Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 червня 2014 р. Справа №805/5871/14
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 11год.12хв.
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Зеленова А.С.,
за участю:
секретаря судового засідання Афанасьєва Д.Б.,
представника позивача Счастливенко А.О.
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов управління праці та соціального захисту населення Артемівської райдержадміністрації до ОСОБА_3 про стягнення надмірно виплачених коштів державної допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 20023,56грн.,-
В С Т А Н О В И В:
Управління праці та соціального захисту населення Артемівської райдержадміністрації (далі Позивач або УПСЗН Ардтемівської райдержадміністрації ) звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_3 (далі - Відповідач або ОСОБА_3.) стягнення надмірно виплачених коштів державної допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 20023,56грн./а.с.2-5/.
В обґрунтування позову, позивач зазначив, що ОСОБА_3 звернулася до позивача 19.11.2007 із заявою про призначення державної допомоги сім'ям з дітьми - допомоги на дітей одиноким матерям. З 01.11.2007 по 30.11.2015 ОСОБА_3 призначена державна допомога на дітей одиноким матерям, на дитину ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, у розмірі, встановленому ст.18-3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Дану допомогу ОСОБА_3 отримувала щомісячно в повному обсязі.
В грудні 2013 року Донецьким обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат проведена планова перевірка призначення та виплати допомоги на дітей одиноким матерям та отримувачів пенсії в разі втрати годувальника, в ході якої встановлена подвійна виплата допомоги на дітей одиноким матерям та пенсії в разі втрати годувальника ОСОБА_3. З урахуванням наведеного АПСЗН Артемівської райдержадміністрацією ініційована перевірка пенсійної справи №195565 в УПФУ м. Артемівська та Артемівського району. Зазначеною перевіркою підтверджено факт призначення ОСОБА_3 пенсії по втраті годувальника з 01.03.2008 за померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_5 на дитину ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1.
Отже право на отримання державної допомоги на дітей одиноким матерям відповідач втратила з моменту оформлення пенсії по втраті годувальника, а саме з 01.03.2008, хоча фактично отримувала допомогу ще до 31.12.2013.
З метою вжиття заходів щодо погашення переплати, УПСЗН Артемівської райдержадміністрації направлено повідомлення ОСОБА_3 від 23.12.2013 №1218, на яке відповідач ніяк не відреагувала.
На теперішній час, кошти, що підлягають поверненню на рахунок управління праці та соціального захисту населення Артемівської райдержадміністрації не надходили.
Просить суд стягнути з ОСОБА_3 на користь управління праці та соціального захисту населення Артемівської райдержадміністрації надмірно виплачені кошти державної допомоги на дітей одиноким матерям в розмірі 20023,56(двадцять тисяч двадцять три)грн.56коп.(р/р 35415030008090 у відділенні Державного казначейства в м. Артемівську та Артемівському районі Донецької області, банк отримувача ГУДКСУ в Донецькій області, код бюджетної класифікації 090306, ОКПО 25946273, МФО 834016) /а.с.5/.
Представник позивача у судовому засіданні підтримала позовні вимоги у повному обсязі, надала пояснення аналогічні викладеним у позові, просила суд задовольнити позов.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, надав пояснення, в яких зазначив, що ОСОБА_3 ніхто не попереджував про необхідність повідомляти УПСЗН про оформлення пенсії, а також зазначив, що позивачем не витримані процесуальні строки для стягнення з відповідача суми надмірно сплаченої допомоги за 6 років. Оскільки відповідно до положень ст.99 КАС України встановлено шестимісячний строк для звернення до суду. Просив суд відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Позивач - Управління праці та соціального захисту населення Артемівської райдержадміністрації - є структурним підрозділом Артемівської районної державної адміністрації, входить до її складу і в межах відповідної території забезпечує виконання покладених на управління завдань, зареєстровано в якості юридичної особи, що підтверджується довідкою управління статистики у м. Артемівську Головного управління статистики у Донецькій області серії АБ №531184 /а.с.6/. Основними завданнями управління є забезпечення реалізації державної соціальної політики на території району у сфері соціального захисту населення.
Управління праці та соціального захисту населення Артемівської райдержадміністрації підпорядковане голові райдержадміністрації, а також підзвітне і підконтрольне Департаменту соціального захисту населення Донецької обласної державної адміністрації.
ОСОБА_3 - фізична особа, громадянка України, яка звернулася до позивача за соціальним захистом відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Правовідносини, що склалися між сторонами, регулюються Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року №1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми».
Так, ОСОБА_3 13.11.2007 звернулася до управління праці та соціального захисту населення Артемівської райдержадміністрації із заявою про призначення державної допомоги сім'ям з дітьми - допомоги на дітей одиноким матерям /а.с.14-15/.
З 01.11.2007 по 30.11.2015 ОСОБА_3 призначена державна допомога на дітей одиноким матерям, на дитину ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, у розмірі, встановленому ст.18-3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Сторонами не заперечується, що допомогу на дітей одиноким матерям ОСОБА_3 отримувала щомісячно в повному обсязі.
В грудні 2013 року Донецьким обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат проведена планова перевірка призначення та виплати допомоги на дітей одиноким матерям та отримувачів пенсії в разі втрати годувальника, в ході якої встановлена подвійна виплата допомоги на дітей одиноким матерям та пенсії в разі втрати годувальника ОСОБА_3, що підтверджується листом від 16.12.2013 №06/1902/11-09 /а.с.17/.
З урахуванням наведеного АПСЗН Артемівської райдержадміністрацією ініційована перевірка пенсійної справи №195565 в УПФУ м. Артемівська та Артемівського району. Зазначеною перевіркою підтверджено факт призначення ОСОБА_3 пенсії по втраті годувальника з 01.03.2008 за померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_5 на дитину ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1. Дана обставина підтверджується актом перевірки пенсійних справ від 24.12.2013, а також відповідною довідкою управління Пенсійного фонду України в м. Артемівську та Артемівському районі /а.с.19-20,59/.
Отже право на отримання державної допомоги на дітей одиноким матерям відповідач втратила з моменту оформлення пенсії по втраті годувальника, а саме з 01.03.2008, хоча фактично отримувала допомогу ще до 31.12.2013.
З метою вжиття заходів щодо погашення переплати, УПСЗН Артемівської райдержадміністрації направлено повідомлення ОСОБА_3 від 23.12.2013 №1218 та від 22.01.2014 №3-03/0143 /а.с.21/ на яке відповідач ніяк не відреагувала.
Як слідує з матеріалів справи, відповідач отримувала вищенаведену допомогу на дитину ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у відділенні поштового зв'язку №84536 /а.с.12/.
Приписами статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по інвалідності, а в разі смерті пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону, - незалежно від тривалості страхового стажу. При цьому дітям пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника.
Непрацездатними членами сім'ї вважаються: 1) чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є інвалідами або досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону; 2) діти (у тому числі діти, які народилися до спливу 10 місяців з дня смерті годувальника) померлого годувальника, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали інвалідами до досягнення 18 років. Діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх навчальних закладах системи загальної середньої освіти, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах (у тому числі у період між завершенням навчання в одному із зазначених навчальних закладів та вступом до іншого навчального закладу або у період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем та продовженням навчання за іншим за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців), - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років, та діти-сироти - до досягнення ними 23 років незалежно від того, навчаються вони чи ні; 3) чоловік (дружина), а в разі їх відсутності - один з батьків або брат чи сестра, дідусь чи бабуся померлого годувальника незалежно від віку і працездатності, якщо він (вона) не працюють і зайняті доглядом за дитиною (дітьми) померлого годувальника до досягнення нею (ними) 8 років.
Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено право вибору пенсійних виплат. Так, згідно частини першої статті 10 цієї норми особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Відповідно до вимог статті 18-1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Право на допомогу на дітей одиноким матерям (батькам) має мати (батько) дітей у разі смерті одного з батьків, які не одержують на них пенсію в разі втрати годувальника або соціальну пенсію.
Приписами абз.2 пункту 33 Постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 №1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» право на допомогу на дітей одиноким матерям (батькам) має мати (батько) дітей у разі смерті одного з батьків, які не одержують на них пенсію в разі втрати годувальника або соціальну пенсію.
Пунктом 36 Постанови КМУ від 27.12.2001 №1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» допомога на дітей одиноким матерям призначається з місяця, в якому було подано заяву з усіма необхідними документами, та виплачується щомісяця по місяць досягнення дитиною 18-річного віку (якщо діти навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах I - IV рівня акредитації, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років) включно.
Отже вбачається, що законодавством встановлено заборону на отримання допомоги на дітей одиноким матерям, які вже одержують на цих дітей пенсію по втраті годувальника.
При оформленні пенсії по втраті годувальника, ОСОБА_3 була попереджена УПФУ в м. Артемівську та Артемівському районі, про обов'язок повідомляти органи Пенсійного фонду про обставини, що спричиняють зміну розміру пенсійної виплати або припинення її виплати: про роботу, звільнення з роботи, зміни в складі сім'ї /а.с.55/.
Згідно ст.22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги.
Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги, тощо), стягуються згідно з законом.
Органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, мають право перевіряти матеріальний стан сімей з дітьми.
Судом встановлено, що за період з березня 2008 року по грудень 2013 року ОСОБА_3 неправомірно отримувала допомогу на дітей одиноким матерям на неповнолітнього ОСОБА_4, оскільки у цей період одночасно отримувала на сина пенсію по траті годувальника. Переплата державної допомоги у зазначений період склала в розмірі 20023,56грн. /а.с.22/.
Частинами 1, 2 статті 99 КАС України визначено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення передбачених законом вимог.
Відповідно до абз.2 п.39 Постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 №1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» органи, що призначають і виплачують державну допомогу сім'ям з дітьми, мають право у разі потреби перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення допомоги.
Згідно частин 1 ст.21 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги сім'ям з дітьми, мають право у разі потреби перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність відповідних документів, поданих для призначення допомоги.
Відповідно до п.п.7 п.6 Положення «Про управління праці та соціального захисту населення Артемівської районної державної адміністрації» затвердженого в новій редакції розпорядженням голови Артемівської райдержадміністрації від 14.06.2013 №220 (далі Положення №220), УПСЗН Артемівської райдержадміністрації забезпечує ефективне і цільове використання коштів районного та державного бюджетів.
Підпунктом 27 п.6 Положення №220 встановлено , що позивач здійснює нагляд за додержанням вимог законодавства під час призначення (перерахунку) та виплати пенсій органами Пенсійного фонду України.
Пунктом 48 Постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 №1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» передбачено, право органів, що призначають і виплачують державну допомогу сім'ям з дітьми, у разі потреби перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення допомоги.
В період з 13.11.2007 по 16.12.2013 УПСЗ Артемівської райдержадміністрації не було проведено жодної перевірки обґрунтованості підстав отримання ОСОБА_3 допомоги одиноким матерям на неповнолітнього сина, що є істотним порушенням принципів та завдань покладених на нього законодавством України, зокрема, Положенням «Про управління праці та соціального захисту населення Артемівської районної державної адміністрації» затвердженого в новій редакції розпорядженням голови Артемівської райдержадміністрації від 14.06.2013 №220.
Порушення, ОСОБА_3 приписів Закону України Про державну допомогу сім'ям з дітьми" , Постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 №1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» сталося 01.03.2008 з моменту отримання, нею пенсії по втраті годувальника.
Дане порушення виявлено, лише після спливу шести років у грудні 2013 року, після отримання позивачем відповідного листа Донецького обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат від 16.12.2013 вих.№06/1902/11-09.
Своїм правом, на проведення перевірки щодо визначення права ОСОБА_3 на отримання допомоги одинокій матері та правильності і повноти наданої нею інформації, позивач, як суб'єкт владних повноважень не скористався, чим допустив довго триваюче порушення норм діючого законодавства.
Статтею 1 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно частини 1 статті 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Враховуючи обставини справи, а саме те, що позивач як суб'єкт владних повноважень проігнорувавши свої обов'язки і завдання покладені на нього державою Україна, не скориставшись своїми правами, наданими діючим законодавством у сфері соціального захисту населення, впродовж шести років не виявив належного бажання для контролю обґрунтованості проведення виплат допомоги одиноким матерям, допустивши нераціональне використання бюджетних коштів.
В даному випадку порушення, що призвело до подвійної виплати допомоги одинокій матері - ОСОБА_3 було фактично виявлено після спливу шести років Донецьким обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат після планової перевірки в програмному комплексі АСОПД/КОМТЕХ.
ОСОБА_3 протягом періоду, за який отримувала державну допомогу на дітей місце проживання не змінювала, від державних органів не переховалась, на виклики позивача з'являлась до органу вчасно. Дана обставина, не заперечується позивачем і відображена в адміністративному позові/а.с.4/.
Порушення закону з її боку допущено не навмисно завдяки її необізнаності, з вини Управління праці соціального захисту населення Артемівської райдержадміністрації, яке не попереджувало її про необхідність повідомляти про оформлення пенсії. Тільки при оформленні пенсії по втраті годувальника, органом Пенсійного фонду було попереджено про необхідність повідомити у триденний термін зміни, що впливають на право отримання даної допомоги, про що свідчить її особистий підпис/а.с.14-15/. Проте і пенсійні органи також не перевірили ОСОБА_3 на предмет одержання нею іншої соціальної допомоги, чим також посприяли даному порушенню.
Проте, що у розумінні державного органу, означає словосполучення «необхідність повідомити у триденний термін зміни, що впливають на право отримання даної допомоги» їй не було роз'яснено.
З урахуванням основоположних принципів адміністративного судочинства, суд вбачає підстави, лише для часткового задоволення позову, з урахуванням шестимісячного строку звернення до суду встановленого для суб'єкта владних повноважень, та стягує з ОСОБА_3 надмірно виплачені кошти державної допомоги на дітей одиноким матерям за шість місяців за період липень-грудень 2013 року у розмірі 2200,80грн.
Відповідно до положень ст.94 КАС України судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11,105-128, 159, 160, 161, 162, 163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов управління праці та соціального захисту населення Артемівської райдержадміністрації до ОСОБА_3 про стягнення надмірно виплачених коштів державної допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 20023,56грн. - задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь управління праці та соціального захисту населення Артемівської райдержадміністрації суму надмірно виплачених коштів державної допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 2200,80(дві тисячі двісті) гривень 80 копійок.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частина у судовому засіданні 18 червня 2014 року в присутності представників сторін.
Постанову виготовлено у повному обсязі та підписанно 23 червня 2014 року.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови у повному обсязі.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Зеленов А. С.