Ухвала суду № 39462873, 04.06.2014, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.06.2014
Номер справи
815/1470/14
Номер документу
39462873
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 червня 2014 р. Справа № 815/1470/14

Категорія: 6.2 Головуючий в 1 інстанції: Аракелян М. М. Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду

у складі:

головуючого - Лук'янчук О.В.

суддів - Градовського Ю.М.,

- Вербицької Н.В.

при секретарі - Троян І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою прокуратури Одеської області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 02 квітня 2014 року у справі за адміністративним позовом Прокурора Овідіопольського району Одеської області до Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області про визнання незаконними та скасування рішень ,-

В С Т А Н О В И ЛА:

Прокурор Овідіопольського району Одеської області звернувся до суду з адміністративним позовом до Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області про:

- визнання незаконним та скасування рішення Таїровської селищної ради від 27.04.2011 року №187-VІ "Про розроблення генерального плану села Мізікевича, ж/масив "Ульянівка", Овідіопольського району Одеської області", із змінами, внесеними рішенням від 25.05.2012 року №479-VІ;

- визнання незаконним та скасування рішення Таїровської селищної ради від 09.08.2012 року №505-VІ "Про затвердження генерального плану с. Мізікевича, ж/масив "Ульянівка", Овідіопольського району Одеської області поєднаного з детальним планом частини території населеного пункту, з подальшим розширенням (зміною) меж с. Мізікевича, ж/масив "Ульянівка" Овідіопольського району Одеської області".

В обґрунтування позовних вимог зазначається, що прокуратурою Овідіопольського району були проведені перевірки в порядку нагляду за додержанням і застосуванням законів з питань додержання вимог містобудівного законодавства в діяльності Таїровської селищної раді. За результатами якої прокурором було внесено подання про усунення порушень вимог Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та надано термін відповідачу для усунення виявлених перевіркою порушень до 17.02.2014 року. Однак відповідач у визначений термін про виконання вимог прокурора не повідомив, що стало підставою для звернення з цим позовом до суду відповідно до ст.23 ЗУ «Про прокуратуру».

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 02 квітня 2014 року позов прокурора Овідіопольського району Одеської області до Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області про визнання незаконними та скасування рішень залишено без задоволення.

В апеляційній скарзі прокуратури Одеської області ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права, оскільки судом першої інстанції не було досліджено обставини справи, що мають значення для справи, наслідком чого стало постановлення необґрунтованого та неправомірного рішення суду.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що рішенням Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області від 27.04.2011 р. №187-VI «Про розроблення генерального плану села Мізікевича, ж/масив «Ульянівка», Овідіопольського району Одеської області» замовлено розроблення генерального плану села Мізікевича, ж/масив «Ульянівка», Овідіопольського району Одеської області, поєднаного з детальним планом території, який визначатиме планувальну організацію забудови населеного пункту, склад та функціональне призначення об'єктів містобудування відповідно до проектних рішень генерального плану населеного пункту та доручено виконкому селищної ради як замовнику проекту визначити розробника генерального плану - проектну організацію, яка має ліцензію на виконання таких робіт, укласти з нею договір на розроблення проекту генерального плану із залученням для оплати вартості проектно - вишукуваних робіт, крім коштів селищного бюджету інших не заборонених законом джерел фінансування, зокрема, за рахунок власників (користувачів) земельних ділянок, зацікавлених у проектуванні та будівництві об'єктів містобудування на належним їм земельних ділянках.

25.05.2012 року рішенням Таїровської селищної ради №479-VІ «Про внесення змін до рішення 7 сесії VІ скликання Таїровської селищної ради №187- VІ від 27.04.2011 року «Про розроблення генерального плану села Мізікевича, ж/масив «Ульянівка», Овідіопольського району Одеської області» було вирішено внести зміни до вказаного рішення, а саме, пункт 1 викласти в редакції: «замовити розроблення генерального плану с.Мізікевича, ж/масив «Ульянівка», Овідіопольського району Одеської області, поєднаного з детальним планом території, який визначатиме планувальну організацію забудови населеного пункту, склад та функціональне призначення об'єктів містобудування відповідно до проектних рішень генерального плану заселеного пункту, з подальшим розширенням (зміною) меж с.Мізікевича, ж/масив «Ульянівка», Овідіопольського району Одеської області за рахунок включення в межі населеного пункту прилеглих до нього земель сільськогосподарського та іншого призначення орієнтовною площею 414,0 га на території Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області». Доповнити рішення пунктом 1.1. п.1 наступного змісту: «розробити у складі генерального плану с.Мізікевича, ж/масив «Ульянівка», Овідіопольського району Одеської області детальний план території на тій частині території заселеного пункту, яка становитиме першу чергу забудови відповідно до планувальних рішень генерального плану населеного пункту. В іншій частині рішення №187-VІ від 27.04.2011р. залишено без змін.

Рішенням Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області від 09.08.2012 №505-VI «Про затвердження генерального плану с.Мізікевича, ж/масив «Ульянівка», Овідіопольського району Одеської області, поєднаного з детальним планом частини території населеного пункту, з подальшим розширенням (зміною) меж с.Мізікевича, ж/масив «Ульянівка», Овідіопольського району Одеської області», затверджено генеральний план с.Мізікевича, ж/масив «Ульянівка», Овідіопольського району Одеської області, поєднаний з детальним планом території, який визначає довгострокову стратегію планування та забудови території населеного пункту, склад та функціональне призначення об'єктів містобудування відповідно до планувальних рішень генерального плану населеного пункту, з подальшим розширенням (зміною) меж с. Мізікевича, ж/масив «Ульянівка», Овідіопольського району Одеської області за рахунок включення в межі населеного пункту прилеглих до нього земель сільськогосподарського та іншого призначення площею 465,49 га на території Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області із збільшенням площі території населеного пункту до 506,67 га.

Прокуратурою Овідіопольського району Одеської області було проведено перевірку в порядку нагляду за додержанням і застосуванням законів з питань додержання вимог містобудівного законодавства в діяльності Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області, за результатами якої внесено подання від 27.01.2014 року №378 вих14 про усунення порушень вимог Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Перевіркою встановлено порушення відповідачем в процесі розроблення, погодження та затвердження Генерального плану с. Мізікевича, ж/масив «Ульянівка», містобудівного законодавства, а саме: при розробці Генерального плану с. Мізікевича, ж/масив «Ульянівка», були використані матеріали Генерального плану с. Мізікевича, розробленого і затвердженого ще у 2004 році, чим Таїровська селищна рада при прийнятті рішення №187-VI від 27.04.2011р. із змінами, внесеними рішеннями від 27.05.2012р. №479-VI, №505-VI від 09.08.2012р., порушила вимоги ст.ст.16,17 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності».

27.01.2014 р. прокуратурою Овідіпольського району винесено подання про усунення порушень вимог Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», згідно якого вимагається від Таїровської селищної ради розглянути дане подання та вжити заходів до усунення виявлених порушень закону, причин та умов, що їм сприяють; Рішення Таїровської селищної ради від 27.04.2011 року № 187-VІ «Про розроблення генерального плану села Мізікевича, ж/масив «Ульянівка», Овідіопольського району Одеської області», із змінами, внесеними рішенням від 25.05.2012 року № 479-VI та від 09.08.2012 року № 505-УІ «Про затвердження генерального плану с. Мізікевича, ж/масив «Уяьянівка», Овідіопольського району Одеської області, поєднаного з детальним планом частини території населеного пункту, з подальшим розширенням (зміною) меж с. Мізікевича, ж/масив «Ульянівка», Овідіопольського району Одеської області» та іншу містобудівну документацію с. Мізікевича привести у відповідність до вимог містобудівного законодавства. Про результати розгляду подання у 20-денний строк з дня його отримання повідомити прокуратуру.

Відмовляючи у задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що підстави для скасування рішень Таїровської селищної ради №187-VІ від 27.04.2011 року (із змінами, внесеними рішенням від 25.05.2012 року №479-VІ), №505-VІ від 09.08.2012 року наразі не убачаються, оскільки відповідачем розглянуто подання прокурора та прийнято рішення №846-VI від 31.01.2014 р. про усунення порушення вимог містобудівного законодавства в межах повноважень та у спосіб, а також на підставах, що передбачені законами України.

Колегія суддів погоджується з цими висновками суду першої інстанції та вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до п.п.2,3,7 ч.1 ст.1 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності» генеральний план населеного пункту - містобудівна документація, що визначає принципові вирішення розвитку, планування, забудови та іншого використання території населеного пункту; детальний план території - містобудівна документація, що визначає планувальну організацію та розвиток території; містобудівна документація - затверджені текстові та графічні матеріали з питань регулювання планування, забудови та іншого використання територій.

Відповідно до ч. 3 ст. 8 Закону «Про регулювання містобудівної діяльності» - рішення з питань планування та забудови територій приймаються сільськими, селищними, міськими, районними, обласними радами та їх виконавчими органами, місцевими державними адміністраціями міст Києва та Севастополя в межах визначених законом повноважень з урахуванням вимог містобудівної документації.

Згідно до ч. 2 ст. 16 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» - містобудівна документація на місцевому рівні може бути оновлена за рішенням місцевих рад.

Отже, законом передбачена можливість оновлення містобудівної документації шляхом її приведення у відповідність із вимогами законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил з подальшим затвердженням оновленої містобудівної документації на місцевому рівні згідно із ст.17,18,19 цього Закону.

Статтею 17 вказаного Закону визначено, що генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту.

Генеральний план населеного пункту розробляється та затверджується в інтересах відповідної територіальної громади з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів. Рішення про розроблення генерального плану приймає відповідна сільська, селищна, міська рада. Зміни до генерального плану населеного пункту можуть вноситися не частіше, ніж один раз на п'ять років. Такі зміни вносяться органом місцевого самоврядування, який затверджував генеральний план населеного пункту. Питання про дострокове внесення змін до генерального плану населеного пункту може порушуватися перед відповідною сільською, селищною, міською радою відповідною місцевою державною адміністрацією. Генеральні плани населених пунктів та зміни до них розглядаються і затверджуються відповідними сільськими, селищними, міськими радами на чергових сесіях протягом трьох місяців з дня їх подання.

З матеріалів справи вбачається, що за результатами розгляду подання прокурора на 29 сесії, VI скликання відповідачем прийняте рішення №846-VI від 31.01.2014 р. «Про розгляд подання прокурора Овідіопольського району про усунення порушень вимог Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

При його прийнятті врахована, зокрема, можливість внесення змін до містобудівної документації та її оновлення згідно із ст.16 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності», у зв'язку із чим усунення виявлених прокурором порушень можливе шляхом внесення відповідних змін до генерального плану с.Мізікевича, який охоплюватиме всю територію населеного пункту.

Також в рішенні №846-VI зазначено, що в результаті звернення Одеської обласної державної адміністрації від 04.09.2013р. №Ш-4219-7, де перед Таїровською селищною радою було порушено питання дострокового внесення змін до генерального плану с.Мізікевича, було прийняте рішення №724-VI від 30.10.2013р. «Про розроблення проекту внесення змін до генерального плану с.Мізікевича із розширенням меж населеного пункту шляхом внесення змін до генерального плану населеного пункту».

Таїровська селищна рада на підставі ст.16, ч.9 ст.17 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності», ст.ст.20,23 ЗУ «Про прокуратуру» вирішила: привести у відповідність до вимог Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» рішення Таїровської селищної ради №187-VІ від 27.04.2011 року «Про розроблення генерального плану села Мізікевича, ж/масив «Ульянівка», Овідіопольського району Одеської області, поєднаного з детальним планом території, зі змінами, внесеними згідно зі рішенням Таїровської селищної ради №479- VІ від 25.05.2012 року та № 505-VІ від 09.08.2012 року «Про затвердження Генерального плану села Мізікевича, ж/масив «Ульянівка», Овідіопольського району Одеської області, поєднаного з детальним планом частини території населеного пункту, з подальшим розширенням (зміною) меж села Мізікевич, ж/масив «Ульянівка», Овідіопольського району Одеської області шляхом розроблення проекту змін до генерального плану с.Мізікевича, Овідіопольського району Одеської області зі зміною (розширенням) меж населеного пункту виходячи з необхідності планування всієї території населеного пункту з урахуванням існуючої містобудівної ситуації та перспективного розвитку населеного пункту, та внесення відповідних змін до вищенаведених рішень Таїровської селищної ради при затвердженні вказаного проекту містобудівної документації.

У відповідності з частинами 1, 2 стаття 21 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», громадським слуханням підлягають розроблені в установленому порядку проекти містобудівної документації на місцевому рівні: генеральні плани населених пунктів, плани зонування територій, детальні плани територій. Затвердження на місцевому рівні містобудівної документації, зазначеної у частині першій цієї статті, без проведення громадських слухань щодо проектів такої документації забороняється.

Відповідно до ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого т своєчасного розгляду адміністративних справ.

Згідно ч.1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Містобудівний моніторинг - система спостережень, аналіз

реалізації містобудівної документації, оцінки та прогнозу стану і змін об'єктів містобудування, які проводяться відповідно до вимог містобудівної документації та спрямовані на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних і громадських інтересів. (п.1.2 «Порядку розроблення містобудівної документації»).

Завдання моніторингу визначені Розділом ІІ вказаного Порядку, зокрема, п. 2.1. завданням Моніторингу є отримання показників стану і змін об'єктів містобудування відповідно до містобудівної документації для оцінки та прогнозу впливу на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних та громадських інтересів.

Крім того, моніторинг проводиться постійно, його результати заносяться у базу даних містобудівного кадастру та оформляються у вигляді аналітичного звіту, який враховується під час розроблення програм соціально-економічного розвитку та внесення змін до містобудівної документації. Технологічна складова Моніторингу встановлюється з урахуванням показників інформації Моніторингу і програмно-технічних комплексів обробки інформації та виду вихідних матеріалів з визначенням технологічної схеми проведення робіт камеральної обробки матеріалів спостережень, переліком робочих операцій збору показників, їх параметрів точності та формування бази даних, що передбачено п.3.5 «Порядку розроблення містобудівної документації».

Аналізуючи зазначене вище, колегія суддів приходиться до висновку про безпідставність посилань апелянта на те, що відповідач приймаючи рішення щодо внесення змін у містобудівну документацію, діяв в супереч п. 5.1 «Порядку розроблення містобудівної документації», оскільки необхідність внесення змін до містобудівної документації обґрунтована.

Недоведеними ані в суді першої інстанції, ані під час розгляду у суді апеляційної інстанції являються доводи апелянта стосовно порушення оскаржуваними рішеннями прав територіальної громади м. Одеса та суміжних з відповідачем сільських рад, оскільки в матеріалах справи містяться належні та допустимі докази щодо погодження генерального плану села Мізікевича, житлового масиву «Ульянівка», з розширення меж с. Мізікевича та поєднаного з проектом детального плану на частину території, на території Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області, зокрема: рішенням Сухолиманської сільської ради від 07.08.2012 року № 125; витягом з протоколу №5 від 08.08.2012 року Архітектурно - містобудівної ради Управління регіонального розвитку, містобудування та архітектури; розпорядженням Овідіопольської районної державної адміністрації від 29.08.2012 року .

Також, колегія суддів вважає неспроможними посилання апелянта, що в порушення вимог Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» розроблено та затверджено містобудівну документацію - генеральний план лише на частину населеного пункту, і не може бути усунуто шляхом внесення змін до містобудівної документації, з наступних підстав.

Так, ст. 17 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачає, що для населених пунктів з чисельністю населення до 50 тисяч осіб генеральні плани можуть поєднуватися з детальними планами всієї території таких населених пунктів.

Відтак, відповідачем були вжиті заходи по приведенню у відповідність до вимог містобудівного законодавства оскаржуваних рішень Таїровської селищної ради, шляхом її оновлення, що узгоджується із п.4 ст. 16 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», що вірно було встановлено судом першої інстанції.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС), у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Підставами для визнання рішення недійсним (нечинним) є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який прийняв це рішення. При цьому обов'язковою умовою визнання рішення недійсним (нечинним) є також порушення у зв'язку з його прийняттям прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі.

Таким чином, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції, про те, що спірні рішення відповідача не призвели до порушень прав територіальної громади м. Одеси, у зв'язку з чим правові підставі для задоволення позовних вимог відсутні.

З урахуванням вищенаведеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої вірно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для їх скасування не вбачається. Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують й відповідно, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206, ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А :

Апеляційну скаргу прокуратури Одеської області залишити без задоволення, постанову Одеського окружного адміністративного суду від 02 квітня 2014 року залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий суддя:

Суддя:

Суддя: