ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 червня 2014 року № 813/1392/14
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Лейко-Журомської М.В.,
секретар судового засідання Петрик Р.І.,
за участю представника позивача Штендера М.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛК ЮКРЕЙН ГРУП» до Буської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів у Львівській області, третьої особи Управління Пенсійного фонду України в Буському районі Львівської області про визнання протиправною та скасування вимоги,-
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «ЛК ЮКРЕЙН ГРУП» звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Буської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів у Львівській області про визнання протиправною та скасування вимоги № Ю-3-17 від 06 лютого 2014 року. В обґрунтування позовних вимог зазначено, що згідно договору доручення ТзОВ «Агрокультура Менеджмент» здійснило за позивача оплату єдиного соціального внеску та податку з доходів фізичних осіб із зарплати працівників ТзОВ «ЛК ЮКРЕЙН ГРУП» за серпень 2012 року. Однак, Управлінням Пенсійного фонду в Буському районі Львівської області ці кошти не зараховані, а наступна сплата єдиного внеску врахована у сплату недоїмки за серпень 2012 року. Вказано, що Пенсійним фондом 01.10.2012 року винесено вимогу про сплату боргу, яка оскаржена в судовому порядку. Оскільки вимога Буської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів у Львівській області є похідною від вимоги Пенсійного фонду, то така є неузгодженою.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити.
Відповідач позов заперечив, подав письмові заперечення. Зазначив, що з 01.10.2013 року органи податкової служби розпочали роботу з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Відповідно до Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування органи доходів і зборів надсилають платникам вимогу про сплату недоїмки в таких випадках, зокрема, якщо платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску. Просив у задоволенні позову відмовити.
В судове засідання 23.06.2014 року відповідач явку уповноваженого представника не забезпечив, належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання.
28 квітня 2014 року до участі в адміністративній справі № 813/1392/14 залучено Управління Пенсійного фонду України в Буському районі Львівської області в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.
Представник третьої особи в судовому засіданні, у якому був присутній адміністративний позов заперечив. Пояснив, що відповідно до частини 9 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передача платниками єдиного внеску своїх обов'язків з його сплати третім особам заборонена. Оскільки кошти, сплачені ТзОВ «Агрокультура Менеджмент» не зараховані як сплата позивачем єдиного соціального внеску, у позивача виникла заборгованість за серпень 2012 року, яка погашається в порядку черговості за рахунок коштів сплачених ТзОВ «ЛК ЮКРЕЙН ГРУП» у наступних періодах. Просив у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі факти, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини та надав їм правову оцінку.
З матеріалів справи судом встановлено, що у зв'язку з блокуванням коштів на рахунках ТзОВ «ЛК ЮКРЕЙН ГРУП» у період з серпня 2012 року по вересень 2012 року, між ТзОВ «ЛК ЮКРЕЙН ГРУП» та ТзОВ «Агрокультура Менеджмент» 07 вересня 2012 року укладено договір доручення № 1М0709, відповідно до умов якого ТзОВ «Агрокультура Менеджмент» зобов'язувалось безоплатно, від імені та за рахунок довірителя (ТзОВ «ЛК ЮКРЕЙН ГРУП»), здійснити оплату єдиного соціального внеску та податку з доходів фізичних осіб з зарплати працівників ТзОВ «ЛК ЮКРЕЙН ГРУП» за серпень місяць 2012 року.
У період з 10 вересня 2012 року по 13 вересня 2012 року на виконання цього договору ТзОВ «Агрокультура Менеджмент» сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 147 326,35 грн. недоїмки, 353,39 грн. штрафу та 24,74 грн. пені згідно платіжних доручень № 390 від 10.09.2012 року, № 782 від 13.09.2012 року, № 387 від 10.09.2012 року, № 389 від 10.09.2012 року, № 388 від 10.09.2012 року, № 393 від 10.09.2013 року, № 394 від 10.09.2012 року, № 693 від 13.09.2012 року, № 391 від 10.09.2012 року.
Листом №6682/04-31 від 27 вересня 2012 року Управління Пенсійного фонду України в Буському районі Львівської області повідомило ТзОВ «ЛК ЮКРЕЙН ГРУП» про неможливість зарахування таких коштів відповідно до частини 9 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
01 жовтня 2012 року Управлінням Пенсійного фонду України в Буському районі Львівської області виставлено ТзОВ «ЛК ЮКРЕЙН ГРУП» вимогу №Ю277 про сплату боргу в розмірі 146 496,75 грн., яка оскаржена позивачем у судовому порядку.
16 січня 2013 року постановою Львівського окружного адміністративного суду адміністративний позов ТзОВ «ЛК ЮКРЕЙН ГРУП» у справі № 2а-10122/12/1370 задоволено та вимогу №Ю277 від 01.10.2012 року скасовано. Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 14 серпня 2013 року скасовано постанову Львівського окружного адміністративного суду від 16 січня 2013 року та прийнято нову, якою у задоволенні позову відмовлено.
06 лютого 2014 року, у зв'язку з наявністю заборгованості станом на 31.01.2014 року, Буською об'єднаною державною податковою інспекцією ГУ Міндоходів у Львівській області винесено вимогу № Ю-3-17 про сплату ТзОВ «ЛК ЮКРЕЙН ГРУП» 129 368,54 грн.
Не погодившись з вказаною вимогою позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
При прийнятті рішення суд виходить з наступного.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає, згідно преамбули, Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року № 2464-VI.
Пунктом 8 статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» визначено, що платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 28 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
Згідно з частиною 7 статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платники єдиного внеску зобов'язані своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Згідно з частиною 9 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передача платниками єдиного внеску своїх обов'язків з його сплати третім особам заборонена, крім випадків, передбачених законодавством.
Частиною 6 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено, що за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Відповідно до статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» суми єдиного внеску своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 9 Закону, вважаються простроченою заборгованістю (недоїмкою) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Як встановлено судом та не заперечується сторонами за серпень 2012 року сплата єдиного соціального внеску та податку з доходів фізичних осіб з зарплати працівників ТзОВ «ЛК ЮКРЕЙН ГРУП» здійснена ТзОВ «Агрокультура Менеджмент».
Здійснення такої оплати з порушенням частини 9 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та наявність заборгованості ТзОВ «ЛК ЮКРЕЙН ГРУП» зі сплати цього внеску встановлені постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 14.08.2013 року та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 25.02.2014 року, тому, відповідно до частини 1 статті 72 КАС України, не підлягають доказуванню у даній справі.
Відповідно до наказу Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 року за №455, зареєстрованого в Мін'юсті 19.09.2013 року за №1622/24154 затверджено Інструкцію про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - Інструкція).
Згідно з пп. 6.3 розділу 6 Інструкції органи доходів і зборів надсилають платникам вимогу про сплату недоїмки в таких випадках, зокрема, якщо платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску.
Отже, вимога про сплату боргу надсилається платнику, якщо у нього є недоїмка по сплаті єдиного внеску за звітний період.
Оскільки за серпень 2012 року Товариством «ЛК ЮКРЕЙН ГРУП» не сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а сплата внеску за наступні періоди зараховувалась контролюючим органом в порядку черговості, то у відповідача виникла недоїмка на кінець календарного місяця, а саме станом на 31.01.2014 року.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про те, що вимога Буської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів у Львівській області № Ю-3-17 від 06 лютого 2014 року про сплату недоїмки в сумі 129 368,54 грн. є правомірною, винесеною на підставі та в межах повноважень відповідача.
Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Згідно з частиною 2 статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Аналізуючи чинне законодавство та обставини справи, суд приходить до висновку, що відповідач як суб'єкт владних повноважень надав суду достатні докази в обґрунтування його заперечення, та довів правомірність прийнятого ним рішення, тому в задоволенні позову слід відмовити.
Відповідно до статті 94 КАС України, судові витрати позивачеві, якому відмовлено в позові, не відшкодовуються.
Позивач звернувся до суду з позовною заявою, що містить майнові вимоги про оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, згідно з якими позивачу визначено суму грошового зобов'язання у розмірі 129 368,54 грн.
Статтею 4 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру розмір судового збору становить 2 відсотки розміру майнових вимог, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати (1 218,00 грн.) та не більше 4 розмірів мінімальних заробітних плат (4 872,00 грн.), що встановлені законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява подана до суду. Під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10 відсотків розміру ставки судового збору. Решта суми судового збору стягується з позивача або відповідача пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимоги.
Враховуючи вищенаведене та виходячи з суми позовних вимог, розмір ставки судового збору за подання позову має становити 2 587,37 грн., 10 відсотків від якої - 258,74 грн. При цьому під час подання адміністративного позову позивач сплатив судовий збір у розмірі 258,74 грн.
Оскільки за результатами розгляду адміністративної справи суд відмовляє у задоволенні позову, решта судового збору - 2 328,63 грн. підлягають стягненню з позивача до Державного бюджету України та судові витрати у вигляді судового збору сплачені під час подання адміністративного позову в сумі 258,74 - слід покласти на позивача.
Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 86, 94, 128, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Судові витрати у вигляді судового збору в сумі 258,74 грн. (двісті п'ятдесят вісім гривень 74 коп.) покласти на позивача.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛК ЮКРЕЙН ГРУП» (Львівська область, Буський район, смт Красне, вул.. Колеси, 9; код ЄДРПОУ 34978102) до Державного бюджету України (одержувач коштів - УДКСУ у Залізничному районі міста Львова; код одержувача 38007594; банк одержувача - ГУ ДКСУ у Львівській області; МФО - 825014; рахунок - 31217206784003; код класифікації доходів бюджету - 22030001) судовий збір у сумі 2 328,63 грн. (дві тисячі триста двадцять вісім гривень 63 коп.)
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлено 26 червня 2014 року
Суддя М.В. Лейко-Журомська