Ухвала суду № 39459577, 18.06.2014, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.06.2014
Номер справи
803/1908/13-а
Номер документу
39459577
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 червня 2014 р. Справа № 876/12556/13

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді: Дяковича В.П.,

суддів: Іщук Л.П., Онишкевича Т.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Любомльське ремонтно-транспортне підприємство" на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2013 року по справі №803/1908/13-а за позовом Приватного акціонерного товариства "Любомльське ремонтно-транспортне підприємство" до Комунального підприємства "Волинське обласне бюро технічної інвентаризації", Реєстраційної служби Любомльського районного управління юстиції про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

09.09.2013 року Приватне акціонерне товариство "Любомльське ремонтно-транспортне підприємство" звернулося в суд з позовом, яким просило визнати недійсною реєстрацію майна Приватного акціонерного товариства "Любомльське ремонтно-транспортне підприємство", проведену Комунальним підприємством "Волинське обласне бюро технічної інвентаризації" за №184/2604 від 26.08.2011 року на ОСОБА_1; поновити записи про державну реєстрацію прав за рішенням суду товаристу у зв'язку з визнанням недійсним рішення реєстратора - відповідача про право власності на нерухоме майно; визнати неправомірними та незаконними дії Комунального підприємства "Волинське обласне бюро технічної інвентаризації" по проведенню реєстрації за №184/2604 від 26.08.2011 року майна товариства на ОСОБА_1 в період дії судового рішення про заборону вчиняти будь-які дії щодо перереєстрації, реєстрації майна товариства до вирішення питання по суті.

Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2013 року в задоволенні адміністративного позову - відмовлено повністю.

Приватне акціонерне товариство "Любомльське ремонтно-транспортне підприємство" постанову суду першої інстанції оскаржило, подало апеляційну скаргу, зазначивши, що оскаржувана постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права, висновки суду не відповідають обставинам справи, просить її скасувати та прийняти нову постанову, якою позов задоволити повністю.

В обґрунтування апеляційної скарги вказує на те, що твердження суду про те, що вжиті ухвалою суду від 02.08.2011 року заходи забезпечення позову були скасовані, а тому проведення 26.08.2011 року державної реєстрації права власності на будівлю столової занальною площею 311,9 м.кв. було правомірним, є невірним, оскільки ухвала Волинського окружного адміністративного суду від 16.08.2011 року про залишення позовної заяви без розгляду набирає законної сили за наслідками апеляційного провадження відповідно до п.4 ч. 1 ст. 118 КАС України. Відповідно до п.4 ч. 1 ст. 118 КАС України передбачено, якщо в задоволенні вимоги позивачеві буде відмовлено, вжиті заходи забезпечення адміністративного позову зберігаються до набрання постановою суду законної сили. А ухвала Волинського окружного адміністративного суду від 16.08.2011 року перебуває на апеляційному розгляді.

Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик суду не з'явилися, хоча належним чином були повідомленні про місце та час розгляду справи, а тому колегія суддів вважає можливим розглянути дану справу згідно з п.2 ч.1 ст. 197 КАС України.

Суд, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, вважає за необхідне її відхилити з наступних підстав.

Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судом встановлено, що 04.08.2011 року до Комунального підприємства "Волинське обласне бюро технічної інвентаризації" подано заяву про реєстрацію права власності ОСОБА_1 на будівлю столової загальною площею 311, 9 м.кв., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, згідно свідоцтва про право власності від 01.08.2011 року.

Під час розгляду даної заяви до Комунального підприємства "Волинське обласне бюро технічної інвентаризації" надійшла ухвала Волинського окружного адміністративного суду від 02.08.2011 року про вжиття заходів забезпечення позову, шляхом заборони Волинській філії ПП "Спеціалізоване підприємство Юстиція" та Комунальному підприємству "Волинське обласне бюро технічної інвентаризації" вчиняти будь-які дії щодо перереєстрації/реєстрації майна позивача, а саме: будівлі столової загальною площею 311, 9 м.кв., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, що була винесена в ході розгляду адміністративної справи №2а/0370/2136/11 за позовом ПрАТ "Любомльське ремонтно-транспортне підприємство" до ВДВС Любомльського РУЮ про визнання неправомірними дій державного виконавця та зобов'язання вчинити дії.

09.08.2011 року реєстратором Комунального підприємства "Волинське обласне бюро технічної інвентаризації" було прийнято рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію права власності на приміщення столової за ОСОБА_1, у зв'язку з надходженням ухвали суду від 02.08.2011 року.

Як встановлено судом, ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 16.08.2011 року адміністративний позов ПрАТ "Любомльське ремонтно-транспортне підприємство" до ВДВС Любомльського РУЮ про визнання неправомірними дій державного виконавця та зобов'язання вчинити дії було залишено без розгляду. Разом з тим, даною ухвалою про залишення позовної заяви без розгляду, було скасовано заходи забезпечення позову вжиті ухвалою суду від 02.08.2011 року.

З огляду на те, що вжиті ухвалою суду від 02.08.2011 року заходи забезпечення позову, які слугували підставою для зупинення розгляду заяви про реєстрацію права власності, скасовано, реєстратором Комунального підприємства "Волинське обласне бюро технічної інвентаризації" було прийнято рішення про поновлення розгляду заяви про реєстрацію права власності ОСОБА_1 на будівлю столової загальною площею 311, 9 м.кв., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1.

26.08.2011 року реєстратором Комунального підприємства "Волинське обласне бюро технічної інвентаризації" прийнято рішення про державну реєстрацію права власності ОСОБА_1 на будівлю столової загальною площею 311, 9 м.кв., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1.

Правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації за цим Законом, та їх обтяжень і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою цих прав, створення умов для функціонування ринку нерухомого майна визначені Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01 липня 2004 року №1952-IV (далі - Закон №1952-IV).

Відповідно до ч.1 ст.4 Закону №1952-IV обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, зокрема право власності на нерухоме майно.

Частиною 1 статті 15 Закону №1952-IV визначено порядок проведення державної реєстрації прав та їх обтяжень: прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; внесення записів до Державного реєстру прав; видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.

Згідно ч.1 ст.19 Закону України №1952-IV державна реєстрація прав проводиться на підставі: договорів, укладених у порядку, встановленому законом; свідоцтв про право власності на нерухоме майно, виданих відповідно до вимог цього Закону; свідоцтв про право власності, виданих органами приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді; державних актів на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом; рішень судів, що набрали законної сили; інших документів, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою.

Крім того, згідно із частинами 2, 12 ст.15 Закону №1952-IV, порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, а також перелік документів для здійснення державної реєстрації прав визначається Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Відповідно до п.7 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 червня 2011 року № 703, для проведення державної реєстрації прав заявник подає органові державної реєстрації прав, нотаріусові заяву про державну реєстрацію, форму та вимоги до заповнення якої встановлює Мін'юст.

Суд не приймає до уваги твердження представника позивача про те, що 26.08.2011 року на момент проведення реєстрації права власності на приміщення столової існувала заборона вчиняти будь-які дії щодо перереєстрації/реєстрації майна ПрАТ "Любомльське ремонтно-транспортне підприємство", оскільки згідно вимог частини 4 статті 118 КАС України суд може одночасно з прийняттям постанови або після цього постановити ухвалу про скасування заходів забезпечення адміністративного позову або заміну одного способу забезпечення адміністративного позову іншим.

Частинами 5, 6 ст. 118 КАС України передбачено, що виконання ухвал з питань забезпечення адміністративного позову здійснюється негайно, оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

Враховуючи те, що ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 16.08.2011 року, вжиті ухвалою суду від 02.08.2011 року заходи забезпечення позову були скасовані, а тому проведення 26.08.2011 року державної реєстрації права власності на будівлю столової загальною площею 311, 9 м.кв., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 було правомірним.

З огляду на вищевикладене, суд вважає, що реєстратор Комунального підприємства "Волинське обласне бюро технічної інвентаризації" при проведенні 26.08.2011 року реєстрації права власності ОСОБА_1 на будівлю столової загальною площею 311, 9 м.кв., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, діяв у межах та у спосіб передбачені законодавством, яке діяло на момент проведення державної реєстрації, а тому твердження представника позивача про незаконність дій Комунального підприємства "Волинське обласне бюро технічної інвентаризації" є необґрунтованим та безпідставним.

Таким чином, позовні вимоги позивача щодо визнання неправомірними та незаконними дій Комунального підприємства "Волинське обласне бюро технічної інвентаризації" по проведенню реєстрації майна товариства на ОСОБА_1, в період дії судового рішення про заборону вчиняти будь-які дії щодо перереєстрації/ реєстрації майна позивача, а саме приміщення столової площею 311, 9 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 та визнання реєстрації майна ПАТ "Любомльське ремонтно-транспортне підприємство" Комунальним підприємством "Волинське обласне бюро технічної інвентарзації" №184/2604 від 26.08.2011 року на ОСОБА_1, на підставі свідоцтва про право власності на майно від 01 серпня 2011 року з моменту проведення реєстрації недійсною до задоволення не підлягають.

Щодо позовних вимог позивача про зобов'язання поновити записи про державну реєстрацію права власності за рішенням суду ПАТ "Любомльське ремонтно-транспортне підприємство", у зв'язку з визнанням недійсним рішення реєстратора - КП "Волинське обласного бюро технічної інвентаризації" про право власності на нерухоме майно, витрати пов'язані ї проведенням державної реєстрації та інші витрати, пов'язані з установленням державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обмежень, витрати по видачі витягів з реєстру прав виданих "Укрдержреєстром" та видачі технічного паспорту покласти на відповідача - КП "Волинське обласне бюро технічної інвентаризації", зобов'язати реєстраційну службу Любомльського районного управління юстиції провести перереєстрацію/реєстрацію та здійснити видачу всіх необхідних документів за рахунок КП "Волинське обласного бюро технічної інвентаризації", зобов'язати КП "Волинське обласного бюро технічної інвентаризації" провести розрахунки за послуги реєстратора судом встановлено наступне.

Відповідно до ч.1 ст.26 Закону №1952-IV записи до Державного реєстру прав вносяться на підставі прийнятого рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.

Частиною 2 статті 26 Закону №1952-IV визначено, що у разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.

Процедура внесення інформації до Реєстру прав власності на нерухоме майно, а також пошуку і надання інформації з нього до 01.01.2013 року визначались Порядком ведення Реєстру прав власності на нерухоме майно, який затверджено наказом Міністерства юстиції України від 28.01.2003 року №7/5, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 28 січня 2003 року за №67/7388, далі-Порядок) та положення якого підлягали застосуванню до спірних правовідносин, враховуючи, що вони виникли до 01.01.2013 року.

Відповідно до пункту 1.5 даного Порядку внесення записів до розділу Реєстру прав, відкритого реєстратором бюро технічної інвентаризації, внесення змін та скасування записів або закриття розділу Реєстру прав проводяться реєстратором того БТІ, реєстратором якого він був відкритий.

Згідно з пунктом 3.2.4 Порядку внесення до Реєстру прав запису про перехід права власності на об'єкт, права щодо якого підлягають державній реєстрації та суб'єкта цього права проводиться шляхом зміни запису про право власності на об'єкт, права щодо якого підлягають державній реєстрації та суб'єкта цього права.

У випадку скасування на підставі рішення суду рішення реєстратора БТІ про державну реєстрацію права або визнання недійсним чи скасування на підставі рішення суду право встановлювального документа, на підставі якого проводилася державна реєстрація права власності на об'єкт, права щодо якого підлягають державній реєстрації, чи іншого речового права на нерухоме майно, змінені записи про право власності на об'єкт, права щодо якого підлягають державній реєстрації, та суб'єкта цього права; про інші речові права на нерухоме майно та суб'єкта цих прав підлягають поновленню на підставі заяви заінтересованої особи, до якої додається відповідне рішення суду.

Поновлення проводиться шляхом внесення до відповідного розділу Реєстру прав запису про право власності на об'єкт, права щодо якого підлягають державній реєстрації, та суб'єкта цього права відповідно до вимог підпункту 3.2.2 пункту 3.2 цього розділу та у разі наявності запису про інші речові права на нерухоме майно та суб'єкта цих прав відповідно до вимог підпункту 3.2.3 пункту 3.2 цього розділу.

Разом з тим, відповідно до пункту 2 "Прикінцевих та перехідних положень" Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та інших законодавчих актів України" встановлено, що державна реєстрація прав на нерухоме майно, в порядку визначеному Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та іншших законодавчих актів України" здійснюється з 01 січня 2013 року, в зв'язку з чим повноваження щодо проведення державної реєстрації прав власності на нерухоме майно та видача витягів з Реєстру прав передаються до "Укрдержреєстру".

Відповідно до п.41 "Порядку ведення Державного реєстру речових прав нерухоме майно" затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 26.10.2011 року №1141 державний реєстратор скасовує записи Державного реєстру прав у разі скасування на підставі рішення суду рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна або про внесення змін до запису Державного реєстру прав. Скасування записів Державного реєстру прав проводиться державним реєстратором за заявою, форму та вимоги до заповнення якої встановлює Мін'юст.

Із вищезазначеного можна зробити висновок, що поновлення запису про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно здійснюється державним реєстратором і у разі скасування правовстановлюючого документа, на підставі якого було здійснено запис про реєстрацію права власності або скасування рішення реєстратора БТІ про державну реєстрацію прав, змінені записи підлягають поновленню за заявою заінтересованої особи.

Однак, як встановлено судом, Приватне акціонерне товариство "Любомльське ремонтно-транспортне підприємство" з відповідними заявами про поновлення записів про державну реєстрацію прав, з рішенням суду про скасування рішення реєстратора БТІ про державну реєстрацію прав або визнання недійсним чи скасування право встановлювального документа, а ні до Комунального підприємства "Волинське обласне бюро технічної інвентаризації", а ні до Реєстраційної служби Любомльського районного управління юстиції не зверталося.

А відтак, будь-якого рішення щодо відмови у поновленні записів про державну реєстрацію прав щодо позивача не приймалося.

З огляду на викладене, будь-які підстави для зобов'язання поновити записи про державну реєстрацію права власності за рішенням суду ПАТ "Любомльське ремонтно-транспортне підприємство", у зв'язку з визнанням недійсним рішення реєстратора - КП "Волинське обласного бюро технічної інвентаризації" про право власності на нерухоме майно та зобов'язати реєстраційну службу Любомльського районного управління юстиції провести перереєстрацію/реєстрацію та здійснити видачу всіх необхідних документів відсутні, оскільки дані вимоги є передчасними.

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що у задоволенні позовних вимог Приватного акціонерного товариства "Любомльське ремонтно-транспортне підприємство" до Комунального підприємства "Волинське обласне бюро технічної інвентаризації", Реєстраційної служби Любомльського районного управління юстиції про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, слід відмовити повністю.

Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади, до яких належать органи державної податкової служби та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дір бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Отже, колегія суддів приходить до переконання, що суд першої інстанції дійшов до вірних висновків, приймаючи рішення по суті спірних правовідносин.

За наведених обставин колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та прийняв постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, тому оскаржувану постанову слід залишити без змін.

Керуючись ст. ст. 160, 195, 197, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. ст. 206, 254 КАС України, суд -

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Любомльське ремонтно-транспортне підприємство" - залишити без задоволення, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2013 року по справі №803/1908/13-а - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, що беруть участь у справі, та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя В.П. Дякович

Судді Л.П. Іщук

Т.В. Онишкевич