ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Капинос О.В.
Суддя-доповідач: Охрімчук І.Г.
УХВАЛА
іменем України
16 червня 2014 року Справа № 806/1541/14
Житомирський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючого-судді Охрімчук І.Г.
суддів: Зарудяної Л.О.
Кузьменко Л.В.
розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Ружинському районі Житомирської області на ухвалу Житомирського окружного адміністративного суду від 14 квітня 2014 року про залишення позовної заяви без розгляду у справі за позовом Управління Пенсійного фонду України в Ружинському районі Житомирської області до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Агропром-Альянс" про стягнення коштів,-
ВСТАНОВИВ:
У березні 2014 року Управління Пенсійного фонду України в Ружинському районі Житомирської області звернулось до суду з позовом до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Агропром-Альянс" про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, в розмірі 69024,52 грн., в тому числі за 2012 рік - 31771,12 грн., за 2013 рік - 31776,64 грн. та за січень-лютий 2014 року - 5476,76 грн.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 14.04.2014 року позовну заяву Управління Пенсійного фонду України в Ружинському районі Житомирської області до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Агропром-Альянс" в частині позовних вимог, що стосуються періоду 2012 року та з січня по вересень 2013 року в розмірі 55 529,68 грн., залишено без розгляду.
Не погоджуючись з ухвалою суду першої інстанції, Управління Пенсійного фонду України в Ружинському районі Житомирської області звернулось до суду з апеляційною скаргою, в якій просить ухвалу суду першої інстанції скасувати з підстав, наведених у скарзі.
Сторони в судове засідання не з"явились, хоч були повідомлені належним чином про дату, час і місце апеляційного розгляду, про що свідчать повідомлення про вручення рекомендованих поштових відправлень.
Згідно ч.4 ст.196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
З врахуванням приписів вищевказаних статей, розгляд апеляційної скарги здійснюється судовою колегією в порядку письмового провадження.
Перевіривши законність та обґрунтованість ухвали суду першої інстанції, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення, виходячи з наступного.
З матеріалів вбачається, що в березні 2014 року Управління Пенсійного фонду України в Ружинському районі Житомирської області звернулось до суду з позовом про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, в розмірі в розмірі 69024,52 грн., в тому числі за 2012 рік - 31771,12 грн., за 2013 рік - 31776,64 грн. та за січень-лютий 2014 року - 5476,76 грн.
Суд першої інстанції, залишаючи позов без розгляду в частині вимог, що стосуються періоду 2012 року та з січня по вересень 2013 року в розмірі 55529,68 грн., обґрунтовував своє рішення тим, що позивачем без поважних причин пропущено строк звернення до суду.
Розглядаючи питання щодо законності та обґрунтованості висновків, покладених в основу оскарженого рішення, суд апеляційної інстанції враховує наступне.
Згідно з частиною 1 та абзацом 2 частини 2 статті 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду суб"єкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб"єкту владних повноважень право на пред"явлення передбачених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб"єкта владний повноважень.
Таким чином, правовий припис "в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого законом" означає, що позов має подаватися лише в тих межах часу, які встановлені законом. Крім того, можливість захисту прав та інтересів залежить від дотримання строків, встановлених на цей випадок законом.
Дана норма закону означає, що за загальним правилом перебіг строку на звернення до адміністративного суду починається від дня виникнення права на адміністративний позов, тобто коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
Тобто, внаслідок пропущення строків звернення до адміністративного суду для позивача наступають негативні юридичні наслідки.
Аналізуючи наведене вище, колегія суддів приходить до висновку, що оскільки Управління Пенсійного фонду України в Ружинському районі Житомирської області звернулось до суду з позовом про стягнення, зокрема, заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах в розмірі 55529,68 грн. за 2012 рік та період з січня по вересень 2013 року, лише у березні 2014 року, то наявні всі підстави для залишення позову в цій частині без розгляду у зв"язку з пропуском шестимісячного строку звернення до суду.
Слід зазначити, що позивач в позовній заяві не вказав причин пропуску строку звернення до суду, а із змісту позовної заяви та доданих до неї матеріалів суд не знаходить підстав для визнання причин пропуску строку поважними.
Таким чином, суд першої інстанції при ухваленні рішення у даній справі обґрунтовано застосував ст.ст. 99, 100 КАС України.
Підсумовуючи вищенаведене, слід вказати, що оскаржена ухвала законна, обґрунтована та відповідає вимогам чинного законодавства.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.
Підстави для скасування ухвали відсутні, а тому її слід залишити без змін.
Керуючись ст.ст.195, 197, 199, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд,-
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Ружинському районі Житомирської області залишити без задоволення, а ухвалу Житомирського окружного адміністративного суду від 14 квітня 2014 року про залишення позовної заяви без розгляду без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис) І.Г. Охрімчук
судді: (підпис) Л.О. Зарудяна
(підпис) Л.В. Кузьменко
З оригіналом згідно: суддя _______ І.Г. Охрімчук
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: Управління Пенсійного фонду України в Ружинському районі Житомирської області вул. Леніна, 36,смт. Ружин,Житомирська область, Ружинський район,13601
3- відповідачу/відповідачам: Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Агропром-Альянс" вул.Бірюкова,25,смт.Ружин,Житомирська область,13601
: