Постанова № 39434468, 20.06.2014, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
20.06.2014
Номер справи
826/7301/14
Номер документу
39434468
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва, 8, корпус 1

Вн. № 1/150

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

(в порядку письмового провадження)

м. Київ

20 червня 2014 року 10:15 № 826/7301/14

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Клочкової Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом

Товариства з обмеженою відповідальністю "СОБІБУД-АЛЬЯНС"

до

Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного

управління Міндоходів у м. Києві

про

визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "СОБІБУД-АЛЬЯНС" (далі – позивач, ТОВ "СОБІБУД-АЛЬЯНС") звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві (далі – відповідач, ДПІ у Шевченківському р-ні ГУ Міндоходів у м. Києві) з наступними позовними вимогами:

- визнати протиправними дії по проведенню зустрічної звірки позивача щодо підтвердження господарських відносин з платниками податків за період з 01.02.2014 по 30.03.2014;

- визнати протиправними дії по оформленню результатів зустрічної звірки позивача у формі акту від 07.05.2014 № 1179/26-59-22-12/38516723 про неможливість проведення зустрічної звірки на підтвердження господарських відносин з платниками податків за період з 01.02.2014 по 30.03.2014;

- визнати протиправними дії по внесенню змін до облікових даних позивача, зокрема до комп’ютерної автоматизованої інформаційної системи “Інтегрована автоматизована інформаційна система ГУ Міндоходів України “Податковий Блок”, у тому числі в базу даних “Система співставлення податкових зобов’язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПС України”, на підставі акту від 07.05.2014 № 1179/26-59-22-12/38516723 про неможливість проведення зустрічної звірки;

- зобов’язати відновити в облікових даних позивача в усіх базах даних, зокрема у комп’ютерній автоматизованій інформаційній системі “Інтегрована автоматизована інформаційна система ГУ Міндоходів України “Податковий Блок”, в базі даних “Система співставлення податкових зобов’язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПС України” показники сум податкового кредиту та податкових зобов’язань з ПДВ за період з 01.02.2014 по 30.03.2014.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.04.2014 відкрито провадження в адміністративній справі № 826/7301/14.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.04.2014 закінчено підготовче провадження в адміністративній справі № 826/7301/14 і призначено справу до судового розгляду.

В судове засідання 11.06.2014 прибув представник позивача. Представник відповідача в судове засідання 11.06.2014 не прибув, хоча належним чином був повідомлений про дату, час і місце судового розгляду.

Згідно ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи положення ч. 6 ст. 128 КАС України, беручи до уваги відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, в судовому засіданні 11.06.2014 суд ухвалив перейти до розгляду справи в письмовому провадженні.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.

ДПІ у Шевченківському р-ні ГУ Міндоходів у м. Києві на підставі п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України (далі – ПК України) було здійснено заходи з метою проведення зустрічної звірки ТОВ "СОБІБУД-АЛЬЯНС" з питань підтвердження відомостей по взаємовідносинам з контрагентами, якими сформовано податкові зобов'язання та податковий кредит за період з 01.02.2014 по 30.03.2014.

Однак, зустрічну звірку не було проведено у зв'язку з тим, що згідно інфомації ІС «Податковий блок», яка була використана відповідачем, станом на момент проведення зустрічної звірки стан позивача: 9 - «направлено повідомлення про відсутність за місцезнаходженням».

Відповідно до пп. 16.1.11 п. 16.1 ст. 16 ПК України платник податків зобов'язаний повідомляти контролюючі органи про зміну місцезнаходження юридичної особи та зміну місця проживання фізичної особи - підприємця.

Пунктом 45.2 ст. 45 ПК України передбачено, що податковою адресою юридичної особи є місцезнаходження такої юридичної особи, відомості про що містяться у Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України.

Згідно ст. 93 Цивільного кодексу України (далі – ЦК України) та ст. 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" від 15.03.03 № 755-IV (далі – Закон № 755-IV) місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку.

Відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону № 755-IV зміни до установчих документів юридичної особи підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.

Частинами 6 та 7 ст. 9 Закону № 755-IV передбачено, що при внесенні змін до установчих документів юридичної особи, якщо ці зміни пов'язані із зміною найменування та/або місцезнаходження юридичної особи, здійснюється заміна свідоцтва про державну реєстрацію та проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи.

Якщо реєстраційна картка про підтвердження відомостей про юридичну особу не була надана юридичною особою в установлений цією частиною строк, державний реєстратор зобов'язаний у строк, що не перевищує десяти робочих днів з дати, яка встановлена для юридичної особи для подання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу, направити рекомендованим листом юридичній особі повідомлення про необхідність подання державному реєстратору реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу. У разі повернення до державного реєстратора рекомендованого листа з відміткою відділення зв'язку про відсутність юридичної особи за вказаною адресою або неподання юридичною особою протягом місяця з дати направлення їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням або запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.

Із заперечень відповідача вбачається, що на дату складання акту від 07.05.2014 № 1179/26-59-22-12/38516723 про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ "СОБІБУД-АЛЬЯНС" місцезнаходження позивача не було встановлено.

Враховуючи наведене, відповідач дійшов висновку про те, що позивач здійснював діяльність, спрямовану на здійснення операцій, пов'язаних з наданням податкової вигоди третіх осіб.

Суд погоджується з вищевказаними висновками відповідача з огляду на наступне.

При проведенні аналізу бази даних «Єдиний реєстр податкових накладних», який сформовано за даними звітності, наданими позивачем до ДПІ у Шевченківському р-ні ГУ Міндоходів у м. Києві, та на підставі баз даних при реєстрації платниками податкових накладних, відповідачем за період з 01.02.2014 по 31.03.2014 було встановлено, що ТОВ "СОБІБУД-АЛЬЯНС" сформувало податковий кредит за рахунок контрагентів-постачальників при придбанні товарів відповідно до електронних податкових накладних з номенклатурою та кодом товару УКТ ЗЕД (вибірково): Цукор білий в мішках (ДСТУ 4623:2006), Цукор білий кристалічний ДСТУ 4623/2006 50 кг, Хлібобулочні вироби, Цукор 2013.

При цьому, позивачем було сформовано податкові зобов’язання за період з 01.02.2014 року по 31.03.2014 на користь контрагентів-покупців при продажу товарів, робіт, послуг відповідно до електронних податкових накладних з номенклатурою та кодом товару УКТ ЗЕД: Оплата за будівельні роботи зг. дог. № 0503 від 05.03.2014, Ремонтні роботи, згідно Договору № 12-Р від 27.01.2014, Будівельні роботи, Ремонтно-будвельні роботи згідно з Договором № С-7/1 від 14.01.2014, Влаштування зовнішніх ел. мереж б-р Шевченка, 11-а.

При проведенні аналізу податкової звітності, поданої ТОВ «СОБІБУД-АЛЬЯНС» до ДПІ у Шевченківському р-ні ГУ Міндоходів у м. Києві, та бази даних «Єдиний реєстр податкових накладних» встановлено, що позивачем було придбано вищевказаний товар в період з 01.02.2014 по 31.03.2014 згідно отриманих податкових накладних (при проведенні аналізу бази даних «Єдиний реєстр податкових накладних»), хоча відповідно до поданої звітності та згідно виписаних податкових накладних на користь покупців ТОВ «СОБІБУД-АЛЬЯНС» задекларувало податкові зобов'язання за рахунок реалізації товарів, відмінних від тих, що були придбані ТОВ «СОБІБУД-АЛЬЯНС».

Враховуючи об'єми задекларованих операцій, різноплановість проданих товарів та наданих послуг, відсутність трудових ресурсів, суд дійшов висновку про неможливість здійснення операцій, що задекларовані у податковій звітності ТОВ «СОБІБУД-АЛЬЯНС».

З 01.01.2012 підлягають включенню в Єдиний реєстр податкових накладних податкові накладні, виписані при поставці товарів, ввезених на митну територію України, незалежно від розміру ПДВ в одній податковій накладній, на кожному етапі перепродажу імпортних товарів.

Тобто в Єдиному реєстрі податкових накладних необхідно реєструвати податкову накладну (незалежно від розміру ПДВ).

Згідно п. 201.4 ст. 201 ПК України та п. 6 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 21.12.2010 № 969, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.12.2010 за № 1401/18696 (далі – Порядок № 969), податкова накладна виписується у двох примірниках у день виникнення податкових зобов'язань продавця. Оригінал податкової накладної видається покупцю, копія залишається у продавця товарів/послуг.

Відповідно до п. 201.10 ст. 201 ПК України та п. 6 Порядку № 969 продавець зобов'язаний видати податкову накладну, яка відповідно до п. 11 підр. 2 розд. XX підлягає реєстрації у ЄРПН, тільки після такої реєстрації.

Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в ЄРПН та порушення порядку заповнення податкової накладної не дає права покупцю на включення сум ПДВ до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми ПДВ, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.

Так, суд звертає увагу, що позивачем не було надано суду доказів того, що у перевіряємому періоді ТОВ "СОБІБУД-АЛЬЯНС" мало на балансі необхідні основні засоби та обладнання для самостійного виконання ремонтних робіт, ремонтно-будівельних робіт, будівельних робіт, будівельно-монтажних робіт, монтажних послуг, послуг по електромонтажу, проектно-пошукових робіт, проектно-монтажних робіт, послуг по фарбуванню, відновлювальних послуг, демонтажних послуг, земельних робіт, послуг по нанесенню написів, послуг по електрозахисту, послуг капітального ремонту, реконструкційних робіт, реставраційних робіт, послуг по благоустрію, інших видів будівельних робіт, внаслідок чого суд дійшов висновку, що фінансово-господарська діяльність позивача здійснювалася поза межами правового поля, що, у свою чергу, свідчить про ненабуття належним чином цивільної право-дієздатності ТОВ «СОБІБУД-АЛЬЯНС», що фінансово-господарські взаємовідносини між ТОВ «СОБІБУД-АЛЬЯНС» та його контрагентами мали ознаки відсутності реальності здійснення, та були такими, які вчинялися без наміру створення правових наслідків, які обумовлювались цими правочинами (ст. 234 ЦК України).

Пунктом 73.5 ст. 73 ПК України передбачено, що з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.

Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Механізм проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок визначає Порядок проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 № 1232 (далі - Порядок № 1232).

При цьому, суд звертає увагу, що згідно п. 4.4 Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджених наказом Державної податкової адміністрації України від 22.04.2011 № 236, у разі встановлення фактів, що не дають змогу провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання, зокрема у зв'язку із зняттям з обліку, встановленням відсутності суб'єкта господарювання та/або його посадових осіб за місцезнаходженням (податковою адресою), відповідальний підрозділ не пізніше двох робочих днів від дати надходження запиту складає Акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, реєструє його у Журналі реєстрації довідок про результати проведення зустрічної звірки (актів про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, неявки для підписання, відмови від писання Довідки про результати проведення зустрічної звірки) та вживає відповідних заходів, передбачених актами Державної податкової служби України.

Відповідно до п. 74.1 ст. 74 ПК України податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах органів державної податкової служби, або безпосередньо посадовими (службовими) особами органів державної податкової служби.

Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та завдань.

Обов'язковою ознакою дій суб'єкта владних повноважень, які можуть бути оскаржені до суду, є те, що вони безпосередньо породжують певні правові наслідки для суб'єктів відповідних правовідносин і мають обов'язковий характер. Висновки, викладені у акті, не породжують обов'язкових юридичних наслідків.

Водночас судження контролюючого органу про нікчемність окремих угод є висновками тільки контролюючого органу, зазначення яких в акті перевірки не суперечить чинному законодавству. Такі твердження акта можуть бути підтверджені або спростовані судом у разі спору про законність рішень, дій, в основу яких покладені вказані висновки акта.

Отже, з наведеного вбачається, що акт про неможливість проведення зустрічної звірки не є рішенням суб'єкта владних повноважень, не зумовлює виникнення будь-яких прав і обов'язків для осіб, робота (діяльність) яких перевірялися, тому його висновки не можуть бути предметом спору.

Разом з тим, висновки, викладені в акті про неможливість проведення зустрічної звірки, є лише відображенням фактичних дій податкових інспекторів-ревізорів щодо співставлення даних первинного бухгалтерського обліку та інших документів.

Акт про неможливість проведення зустрічної звірки є носієм доказової інформації про виявлені контролюючим органом порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства суб'єктами господарювання, документом, на підставі якого приймається відповідне рішення контролюючого органу, а тому оцінка акта, в тому числі й оцінка дій службових осіб контролюючого органу щодо його складання, викладення у ньому висновків перевірки, може бути надана судом при вирішенні спору щодо оскарження рішення, прийнятого на підставі такого акта.

Зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту.

Орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає Акт про неможливість проведення зустрічної звірки у разі відсутності юридичної особи за місцем знаходження за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.

З огляду на вказані правові норми вбачається, що проведення звірки - це дії по співставленню даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, за результатами здійснення яких складається довідка.

Відтак, висновки відповідача про порушення позивачем вимог пп. 16.1.11 п. 16.1 ст. 16, п. 45.2 ст. 45 ПК України, ст. 93 ЦК України, ст. 1, ст. 9, ст. 19 Закону № 755-IV, п. 187.1 ст. 187, п. 198.1 ст. 198 ПК України, внаслідок чого задекларовані позивачем податкові зобов'язання та податковий кредит за лютий, березень 2014 підтвердити неможливо, є обґрунтованими.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади мають діяти в межах повноважень і в спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи все вищевикладене у своїй сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ТОВ "СОБІБУД-АЛЬЯНС" не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 2, 69-71, 94, 128, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,-

П О С Т А Н О В И В:

1. Відмовити у задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю "СОБІБУД-АЛЬЯНС" повністю.

2. Судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.

Постанова набирає законної сили згідно ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, після закінчення строку на апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо постанова не оскаржена в апеляційному порядку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя Н.В. Клочкова