Постанова № 39467585, 03.06.2014, Богунський районний суд м. Житомира

Дата ухвалення
03.06.2014
Номер справи
295/7559/14-а
Номер документу
39467585
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №295/7559/14-а

Категорія 81

2-а/295/318/14

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03.06.2014 року м. Житомир

Суддя Богунського районного суду м. Житомира Комісарчук О.В.

розглянувши в порядку скороченого провадження одноособово адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації, Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира про визнання дій протиправними та стягнення недоплаченої грошової допомоги до 5 травня 2014 року, -

В С Т А Н О В И В:

Позивачі звернулись до суду з даним позовом, в обґрунтування якого зазначили, що відповідно до ст. ст. 12, 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.12.1995 р. вони мають статус ветеранів війни, зокрема, ОСОБА_1 є учасником бойових дій з 1986 року, а ОСОБА_2 є інвалідом війни 2 групи, у зв'язку з чим мають право щорічно до 5 травня отримувати щорічну разову грошову допомогу в розмірі відповідно п'яти та восьми мінімальних пенсій за віком.

Проте відповідачі положення вказаного Закону не виконують, допомога до 5 травня у 2014 році виплачена в значно меншому обсязі. Просили суд стягнути з відповідачів суму недоотриманої разової щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2014 рік.

Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження у відповідно до ст.183-2 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Від відповідача - Департамента праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації надійшли заперечення на позов, відповідно до яких позов не визнає, просить відмовити в його задоволенні. Письмові заперечення приєднані до справи.

Суддя за результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження, оцінивши обставини справи, вважає їх достатніми для прийняття рішення.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є учасником бойових дій з 1986 року, посвідчення серії НОМЕР_1, ОСОБА_2 є інвалідом війни 2 групи посвідчення серії НОМЕР_2, а тому мають право на пільги, встановлені Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», в тому числі, на отримання щорічної разової грошової допомоги до 5 травня.

Згідно довідок Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації ОСОБА_2 виплачена разова грошова допомога до 5 травня в 2014 році в розмірі 2250,00 гривень, ОСОБА_1 в розмірі 795,00 грн.

Згідно чинної редакції статей 12, 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (в редакції Закону № 367-ХІV від 25.12.1998 року) щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, а інвалідам війни ІІ групи - у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком.

Положення вказаних статей були змінені згідно з п. 20 Розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 25.12.2007 року, відповідно до змісту яких щорічно до 5 травня учасникам бойових дій, інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України. Зі змісту п. 2 розділу ІІІ вказаного вище Закону від 25.12.2007 року Розділ ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» діяв до 31.12.2008 року.

Крім того, з урахуванням Рішення Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 року положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України», в тому числі щодо внесення змін до статей 12, 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» визнано неконституційними.

Таким чином, діючою та чинною є редакція статей 12, 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», відповідно до змісту яких щорічна разова грошова допомога до 5 травня повинна виплачуватись учасникам бойових дій у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, а інвалідам війни ІІ групи - у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком.

Постановою Кабінету Міністрів України № 102 від 16 березня 2014 року «Деякі питання виплати у 2014 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» передбачена виплата разової грошової допомоги до 5 травня інвалідам другої групи в розмірі 2250,00 гривень, учасникам бойових дій в розмірі 795,00 гривень.

Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року № 3-рп/2012 надано тлумачення, що суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції‚ на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.

Разом з тим, Законом України «Про Державний бюджет на 2014 рік» від 16.01.2014 року № 719-VІІ (п. 1 Прикінцевих положень Закону) не встановлено обмеження щодо застосування положень Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», Кабінет Міністрів України не наділений повноваженнями визначати розмір соціальних виплат, які підлягають виплаті громадянам.

Таким чином, на період виникнення спірних правовідносин наявні нормативно-правові акти, які по різному встановлюють розмір щорічної грошової допомоги до 5 травня учасникам бойових дій.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 4 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

З урахуванням загально-правових засад пріоритетності закону над урядовими нормативними актами, суд приходить до висновку щодо необхідності застосування до спірних правовідносин статей 12, 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», як нормативно-правового акта, що має вищу юридичну силу у порівнянні з Постановою Кабінету Міністрів України № 102 від 16.03.2014 року, якою істотно звужено обсяг встановлених законом прав позивача щодо отримання грошової допомоги. Крім того, на час виплати допомоги зміни до вказаних статей Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» Верховною Радою України не вносились, вона не визнана неконституційною, будь-яких інших законодавчих актів щодо визначення розміру щорічної грошової допомоги до 05 травня не приймалося.

Розмір мінімальної пенсії за віком передбачено ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і встановлено у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" (із наступними змінами та доповненнями), на 2014 рік встановлено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність - 949 грн.

З урахуванням викладеного, позивачу ОСОБА_1 разова щорічна грошова допомога повинна бути виплачена в розмірі 4745,00 грн. (949,00 грн. х 5 мінімальних пенсій за віком), а позивачу ОСОБА_2 - 5342,00 грн. (949,00 грн. х 8 мінімальних пенсій за віком).

Згідно з ч. 1 ст. 17 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами. - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання).

Оскільки виплату разової грошової допомоги до 5 травня, передбачену Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" здійснює Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державної адміністрації, то належними відповідачами по справі є Департамент праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації та Житомирський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат. Вимоги до Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира є безпідставними.

Таким чином, дії та бездіяльність відповідачів Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації та Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат щодо нарахування та виплати позивачам разової грошової допомоги до 5 травня за 2014 рік у розмірі меншому, ніж визначено ст.ст.12,13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", є неправомірними, тому необхідно зобов'язати Департамент праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації нарахувати, а Житомирський обласний центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат виплатити недоплачені позивачам кошти згідно вимог вказаного закону у розмірі відповідно п'яти та восьми мінімальних пенсій за віком з урахуванням проведених виплат.

З огляду на положення ст.ст. 9, 21, 105, 162 КАС України вимоги про стягнення з відповідачів грошових сум не підлягають задоволенню, оскільки такі виплати не були йому нараховані, а суд не може перебирати на себе функцію здійснення перерахунку та нарахування пенсійних виплат замість органу, якому надані такі повноваження.

Керуючись ст.ст. 9, 10, 11, 69, 158-162, 183-2 КАС України,-

П О С Т А Н О В И В:

Позов задоволити частково.

Визнати неправомірними дії та бездіяльність Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації, Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 та ОСОБА_2 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2014 рік у розмірі меншому, ніж визначено Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Зобов'язати Департамент праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації здійснити нарахування, а Житомирський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат провести виплату ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2014 рік відповідно до ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням проведених виплат.

Зобов'язати Департамент праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації здійснити нарахування, а Житомирський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат провести виплату ОСОБА_2 щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2014 рік відповідно до ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням проведених виплат.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити за безпідставністю.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Богунський районний суд м. Житомира шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.

Суддя О.В.Комісарчук