Постанова № 39456355, 23.06.2014, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.06.2014
Номер справи
805/6243/14
Номер документу
39456355
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 червня 2014 р. Справа № 805/6243/14

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардейської дивізії, 17

Донецький окружний адміністративний суд у складі суду:

головуючого судді Мальцевої Н.Г.

за участю секретаря судового засідання Ростова Я.С.

розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м.Маріуполя, м.Маріуполь

до Публічного акціонерного товариства "Металургійний комбінат "Азовсталь" м.Маріуполь, м.Маріуполь

про стягнення заборгованості

Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м.Маріуполя звернулось (далі - позивач) до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Публічного акціонерного товариства "Металургійний комбінат "Азовсталь" м.Маріуполь (далі - відповідач) про стягнення простроченої заборгованості з відшкодування витрат на фінансування різниці між сумою пенсій, призначених згідно з Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність ", і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на загальну суму 29304,85 грн.

В обгрунтування позовних вимог, позивач посилається на те, що колишньому працівнику Публічного акціонерного товариства "Металургійний комбінат "Азовсталь" м.Маріуполь ОСОБА_1 як науковому працівнику на підставі постанови Жовтневого районного суду м.Маріуполя №2а-12427/10 від 11.02.2011 року та ухвали Донецького апеляційного адміністративного суду №2а/115/11/0519 була призначена пенсія відповідно до ст.24 Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» №1977-ХІІ від 13.12.1991 року. Підприємства щомісячно до 25 числа вносять до Пенсійного фонду кошти для виплати різниці у розмірі пенсії, призначеної в минулих та поточному роках. Відповідач у встановлені законодавством строки не відшкодовував понесені позивачем витрати на виплату різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" і сумою пенсії, нарахованої відповідно до інших законодавчих актів, внаслідок чого утворилась заборгованість за період з 01.11.2013 року по 30.04.2014 року в розмірі 29304,85 грн., яку позивач просить стягнути у судовому порядку.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, 23.06.2014 року до відділу діловодства та документообігу суду подав клопотання, згідно з яким позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить справу розглянути без участі представника за наявними в матеріалах справи доказами.

16.06.2014 року відповідачем до відділу діловодства та документообігу суду було подано заяву про розгляд справи без участі представника в порядку письмового провадження.

Публічним акціонерним товариством "Металургійний комбінат "Азовсталь" м.Маріуполь 16.06.2014 року до відділу діловодства та документообігу суду надані заперечення на адміністративний позов, відповідно до яких, відповідач позов не визнає, посилається на те, що Публічне акціонерне товариство "Металургійний комбінат "Азовсталь" м.Маріуполь не значиться в переліку підприємств, робота на яких дає право на отримання наукової пенсії, а також не є не державним не бюджетним підприємством, не державною науковою установою (організацією), як того вимагає діюче законодавство України для відшкодування витрат на фінансування різниці між сумою пенсій, призначених згідно з Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність ", і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів. Тому просив в задоволенні позову відмовити.

Відповідно до ч.4 ст.122 Кодексу адміністративного судочинства України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Оскільки всі особи, які беруть участь у справі, заявили клопотання про розгляд справи за їх відсутності, суд вирішує справу на підставі наявних у ній доказів в порядку письмового провадження.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд,-

ВСТАНОВИВ:

Згідно з довідкою №00191158 про включення до Єдиного Державного реєстру підприємств та організацій України від 29.01.1999 року Відкрите акціонерне товариство "Металургійний комбінат "Азовсталь" (правонаступником якого, є відповідач - Публічне акціонерне товариство "Металургійний комбінат "Азовсталь"), місцезнаходження: 341000, Донецька обл., м.Маріуполь, Орджонікідзевський район, вул.Лепорьского, 1, 01.10.1996 року за рішенням Виконавчого комітету міської Ради Народних депутатів №845Р зареєстровано як юридична особа (а.с.22).

Відповідно до інформаційного повідомлення від 28.09.2005 року Виконкомом Маріупольської міської ради 27.09.2005 року внесено зміни щодо суб'єкта підприємницької діяльності - юридичної особи Відкритого акціонерного товариства "Металургійний комбінат "Азовсталь" (правонаступник - Публічне акціонерне товариство "Металургійний комбінат "Азовсталь") за №1 274 105 0002000396 (а.с.24).

З довідки про перейменування вбачається, що Відкрите акціонерне товариство "Металургійний комбінат "Азовсталь" на підставі протоколу №1 чергових загальних зборів акціонерів від 22.04.2011 року з 29.04.2011 року було перейменовано на Публічне акціонерне товариство "Металургійний комбінат "Азовсталь" (а.с.23).

Відповідно до підсистеми «Реєстр старухувальників ДРСС» Публічне акціонерне товариство "Металургійний комбінат "Азовсталь", код ЄДРПОУ 00191158, є страхувальником - платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в Управлінні Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м.Маріуполя (а.с.19-20).

З картки особового рахунку від 15.05.2014 року по відшкодуванню фактичних витрат на виплату пенсій науковим працівникам державного не бюджетного підприємства Публічного акціонерного товариства "Металургійний комбінат "Азовсталь" (ідентифікаційний номер 00191158) (номер реєстрації платника 05-42-04-0001) вбачається, що відповідач за період з 01.11.2013 року по 30.04.2014 року має заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату пенсій науковим працівникам в розмірі 29304,85 грн. (а.с.21).

Розмір сплачених сум та понесених територіальним органом Пенсійного фонду України витрат сторонами не оспорюється.

Відповідно до ч.3 ст.72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.

Оскільки розмір сплачених сум та понесених територіальним органом Пенсійного фонду України витрат сторонами визнається, не заперечується та не оспорюється, в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися у цій справі, суд виходить з наступного.

Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м.Маріуполя є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього п.12 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011.

Відповідно до ст.12 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України.

Пунктом 5 статті 4 вказаного Положення визначено, що Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо, зокрема, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не сплачених сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; призначення і виплати пенсій; забезпечення повного та своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, що здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України.

Науковим працівникам пенсії призначаються, згідно статті 24 Закону України "Про науково і науково-технічну діяльність".

Абзацом 9 статті 1 Закону України "Про науково і науково-технічну діяльність" визначено, що науковий працівник - це вчений, який за основним місцем роботи та відповідно до трудового договору (контракту) професійно займається науковою, науково-технічною, науково-організаційною або науково-педагогічною діяльністю та має відповідну кваліфікацію незалежно від наявності наукового ступеня або вченого звання, підтверджену результатами атестації.

Дія ст.24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" поширюється на наукових (науково-педагогічних) працівників наукових установ та організацій недержавної форми власності, які пройшли державну атестацію згідно акредитації, що діють відповідно до Закону України "Про вищу освіту", міжнародних наукових організацій, відкритих на території України відповідно до міжнародних договорів, установчі документи яких затверджено Кабінетом Міністрів України, а також на наукових (науково-педагогічних) працівників наукових установ і вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації, що належали партійним та громадським організаціям колишніх Української РСР, інших республік СРСР та СРСР. Право на призначення пенсії відповідно до цього Закону поширюється також і на осіб, які на момент звернення за призначенням пенсії працюють на будь-яких посадах на підприємствах, в установах, організаціях усіх форм власності та мають стаж наукової роботи, передбачений частиною другою статті 24 Закону "Про наукову і науково-технічну діяльність".

У відповідності до статті 24 вказаного Закону, різниця між сумою призначеної пенсії за цим Законом та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом.

Згідно з Порядком фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2004 р. № 372, за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів.

Фінансування різниці у розмірі пенсії осіб, які мають науковий стаж роботи на кількох підприємствах, в установах, організаціях та вищих навчальних закладах III-IV рівнів акредитації незалежно від форми власності та фінансування, здійснюється пропорційно зарахованому для призначення пенсії науковому стажу роботи за рахунок джерел фінансування, визначених законодавством для відповідних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації.

Розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення за зразком, що додається.

Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.

Судом встановлено, що Управлінням Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м.Маріуполя відповідно до вимог Порядку № 372 були надіслані відповідачу повідомлення про суми витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про науково - технічну діяльність" і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів за січень 2014 року на загальну суму 4938,66 грн. (супровідний лист №1527/02 від 17.01.2014 року), лютий 2014 року - 4938,66 грн. (супровідний лист №3837/02 від 13.02.2014 року), березень 2014 року - 4938,66 грн. (супровідний лист №7397/02 від 21.03.2014 року), квітень 2014 року - 4938,66 грн. (супровідний лист №10218/02 від 18.04.2014 року), грудень 2013 року - 4938,66 грн. (супровідний лист №31372/02 від 13.12.2013 року), листопад 2013 року - 5040,13 грн. (супровідний лист №30608/02 від 05.12.2013 року), які були отримані відповідальною особою відповідача 19.12.2013 року, 17.02.2014 року, 27.01.2014 року, 23.04.2014 року, 24.03.2014 року відповідно (а.с.7-18 ).

З урахуванням норм ст.24 Закону України "Про науково - технічну діяльність" різниця між сумою призначеної пенсії за цим Законом та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації.

Таким чином, для призначення наукової пенсії необхідна атестація наукової установи, тобто підтвердження наукового напряму роботи даної установи.

За приписами ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Норми ст.69 цього ж Кодексу визначають, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Докази суду надають особи, які беруть участь у справі.

Між тим, позивачем до матеріалів справи не надано жодних доказів атестації Публічного акціонерного товариства "Металургійний комбінат "Азовсталь", тобто підтвердження наукового напряму роботи даної установи шляхом надання витягу (довідки) з Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2001 року N 380.

Також, суд вважає необхідним зазначити наступне.

Державний реєстр наукових установ, яким надається підтримка держави - перелік науково-дослідних, науково-технічних установ усіх форм власності та вищих навчальних закладів III-IV рівня акредитації усіх форм власності, діяльність яких має важливе значення для розвитку науки, економіки і виробництва. Утворене відповідно до статті 12 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність". Положення про реєстр затверджене Кабінетом Міністрів України. Організаційно-методичне забезпечення ведення Реєстру здійснює Державний комітет України з питань науки, інновацій та інформатизації. Держкомінформнауки включає наукові установи до Реєстру за умови проходження державної атестації. Наукові установи, включені до Реєстру: користуються податковими пільгами відповідно до законодавства України; не можуть змінювати наукову і науково-технічну діяльність на інші види діяльності;зобов'язані не менш як 50 відсотків доходу від своєї діяльності спрямовувати на проведення ініціативних науково-дослідних робіт та розвиток дослідницької матеріально-технічної бази.

Крім того, як вбачається з довідки №00191158 про включення до Єдиного Державного реєстру підприємств та організацій України від 29.01.1999 року, види діяльності Публічного акціонерного товариства "Металургійний комбінат "Азовсталь": 27.10.0 чорна металургія; 27.52.0 стальне лиття; 27.35.0 виробництво феросплавів та іншої продукції, не віднесеної до інших угруповань; 37.10.1 обробка металевих відходів та лому чорних металів; 51.70.0 інші види оптової торгівлі; 29.14.2 виробництво механічних передач загального машинобудівельного призначення (а.с.22).

Таким чином, з огляду на положення статті 24 Закону України "Про науково - технічну діяльність", суд дійшов висновку, що різниця між сумою призначеної пенсії за цим Законом та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, органам Пенсійного Фонду повинна відшкодовуватись установами або організаціями, які є саме науковими і на яких особа отримала стаж наукової роботи для призначення такого виду пенсії.

Тобто, для призначення наукової пенсії необхідна атестація наукової установи, а саме, підтвердження наукового напряму роботи певної установи, в якій працювала особа.

З огляду на наведене, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог, оскільки позивачем не надано суду доказів щодо проведення атестації ПАТ "МК "Азовсталь", тобто підтвердження наукового напряму роботи відповідача відсутні.

Аналогічна позиція висловлена в ухвалі Донецького апеляційного адміністративного суду №2а/0570/6497/2012 від 20.09.2012 року в справі між тими самими сторонами, про той самий предмет спору, але іншому працівнику та інший період цього ж підприємства.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 8-11, 23, 122, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

П О С Т А Н О В И В :

У задоволенні позову Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м.Маріуполя до Публічного акціонерного товариства "Металургійний комбінат "Азовсталь" м.Маріуполь про стягнення простроченої заборгованості з відшкодування витрат на фінансування різниці між сумою пенсій, призначених згідно з Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність ", і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, за період 01.11.2013 року по 30.04.2014 року в розмірі 29304,85 грн. відмовити повністю.

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Мальцева Н.Г.