Головуючий у 1 інстанції - Фролова Л.Д.
Суддя-доповідач - Попов В.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 червня 2014 року справа №247/1852/14-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого Попова В.В.,
суддів Сіваченка І.В., Шишова О.О.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області на постанову Торезького міського суду Донецької області від 06 травня 2014 р. у справі № 247/1852/14-а за позовом ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області, треті особи - Державне підприємство "Торезантрацит" , Державне підприємство "Донвуглереструктуризація" про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В :
Постановою Торезького міського суду Донецької області від 06 травня 2014 р. у справі № 247/1852/14-а адміністративний позов ОСОБА_2 до управління соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області, за участі третіх осіб державного підприємства «Торезантрацит», державного підприємства «Донвуглереструктуризація», про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, - задоволено повністю. Визнано протиправною відмову управління соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області щодо надання пільги для придбання побутового палива ОСОБА_2. Зобов'язано управління соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області надати ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, пільгу на тверде паливо за 2013 рік з урахуванням вимог ст. 48 Гірничого Закону та Бюджетного кодексу України. Зобов'язано управління Державної казначейської служби України в м. Торезі Донецької області стягнути з місцевого бюджету на користь ОСОБА_2 судові витрати у сумі 73 (сімдесят три) грн. 08 коп. шляхом їх безспірного списання із рахунку Управління соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області.
Не погоджуючись із прийнятим рішенням, відповідач - Управління соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вищевказану постанову та постановити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову у повному обсязі. Мотивами апеляційної скарги особа, яка її подала, зазначає порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а також невідповідність висновків суду обставинам справи та неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді - доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що відповідно до копії пенсійного посвідчення позивач - ОСОБА_2 є пенсіонером за віком з 19 квітня 1978 року (а.с.7).
Право позивача на отримання безкоштовного побутового палива як пенсіонера вугільної галузі визнається відповідачем, однак спірним є питання щодо покладення зобов'язань по його виконанню не на відповідача, а на Державне підприємство «Торезантрацит», у складі якого діє шахтоуправління «Волинське», де раніше працював позивач.
У трудовій книжці позивача зазначено, що він перебував у трудових відносинах з шахтоуправлінням «Волинське» в період з 02 квітня 1956 року по 07 липня 1999 року, коли був звільнений у зв'язку зі скороченням чисельності працівників (а.с.5-6).
При цьому, за даними архівної довідки позивач (табельний № 1254) з 01 квітня 1956 року по 07 липня 1999 року, в тому числі і на момент призначення пенсії - 19 квітня 1978 року, працював на дільниці електромеханічного обладнання № 2 шахти «Розсипнянська № 2» (а.с.11). Архівна довідка видана на підставі книги наказів, особової карки ф. Т-2 (а.с.54), табеля обліку спуску та виїзду з шахти (а.с.55-56).
Як свідчать матеріали справи підприємство, де працював позивач, було неодноразово реорганізоване, а потім ліквідоване (а.с.40,59-77).
Так, наказом № 683 Міністерства палива та енергетики України від 24 грудня 2001 року реорганізовано Державне відкрите акціонерне товариство «Шахтоуправління «Волинське» - дочірнє підприємство (ДП) Державна холдингова компанія «Торезантрацит» шляхом виділення його зі складу структурного підрозділу «Шахта «Розсипнянська № 2» та створено на його базі Державне підприємство «Шахта «Розсипнянська № 2», яке є правонаступником прав та обов'язків Державного відкритого акціонерного товариства «Шахтоуправління «Волинське» (а.с.41).
Наказом № 87 Міністерства палива та енергетики України від 15 лютого 2002 року ліквідовано Державне підприємство «Шахта «Розсипнянська № 2» та створено ліквідаційну комісію (а.с.42).
На підставі п.15.3.5 Проекту ліквідації шахти «Розсипнянська № 2» Шахтоуправління «Волинське» Державної холдингової компанії «Торезантрацит» обов'язок по забезпеченню безоплатним побутовим паливом позивача, як пенсіонера шахти, до закінчення повної фізичної ліквідації шахти, до 2012 року включно, було покладено на Державне підприємство «Донвуглереструктуризація» (а.с.43-44).
Згідно з наданою ДП «Донвуглереструктуризація» довідкою (а.с.58), позивач був забезпечений безоплатним побутовим паливом як пенсіонер ліквідованої шахти "Розсипнянська № 2" з 2002 року по 2012 рік включно, до закінчення повної фізичної ліквідації шахти, що узгоджується з приписами п.12.11. Галузевої угоди між Міністерством палива та енергетики України і всеукраїнськими профспілками вугільної промисловості України (з доповненнями і змінами). Обов'язок із забезпечення паливом на побутові потреби осіб, звільнених в зв'язку з ліквідацією Підприємства, виробничої (структурної) одиниці покладається на правонаступника.
Пунктом 1 частиною 5 ст. 48 Гірничого закону України передбачена категорія осіб, яка після ліквідації чи консервації гірничого підприємства забезпечуються вугіллям на побутові потреби, в межах галузевої угоди, а саме пенсіонерам, які пропрацювали на підприємствах з видобутку (переробки) вугілля, вуглебудівних підприємствах на підземних роботах - не менше ніж 10 років для чоловіків.
Згідно п.12.10.8 Галузевої угоди між Міністерством палива та енергетики України і всеукраїнськими профспілками вугільної промисловості України (з доповненнями і змінами) на підприємствах, що ліквідуються, забезпечення працівників побутовим паливом здійснюється за рахунок бюджетних коштів.
Нормами постанови КМУ № 77 від 31 січня 2007 року «Про затвердження порядку надання пільг на придбання твердого палива за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетом» передбачено, що визначення права на пільги на тверде побутове паливо відповідно до Гірничого закону України покладено на управління праці та соціального захисту населення на підставі відомостей із трудової книжки та пенсійного посвідчення.
За приписами пункту 4 вищевказаної постанови для призначення пільг з придбання твердого палива і скрапленого газу особи звертаються до управлінь праці та соціального захисту населення з відповідною заявою, до якої додають довідку про наявність у житловому приміщенні пічного опалення та/або кухонного вогнища на твердому паливі.
У разі коли на підставі записів у трудовій книжці особи, яка має право на безоплатне забезпечення вугіллям для побутових потреб згідно із статтею 48 Гірничого закону України, неможливо встановити факт виходу на пенсію з ліквідованого гірничого підприємства (ліквідація, реорганізація, перейменування), до уповноваженого органу за його запитом надається архівна довідка або довідка Міненерговугілля про зміни, які відбулися на гірничому підприємстві з моменту виходу на пенсію особи до ліквідації зазначеного підприємства, та копії підтвердних документів (розпорядження, накази).
Таким чином, відповідач у справі є суб'єктом владних повноважень, на якого чинним законодавством України покладений обов'язок щодо визначення права на пільги на тверде побутове паливо відповідно до частини 2 статті 102 Бюджетного кодексу України, якою передбачено, що за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг на придбання твердого пічного палива надаються пільги, особам, які мають таке право згідно із статтею 48 Гірничого закону України, - з розрахунку вартості 3,1 тони вугілля на побутові потреби на домогосподарство на рік.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач працював у вугільній галузі, перебував на посадах пов'язаних з підземними умовами більше 40 років, що підтверджується трудовою книжкою та архівною довідкою.
Відповідно до Порядку ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 серпня 1997 № 939, датою фізичної ліквідації гірничого підприємства вважається дата затвердження Мінвуглепромом актів прийняття відповідних робіт, а також визначення правонаступника щодо соціального захисту осіб відповідно до частини п'ятої статті 48 Гірничого закону України.
Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 11 лютого 2013 року № 52 затверджений Акт комісії з розгляду підсумків фактичного виконання робіт і заходів, передбачених проектом ліквідації шахти «Розсипнянська № 2», завершено списання в установленому порядку з балансу Державного підприємства «Донвуглереструктуризація» основних засобів, прийнятих згідно з розподільчим балансом від шахти «Розсипнянська № 2», роботи з ліквідації шахти визнані закінченими у повному обсязі, відповідно з проектом ліквідації (а.с.45-47). Списки вуглеотримувачів передані до УСЗН Торезької міськради згідно з актом від 26 лютого 2013 року (а.с.48-50).
Таким чином, матеріалами справи (архівною довідкою (а.с.11), копіями наказів (а.с.52-53), особовою карткою та табелем обліку (а.с.54-56) достовірно підтверджено, що позивач працював на шахті «Розсипнянська № 2», послідовний процес реорганізації якої як структурного підрозділу, а в подальшому і як самостійної юридичної особи, відбувався на підставі наказів вищого органу управління, з дотриманням прав та гарантій працівників. При цьому, в період фізичної ліквідації шахти соціальний захист колишніх працівників був покладений на державне підприємство «Донвуглереструктуризація». Після її закінчення, у зв'язку з відсутністю правонаступника, цей обов'язок, на думку суду, перейшов до управління соціального захисту відповідно до частини 2 статті 102 Бюджетного кодексу України, та повинен здійснюватися за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам.
Суд не погоджується з позицією відповідача, що обов'язок забезпечення вугіллям лежить на юридичній особі - Держаному підприємстві «Торезантрацит», до складу якого входить шахтоуправління «Волинське», яке значиться у трудовій книжці позивача як останнє місце його праці у вугледобувній галузі, оскільки, по-перше,законодавством встановлений чіткий порядок забезпечення безкоштовним паливом колишніх працівників ліквідованих підприємств. По-друге, доказами по справі підтверджений перехід прав і обов'язків з ліквідованого підприємства до правонаступників, а в подальшому, до відповідача. За таких обставин, суд вважає протиправною відмову відповідача надати пільгу позивачу на придбання твердого палива.
Колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та постанова прийнята з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Відповідно до ч.1 ст.200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст.ст. 185, 195, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 КАС України, суд,-
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області - залишити без задоволення.
Постанову Торезького міського суду Донецької області від 06 травня 2014 р. у справі № 247/1852/14-а - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Колегія суддів : В.В. Попов
І.В. Сіваченко
О.О. Шишов