ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
_______________
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 червня 2014 р.
м. Херсон
Справа № 821/2190/14
Суддя Херсонського окружного адміністративного суду Хом'якова В.В., перевіривши виконання вимог статей 104, 105, 106 КАС України за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Агробізнес" до Каховської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області про визнання дій протиправними та скасувати рішення № 3441/10/21-16-16-205 від 19.06.2014 р.,
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Агробізнес" звернулося із адміністративним позовом до Каховської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області, в якому просить визнати протиправними дії відповідача та скасувати рішення, викладене у листі від 19 червня 2014 року № 3441/10/21-16-16-205 "Про подання податкової інформації". Свої вимоги мотивує тим, що відповідач в листі не вказав підстав, встановлених ст.73 Податкового кодексу України, для отримання зазначеної в листі інформації, та зазначив інші терміни надання інформації, ніж передбачені ПКУ.
Положеннями пп.20.1.2, 20.1.6 п.20.1 ст.20 ПК України та постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 р. № 1245 про затвердження "Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом" визначено, що контролюючі органи мають право: для здійснення функцій, визначених законом, отримувати безоплатно від платників податків, у порядку, визначеному законодавством, довідки, копії документів, про фінансово-господарську діяльність, отримані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов'язану з обчисленням та сплатою податків, зборів, платежів, про дотримання вимог законодавства, здійснення контролю за яким покладено на контролюючі органи, а також фінансову і статистичну звітність у порядку та на підставах, визначених законом. Відповідно до п.73.3 ст.73 ПК України контролюючі органи мають право звернутися до платників податків з письмовим запитом про подання інформації. Платники податків та інші суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані подавати інформацію, визначену у запиті контролюючого органу, та її документальне підтвердження протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом). У разі коли запит складено з порушенням вимог, викладених в абзацах першому та другому цього пункту, платник податків звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства... До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно ч.1 ст.6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Приписами ч.1 ст.17 КАС України визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Зазначені положення правових норм визначають право на звернення до суду за захистом своїх прав особи (або в її інтересах уповноваженого органу), право якої порушено суб’єктом владних повноважень при здійсненні ним владних управлінських функцій.
Судом встановлено, що позивач просить визнати протиправними дії Каховської ОДПІ, які жодним чином не порушили права позивача, а лише, на думку позивача, опосередковано у майбутньому можуть мати негативні наслідки для підприємства у вигляді проведення позапланової перевірки при неотриманні відповіді на запит. Надсилання запитів є однією з функцій податкових органів, саме факт отримання платником податків такого запиту не може безпосередньо заподіяти майнову чи іншу шкоду і не призводить до настання невідворотних негативних наслідків, а є лише процедурою встановлення обставин, які необхідні для контролю за правильністю нарахування і сплатити податків та інших платежів. Якщо платник податків вважає запит необґрунтованим, він має право не відповідати на такий запит.
Виключно результат реалізації повноваження контролюючого органу у вигляді відповідного рішення може бути оскаржений до суду, а не дії по направленню запиту або сам запит.
Отже, судом встановлено відсутність порушеного права позивача внаслідок отримання запиту Каховської ОДПІ.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження у адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства. Одночасно, суд роз'ясняє позивачу про неможливість оскарження такого запиту в судові органи іншої юрисдикції. Сплачений позивачем судовий збір у сумі 73,08 грн. згідно квитанції № 87336211 від 25.06.14 відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір" підлягає поверненню позивачу з Державного бюджету в повному обсязі.
Керуючись ч.1 ст.109 КАС України,
ухвалив:
Відмовити у відкритті провадження у адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Агробізнес" до Каховської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області про визнання дій протиправними та скасувати рішення № 3441/10/21-16-16-205 від 19.06.2014 р..
Повернути З Державного бюджету позивачу товариству з обмеженою відповідальністю "Агробізнес" (код ЄДРПОУ 30955280) сплачений судовий збір у сумі 73,08 грн. згідно квитанції № 87336211 від 25.06.14.
Позовну заяву разом із усіма доданими до неї документами повернути позивачу.
Копію ухвали направити позивачу.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Херсонський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 5-денний строк з дня її отримання. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги, ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи..
Суддя Хом'якова В.В.
кат. 8