Постанова № 39450299, 06.06.2014, Корольовський районний суд м. Житомира

Дата ухвалення
06.06.2014
Номер справи
296/11291/13-а
Номер документу
39450299
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 296/11291/13-а

2-а/296/706/13

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 червня 2014 р. м.Житомир

Корольовський районний суд м. Житомира у складі:

головуючого - судді Анциборенко Н.М.,

при секретарі Медведській Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративний позов ОСОБА_1 до Державної фінансової інспекції в Житомирській області про скасування постанови,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до Державної фінансової інспекції в Житомирській області та просить скасувати постанову № 755 від 01.11.2013 року про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.164-2 КУпАП.

В обгрунтування позовних вимог зазначає, що Державною фінансовою інспекцією в Житомирській області з 27.06.2013 по 06.09.2013 року проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності КП "Житомирський обласний лікувально-санаторний центр радіаційного захисту для дитячого та дорослого населення "Дениші" Житомирської обласної ради за період з 01.01.2010 року по 01.07.2013 року. За результатами ревізії фінансовим інспектором складено акт ревізії №06-04-09/93 від 13.09.2013 року. На підставі акта ревізії 17.10.2013 року головним державним фінансовим інспектором складено протокол про адміністративне правопорушення. Постановою серії ДКРС №755 від 01.11.2013 року на головного бухгалтера ОСОБА_1 накладено адміністративне стягнення за адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.164-2 КУпАП. Вважає постанову незаконною, оскільки відповідачем не повністю з'ясовано обставини справи. Так, згідно посадової інструкції головний бухгалтер лише здійснює контроль за роботою бухгалтерії, визначає облікову політику підприємства. Винними у виявлених порушеннях є інші бухгалтери, а не позивач як головний бухгалтер.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві. Також пояснив, що позивачем не заперечується наявність адміністративного правопорушення і виявлені у ході проведення ревізії порушення повністю усунено.

Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав і пояснив, що позивача правомірно притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.164-2 КУпАП, оскільки згідно чинного законодавства та посадової інструкції головного бухгалтера бухгалтерії КП "Житомирський обласний лікувально-санаторний центр радіаційного захисту для дитячого та дорослого населення "Дениші" Житомирської обласної ради саме головний бухгалтер здійснює контроль за дотриманням порядку оформлення первинних і бухгалтерських документів та несе відповідальність за порушення законодавства з фінансових питань на підприємстві.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, оцінюючи у сукупності зібрані по справі докази, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч.1 ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Згідно статті 164-2 КУпАП приховування в обліку валютних та інших доходів, непродуктивних витрат і збитків, відсутність бухгалтерського обліку або ведення його з порушенням установленого порядку, внесення неправдивих даних до фінансової звітності, неподання фінансової звітності, несвоєчасне або неякісне проведення інвентаризацій грошових коштів і матеріальних цінностей, несвоєчасне подання на розгляд, погодження або затвердження річного фінансового плану підприємства державного сектору економіки та звіту про його виконання, перешкоджання працівникам органу державного фінансового контролю у проведенні ревізій та перевірок, невжиття заходів щодо відшкодування з винних осіб збитків від недостач, розтрат, крадіжок і безгосподарності тягне за собою накладення штрафу від восьми до п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Встановлено, що 17.10.2013 року головним державним фінансовим інспектором відділу інспектування в соціальній сфері і культурі Держфінінспекції в Житомирській області Каплун І.А. складено протокол про те, що при проведенні планової ревізії фінансово-господарської діяльності КП "Житомирський обласний лікувально-санаторний центр радіаційного захисту для дитячого та дорослого населення "Дениші" Житомирської обласної ради за період з 01.01.2010 року по 01.07.2013 року виявлено порушення законодавства з фінансових питань, а саме ведення бухгалтерського обліку з порушенням установленого порядку, зокрема: зайве нарахування і виплата заробітної плати в частині безпідставного нарахування і виплати за сумісництво та відповідно проведено нарахування до державних цільових фондів, зайве списання паливно-мастильних матеріалів в період перебування водіїв у відпустках на загальну суму 2337,81 грн., чим завдано матеріальної шкоди КП ЖОЛСЦРЗ "Дениші" на вищевказану суму, що є порушенням ч.7 ст.8 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в України", п.2.15 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 року № 88, і передбачає відповідальність згідно з ч.1 ст.164-2 КУпАП (а.с.45).

Згідно ч.1 ст.234-1 КпАП України справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням законодавства з фінансових питань (стаття 164-2) розглядають органи державного фінансового контролю.

Постановою серії ДКРС №755 від 01.11.2013 року на підставі протоколу про адміністративне правопорушення від 17.10.2013 року №06-2454/2011, витягу з акту ревізії від 13.09.2013 року №06-04-09/93 ОСОБА_1 визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164-2 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 136,00 грн. (а.с.44).

Відповідно до ч.7 ст.8 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" головний бухгалтер або особа, на яку покладено ведення бухгалтерського обліку підприємства, забезпечує дотримання на підприємстві встановлених єдиних методологічних засад бухгалтерського обліку, складання і подання у встановлені строки фінансової звітності; організує контроль за відображенням на рахунках бухгалтерського обліку всіх господарських операцій; бере участь в оформленні матеріалів, пов'язаних з нестачею та відшкодуванням втрат від нестачі, крадіжки і псування активів підприємства; забезпечує перевірку стану бухгалтерського обліку у філіях, представництвах, відділеннях та інших відокремлених підрозділах підприємства.

Як вбачається з посадової інструкції головного бухгалтера бухгалтерії КП "Житомирський обласний лікувально-санаторний центр радіаційного захисту для дитячого та дорослого населення "Дениші" Житомирської обласної ради (а.с.48-51) саме головний бухгалтер здійснює контроль за дотриманням порядку оформлення первинних і бухшалтерських документів, розрахунків і платіжних обовязків, витрачання фонду заробітної плати, за встановленням посадових окладів, проведенням інвентаризації грошових коштів, товарно-матеріальних цінностей і основних фондів.

Таким чином, оскільки з матеріалів справи вбачається, що саме позивач як головний бухгалтер зобов'язана здійснювати контроль за дотриманням установленого порядку ведення бухгалтерського обліку підприємства; вина позивача підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення; представником позивача не заперечуються наявність події адміністративного правопорушення, тому посадові особи Державної фінансової інспекції в Житомирській області при складанні протоколу про адміністративне правопорушення та винесенні постанови діяли на підставі, в межах наданих повноважень та у спосіб, що передбачені діючим законодавством.

Однак, враховуючи обставини, зазначені в ст.33 КУпАП, а саме характер вчиненого правопорушення; особу порушника та ступінь її вини, а також те, що допущені порушення усунено, тому суд приходить до висновку, що накладений захід стягнення слід змінити, звільнивши позивача від адміністративної відповідальності, обмежитись усним зауваженням.

Керуючись ст.22, 164-2, 251, 280, 293 КУпАП, ст.ст.11, 69, 71, 158-162, 163, 171-2 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Змінити захід стягнення, накладеного на ОСОБА_1 постановою Державної фінансової інспекції в Житомирській області від 01.11.2013 року №755 про притягнення до адміністративної відповідальності за ст.164-2 КУпАП та звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності, передбаченої ст.164-2 КУпАП, обмежившись усним зауваженням.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Корольовський районний суд м. Житомира протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Cуддя Н. М. Анциборенко