Постанова № 3947262, 30.03.2009, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.03.2009
Номер справи
2а-982/09/0870
Номер документу
3947262
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

2.31

Справа № 2а-982/09/0870

П О С Т А Н О В А

Іменем України

30 березня 2009 року, о 15-00 годині, Запорізький окружний адміністративний суд

у складі: головуючого - судді Матяш О.В.,

при секретарі Шкоді О.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження

адміністративну справу за позовом ВАТ «Магістраль»

до Управління праці та соціального захисту населення Оріхівської районної державної адміністрації Запорізької області,

третя особа: Запорізька обласна державна адміністрація,

про стягнення суми,

в с т а н о в и в:

звернувшись до суду, ВАТ «Магістраль» просить стягнути з УПСЗН Оріхівської районної державної адміністрації заборгованість у розмірі 54 863, 77 гривень.

Свій позов ВАТ «Магістраль» обґрунтовує тим, що вони здійснюють перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування: Оріхів - Мала Токмачка; Оріхів - Вільнянка; Оріхів -Васинівка; Оріхів - Новоданилівка. Більша частина населення цих населених пунктів - це пільгові категорії громадян, компенсація за перевезення яких здійснюється за рахунок бюджетних коштів, відповідно до Постанови КМУ від 04.04.2002 №256 «Про затвердження порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету (надалі - Порядок).

Згідно п.3 Порядку, відповідач є головним розпорядником коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення.

Згідно ст.7 Закону України «Про автомобільний транспорт», органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані забезпечувати компенсацію втрат автомобільному перевізнику внаслідок перевезення пільгових категорій пасажирів та регулювання тарифів, а на підставі ст. 29 - надавати перевізникам, які здійснюють пільгові перевезення пасажирів та перевезення пасажирів за регульованими тарифами, компенсацію відповідно до закону.

Порядок розрахунку даних про кількість перевезення пасажирів, з урахуванням тих, що користуються правом безплатного проїзду у громадському транспорті, встановлено розділом 8 Інструкції про порядок обліку пасажирів, що перевозяться громадським транспортом на маршрутах, яка затверджена Наказом Мінстату України від 27.05.1996 № 150.

Надалі позивач зазначає в позові, що на протязі 2008 року вони здійснювали перевезення пасажирів, у т.ч. і пільгових категорій громадян, й щомісячно складали та надавали відповідачу акти виконаних робіт.

Згідно актів виконаних робіт, загальна сума перевезення пільгових категорій громадян з 1 січня по 12 жовтня 2008 року складає 153 146,79 гривень. Відповідачем оплачено 98 283,02 гривень. Заборгованість складає 54 863, 77 гривень.

У судовому засідання 30.03.2009 позивач уточнив позовні вимоги та просить стягнути з відповідача 19 661, 9 гривень заборгованості з підстав, зазначених у позові, розглянувши справу у порядку письмового провадження.

Відповідач позов визнає частково - у розмірі 4 642, 24 гривень, в іншій частині позову просить суд відмовити й розглянути справу без їх участі.

Надавши до суду заперечення проти позову, відповідач обґрунтовує їх тим, що Управління як розпорядник бюджетних коштів бере бюджетні зобов'язання та провадить видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами. Якщо Управління візьме на себе зобов'язання без відповідних бюджетних асигнувань, то вони не

вважаються бюджетними зобов'язаннями, та витрати державного бюджету на покриття таких зобов'язань не можуть здійснюватися.

Статтею 31 Закону України «Про автомобільний транспорт» врегулюванні відносини авто перевізника із органами виконавчої влади, які визначаються договором про організацію перевезень пасажирів на автобусному маршруті загального користування, у якому встановлюється розмір компенсації витрат авто перевізника внаслідок перевезення пільгових пасажирів та регулювання тарифів, механізм їх виплати.

18 серпня та 23 жовтня 2006 року між Запорізькою обласною державною адміністрацією та позивачем було укладено договори №№ 153/5, 21/6, 22/6 відповідно «Про організацію перевезень пасажирів на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території Запорізької області (внутрішньо обласних маршрутах)».

Відповідно до п.2.3. Договорів, перевізник має право:

п.2.3.6 - укладати з відповідними райдержадміністраціями угоди про компенсацію пільгових перевезень, виходячи з обсягів, передбачених на ці цілі коштів.

п. 2.4 - Перевізник зобов'язаний:

п.2.4.8 - забезпечити проїзд пільгових категорій громадян згідно з чинним законодавством України.

На підставі цих договорів 24.01.2208 між позивачем та відповідачем було укладено договір №9 «Про компенсацію витрат, пов'язаних з перевезенням пільгових категорій громадян автомобільним транспортом».

Відповідно до зазначеного договору, загальна сума договору - 52111, 52 гривень (п.2.2), щомісячна сума відшкодування - не може перевищувати 13027,88 гривень; перерахування коштів на відшкодування витрат здійснюється Управлінням на підставі поданих позивачем планових розрахунків витрат та після надходження відповідних субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетом і тільки в межах кошторисних призначень на бюджетний рік.

Додатковою угодою №1 від 29.05.2008 до Договору були внесені зміни:

Загальна сума договору - 196452 гривень; з 15.05.2008 або з моменту відновлення перевізником надання послуг щомісячна сума відшкодування не може перевищувати 21 000 гривень.

Фінансування щомісячних витрат на перевезення пасажирів пільгових категорій здійснювалось нерівномірно, Управління не мало змоги профінансувати ВАТ "Магістраль", відповідно до Договору, у встановленому обсязі. Так, профінансовано з державного бюджету: січень - 0 гривень, лютий - 26055,76 гривень, березень - 0 гривень, червень -18200,78 гривень, липень - 5686,88 гривень, серпень - 20000 гривень, вересень - 6000 гривень, жовтень - 7619,60 гривень, листопад - 14720 гривень, грудень - 26787,11 гривень.

За 2008 рік Управлінням прийнято розрахунків ВАТ "Магістраль" до відшкодування на суму 138107,13 грн. З них погашено за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетом 125 070 гривень.

У січні 2009 року профінансовано ВАТ "Магістраль" на суму 4755 гривень. Заборгованість станом на 27 лютого 2009 року складала 8 302 гривень, а на час розгляду справи - 4 642,24 гривень.

Третя особа - Запорізька обласна державна адміністрація - просять справу розглядати без них, позов не визнають, оскільки відповідач не несе відповідальності за несвоєчасне перерахування коштів Перевізнику у випадку несвоєчасного перерахування субвенцій із державного бюджету місцевим бюджетом.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що уточнений позов підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що ВАТ «Магістраль» було визначено переможцем конкурсу на перевезення пасажирів автобусними маршрутами загального користування, про що між Запорізькою обласною державною адміністрацією та ВАТ «Магістраль» були укладені договори №153/5 від 18.08.2006, №21/6 та №22/6 від 23.10.2006 «Про організацію перевезень пасажирів на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території Запорізької області (внутрішньо обласних маршрутах)».

На підставі цих договорів між позивачем та відповідачем 24.01.2008 було укладено договір №9 «Про компенсацію витрат, пов'язаних з перевезенням пільгових категорій громадян автомобільним транспортом».

Відповідно до договору, позивач здійснює перевезення пасажирів пільгових категорій громадян в приміських автобусних сполученнях: м. Оріхів - с. Новоданилівка, м. Оріхів - с. М.Токмачка - вул. Гагаріна с. Преображенка, м. Оріхів АС - с. Н.Андріївна ч/з с. Н.Павлівка, м. Оріхів - с. Васинівка - с. Ч.Криниця, м. Оріхів - с. Вільнянка.

 Відповідно до договору, відповідач здійснює компенсацію позивачу витрат, пов'язаних з наданням послуг по перевезенню пасажирів пільгових категорій громадян.

 Загальна сума договору становить 52111,52 гривень. Щомісячна сума відшкодування по Договору не може перевищувати 13 027,88 гривень.

Перерахування коштів на відшкодування позивачу витрат, пов'язаних з перевезенням пасажирів пільгових категорій, здійснюється відповідачем на підставі поданих позивачем планових розрахунків витрат та після надходження відповідних субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам і тільки в межах кошторисних призначень на бюджетний рік.

Додатковою угодою № 1 від 29 травня 2008 року до договору були внесенні зміни та встановлено, що загальна сума договору становить 196 452 гривень. З 15 травня 2008 року або з моменту відновлення позивачем надання послуг по перевезенню пільгових категорій громадян щомісячна сума відшкодування по договору не може перевищувати 21 тисячу гривень.

 Судом встановлено, що районним бюджетом на 2008 рік було передбачено кошти на компенсацію витрат за перевезення пільгових категорій громадян залізничним та автомобільним транспортом: компенсація витрат за перевезення пільгових категорій громадян автомобільним транспортом на 2008 рік складає 248 150 гривень.

Компенсація за перевезення пільгових пасажирів здійснюється за рахунок бюджетних коштів відповідно до Постанови КМУ від 04.04.2002 № 256 «Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету.

Згідно п.3 цього Порядку, головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення.

Тобто Управління праці та соціального захисту населення Оріхівської районної державної адміністрації - відповідач - є головним розпорядником коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення.

Згідно п.4 зазначеного Порядку, фінансування видатків, перерахування сум субвенцій на фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення провадиться Державним казначейством згідно з помісячним розписом асигнувань державного бюджету, але в межах фактичних зобов'язань відповідних бюджетів щодо пільг, субсидій, допомоги та компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян.

 У відповідності до п. 5 Порядку фінансування видатків, головні розпорядники коштів місцевих бюджетів щомісяця готують інформацію про фактично нараховані суми та акти звіряння розрахунків за надані послуги з підприємствами - надавачами відповідних послуг і надсилають їх фінансовим органам райдержадміністрацій, виконкомів міських рад.

Згідно ст. 7 Закону України «Про автомобільний транспорт», органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані: забезпечувати компенсацію втрат автомобільному перевізнику внаслідок перевезення пільгових категорій пасажирів та регулювання тарифів.

Відповідно ст.29 зазначеного Закону, органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані надати перевізникам, які здійснюють пільгові перевезення пасажирів та перевезення пасажирів за регульованими тарифами, компенсацію відповідно до закону.

Судом встановлено, що ВАТ «Магістраль» на протязі 2008 року здійснювало перевезення пасажирів, у т.ч. і пільгових категорій громадян, про що свідчать щомісячні акти виконаних робіт, прийняті відповідачем.

 Загальна сума коштів, які відповідач сплатив позивачу за перевезення пільгових категорій громадян у 2008 році, складає 133484,89 гривень ( зазначене наглядно відображено позивачем у розрахунках у вигляді таблиці, наданих суду).

Згідно актів виконаних робіт, складених позивачем, загальна сума, на яку здійснено перевезення пільговиків, складає 153146, 79 гривень.

Тому сума заборгованості складає 19661,9 гривень.

Судом встановлено, що неузгодженою є сума 15019,66 гривень, оскільки акт виконаних робіт за січень 2008 року ВАТ «Магістраль» склало на 22294,71 гривень, а відповідач узгодив її на 13027,88 гривень, за лютий 2008 року позивач склав акт на 18780,71 гривень, а відповідач узгодив її на 13027,88 гривень, тому - з урахуванням неузгодженої суми - перевезено позивачем пасажирів на 138127,13 гривень ( 153146,79 - 15019,66 = 138127,13).

Таким чином, судом встановлено, що - з точки зору відповідача - сума боргу складає 4642,24 гривень.

Але суд вважає, що з точкою зору відповідача погодитись не можна з причини того, що вартість всіх перевезень, які здійснено позивачем - ВАТ «Магістраль» - 153146,79 гривень ( згідно актів виконаних робіт) не перевищує передбачених бюджетом Оріхівського району Запорізької області на 2008 рік коштів на компенсацію витрат за перевезення пільгових категорій громадян автомобільним транспортом у розмірі 248 150 гривень ( позивач - єдиний перевізник у Оріхівському районі пільгових пасажирів).

 Як вбачається, зазначена сума - 153146,79 гривень - не перевищує виділені кошти.

Тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню, - з урахуванням того, що загальна сума компенсації не перевищує виділених на 2008 рік коштів на компенсацію витрат за перевезення пільгових категорій громадян автомобільним транспортом.

 Керуючись ст. ст. 122 ч.3, 158 - 163 КАС України, суд

п о с т а н о в и в:

позов задовольнити.

Стягнути з УПСЗН Оріхівської районної державної адміністрації Запорізької області (70500, м. Оріхів Запорізької області, вул. Запорізька, буд.36, код ЄДРПОУ 03193206) на користь ВАТ «Магістраль», р/р 26007220709002 в ЗРУ «Приватбанк», МФО 313399, заборгованість по компенсації за перевезення пільгових категорій громадян з 01 січня по 12 жовтня 2008 року у розмірі 19 661,9 гривень (дев'ятнадцяти тисяч шестисот шістдесяти однієї гривні 90 копійок).

Постанова може бути оскаржена у Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд через Запорізький окружний адміністративний суд у десятиденний строк з дня отримання постанови шляхом подання заяви про апеляційне оскарження і подання після цього апеляційної скарги протягом двадцяти днів. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, що її подає, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо її не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Копію постанови надіслати сторонам.

Суддя О.В. Матяш