КОПІЯ
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 червня 2014 р. Справа №818/1223/14
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Опімах Л.М.
за участю секретаря судового засідання - Шевченко В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом публічного акціонерного товариства "Сумбуд" до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
В С Т А Н О В И В:
В травні 2014 року позивач, публічне акціонерне товариство «Сумбуд», звернувся до суду з адміністративним позовом, який його представник підтримав в судовому засіданні, мотивуючи позовні вимоги тим, що на підставі акту камеральної перевірки податкової звітності з плати за землю № 290/1503/14017843 від 30.01.2014 року Державною податковою інспекцією у м.Сумах 14.02.2014 року прийняте податкове повідомлення-рішення № 0003411503/8608 про застосування до позивача штрафних санкцій за несвоєчасну сплату орендної плати за земельні ділянки комунальної власності в розмірі 5276грн.15 коп.
Позивач не погоджується з зазначеним рішенням, просить визнати його протиправними та скасувати, обгрунтовуючи тим, що договори оренди земельних ділянок, укладених з Сумською міською радою не містять умов щодо розміру штрафних санкцій, тому підстави для їх застосування у податкового органу відсутні. Крім того, позивачем помилково було двічі подано податкову декларацію з плати за землю, про що він повідомляв податковий орган, однак штрафні санкції санкції нараховані за два порушення. Також позивач зазначає про дотримання ним строків сплати орендної плати за землю, про що свідчать платіжні доручення.
Відповідач проти позову заперечив, пояснив, що позивач самостійно узгодив податкове зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності за:
- січень 2012 р. в сумі 31958 грн., за лютий, березень 2012 р. в сумі 23899,29 грн. щомісячно, за квітень 2012 р. в сумі 25914,27 грн.., за травень-листопад 2012 р. в сумі 26647 грн. щомісячно та за грудень 2012 р. в сумі 24390,22 гри. (уточнююча податкова декларація з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) № 9087527977 від 25.02.2013 р.,
- грудень 2012 р. в сумі 24754,17 грн. (податкова декларація з плати за землю ( орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) № 9077354503 від 10.12.2012 р.
У відповідності до п.287.3 ст. 287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання по
орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності сплачується щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
У зв'язку з несвоєчасною сплатою ПАТ «Сумбуд» узгодженого податкового зобов»язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності за грудень 2012 р. податковим органом на підставі п. п. 20.1.4 п.20.1 ст.20, ст. 75, ст. 76, ст. 86 Податкового кодексу України проведена камеральна перевірка та встановлено порушення п.287.3 ст. 287 ПКУ в частині граничного терміну сплати узгодженого податкового зобов'язання.
Згідно п. 126.1 ст. 126 ПКУ у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених ПКУ, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:
- при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
З огляду на те, що на дату граничного терміну сплати узгодженого податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності за грудень 2012 р. у суб'єкта господарювання обліковувалась недоїмка по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності, у відповідності до п.87.9 ст. 87 ПКУ зменшення платником податків суми податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності за грудень 2012 р. уточнюючими податковими деклараціями з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) зараховано в погашення податкового боргу.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази по справі, вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 30.01.2014 року Державною податковою інспекцією у м.Сумах проведено камеральну перевірку податкової звітності з плати за землю за 2012 рік, про що складений акт перевірки № 290/1503/14017843 від 30.01.2014 року ( а.с.48). На підставі акту прийняте податкове повідомлення-рішення № 0003411503/8608 про застосування до позивача штрафних санкцій за несвоєчасну сплату орендної плати за земельні ділянки комунальної власності в розмірі 5276грн.15 коп. При цьому з розрахунку до податкового повідомлення-рішення вбачається, що штрафні санкції розраховані по двох деклараціях. ( а.с. 4,5 )
Суд вважає, що рішення податкового органу є протиправним та підлягає скасуванню з огляду на таке.
Відповідно до ст..19-1 п.19-1.1.2 Податкового кодексу України контролюючі органи контролюють своєчасність подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів.
Статтею 21 цього Кодексу передбачені обов»язки посадових осіб контролюючих органів, зокрема: забезпечувати сумлінне виконання покладених на контролюючі органи функцій; забезпечувати ефективну роботу та виконання завдань контролюючих органів відповідно до їх повноважень; не допускати порушень прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій.
Судом встановлено, що під час перевірки відповідачем досліджувались податкові декларації з плати за землю, подані позивачем за 2012 рік, а саме: №9005053742 від 14.02.2012 р., № 9077354503 від 10.12.2012 р., а також уточнюючі податкові декларації №9021205971 від 23.04.2012р., № 9034097050 від 18.06.2012 р., №9087522712 від 21.03.2013 р., № 9087527977 від 25.02.2013 р. Разом з деклараціями надавався додаток №1 «Відомості про наявні земельні ділянки», що підтверджується квитанціями про відправлення та визнається відповідачем, ( а.с. 61-93), з чого вбачається, що декларації №9005053742 від 14.02.2012 р., і № 9077354503 від 10.12.2012 р., подані стосовно одного і того ж об»єкта оподаткування за один і той же період.
Останньою уточнюючою декларацією за 2012 рік № 9087527977 від 25.02.2013 р. позивач задекларував розмір орендної плати за 2012 рік в розмірі 316590,07 грн. Фактично сплачено позивачем орендної плати за 2012 рік відповідно до платіжних доручень 367123,34 грн. ( а.с.96-111)., платіж за грудень 2012 року проведений 30.01.2013 року в розмірі 26650,00 грн.
Проте, зазначені обставини відповідачем не враховані, що призвело до хибного висновку про порушення строків сплати орендної плати як взагалі, так і, зокрема, за помилково поданою позивачем податковою декларацією № 9077354503 від 10.12.2012 р.
Посилання відповідача на вимоги п. п.87.9 ст. 87 Податкового кодексу України і зарахування орендної плати, сплаченої в січні 2013 року за грудень 2012 року, суд вважає безпідставним, оскільки, з карток особового рахунку за 2012 рік ( а.с. 112-116) вбачається, що до загальної суми заборгованості податковим органом включені неузгоджені грошові зобов»язання, зокрема за податковим повідомленням-рішенням, яке оскаржується ( а.с.132, 133,134).
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що контролюючими органом не в повному обсязі виконані функції щодо контролю за повнотою та достовірністю нарахування та сплати податків, що призвело до безпідставного притягнення відповідача до відповідальності, відповідно податкове повідомлення-рішення є протиправним та підлягає скасуванню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов публічного акціонерного товариства "Сумбуд" до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.
Визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області № 0003411503/8608 про зобов"язання публічне акціонерне товариство "Сумбуд" сплатити штраф у сумі 5276 ( п"ять тисяч двісті сімдесят шість) грн. 15 коп.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) Л.М. Опімах
Повний текст постанови складений 26 червня 2014 року.
З оригіналом згідно
Суддя Л.М.Опімах