Постанова № 3947128, 01.06.2009, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
01.06.2009
Номер справи
2а-534/09/2670
Номер документу
3947128
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

 ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43

Вн. № 7/10

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

 01.06.2009 р. 09:35 № 2а-534/09/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Арсірія Р.О. при секретарі судового засідання Поліщук О.А. вирішив адміністративну справу

за позовом

 Управління праці та соціального захисту населення Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації

до

 ОСОБА_1

про

 стягнення надмірно виплачених коштів в розмірі 3305,60грн.

За участю представників сторін:

від позивача

ОСОБА_2. -представник за довіреністю

від відповідача

ОСОБА_3.,

Позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів по соціальній допомозі малозабезпеченим сім'ям та допомозі на дітей одиноким матерям в розмірі 3 305,60 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що, на думку позивача, відповідачу, внаслідок порушення ним положення Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям", Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.201 року № 1751, Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250 та подання недостовірних даних про свої доходи, було надмірно виплачено кошти по соціальній допомозі малозабезпеченим сім'ям та допомозі на дітей одиноким матерям в розмірі 3 305,60 грн.

Відповідач проти задоволення позову заперечувала, вважала свої дії правомірними та такими, що відповідають нормам чинного законодавства України, просить суд відмовити у задоволенні позову.

За результатами розгляду документів і матеріалів поданих сторонами, пояснень їхніх представників, Окружний адміністративний суд м. Києва, встановив:

21.09.2006 року відповідач звернулась до позивача із заявою про призначення допомоги на дітей одиноким матерям, згідно Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" від 21.11.1992 року № 2811-ХІІ; соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, згідно Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" від 01.06.2000 року № 1768-ІІІ та одноразової матеріальної допомоги у розмірі 1 000 грн. відповідно до розпорядження Київської міської державної адміністрації "Про надання одноразової матеріальної допомоги у розмірі 1 000 грн. окремим категоріям малозабезпечених сімей при народженні дитини у місті Києві у 2006 році" від 06.02.2006 року № 164.

Спір, який є предметом розгляду по даній справі, раніше розглядався Голосіївським районним судом міста Києва. Так, рішенням зазначеного суду від 06.12.2007 року було відмовлено в задоволенні позовної заяви ОСОБА_1. (відповідача по даній справі) до Управління праці та соціального захисту населення Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації (позивача по даній справі) про скасування рішення № 339/1 від 21.10.2006 року та зобов'язання призначити допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами, одноразову допомогу при народженні дитини та допомогу на дітей одиноким матерям у сумі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців. Крім цього встановлено, що ухвалою Апеляційного суду міста Києва від 31 березня 2008 року апеляційну скаргу ОСОБА_1. задоволено частково, в частині скасування рішення Голосіївського районного суду міста Києва у зв'язку з порушенням ним підсудності, а провадження у справі закрито та роз'яснено право на звернення з позовом в порядку адміністративного судочинства. Зазначена ухвала оскаржена не була і набрала законної сили.

Відповідно до ст. 18-3 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомога на дітей одиноким матерям надається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Згідно п. 1 ст. 1 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям (далі -

державна соціальна допомога) - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї, - тобто доходу усіх членів сім'ї, обчисленого у середньому за місяць з усіх джерел надходжень протягом шести місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги.

Відповідно до п. 6 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250, для призначення соціальної допомоги до органів праці та соціального захисту населення слід подати наступні документи: заява про надання державної соціальної допомоги додаються; довідка про склад сім'ї декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім'ї (в декларацію не включаються державна соціальна допомога, призначена відповідно до цього Закону; нарахована субсидія за спожиті житлово-комунальні послуги; сплачені членами сім'ї аліменти); довідка про наявність та розмір земельної частки (паю).

З матеріалів справи встановлено, що відповідач подала всі визначені законом документи і їй була призначена допомога на дітей одиноким матерям у сумі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців в сумі 205 грн. щомісячно на період з 01.09.2006 року по 30.09.2006 року, а з 01.10.2006 року по 31.12.2006 року в сумі 209 грн., 01.01.2007 року по 28.02.2007 року в сумі 217 грн. щомісячно; допомога малозабезпеченій сім'ї - в сумі 222 грн. щомісячно на період з 01.09.2006 року по 31.12.2006 року, з 01.01.2007 року по 28.02.2007 року в сумі 244 грн. 20 коп.; одноразова допомога в розмірі 1000 грн. згідно розпорядження Київської міської державної адміністрації від 06.02.2006 року № 164.

Суд звертає увагу на те, що відповідач, як це передбачено законодавством для встановлення допомоги, подала декларацію про доходи за період з 01.03.2006 року по 31.08.2006 року, тобто про доходи, які мали місце протягом шести місяців, що передують місяцю звернення (21.09.2006 року) за призначенням державної соціальної допомоги, в якій зазначалося про відсутність будь-яких доходів за вказаний період, що, згідно з законодавством, впливає на призначення допомоги та її розмір.

Як передбачено, ч. 5 ст. 4 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" органи праці та соціального захисту населення мають право користуватися всіма офіційними джерелами інформації, в тому числі й інформацією органів державної податкової адміністрації. Реалізуючі зазначене право та з метою перевірки достовірності даних відповідача щодо наявності чи відсутності доходу, позивачем до податкових органів було направлено відповідний запит № 155. Своєю відповіддю, державна податкова адміністрація надала інформацію про те, що позивач мала не задекларовані доходи виплачені як самозайнятій особі в період з 01.07.2006 року по 30.09.2006 року в сумі 39 808 грн. 56 коп. від ТОВ "М.С.Л." та 1000 грн. від ЗАТ "ТРАНСБУС", що є грубим порушенням умов заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги та відповідних норм законодавства України, про які відповідач була повідомлена під підпис. Такими умовами є обов'язкове повідомлення, у разі зміни обставин, які впливають на виплату допомоги, про настання чи зміни таких обставин у десятиденний термін. Зазначена вимога закріплена, також, п. 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751.

Згідно п.2 ч.1, ч. 3 ст. 7 зазначеного закону та п. 10, 12, 25 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, державна соціальна допомога не призначається, якщо з'ясовано, що малозабезпечена сім'я має додаткові джерела для існування, а також хто-небудь із її складу протягом 12 місяців перед зверненням за наданням державної соціальної допомоги здійснив покупку або оплатив послуги на суму, яка на час звернення перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сім'ї;

Якщо сім'єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

Таким чином, у зв'язку з приховуванням відповідачем відомостей щодо отримання додаткового джерела існування, а саме - доходу в період з 01.07.2006 року по 30.09.2006 року в сумі 39 808 грн. 56 коп. від ТОВ "М.С.Л." та 1000 грн. від ЗАТ "ТРАНСБУС", було порушено викладені норми закону та надмірно виплачені кошти з Державного бюджету України, що є недопустимим.

Відповідно до п. 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751, суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру, внаслідок зловживання з боку громадян (у результаті подання неправдивих документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї,. приховування обставин, які впливають на призначання і виплату державної допомоги), стягуються згідно з законом.

Враховуючи, що сума виявлених прихованих доходів відповідача не дає її права на призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, розмір допомоги було перераховано та припинено її виплату позивачем з 01.09.2006 року.

Отже, вивчивши наявні у справі докази, заслухавши пояснення та позицію сторін, суд дійшов висновку, що відповідачем були порушені норми Законів України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" та "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", що призвели до надмірної виплати з Державного бюджету коштів в сумі 3 305,60 грн. (839 грн. 20 коп. -допомога на дітей одиноким матерям, 2 466 грн. 40 коп. -державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям). Таким чином, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими і такими, що відповідають нормам діючого законодавства України та підлягають повному задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги і заперечення.

Згідно з ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача -суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов Управління праці та соціального захисту населення Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1. на адресу Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, м. Київ-03165, пр-кт. Комарова, 7, код організації 22886300, УДК в м.Києві, МФО-820019 надмірно виплачені кошти:

в сумі 1 376 грн. 40 коп. на р/р 35412016001244, КФК -090401, КЕКВ -1341,

в сумі 1 090 грн. на р/р 35412005001244, КФК -090412, КЕКВ -1343,

в сумі 839 грн. 20 коп. на р/р 35414014001244, КФК -090306, КЕКВ -1341.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Повний текст постанови виготовлено та підписано 23.06.2009 року.

Суддя Арсірій Р.О.