, типу і складу відходів, що утворюються, зберігаються чи утилізуються ,а саме не ведеться первинний облік відходів за Формою №1-Вт, не подається статистична звітність щодо поводження з відходами.
На виконання вимоги ст. 11 Закону України «Про атмосферне повітря» не отримало відповідний дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.
Відповідно до п. 5 ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватись після отримання дозволу, оскільки попередній дозвіл №8039100000-182 втратив чинність ще 24.06.2013 року, також на підприємстві не забезпечується здійснення ефективності роботи газоочисних установок та не зареєстровано паспорт ГОУ, відповідно до «Правил експлуатації установок очистки газу», суб'єкт господарювання ТОВ «Джерман Моторз» не стоїть на державному обліку у галузі охорони атмосферного повітря та не подає статистичну звітністьза встановленою формою.
За результатами перевірки винесено припис №05/1099п від 26.12.2013 року про усунень порушень природоохоронного законодавства в термін до 31.01.2014 року:
1. Провести інвентаризацію джерел утворення та видів відходів. Звіт про інвентаризацію відходів надати до Державної екологічної інспекції у м. Києві.
2. На підставі інвентаризації джерел утворення відходів провести розрахунок показника загального утворення відходів (Пзув). У разі, якщо Пзув перевищує граничне значення, що дорівнює 1000 умовних одиниць та/або показник загального обсягу оброблення чи утилізації відходів більше 100 тонн на рік. заповнити реєстрові карти об'єктів утворення, оброблення та утилізації відходів і подати їх на затвердження КМДА, а також отримати дозвіл та ліміт на утворення та розміщення відходів. У випадку, якщо Пзув не перевищує граничне значення і є меншим 1000 умовних одиниць, подати декларацію про утворення відходів.
3. Вести, за встановленими нормами, первинний облік кількості, типу і складу відходів, що утворюються, збираються, перевозяться, зберігаються чи утилізуються за формою № 1-Вт. Подати статистичну звітність щодо поводження з відходами.
4. Отримати та представити до Державної екологічної інспекції у м. Києві (м. Київ, вул. Набережно-Лугова, 4) дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.
Під час позапланової перевірки контролю виконання раніше наданих приписів в період з 31.03.2014 по 11.04.2014 року встановлено, що ТОВ «Джерман Моторз» проігноровано приписи Державної екологічної інспекції у місті Києві, а діяльність суб'єкта господарювання продовжується з порушенням вимог природоохоронного законодавства.
Оскільки, згідно чинного законодавства повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленого за результатами позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом про тимчасове зупинення виконання робіт з метою усунення порушення вимог природоохоронного законодавства.
Спеціальним законом, який визначає правові, економічні та соціальні основи організації охорони навколишнього природного середовища є Закон України "Про охорону навколишнього природного середовища" від 25.06.1991 № 1264-XII (далі - Закон №1264-XII).
Відповідно до статті 2 Закону № 1264-XII відносини у галузі охорони навколишнього природного середовища в Україні регулюються цим Законом, а також земельним, водним, лісовим законодавством, законодавством про надра, про охорону атмосферного повітря, про охорону і використання рослинного і тваринного світу та іншим спеціальним законодавством.
Частиною другою статті 10 зазначеного Закону встановлено, що діяльність, що перешкоджає здійсненню права громадян на безпечне навколишнє природне середовище та інших їх екологічних прав, підлягає припиненню в порядку, встановленому цим Законом та іншим законодавством України.
Згідно з частиною третьою статті 16 Закону № 1264-XII державними органами управління в галузі охорони навколишнього природного середовища і використання природних ресурсів є центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації, а на території Автономної республіки Крим - орган виконавчої влади Автономної республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища та інші державні органи, до компетенції яких законами України віднесено здійснення зазначених функцій.
До компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, в галузі охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів належить реалізація державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища і використання природних ресурсів (пункт "а" частини першої статті 20-1 Закону № 1264-XII).
Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 04 листопада 2011 року № 429 затверджено Положення про державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, основними завданнями якої є реалізація повноважень Держекоінспекції України у межах відповідної території.
Державна екологічна інспекція в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі Держекоінспекції України і їй підпорядковується (пункт 1 Положення про державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 04 листопада 2011 року № 429).
Відповідно до підпункту 6.4 пункту 6 зазначеного Положення Держекоінспекція відповідно до покладених на неї завдань має право проводити перевірки з питань, що належать до її компетенції, видавати за їх результатами обов'язкові для виконання приписи.
Правові і організаційні основи та екологічні вимоги в галузі охорони атмосферного повітря визначає Закон України "Про охорону атмосферного повітря" від 16.10.1992 № 2707-XII (далі - Закон № 2707-ХІІ).
Підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо (пункт 1 частини першої статті 10 Закону № 2707-ХІІ).
Як передбачено частиною шостою статті 11 Закону № 2707-ХІІ, викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до першої групи, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
До першої групи належать об'єкти, які взяті на державний облік і мають виробництва або технологічне устаткування, на яких повинні впроваджуватися екологічно безпечні технології та методи керування. До другої групи належать об'єкти, які взяті на державний облік і не мають виробництв або технологічного устаткування, на яких повинні впроваджуватися екологічно безпечні технології та методи керування. До третьої групи належать об'єкти, які не належать до першої і другої груп (частина сьома статті 11 Закону № 2707-ХІІ).
Відповідно до п. 2 Порядку проведення та оплати робіт, пов'язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян-підприємців, які отримали такі дозволи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 березня 2002 р. N 302 (далі - Порядок №302), дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами - це офіційний документ, який дає право підприємствам, установам, організаціям та громадянам-підприємцям експлуатувати об'єкти, з яких надходять в атмосферне повітря забруднюючі речовини або їх суміші, за умови дотримання встановлених відповідних нормативів граничнодопустимих викидів та вимог до технологічних процесів у частині обмеження викидів забруднюючих речовин протягом визначеного в дозволі терміну.
Відповідно до статті 12 Закону № 2707-ХІІ господарська чи інші види діяльності, пов'язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.
Згідно п. 3 Порядок №302 дозвіл видається безоплатно на строк не менш як п'ять років: суб'єкту господарювання, об'єкт якого відповідно до законодавства належить до першої групи, - Мінприроди за погодженням з Держсанепідслужбою; суб'єкту господарювання, об'єкт якого відповідно до законодавства належить до другої або третьої групи, - обласними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища через дозвільні центри за погодженням з територіальними органами Держсанепідслужби.
Відповідно до ст. 11 Закону України № 2707-ХІІ перелік установ, організацій та закладів, яким надається право на розробку документів, що обгрунтовують обсяги викидів для підприємств, установ, організацій та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності, визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища.
Дозволи на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря видаються за умови: неперевищення протягом строку їх дії встановлених нормативів екологічної безпеки; неревищення нормативів допустимих викидів забруднюючих речовин стаціонарних джерел; дотримання вимог до технологічних процесів у частині обмеження викидів забруднюючих речовин.
Якщо за результатами спостережень за станом атмосферного повітря або розрахунковими даними встановлено зони, де внаслідок причин об'єктивного характеру встановлено перевищення нормативів екологічної безпеки, приймається рішення про поетапне зниження викидів забруднюючих речовин підприємствами, установами, організаціями та громадянами - суб'єктами підприємницької діяльності. Тривалість кожного етапу та необхідне зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин на кожному етапі встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Статтею 10 Закону № 2707-ХІІ встановлено, що підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані: здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо; вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів; забезпечувати безперебійну ефективну роботу і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів; здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік; заздалегідь розробляти спеціальні заходи щодо охорони атмосферного повітря на випадок виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру і вживати заходів для ліквідації причин, наслідків забруднення атмосферного повітря; забезпечувати здійснення інструментально-лабораторних вимірювань параметрів викидів забруднюючих речовин стаціонарних і пересувних джерел та ефективності роботи газоочисних установок; забезпечувати розроблення методик виконання вимірювань, що враховують специфічні умови викиду забруднюючих речовин; використовувати метрологічно атестовані методики виконання вимірювань і повірені засоби вимірювальної техніки для визначення параметрів газопилового потоку і концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі та викидах стаціонарних і пересувних джерел; здійснювати контроль за проектуванням, будівництвом і експлуатацією споруд, устаткування та апаратури для очищення газопилового потоку від забруднюючих речовин і зниження впливу фізичних та біологічних факторів, оснащення їх засобами вимірювальної техніки, необхідними для постійного контролю за ефективністю очищення, дотриманням нормативів гранично допустимих викидів забруднюючих речовин і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів та інших вимог законодавства в галузі охорони атмосферного повітря; своєчасно і в повному обсязі сплачувати екологічний податок.
Як зазначає відповідач, за результатами проведеної позапланової перевірки в період з 31.03.2014 року по 11.04.2014 року позивачем було складено припис №05/300 від 11.04.2014 року, який отриманий відповідачем лише 22.05.2014 року, в той час як позивач звернувся до суду 06.05.2014 року, що свідчить про передчасність подання адміністративного позову.
Однак, як вбачається з матеріалів справи та зазначалось вище, у відповідача дозвіл №8039100000-182 втратив чинність ще 24.06.2013 року.
Приписом №05/1099п від 26.12.2013 року позивач зобов'язав відповідача на виконання ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря до 31.01.2014 року. Копія даного припису отримана представником відповідача для передачі керівництву 26.12.2013 року. Невиконання вимог саме даного припису, що свідчить про подальше порушення відповідачем природоохоронного законодавства зумовило звернення позивача до суду.
Відповідно до п.8 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.
Оскільки контроль за виконанням припису покладено на Державну екологічну інспекцію у м. Києві та під час позапланової перевірки контролю виконання раніше наданих приписів встановлено, що ТОВ «Джерман Моторз» проігноровано вимоги припису №05/1099п та діяльність відповідача продовжує здійснюватись з порушенням вимог природоохоронного законодавства, у позивача були наявні всі підстави для звернення до суду з позовом про зупинення виконання робіт.
За таких обставин, судом не вбачається передчасності звернення позивача до суду.
Крім того, відповідачем до суду не надано доказів виконання вимог припису №05/1099п, а також доказів скасування даного припису в судовому порядку, що свідчить про протиправну бездіяльність з боку відповідача щодо усунення порушень природоохоронного законодавства.
Згідно з частиною п'ятою статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" 05.04.2007 № 877-V повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом. Застосовані адміністративним судом заходи реагування за позовом органу державного нагляду (контролю), а також вжиті органом державного нагляду (контролю) заходи, обґрунтованість яких підтверджена адміністративним судом, скасовуються адміністративним судом у порядку, встановленому процесуальним законом.
Відповідно до ч. 3 ст. 6 КАС України суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду у випадках, передбачених Конституцією та законами України.
Враховуючи вищенаведене, зважаючи, що відповідач здійснює свою господарську діяльність без отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, тобто з порушенням ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», що свідчить про невиконання вимог припису №05/1099п та подальше порушення вимог природоохоронного законодавства, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для їх задоволення.
При цьому, суд зазначає, що відповідачем документів, які б спростовували доводи позивача, викладені в позовній заяві, суду не подано.
При прийнятті рішення в даній адміністративній справі, суд також враховує інтереси людей, які проживають поруч підприємства, де здійснюються викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без відповідного дозволу.
Частиною 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно частини 4 ст. 70 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
За таких обставин, Окружний адміністративний суд міста Києва, за правилами, встановленими ст.86 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлені позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 71, 86, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва,-
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Державної екологічної інспекції у м. Києві задовольнити повністю.
Тимчасово заборонити товариству з обмеженою відповідальністю «Джерман Моторз» (юридична адреса: 04119, м. Київ, вул. Сім'ї Хохлових, 9-А, код 20024630) виконання робіт з експлуатації стаціонарних джерел викиду без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами за адресою: м. Київ, вул. Сім'ї Хохлових, 9-А.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Окружний адміністративний суд міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.
Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Суддя Є.В. Аблов