КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 810/3860/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Василенко Г.Ю.; Суддя-доповідач: Сорочко Є.О.
У Х В А Л А
Іменем України
12 червня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Сорочко Є.О.
Суддів: Горбань Н.І.
Межевич М.В.
при секретарі Грисюк Г.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з додатковою відповідальністю "Трест "Південатоменергобуд" на постанову Київського окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2013 року у справі за адміністративним позовом Товариства з додатковою відповідальністю "Трест "Південатоменергобуд" до Державної податкової інспекції у Вишгородському районі Головного управління Міндоходів у Київській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення рішення, -
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Трест "Південатоменергобуд" (далі - ТОВ "Трест "Південатоменергобуд") звернулося до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у Вишгородському районі Головного управління Міндоходів у Київській області (далі - ДПІ у Вишгородському районі) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 10.12.2012 р. №0006271503.
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2013 року в задоволенні позову відмовлено.
На вказану постанову ТОВ "Трест "Південатоменергобуд" подала апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати та ухвалити нову постанову, якою позов задовольнити, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.
Дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до матеріалів справи, ДПІ у Вишгородському районі проведено камеральну перевірку податкового розрахунку (декларації) ТОВ "Трест "Південатоменергобуд", за результатами якої складено акт перевірки від 29.11.2012 р. №2085/15-1/00119623.
Даною перевіркою встановлено порушення позивачем п. 271.1.1 п. 271.1 ст. 271, п. 288.4 ст. 288 Податкового кодексу України, а саме позивачем подано податкову декларацію з плати за землю, в якій визначена сума податкового зобов'язання з орендної плати за землю без врахування нової орендної плати землі, затвердженої рішенням Вишгородської міської ради від 28.10.2011 р. №13/7.
На підставі акта перевірки відповідачем прийняте податкове повідомлення-рішення від 10.12.2012 р. №0006271503, згідно позивачу донараховано податкове зобов'язання з орендної плати в сумі 1 168 233,70 грн. (у тому числі 233 646,74 грн. за штрафними санкціями).
Відповідно до пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України плата за землю, - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Згідно пп. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Пунктами 288.2 та 288.3 статті 288 Податкового кодексу України встановлено, що платником орендної плати є орендар земельної ділянки, а об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.
Підпунктом 271.1.1 пункту 271.1 статті 271 Податкового кодексу України встановлено, що базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України "Про плату за землю", використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом.
При визначенні розміру орендної плати за землі державної та комунальної власності сторони договору мають враховувати положення статті 7 Закону України "Про плату за землю", зокрема частини 1 статті 7 вказаного Закону, що регулює розмір плати за землю населених пунктів, згідно з якою ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, встановлюються у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки.
Згідно пункту 288.1 статті 288 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Ставки податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не проведено, встановлюються частиною 2 статті 7 Закону України "Про плату за землю" та є диференційованими в залежності від чисельності мешканців відповідного населеного пункту.
Згідно ч. 1 ст. 15 Закону України "Про оренду землі" орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату належить до істотних умов договору оренди землі.
Відповідно до ч. 2 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Згідно матеріалів справи, що 20.05.2004 р. між позивачем (орендар) та Вишгородською міською радою Київської області (орендодавець) укладений договір оренди землі №234, згідно з умовами якого орендодавець зобов'язувався передати у строкове платне користування земельну ділянку, загальною площею 10,4112 га, розташовану за адресою: Київська область, м. Вишгород, вул. Набережна, 26, а орендар зобов'язувався вказану земельну ділянку прийняти, вчасно і в повному обсязі сплачувати орендні платежі. Договір укладено на 10 років.
Пунктом 9 цього договору передбачено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 526 696,00 грн. за 10,4112 га.
В той же час, пунктом 13 договору визначено, що розмір орендної плати переглядається щороку, зокрема, у разі прийняття Вишгородською міською радою рішення про зміну розмірів орендної плати.
Умови договору (включаючи і умову щодо розміру орендної плати) є обов'язковими для виконання сторонами. Відповідно, платник орендної плати зобов'язаний сплачувати орендну плату за користування земельною ділянкою, що є предметом вказаного договору, у визначеному договором розмірі з урахуванням змін законодавства.
Також, пунктом 10 цього договору передбачено, що обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції.
З наведеного вбачається, розмір грошової оцінки та орендної плати не є сталим і змінюється в зв'язку з проведенням її щорічної індексації та внесенням змін на підставі вимог діючого законодавства. В таких випадках розмір грошової оцінки земельної ділянки та розмір щорічної орендної плати змінюється без внесення змін та доповнень до цього договору.
Як встановлено судом, 28 жовтня 2011 року на 7-й сесії Вишгородської міської ради Київської області VI скликання було прийнято рішення "Про перегляд та зміну розмірів орендної плати" №13/7, за яким для позивача було встановлено орендну плату в розмірі 2533950,73 грн., що становить 9% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
При цьому, постановою Київського апеляційного господарського суду від 06.06.2012 р. по справі №12/244/11, яка набрала законної сили встановлено, що Вишгородська міська рада Київської області діяла у межах своєї компетенції при прийнятті рішення "Про перегляд та зміну розмірів орендної плати" №13/7 від 28.10.2011 р., яким для позивача встановлено орендну плату в розмірі 2 533 950,73 грн., що становить 9% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Таким чином, податкове повідомлення-рішення від 10.12.2012 р. №0006271503 є правомірним та не підлягає скасуванню.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо відмови в задоволенні позову, а тому апеляційну скаргу ТОВ "Трест "Південатоменергобуд" необхідно залишити без задоволення, а постанову Київського окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2013 року - без змін, оскільки вона ухвалена з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст. ст. 160, 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд,-
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Товариства з додатковою відповідальністю "Трест "Південатоменергобуд" залишити без задоволення, а постанову Київського окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2013 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в порядку та строки передбачені ст. 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Сорочко Є.О.
Судді: Горбань Н.І.
Межевич М.В.
Повний текст ухвали складено 17.06.2014 р.
.
Головуючий суддя Сорочко Є.О.
Судді: Горбань Н.І.
Межевич М.В.