Ухвала суду № 39481031, 17.06.2014, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.06.2014
Номер справи
638/17319/13-а
Номер документу
39481031
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 червня 2014 р.Справа № 638/17319/13-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Сіренко О.І.

Суддів: Любчич Л.В. , Спаскіна О.А.

за участю секретаря судового засідання Зливко І.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на постанову Дзержинського районного суду м. Харкова від 02.04.2014р. по справі № 638/17319/13-а

за позовом ОСОБА_2

до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області

про визнання дій незаконними, неправомірними, зобов'язання вчинити дії та стягнення необґрунтовано несплаченої пенсії,

ВСТАНОВИЛА:

2 квітня 2014 року постановою Дзержинського районного суду м. Харкова адміністративний позов ОСОБА_2 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій незаконними, неправомірними, зобов'язання вичинити певні дії та стягнення необґрунтовано несплаченої пенсії залишено без задоволення.

В апеляційній скарзі ОСОБА_2 просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову постанову, якою позов задовольнити в повному обсязі, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права. Вважає, що суд першої інстанції не дав належної оцінки факту, що в грошовий атестат внесено недостовірні дані про грошове утримання позивача, відсутні компенсації та надбавки на які , на думку позивача, він мав право під час виконання службових обов»язків: компенсації за понаднормову роботу та роботу у святкові дні та щотижневого відпочинку, відсутня доплата за роботу у нічний час. Також безпідставно зменшено розміри посадового окладу та окладу за звання, процентні надбавки та премії за безперервну службу. Вважає, що при ухваленні постанови , суд першої інстанції порушив ст. 10 КАС України, Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992р.

Відповідач Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області в запереченнях на апеляційну скаргу просить постанову суду першої інстанції залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення, посилаючись на правомірність висновків суду першої інстанції.

Сторони в судове засідання не з»явились. Відповідно до ч. 11 ст. 35, ч.4 ст. 196 КАС України, колегія суддів прийшла до висновку про можливість розгляду справи за відсутності сторін.

Колегія суддів, перевіривши рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги відповідно до ст. 195 КАС України, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково, з наступних підстав:

Судом встановлено, підтверджується матеріалами справи, що позивач ОСОБА_2 з 19 вересня 2007 року перебуває на обліку у відповідача в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Як зазначено в позовній заяві, остання уточнена датована 12 березня 2014 року ( а.с. 66 - 82) позивач неодноразово звертався в усній формі до відповідача з проханням здійснити йому перерахунок, призначеної 19 вересня 2007 року пенсії за період з 1 травня 2013 року по 1 жовтня 2013 року, оскільки вважає, що в грошовому атестаті не виведено його середньомісячних видів доплат, надбавок та компенсацій. На підтвердження факту звернення надав відповідь відповідача від 23 грудня 2010 року ( а.с. 27 - 29 ).

Відмовляючи в задоволенні позову ОСОБА_2, суд першої інстанції виходив з того, що з 1 січня 2008 року деякі надбавки та доплати, які виплачувались позивачу раніше були скасовані, тому вони не могли бути включені при перерахунку раніше призначеної пенсії.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції .

Згідно п.п. 5 п. 2.2 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 27 червня 2002 року № 11-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 липня 2002 року за № 581/6869, управління, відповідно до покладених на нього завдань здійснює призначення ( перерахунок) пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам ( крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення(перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007 року, та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 року за №135/13402, документи для призначення та проведення перерахунку подаються до органів Пенсійного фонду України уповноваженими структурними підрозділами силових структур.

Таким чином, повноважень щодо внесення змін в документи, які були надані стосовно позивача Головним управлінням МВС України в Харківській області і на підставі яких була перерахована пенсія у органів Пенсійного фонду України не має.

Для призначення пенсії позивачу Харківським міським управлінням Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області було надано до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області грошовий атестат № 197 від 11 жовтня 2007 року . ( а.с. 32).

Дії Головного управління МВС України в Харківській області щодо надання грошового атестату з відомостями, які не відповідають дійсності , позивач не оскаржував.

Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» N 2262-ХІІ від 09.04.1992 року, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного звидів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

1 січня 2008 року набрала чинності постанова Кабінету міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядкового і начальницького складу» № 1294 від 07.11 .2007 року, якою змінено структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу. Зокрема, збільшено розмір посадових окладів для відповідних категорій військовослужбовців, а також передбачено встановлення інших додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що затверджений Постановою Кабінету Міністрів «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. N 393» від 13.02.2008 року N 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Пунктом 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 визначено, що для перерахунку пенсій враховується: посадовий оклад, оклад за військовим ( спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим ( спеціальним) званням ; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання « заслужений» чи « народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, встановлених Кабінетом міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі ; щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами ( категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати ( крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою ( посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), для перерахунку пенсії не враховуються.

Відповідно до пункту 2 Указу Президента України «Про внесення зміни до Указу Президента України від 14 квітня 1999 року № 379 та визнання такими, що втратили чинність, деяких указів Президента України» від 18 грудня 2007 року № 1234/2007 з 1 січня 2008 року втратили чинність Укази Президента України на які посилається позивач, як на підставу своїх позовних вимог, а саме Указ Президента України від 4 жовтня 1996 року № 926 «про умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу та оплати праці працівників органів внутрішніх справ»; Указ Президента України від 23 лютого 2002 року № 173 «Про посилення соціального захисту військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу органів».

Згідно з довідкою управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку головного управління міністерства внутрішніх справ України в Харківській області за нормами, чинними на 1 січня 2008 року , в розмір грошового забезпечення позивача включено надбавку за вислугу років - 35 відсотків, 56 відсотків надбавки за виконання особливо важливих завдань, 15 відсотків премії.

Відповідно до пункту 2 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року № 1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначено, що загальновизнаний принцип права про дію нормативно-правових актів у часі закріплено в частині першій статті 58 Конституції України. При цьому Конституційний Суд України роз'яснив, що положення частини першої статті 58 Основного Закону України про дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що "вона починається з моменту набрання актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце".

Оскільки, станом на 1 січня 2008 року деякі надбавки та доплати, які виплачувались позивачу раніше, були скасовані, то вони правомірно не могли бути включені при перерахунку раніше призначеної пенсії.

Аналогічна правова позиція також була висловлена Верховним Судом України у постанові від 1 жовтня 2013 року (справа № 21-248а13).

З огляду на вищезазначене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про безпідставність позовних вимог ОСОБА_2, оскільки з 1 січня 2008 року, постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядкового і начальницького складу» № 1294 від 07.11 .2007 року , були визначені нові види грошового забезпечення військовослужбовців, з урахуванням розмірів яких, відповідно до статті 63 Закону № 2262-ХІІ та Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» позивачу правомірно було проведено перерахунок його пенсії без урахування надбавок та доплат, передбачених указами Президента України від 4 жовтня 1996 року № 926/96 "Про умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу та оплати праці працівників органів внутрішніх справ" та Указом від 23.02.2002 року № 173/2002 «Про посилення соціального захисту військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу органів», оскільки з 1 січня 2008 року ці укази були визнані такими, що втратили чинність на підставі Указу Президента України від 18 грудня 2007 року № 1234/2007 "Про внесення зміни до Указу Президента України від 1 квітня 1999 року № 379 та визнання такими, що втратили чинність, деяких указів Президента України".

Крім того, згідно з уточненої позовної заяви (а.с. 66-82) ОСОБА_2 просив визнати незаконними дії відповідача щодо зменшення йому суми грошового забезпечення ( пенсії), зобов»язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з 1 травня 2013 до 1 березня 2013 року. Доказів того, що останній звертався до відповідача з заявою про перерахунок пенсії за цей період до суду не надав. За таких обставин , колегія суддів вважає підстав для задоволення позову ОСОБА_2 в частині визнання неправомірними дій відповідача щодо нездійснення перерахунку за вказаний період немає .

Таким чином , колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції повно та всебічно встановив обставини справи, постанова ухвалена з дотриманням норм процесуального та матеріального права, тому підстав для скасування постанови не вбачає.

Відповідно до ст.. 200 КАС України, суд першої інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Доводи апеляційної скарги позивача ОСОБА_2 про те, що судом першої інстанції порушенні положення ст.10 КАС України, зокрема принцип рівності усіх учасників адміністративного процесу не знайшов свого підтвердження в ході апеляційного розгляду.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - залишити без задоволення.

Постанову Дзержинського районного суду м. Харкова від 02.04.2014р. по справі № 638/17319/13-а - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)Сіренко О.І.Судді(підпис) (підпис) Любчич Л.В. Спаскін О.А. Повний текст ухвали виготовлений 23.06.2014 р.

Помічник судді Цюпак О.П.