Постанова № 39475284, 23.06.2014, Олександрівський районний суд міста Донецька (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Донецька)

Дата ухвалення
23.06.2014
Номер справи
260/3301/14-а
Номер документу
39475284
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Провадження по справі № 2-а/260/133/2014

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 червня 2014 року Ленінський районний суд м. Донецька у складі:

головуючої судді Кротінова В.О.,

при участі секретаря Шелістової Ю.К.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Донецька адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Ленінського районної у м. Донецьку Ради, третя особа: Управління Державної казначейської служби України у Ленінському районі м. Донецька Донецької області, про визнання дії протиправними, зобов'язання здійснити нарахування та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -

В С Т А Н О В И В:

Позивачка ОСОБА_3 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Ленінського районної у м. Донецьку Ради про визнання дії Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Донецьку ради з нарахування та виплати їй допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення нею трирічного віку неправомірними, зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Донецьку ради здійснити нарахування та виплату їй

допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення ним трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років на поточний рік за період з травня 2014 року до дати досягнення дитиною трирічного віку та стягнення з Державного бюджету України її на користь нараховану Управлінням праці та соціального захисту населення Ленінської районної в м. Донецьку ради допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з травня 2014 року з урахуванням фактично виплачених сум та стягнення на її користь з Державного бюджету України витрати зі сплати судового збору у розмірі 73,08 гривень.

22 квітня 2014 року вона звернулась з письмовою заявою до Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної в м. Донецьку ради, в якій вона просила провести перерахунок та виплату недоотриманих нею коштів щомісячної допомоги по догляду за дитиною віком до 3-х років у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Управлінням праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Донецьку ради було надано відповідь про відсутність підстав для перерахунку допомоги відповідно до ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми.»

Просила суд про визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Донецьку ради з нарахування та виплати їй допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення нею трирічного віку неправомірними, зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Донецьку ради здійснити нарахування та виплату їй

допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення ним трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років на поточний рік за період з травня 2014 року до дати досягнення дитиною трирічного віку та стягнути з Державного бюджету України її на користь нараховану Управлінням праці та соціального захисту населення Ленінської районної в м. Донецьку ради допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з травня 2014 року з урахуванням фактично виплачених сум та стягнути на її користь з Державного бюджету України витрати зі сплати судового збору у розмірі 73,08 гривень.

У судове засідання ОСОБА_3 не з'явилась, про час слухання справи була повідомлена належним чином, надала заяву з проханням слухати справу у її відсутність, позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача, заступник начальника управління Яковенко Г.Б. в судове засідання не з'явилася, про час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином. Надала до суду заперечення з проханням розглянути справу у її відсутність проти позову заперечувала, посилаючись на наступне. Зазначила, що позивач перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Донецьку ради з 20.04.2014 р., як отримувач допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, як підприємець. Відповідно п. 22 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001р. № 1751, затверджено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008р. - 50 відсотками, з 1 січня 2009 р. - 75 відсотками, з 1 січня 2010 р. - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше як 130 гривень.

Зазначила, що управлінням праці і соціального захисту населення Ленінської районної у м. Донецьку ради під час здійснення повноважень з виплати допомоги позивачу були дотримані вимоги чинного законодавства, усі рішення та дії приймались і вчинялись у межах наданих повноважень, своєчасно та в повному обсязі, а вимоги позивача щодо стягнення коштів та встановлення розмірів виплат щомісячної грошової допомоги є необґрунтованими, безпідставними, у зв'язку з чим просила відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.

Представник третьої особи - Управління державної казначейської служби України у Ленінському районі м. Донецька про визнання дій у судове засідання не з'явився, про час слухання справи був повідомлений належним чином, причину неявки суду не повідомив.

Суд, перевіривши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Так, у судовому засіданні встановлено, що позивач згідно свідоцтва про народження є матір'ю малолітньої дитини - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.11) у зв'язку з чим перебуває на обліку у відповідача з 20.05.2012 року та отримує грошову допомогу у розмірі 130 грн. щомісяця, що підтверджується довідкою відповідача (а.с.8)

Статтею 46 Конституції України громадянам гарантовано право на соціальний захист, що включає, зокрема, право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

До 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28.12.2007 № 107-VІ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» - правовідносини щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку регулювалися Законом України від 21.11.1992 № 2811-ХІІ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом України від 18.01.2001 № 2240-ІІІ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб.

Розмір допомоги також визначався цими законами. Зокрема, статтею 15 Закону № 2811-ХІІ встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, а відповідно до статті 43 Закону № 2240-ІІІ допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом. Пунктами 23, 25 розділу ІІ Закону № 107-VI були внесені відповідні зміни до Закону № 2811-ХІІ та Закону № 2240-III. Зокрема, змінами до статті 13 Закону № 2811-ХІІ його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону № 2240-III було виключено статті 40-44.

Стаття 44 Закону № 2240-III визначає строки надання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, так допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі, зазначеній у частині першій статті 42 цього Закону, яка фактично здійснює догляд за дитиною, щомісяця з дня надання відпустки для догляду за дитиною по день її закінчення, але не більш як по день досягнення дитиною трирічного віку включно.

Пунктами 23, 25 розділу ІІ Закону № 107-VI були внесені відповідні зміни до Закону № 2811-ХІІ та Закону № 2240-III. Зокрема, змінами до статті 13 Закону № 2811-ХІІ його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону № 2240-III було виключено статті 40-44.

Конституційний Суд України Рішенням від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнав неконституційними низку положень Закону № 107-VI, в тому числі й пункт 25 розділу II Закону № 107-VI щодо виключення статей 40-44 Закону № 2240-III.

Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України, закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Пунктом 2 розділу ІІІ Закону № 107-VI було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.

Таким чином, з часу проголошення Рішення № 10-рп/2008 Конституційним Судом України відновили свою дію вищезазначені положення Закону № 2240-III, а з 1 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону № 2811-ХІІ.

Статтею 46 Закону України від 26 грудня 2008 № 835-VI "Про Державний бюджет України на 2009 рік" та статтею 45 Закону України від 27 квітня 2010 року № 2154-VI "Про Державний бюджет України на 2010 рік" (далі - Закон № 2154-VI) передбачено, що у 2009, 2010 роках допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону № 2240-ІІІ призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.

Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затверджений постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року № 1751 саме на виконання Закону № 2811-ХІІ (пункт 1). Новий акт уряду на виконання статті 45 Закону № 2154-VI не приймався.

Розміри і порядок виплати допомоги відповідно до Закону № 2240-III на виконання статті 45 Закону № 2154-VI Кабінетом Міністрів України не визначалися.

Оскільки у даній справі, спір виник щодо виплати допомоги з травня 2014 року особі, яка застрахована у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування, то за таких обставин суд вважає, що на відносини щодо виплати допомоги такій особі у зазначеному періоді поширюються норми спеціального Закону (яким є Закон № 2240-III), відповідно до статті 43 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Крім того, слід зазначити, що така правова позиція викладена в постанові Вищого адміністративного суду України від 21.08.2011 року по справі № К/9991/33496/12 та в постанові Верховного Суду України від 25.12.2012 року у справі 21-410а12.

Разом з тим, відповідно до ст. 2 КАС України суд захищає лише порушені, невизнані або оспорювані права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин. Отже, суд має можливість дати оцінку діям відповідача виключно до дня ухвалення рішення суду.

Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м.Донецьку ради, третя особа Управління Державної казначейської служби України Ленінського району м.Донецька про визнання дії Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Донецьку ради з нарахування та виплати їй допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення нею трирічного віку неправомірними, зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Донецьку ради здійснити нарахування та виплату їй допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення ним трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років на поточний рік за період з травня 2014 року до дати досягнення дитиною трирічного віку та стягнення з Державного бюджету України її на користь нараховану Управлінням праці та соціального захисту населення Ленінської районної в м. Донецьку ради допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з травня 2014 року з урахуванням фактично виплачених сум та стягнення на її користь з Державного бюджету України витрати зі сплати судового збору у розмірі 73,08 гривень підлягають частковому задоволенню. Дії відповідача Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Донецьку ради, якими виплачено позивачеві допомогу в іншому розмірі, ніж встановлено статтею 43 Закону № 2240-III, необхідно визнати неправомірними та зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Донецьку ради здійснити перерахунок та виплату позивачеві допомоги виходячи з розміру, встановленого цим законом за період з 12.05.2014 року по 23.06.2014 року. Тим самим, суд частково задовольняє позовні вимоги ОСОБА_3

В свою чергу, з урахуванням ст. 94 КАС України з Державного бюджету України на користь позивача необхідно стягнути сплачений нею судовий збір (а.с. 1). у розмірі 73,08 грн.

На підставі викладеного, ст.ст. 46, 152 Конституції України, Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.08р. №10-рп, ст.ст. 43,44 Законом України від 18.01.2001 № 2240-ІІІ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», Законом України від 21.11.1992 № 2811-ХІІ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Постановою Вищого адміністративного суду України від 21.08.2011 року по справі № К/9991/33496/12, Постановою Верховного Суду України від 25.12.2012 року у справі 21-410а12, керуючись ст.ст. 9, 10, 11, 69, 94, 122, 158-163, 186 Кодексу Адміністративного Судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ :

Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Донецьку ради, третя особа: Управління державної казначейської служби України у Ленінському районі м. Донецька про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок допомоги по догляду за дитиною - задовольнити частково.

Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Донецьку ради з нарахування та виплати ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення нею трирічного віку з 12 травня 2014 року по 23 червня 2014 року, неправомірними.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Донецьку ради здійснити ОСОБА_1 перерахунок державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років на поточний рік за період з 12 травня 2014 року по 23 червня 2014 року, з урахуванням проведених виплат.

Стягнути з державного бюджету на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору у сумі 73 грн.08 коп.

В іншій частині позовної заяви ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Ленінського районної у м. Донецьку Ради - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а особами, які приймали участь у справі, але не були присутні під час проголошення постанови у 10-ти денний строк з дня отримання її копії.

СУДДЯ: