Справа №592/2561/14-а
Провадження №2-а/592/142/14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 червня 2014 року м.Суми
Ковпаківський районний суд м. Суми в складі: головуючого - судді Котенко О. А., при секретарі - Чайка Т.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Управління соціального захисту населення Сумської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,-
ВСТАНОВИВ:
Управління соціального захисту населення Сумської міської ради звернулося до суду з зазначеним позовом і свої позовні вимоги мотивують тим, що згідно з заявою ОСОБА_1 від 12.05.2010 року та відповідних документів поданих до управління їй була призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 12 травня 2010 року по 23 березня 2013 року включно в розмірі 130грн. 00коп. щомісяця. В результаті проведеної управлінням перевірки встановлено, що ОСОБА_1 приховала факт працевлаштування в період отримання соціальної допомоги, що призвело до надмірної виплати їй бюджетних коштів у вигляді допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на суму 2566грн. 45коп. А саме з`ясовано, що відповідачка в період з 01.08.2011 року по 23.03.2013 року (до закінчення виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку) працювала на посаді лікаря інтерна повний робочий день в Сумській обласній дитячій клінічній лікарні, відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку їй не надавалась, а отже права на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в цей період вона не мала. Відповідно до Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751, Порядку повернення коштів, надміру виплаченими за призначеними субсидіями, державною соціальною допомогою сім`ям з дітьми, державною соціальною допомогою малозабезпеченим сім`ям затвердженого спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України, Міністерства юстиції від 29.12.1997 року №39/283/90/5 12 листопада 2013 року відповідачці було направлено повідомлення про перерахунок розміру допомоги та запропоновано повернути надмірно виплачені кошти в добровільному порядку до 13 грудня 2013 року. До цього часу належна до повернення на рахунок управління сума в розмірі 2566грн. 45коп. не погашена. Тому позивач просить суд, стягнути з відповідачки надмірно виплачену державну допомогу в розмірі 2566грн. 45коп.
В судове засідання представник позивача не з`явився, в позові зазначали, що в разі відсутності в судовому засіданні їх представника просять справу розглядати без їх участі.
Відповідачка в судове засідання не з'явилася, про час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином, заяв та клопотань про відкладення розгляду справи не надала.
Суд, перевіривши матеріали справи, вважає позов таким, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного:
Судом встановлено, що згідно із заявою ОСОБА_1 від 12.05.2010 року та відповідних документів поданих до Управління соціального захисту населення Сумської міської ради їй була призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 12 травня 2010 року по 23 березня 2013 року включно в розмірі 130грн. 00коп. щомісяця (а.с.2-4).
Відповідно до даних ДПІ м. Суми було встановлено, що відповідачка, перебуваючи на обліку в управлінні, як одержувач допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, працювала в період з 01.08.2011 року по 23.03.2013 року на посаді лікаря інтерна у вищезазначеній лікарні з повним робочим днем (а.с.7). Як наслідок управлінням було зроблено запит від 03.10.2013 року № 15.01.-10/5879/08 за місцем працевлаштування відповідачки. 17.10.2013 року на зазначений запит було отримано відповідь від №12/343, відповідно до якого було з'ясовано, що відповідачка в період з 01.08.2011 року по 23.03.2013 року (до закінчення виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку) працювала на посаді лікаря інтерна повний робочий день в Сумській обласній дитячій клінічній лікарні, відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку їй не надавалась, а отже права на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в цей період вона не мала.
Відповідно до п. 23 Порядку надання державними податковими інспекціями відомостей про доходи фізичних осіб, які звернулися за призначенням соціальної допомоги, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13.04.2000 № 82/17, виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку припиняється у разі коли особа, що отримує в органі праці соціального захисту населення допомогу по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку виявила бажання працювати - з дня працевлаштування (початку виконаннятрудових обов'язків).
Судом встановлено, що відповідачка не повідомила у десятиденний термін про обставини, які призводять до припинення виплати допомоги, в результаті чого їй було надміру виплачено бюджетних коштів допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01.08.2011 року по 23.03.2013 року - 2566грн. 45коп.
Відповідачці направлялось рекомендований лист-повідомлення від 12.11.2013 року з пропозицією повернути надміру виплачені кошти в добровільному порядку і надати чек про сплату. До цього часу, належна до повернення сума в розмірі 2566 грн. 45коп., не повернута (а.с.11).
Відповідно до ст.5 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновлювачів, опікуна, піклувальника).
Відповідно до статті 13 вищевказаного Закону право на виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має один з батьків дитини, усиновлювач, опікун, дідусь, бабуся або інший родич, який фактично здійснює догляд за дитиною.
Згідно з п. 19 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми (далі - Порядок) допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення зазначеної допомоги по день досягнення дитиною вказаного віку включно. Відповідно до п. 23 Порядку, виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку припиняється у разі коли особа, що отримує в органі праці та соціального захисту населення допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виявила бажання працювати - з дня працевлаштування (початку виконання трудових обов'язків). Разом з тим, відповідно до п. 46 Порядку, особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, у разі виникнення обставин, які призводять до припинення виплати допомоги, зобов'язані у десятиденний термін повідомляти про це органи праці та соціального захисту населення.
Відповідно до ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги, тощо), стягуються згідно з законом.
Відповідач ОСОБА_1 не надала до Управління соціального захисту населення Сумської міської ради відомості про працевлаштування до Комунальної установи Сумської обласної дитячої клінічної лікарні, та продовжувала отримувати грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01.08.2011 року по 23.03.2013 рік, а тому
відповідно до п.49 Постанови Кабінету Міністрів України та ст.22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» отримана ОСОБА_1 сума у розмірі 2566грн. 45коп. підлягає стягненню.
Таким чином, виходячи з вищевикладеного, суд задовольняє позовні вимоги у повному обсязі, з відповідача необхідно стягнути на користь Управління соціального захисту населення Сумської міської ради надмірно виплачену державну допомогу сім'ям з дітьми в розмірі 2566грн. 45коп., а також судові витрати по справі в розмірі 1827грн. 00.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 6, 10, 11, 71, 72, 79, 91, 128, 160 - 163, 167 КАС України, ст.ст.1, 4, 7, 13,22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», п. 19, 23, 46 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов Управління соціального захисту населення Сумської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення державної допомоги сім'ям з дітьми задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Сумської міської ради надмірно виплачену державну допомогу сім'ям з дітьми в розмірі 2566грн. 45коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 1827грн. 00коп.
На постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення може бути подана апеляційна скарга до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ковпаківський районний суд м.Суми. При проголошенні вступної та резолютивної частини постанови згідно з ч.3 ст.160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання постанови.
Суддя О.А. Котенко