Постанова № 39484691, 27.06.2014, Чумаківський районний суд міста Донецька (до 25.04.2025 - Пролетарський районний суд м. Донецька)

Дата ухвалення
27.06.2014
Номер справи
262/3093/14-а
Номер документу
39484691
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 262/3093/14-а

Провадження № 2-а/262/118/2014

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27.06.2014 року м. Донецьк

Пролетарський районний суд м. Донецька у складі:

головуючого судді Лебеденко С.В.

при секретарі Чернета В.І.

за участі позивача ОСОБА_1

представника відповідача Жуль Є.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Донецьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька про визнання дій неправомірними, скасування розпорядження, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії -

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до суду з даним позовом в обґрунтування якого зазначив, що він працював на певних посадах державного службовця, а з 23.08.2012 року отримує пенсію та перебуває на обліку в УПФУ Пролетарського району м. Донецька. 28 березня 2014 року він звільнився з посади заступника начальника управління агропромислового виробництва, адміністративного та господарського забезпечення департаменту агропромислового розвитку Донецької обласної державної адміністрації за власним бажанням. При нарахуванні пенсії, УПФУ в Пролетарському районі м. Донецька не нарахувало йому до заробітної плати державного службовця матеріальну допомогу на оздоровлення, на вирішення соціально- побутових питань та індексацію. Після звільнення звернувся з заявою до УПФУ з заявою, але йому було відмовлено. Вважає, що даними діями були порушені його права. Просив визнати неправомірними дії відповідача, скасувати незаконне розпорядження УПФУ в Пролетарському районі м. Донецька про нарахування пенсії, зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії на підставі довідок Донецької обласної державної адміністрації № 729 від 28.03.2014 року, № 737 від 17.04.2014 року.

Відповідно до заяви про уточнення позовних вимог, позивач просив визнати незаконними дії УПФУ в Пролетарському районі м. Донецька щодо обмеження нарахування його пенсії, скасувати розпорядження про призначення пенсії, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з 07.04.2014 року на підставі довідок Донецької обласної державної адміністрації № 750 та № 751 від 19.06.2014 року.

В судовому засіданні позивач підтримав уточнені позовні вимоги та просив їх задовольнити, надавши пояснення аналогічні тим, що викладені в позовній заяві.

Представник відповідача - УПФУ в Пролетарському районі м. Донецька в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просила суд відмовити в їх задоволенні, надавши пояснення, що виплати, на які посилається позивачка не враховуються про перерахунку пенсії, оскільки не входять до складу заробітної плати державних службовців. Також надали заперечення проти позову. (а.с. 32-36).

Суд, заслухавши пояснення сторін та дослідивши матеріали справи, дійшов висновку про таке.

Позивач - ОСОБА_1 працював в Управлінні департаменту агропромислового розвитку Донецької облдержадміністрації, 28.03.2014 року був звільнений у зв'язку з переходом на пенсію, що підтверджується копією трудової книжки. (а.с. 7-13).

З 11.07.2011 року позивач перебуває на обліку в УПФУ Пролетарського району м. Донецька та йому призначена пенсія за віком, а з 31.03.2014 року - призначена пенсія відповідно до ЗУ «Про державну службу». (а.с. 14).

19 червня 2014 року ОСОБА_1 з метою отримання перерахунку пенсії звернувся до УПФУ в Пролетарському районі м. Донецька з заявою, згідно якої просив прийняти до розрахунку її пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, суми індексації. До заяви ним була надана довідка № 751 від 19.06.2014 року про періоди роботи в Донецькій обласній держадміністрації, в яку були включені: матеріальна допомога за оздоровлення та індексація.

19.06.2014 року УПФУ в Пролетарському районі м. Донецька було прийнято рішення № 2896 про відмову в проведені перерахунку з посиланням на те, що матеріальна допомога та індексація заробітної плати, як складові заробітної плати державного службовця, нормами абзацу 2 ст. 33 ЗУ «Про державну службу» не передбачені, а тому не можуть бути враховані при розрахунку пенсії.

Відповідно до частини другої статті 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Таким чином, частина друга статті 33 Закону України «Про державну службу» чітко визначає складові заробітної плати державного службовця.. 04 лютого 2003 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» від 16 січня 2003 року, яким внесено зміни до зазначеного закону та доповнено його статтею 37-1, якою визначено порядок і умови перерахунку пенсій державним службовцям. Зокрема, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

За змістом частини 2 статті 37 Закону України «Про державну службу»(у редакції чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Частиною 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини 1 статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу). «

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. ,

Таким чином, висновок відповідача про те, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права: перевагу було надано положенням Законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці», які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Такі висновки викладено і в постанові Верховного Суду України від 20.02.2012 року в справі за аналогічним позовом фізичної особи до Державної податкової інспекції у м. Харцизьку Донецької області, Управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити дії.

За приписами частини другої статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Згідно ч. 2 ст. 161 КАС України при виборі правової норми, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суд зобов'язаний враховувати висновки Верховного Суду України, викладені у рішеннях, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 237 цього Кодексу.

Викладена вище правова позиція Верховного Суду України міститься у постанові, прийнятій за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 237 КАС України, тому є обов'язковою до застосування судом під час розгляду адміністративної справи.

Таким чином, в судовому засіданні встановлено, що в порушення вимог діючого законодавства, УПФУ в Пролетарському районі м. Донецька неправомірно було відмовлено позивачу ОСОБА_1 в перерахунку пенсії та при її нарахуванні не враховано інші виплати, а саме матеріальну допомогу на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових, потреб, суми індексації, оскільки на дані виплати нараховувались страхові внески на обов'язкове державне пенсійне страхування, а тому і вони мають бути враховані під час перерахунку пенсії державним службовцям, але відповідачем до заробітку для обчислення пенсії позивачці не були включені.

Разом з тим, відповідно до ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, проводиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунок пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Судом встановлено, що ОСОБА_1 з заявою та з усіма необхідними документами звернувся до УПФУ в Пролетарському районі м. Донецька 19 червня 2014 року, а тому право на перерахунок у нього виникає з 01.07.2014 року.

Стосовно позовних вимог про скасування розпорядження про призначення пенсії, суд зазначає, що дане розпорядження відсутнє в матеріалах справи.

А щодо позовних вимог про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки № 750 від 19.06.2014 року, суд зазначає, що дану довідку позивач до УПФУ не надавав, рішення про відмову в перерахунку пенсії на підставі цієї довідки не приймалось. Відповідно, підстави для задоволення позовних вимог в цій частині відсутні.

З урахуванням вище наведеного, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню.

На підставі викладеного, ст.ст. 33, 37 ЗУ «Про державну службу» та керуючись ст.ст. 17, 18, 19, 160, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В :

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька про визнання дій неправомірними, скасування розпорядження, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії - задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька щодо відмови здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням відомостей, викладених у довідці Донецької обласної державної адміністрації від 19.06.2014 року № 751, а саме суми матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації, які враховуються при розрахунку пенсії та з яких сплачено страхові внески.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька здійснити з 01.07.2014 року перерахунок та виплату призначеної пенсії ОСОБА_1 з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації грошових доходів громадян, з яких сплачено страхові внески, з урахуванням фактично виплачених сум, згідно довідки Донецької обласної державної адміністрації від 19.06.2014 року № 751.

Стягнути з місцевого бюджету Пролетарського району м. Донецька на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 73 (сімдесят три) грн. 08 коп.

Постанова буде виготовлена в повному обсязі 27 червня 2014 року.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції.

Суддя С.В. Лебеденко