копія ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 червня 2014 р. Справа № 804/5626/14 Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Парненко В.С., розглянувши у місті Дніпропетровську у письмового провадження адміністративну справу за адміністративним позовом управління Пенсійного фонду України в Тернівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
22.04.2014 р. управління Пенсійного фонду України в Тернівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області (надалі - позивач) звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 (надалі - відповідач) про стягнення надмірно виплаченої суми пенсії у розмірі 41431,24 грн.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що у зв'язку із наданням відповідачем недостовірних відомостей для призначення пенсії рахується переплата пенсії у сумі 41431,24 грн.
Позивач подав до суду заяву про розгляд справи без його участі у порядку письмового провадження, просив позов задовольнити.
Відповідач у призначені судові засідання 12.05.2014 р., 21.05.2014 р., 03.06.2014 р. не з'явився, про дату та час судового засідання повідомлявся належним чином, що підтверджується матеріалами справи. Заперечень до позову не надав.
Відповідно до ч. 4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.
Згідно ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Згідно положень п.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення. Відповідно до рішень Європейського суду з прав людини, що набули статусу остаточного, зокрема «Іззетов проти України», «Пискал проти України», «Майстер проти України», «Крюков проти України», «Крат проти України», «Сокор проти України», «Кобченко проти України», «Шульга проти України», «Лагун проти України», «Буряк проти України», «ТОВ «ФПК «ГРОСС» проти України», «Гержик проти України» суду потрібно дотримуватись розумного строку для судового провадження.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності сторін, в письмовому провадженні.
Розглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з наступних підстав.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, а також порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 року (надалі - Закон №1058-IV).
Статтею 1 Закону №1058-IV передбачено, що пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Відповідно до частини 1 та 2 статті 5 Закону №1058-IV всі відносини, які виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування регулюються виключно зазначеним законом, яким також визначаються умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням; організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Статтею 44 Закон №1058-IV визначено порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії .
Заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.
Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
Відповідно до п. 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 р. за № 1566/11846 до заяви про призначення пенсії за віком додаються, зокрема, документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637.
Згідно п. 38 даного порядку орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення в трьохмісячний термін з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, а також перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Тернівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області 28.02.2008 р. було подано пакет документів для призначення йому пенсії. До даного пакету документів, зокрема, входила довідка № 633 від 29.12.2006 р. видана ліквідатором та головним бухгалтером ЗАТ «Укренергочормет» про заробіток ОСОБА_1 за період з 1995 р. по 1999 р. для обчислення пенсії.
На підставі поданих ним документів, управлінням Пенсійного фонду України в Тернівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області ОСОБА_1 24.03.2008 р. було призначено пенсію за віком.
З метою реалізації завдань, покладених на Пенсійний фонд України, та для підтвердження довідки № 633 первинними документами 03.06.2013 р. спеціалістами управління Пенсійного фонду України в Тернівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області була проведена перевірка документів ліквідованого ЗАТ «Укренергочормет», які знаходяться на зберіганні в архівному відділі виконавчого комітету Криворізької міської ради (Акт №256).
В ході перевірки встановлено, що суми заробітної плати, за період з 1995 р. по 1999 р. зазначені в довідці № 633, не відповідають сумам заробітної плати, які значаться в розрахункових відомостях із заробітної плати працівників ЗАТ «Укренергочормет» та в особовому рахунку відповідача.
На запит позивача, архівним відділом виконавчого комітету Криворізької міської ради, на підставі розрахункових відомостей із заробітної плати працівників ЗАТ «Укренергочормет», видано архівну довідку про суми заробітної плати ОСОБА_1 за період з 1995 р. по 1999 р. від 01.07.2013 р. №802/32-02, згідно якої встановлено, що суми заробітної плати вказані в довідці № 633, не відповідають сумам заробітної плати, які значаться у розрахункових відомостях із заробітної плати працівників ЗАТ «Укренергочормет».
У зв'язку з тим, що довідка № 633, містила недостовірні дані, відповідач отримував збільшений розмір пенсії, в результаті чого йому надмірно виплачено пенсію в сумі 42168,01 грн. в період з 03.01.2008 р. по 31.12.2013 р. відповідно до Довідки управління Пенсійного фонду України в Тернівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 10.04.2014 р. №1591.
Керуючись ч. 1 ст. 50 Закон №1058-IV управлінням Пенсійного фонду України в Тернівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області 22.01.2014 р. прийнято рішення проводити утримання надміру виплаченої суми пенсії з ОСОБА_1 з 01.02.2014 р. №1-7.
Відповідачу було вручено Повідомлення №218/07/29 від 13.01.2014 р. про розмір переплати пенсії, в якому вказано що починаючи з 01.02.2014 р. переплата пенсії буде утримуватись у розмірі 20% від загального розміру пенсії до повного погашення.
Крім того, згідно наявних матеріалів справи, 29.01.2014 р. на адресу відповідача було відправлено Витяг з протоколу засідання комісії з питань пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсії від 22.01.2014 р №1-7, відповідно до якого прийнято рішення проводити утримання надміру виплаченої суми пенсії.
Відповідно до Довідки від 10.04.2014 р. №1591 починаючи з 01.02.2014 р. - 30.04.2014 р. утримано 736,77 грн. на підставі рішення комісії для розгляду питань пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсії управління Пенсійного фонду України в Тернівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області №1-7 від 22.01.2014 р.
Залишок переплати станом на 01.05.2014 р. становить 41431,24 грн.
Доказів оскарження та/або добровільної сплати заборгованості відповідачем до суду не надано.
Відповідно до ст. 50 Закон №1058-IV, яка регулює питання утримання надміру виплачених сум пенсій і відрахування з пенсій, суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.
Відрахування з пенсії провадяться в установленому законом порядку на підставі судових рішень, ухвал, постанов і вироків (щодо майнових стягнень), виконавчих написів нотаріусів та інших рішень і постанов, виконання яких відповідно до закону провадиться в порядку, встановленому для виконання судових рішень.
Частиною 1 ста. 103 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що суми пенсії, надміру виплачені пенсіонерові внаслідок зловживань з його боку (в результаті подання документів з явно неправильними відомостями, неподання відомостей про зміни у складі членів сім'ї тощо), стягуються на підставі рішень органу, що призначає пенсії.
Механізм повернення коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, регулюється Порядком відшкодування коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, та списання сум переплат пенсій та грошової допомоги, що є безнадійними до стягнення, затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України від 21 березня 2003 року № 6-4.
Згідно пункту 3 даного Порядку повернення коштів проводиться відповідно до ст. 103 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у випадках виявлення подання громадянами недостовірних відомостей про заробітну плату чи інший дохід, стаж роботи, несвоєчасного подання відомостей про зміну у складі сім'ї тощо.
Враховуючи те, що переплата пенсії виникла внаслідок зловживань з боку відповідача, тому надміру виплачена пенсія підлягає стягненню з нього в судовому порядку.
Враховуючи викладене вище, позивачем була доведена правомірність та обґрунтованість підстав стягнення з відповідача суми надмірно виплаченої пенсії у сумі 41431,24 грн., а отже суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в Тернівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь управління Пенсійного фонду України в Тернівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області суму надміру виплаченої пенсії у розмірі 41431,24 грн. (сорок одна тисяча чотириста тридцять одна грн. 24 коп.).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд у десятиденний строк з дня отримання копії постанови, виготовленої у повному обсязі
Суддя (підпис) Постанова не набрала законної сили 03.06.14 Суддя З оригіналом згідно Помічник судді В.С. Парненко В.С. Парненко Ю.Ю. Ковтун