ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Капинос О.В.
Суддя-доповідач:Хаюк С.М.
УХВАЛА
іменем України
"18" червня 2014 р. Справа № 806/8572/13-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Хаюка С.М.
суддів: Бондарчука І.Ф.
Зарудяної Л.О.,
при секретарі Степанській А.В. ,
за участю представників сторін,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Житомирі апеляційну скаргу Центру надання послуг пов'язаних з використанням транспортних засобів м.Житомира на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "04" березня 2014 р. у справі за позовом ОСОБА_4 до Центру надання послуг пов'язаних з використанням транспортних засобів м.Житомира, УДАІ УМВС України в Житомирській області, третя особа без самостійних вимог на стороні позивача - Приватне науково-технологічне підприємство "Надія-Алком" про визнання необґрунтованою відмову та зобов'язання вчинити дії ,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_4 звернувся до суду з вказаним позовом, в якому просить визнати необґрунтованою відмову Центру надання послуг пов'язаних з використанням транспортних засобів м.Житомира в реєстрації номерних знаків НОМЕР_1 за автомобілем ВАЗ 2106 фірмі ПНТП "Надія-Алкон" та зобов"язати відповідача провести перереєстрацію переданого ним в статутний капітал ПНТП "Надія-Алкон" автомобіля ВАЗ 2106 з номерним знаком НОМЕР_1.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 04.03.2014 року позов задоволено. Визнано протиправною відмову Центру надання послуг пов'язаних з використанням транспортних засобів м.Житомира в реєстрації номерних знаків НОМЕР_1 за автомобілем ВАЗ 2106 Приватним науково-технічним підприємством "Надія-Алклом". Зобов"язано Центр надання послуг пов'язаних з використанням транспортних засобів м.Житомира провести перереєстрацію номерних знаків НОМЕР_1 на автомобіль ВАЗ 2106 за Приватним науково-технічним підприємством "Надія-Алклом".
Не погоджуючись з даною постановою Центр надання послуг пов'язаних з використанням транспортних засобів м.Житомира звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою у позові відмовити.
Розглянувши справу в межах, визначених ст. 195 КАС України, заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників, перевіривши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_4 є власником автомобіля ВАЗ 2106 1982 року випуску реєстраційний номер НОМЕР_1, що підтверджується копією свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_3 та квитанцією № 248 від 21.04.2010 року оплату вартості номерного знака.
Крім того, ОСОБА_4 є єдиним власником (учасником) Приватного науково-технологічного підприємства "Надія-Алкон" (код 2266603898), що підтверджується копією статуту підприємства, зареєстрованого у встановленому порядку.
Позивач рішенням № 1/13 від 28 жовтня 2013 року передав, належний йому на праві власності, автомобіль марки ВАЗ 2106 реєстраційний номер НОМЕР_1 до статутного капіталу Приватного науково-технологічного підприємства "Надія-Алкон", що підтверджується копією зазначеного рішення та статуту підприємства.
22 листопада 2013 року ОСОБА_4 звернувся до Центру надання послуг пов'язаних з використанням транспортних засобів м.Житомира із заявою про проведення державної реєстрації автомобіля ВАЗ 2106 реєстраційний номер НОМЕР_1 за Приватним науково-технологічним підприємством "Надія-Алкон".
Відповідач листом від 06 грудня 2013 року № 916 повідомив, що у відповідності до п.5.2 Інструкції про порядок здійснення підрозділами Державтоінспекції МВС України державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них", затвердженої наказом МВС України від 11 серпня 2011 року № 379 зі змінами, внесеними наказом від 26.11.2012 року № 1082, номерні знаки легкових автомобілів, виготовлені відповідно до вимог державних стандартів, які мають комбінацію з чотирьох однакових цифр і в межах від 0001 до 0009, які здані до підрозділу Державтоінспекції МВС України без надання власником такого транспортного засобу письмової заяви про їх зберігання, знищуються в установленому законодавством порядку, а в разі надходження заяви про отримання такого номерного знака від іншого власника транспортного засобу виготовляються як нові та видаються відповідно до вимог чинного законодавства. Тому, перереєстрація автомобіля ВАЗ 2106 та номерних знаків НОМЕР_1 за юридичною особою ПНТП "Надія-Алкон", тобто за новим власником, може бути проведена лише при сплаті вартості номерних знаків легкових автомобілів згідно сум, вказаних в додатку до п.1 наказу МВС України від 29.10.2007 року № 432. Тобто, відповідач вказаним листом фактично відмовив провести перереєстрацію зазначеного транспортного засобу за ПНТП "Надія-Алкон".
Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що відмова Центру надання послуг пов'язаних з використанням транспортних засобів м.Житомира в реєстрації номерних знаків НОМЕР_1 за автомобілем ВАЗ 2106 Приватним науково-технічним підприємством "Надія-Алклом" є протиправною, а позовні вимоги обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі, оскільки відповідно до норм чинного законодавства власники номерних знаків мають право використовувати їх незалежно від того чи проводиться перереєстрація чи зняття з обліку транспортного засобу, крім тог, номерні знаки вилучаються лише при знятті з обліку транспортного засобу, а тому ОСОБА_4 як власник автомобіля ВАЗ 2106 та номерних знаків НОМЕР_1 має право перереєструвати вказаний транспортний засіб за ПНТП "Надія-Алкон", власником якого він також є.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, враховуючи наступне.
Частинами 1,2 статті 34 Закону України "Про дорожній рух" від 30.06.1993 року №3353-ХІІ зі змінами і доповненнями передбачено, що державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов'язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків.
Державний облік зареєстрованих транспортних засобів включає в себе процес реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про зареєстровані транспортні засоби та їх власників.
Крім того, частинами 9,10 цієї статті передбачено, що власники транспортних засобів та особи, які використовують їх на законних підставах, зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) належні їм транспортні засоби протягом десяти діб після придбання, митного оформлення, одержання транспортних засобів або виникнення обставин, що потребують внесення змін до реєстраційних документів.
На транспортні засоби оформляються та видаються реєстраційні документи, зразки яких затверджуються Кабінетом Міністрів України, та закріплюються номерні знаки, які відповідають вимогам стандартів. Закупівля за державні кошти бланків реєстраційних документів та номерних знаків для транспортних засобів здійснюється відповідно до вимог законодавства тими органами, на які покладений обов'язок щодо їх реєстрації.
До повноважень Міністерства внутрішніх справ України у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху згідно ст. 52-1 Закону України "Про дорожній рух" належать здійснення державної реєстрації та обліку транспортних засобів.
Порядок здійснення підрозділами Державтоінспекції МВС державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них визначений в Інструкції, затвердженій наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11 серпня 2010 року № 379 зі змінами і доповненнями, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27 січня 2011 р. за №123/18861 (далі - Інструкція).
Згідно з п.1.1 Інструкції реєстрація (перереєстрація), зняття з обліку транспортних засобів (далі - ТЗ) здійснюється центрами надання послуг, пов'язаних з використанням автотранспортних засобів (далі - Центри).
Процедура проведення перереєстрації транспортних засобів визначена в розділі 4 вказаної Інструкції.
Зокрема, відповідно до п. 4.8 перереєстрація ТЗ у разі зміни їх власників проводиться на підставі документів, що підтверджують правомірність придбання ТЗ. Зняття з обліку таких ТЗ не проводиться. Попередньо видані свідоцтва про реєстрацію ТЗ (технічні паспорти) вилучаються та долучаються до матеріалів перереєстрації.
Пунктом 5.2 Інструкції визначено, що номерні знаки, які були закріплені за ТЗ, вилучаються, про що робиться відповідна відмітка на заяві.
За письмовою заявою власника ТЗ (додаток 12) або уповноваженої ним особи на вказаний у заяві термін номерні знаки, які були закріплені за цим ТЗ і відповідають діючим стандартам, приймаються на зберігання Центром, яке проводило зняття з обліку ТЗ, за умови внесення плати за їх зберігання відповідно до вимог пункту 3.5 глави 3 цієї Інструкції. Зазначені номерні знаки за зверненням їх власника перезакріплюються за іншими придбаними ними транспортними засобами або за транспортними засобами інших власників.
Відповідно до ст.41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Статтею 64 Конституції визначено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (ст.22 Конституції України).
Фізичні та юридичні особи можуть бути власниками будь-якого майна, за винятком окремих видів майна, які відповідно до закону не можуть їм належати (ч.ч.2,3 ст. 325 Цивільного кодексу України).
Склад, кількість та вартість майна, яке може бути у власності фізичних та юридичних осіб, не є обмеженими.
Частинами 1, 2 ст. 319 Цивільного кодексу України визначено, що власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.
Колегія суддів прийшла до висновку, що суд першої інстанції, дослідивши в судовому засіданні надані сторонами по справі докази, обґрунтовано задовольнив позовні вимоги.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Оскільки постанову Житомирським окружним адміністративним судом винесено відповідно до позовних вимог з правильним застосуванням норм матеріального та процесуального права і суд дав правильну оцінку обставинам справи, то колегія суддів апеляційної інстанції не знаходить підстав, які могли б призвести до зміни чи скасування рішення суду першої інстанції у даній справі.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, а тому її потрібно залишити без задоволення, а постанову суду без змін.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Центру надання послуг пов'язаних з використанням транспортних засобів м.Житомира залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "04" березня 2014 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя С.М.Хаюк
судді: І.Ф.Бондарчук
Л.О. Зарудяна
Повний текст cудового рішення виготовлено 23 червня 2014 року
З оригіналом згідно: суддя _______ С.М.Хаюк
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу ОСОБА_4 АДРЕСА_1
3,4 - відповідачам Центр надання послуг пов'язаних з використанням транспортних засобів м.Житомира вул. Ватутіна,168-а,м.Житомир,10029
УДАІ УМВС України в Житомирській області вул.Щорса, 96,м.Житомир,10031
5 - третій особі Приватне науково-технологічне підприємство "Надія-Алком" - вул. Нескорених,22-а,с.Довжик,Житомирський район,Житомирська область,10004,
- ,