ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"18" червня 2014 р.Справа № 916/587/14
За позовом: Заступника Білгород - Дністровського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Затоківської селищної ради
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Курортстрой"
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - відділ Держземагенства у м.Білгород-Дністровському Одеської області, на стороні позивач
про внесення змін до договору оренди землі
Головуючий суддя Степанова Л.В.
Суддя Панченко О.Л.
Суддя Никифорчук М.І
Представники:
Від прокурора: Доброжан Н.І. за посвідченням
Від позивача: не з'явився
Від відповідача: не з'явився
Від третьої особи: не з'явився
Суть спору: про внесення змін до договору оренди землі
Заступника Білгород - Дністровського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Затоківської селищної ради звернувся до господарського суду Одеської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Курортстрой" про внесення змін до договору оренди землі від 12.11.2004р., укладеного між Затоківською селищною радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Курортстрой" на земельну ділянку площею 2,004 га строком на 25 років, яка розташована за адресою: Одеська область, м. Білгород - Дністровський, смт. Затока, Лиманський курортний район для будівництва оздоровчо-розважального комплексу, про що у Книзі записів державної реєстрації договорів оренди вчинено запис № 04.04.506.00007 від 23.11.2004р.; викладення п. 5 у наступній редакції: "Нормативно-грошова оцінка земельної ділянки становить 4999178,40 грн."; викладення п. 9 у наступній редакції: "Орендна плата вноситься орендарем у сумі 149975,35 грн. на рік без урахування ПДВ на р/р 33214812800012, МФО 828011, код 23215016, Банк УДК в Одеській області, одержувач - Управління Державної казначейської служби України у Білгород-Дністровському районі Одеської області".
Ухвалою господарського суду Одеської області від 21.02.2014р. року порушено провадження по справі № 916/587/14.
03.03.2014р. до матеріалів справи надійшли пояснення Заступника Білгород - Дністровського міжрайонного прокурора № 16-1933-14вих від 24.02.2014р. (вх. № 5263/14 від 03.03.2014р.) щодо необхідності залучення до участі у справі третьої особи - Відділу Держземагенства у Білгород - Дністровському районі Одеської області.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 18.03.2014р. до участі у справі № 916/587/14 було залучено Відділ Держземагенства у Білгород - Дністровському районі Одеської області в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 18.04.2014 року справу № 916/587/14 призначено до колегіального розгляду.
Розпорядженням керівника апарату господарського суду Одеської області від 18.04.2014 року № 49 „Щодо призначення членів колегії" справу № 916/587/14 було призначено до автоматичного розподілу для визначення складу колегії.
Згідно з автоматизованим розподілом справ, в порядку ст. 2-1 Господарського процесуального кодексу України, по справі № 916/587/14 визначено наступний склад колегії: головуючий суддя Степанова Л.В., суддя Панченко О.Л., суддя Никифорчук М.І.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 18.04.2014 року справу № 916/587/14 було прийнято до провадження колегією суддів у складі: головуючий суддя Степанова Л.В., суддя Панченко О.Л., суддя Никифорчук М.І.
На адресу відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Курортстрой", яка міститься у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців згідно з витягом серії АД № 112740, який міститься в матеріалах справи в порядку ст. 87 Господарського процесуального кодексу України, надсилались копії процесуальних документів, винесених в ході розгляду справи № 916/587/14. Однак, конверти з поштовими відправленнями, надіслані на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю "Курортстрой", були повернуті до господарського суду у зв'язку з неможливістю їх вручення адресату.
До повноважень господарських судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб на час вчинення тих чи інших процесуальних дій, тому примірник повідомлення про вручення рекомендованої кореспонденції, надісланої на юридичну адресу Товариства з обмеженою відповідальністю "Курортстрой", згідно з відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, що був повернутий органом зв'язку з позначкою "за зазначеною адресою не проживає" та "за закінченням терміну зберігання", вважається належним доказом виконання господарським судом обов'язку щодо повідомлення належним чином Товариства з обмеженою відповідальністю "Курортстрой", про час і місце проведення судових засідань по даній справі (згідно з п. 4 Інформаційного листа Вищого господарського суду України „Про деякі питання практики застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у 2005 році" від 02.06.2006р. № 01-8/1228).
Відповідно до п. 3.9.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011р. за № 18 „Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
За таких обставин господарський суд дійшов висновку щодо належного повідомлення Товариства з обмеженою відповідальністю "Курортстрой", про час та місце розгляду даної справи. Однак, незважаючи на це, даний відповідач жодного разу не скористався наданим законом правом на участь свого представника у судовому процесі, відзиву на позов не надав.
Справа розглядається в порядку ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, за наявними в ній матеріалами.
Розглянув матеріали справи, суд встановив:
12 листопада 2004 року між Затоківською селищною радою (Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Курортстрой" (Орендар) було укладено договір оренди (надалі - договір від 12.11.2004р.) відповідно до пп. 1, 2 якого Орендодавець надає, а орендар приймає у дострокове платне користування терміном на двадцять п'ять років земельну ділянку для будівництва оздоровчо-розважального комплексу, яка знаходиться за адресою: Одеська область, м. Білгород - Дністровський, смт. Затока, Лиманський курортний район. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 2,004 га.
Відповідно до п. 5 договору від 12.11.2004р. нормативно-грошова оцінка земельної ділянки становить 327 052 (триста двадцять сім тисяч п'ятдесят дві) гривні 80 копійок, у розрахунку за один квадратний метр земельної ділянки - шістнадцять гривень 32 копійки.
Згідно з п. 6 договору від 12.11.2004р. експертна оцінка земельної ділянки становить 802 202 (вісімсот дві тисячі двісті дві) гривні 20 копійок (без урахування ПДВ), у розрахунку за один квадратний метр земельної ділянки - сорок гривень 03 копійки.
Пунктом 7 договору від 12.11.2004р. встановлено, що договір укладено на двадцять п'ять років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше, ніж за тридцять днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
Відповідно до п. 9 договору від 12.11.2004р. орендна плата вноситься орендарем щомісяця у сумі дві тисячі сімсот двадцять п'ять гривень 44 копійки без урахування ПДВ, на р/р 33214812800012, МФО 828011, код 23215016, Банк УДК в Одеській області, одержувач Відділ Державного казначейства в Білгород-Дністровському районі.
Згідно з п. 12 договору від 12.11.2004р. розмір орендної плати переглядається щорічно у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендної земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законодавством України.
Пунктом 34 договору від 12.11.2004р. передбачено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою та нотаріального посвідчення. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.
Цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації. Цей договір укладено та посвідчено у чотирьох примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться в орендодавця, другий в орендаря, третій - в органі який провів його державну реєстрацію, Білгород - Дністровському міському відділі земельних ресурсів Держкомзему України, четвертий примірник залишається в справах державної нотаріальної контори (п. 41 договору від 12.11.2004р.).
Рішенням Затоківської селищної ради № 1362 від 12.01.2010р. "Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель смт. Затока м. Білгород - Дністровський Одеської області" було вирішено: затвердити Технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель смт. Затока м. Білгород - Дністровський Одеської області. Внести в дію нормативну грошову оцінку земель смт. Затока м. Білгород - Дністровський Одеської області, затверджену відповідно до п. 1 цього рішення, з 01.01.2010 року. Припинити дію нормативно-грошової оцінки смт. Затока м. Білгород - Дністровський Одеської області, розроблену у 2001 році та затверджену рішенням Затоківської селищної ради 31.01.2002р. № 785-ХХІІІ. Провести згідно з чинним законодавством перерахування орендної плати та внести відповідні зміни до раніше укладених із суб'єктами землекористування договорів оренди землі в частинах орендної плати - до 01.02.2010 року.
В подальшому, рішенням Затоківської селищної ради № 89 від 21.01.2011р. "Про затвердження коефіцієнтів, які характеризують функціональне використання земельних ділянок", у зв'язку з введенням в дію нормативної грошової оцінки земель смт. Затока м. Білгород - Дністровський Одеської області, затвердженої рішенням Затоківської селищної ради № 1362 від 12.01.2010р. "Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель смт. Затока м. Білгород - Дністровський Одеської області", з метою економічного регулювання земельних відносин при передачі земель оренду, визначенні ставок орендної плати та ринкової диференціації розміру орендної плати за землю у кожному конкретному випадку за користування землею комунальної власності територіальної громади смт. Затока м. Білгород - Дністровський Одеської області, враховуючи пропозиції постійних комісій Затоківської селищної ради: планово-бюджетної та з питань соціального захисту населення, по земельним питанням,будівництву, екологічній безпеці, з розвитку смт. Затока, туризму бізнесу, використання рекреаційних ресурсів, приватизації, громадського харчування, торгівлі, та побуту, викладені в протоколах від 12.01.2011р., керуючись ст. 206Земельного кодексу України, п. 1 с. 7 Закону України "Про плату за землю", пп. 34) п. 1 ст. 26, пп. 35) п. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Затоківська селищна рада вирішила затвердити коефіцієнти, які характеризують функціональне використання земельних ділянок (п. 1), застосувати коефіцієнти, відповідно до цього рішення, при розрахунках розмірів орендної плати та плату за фактичне користування землею з 01.01.2011р.
Заступника Білгород - Дністровського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Затоківської селищної ради звернувся до господарського суду Одеської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Курортстрой" про внесення змін до договору оренди землі від 12.11.2004р., укладеного між Затоківською селищною радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Курортстрой" на земельну ділянку площею 2,004 га строком на 25 років, яка розташована за адресою: Одеська область, м. Білгород - Дністровський, смт. Затока, Лиманський курортний район для будівництва оздоровчо-розважального комплексу, про що у Книзі записів державної реєстрації договорів оренди вчинено запис № 04.04.506.00007 від 23.11.2004р.; викладення п. 5 у наступній редакції: "Нормативно-грошова оцінка земельної ділянки становить 4999178,40 грн."; викладення п. 9 у наступній редакції: "Орендна плата вноситься орендарем у сумі 149975,35 грн. на рік без урахування ПДВ на р/р 33214812800012, МФО 828011, код 23215016, Банк УДК в Одеській області, одержувач - Управління Державної казначейської служби України у Білгород-Дністровському районі Одеської області".
В обґрунтування позовних вимог заступник Білгород - Дністровського міжрайонного прокурора посилається на положення Податкового кодексу України, Закону України "Про оренду землі", Закону України "Про оцінку земель", а також приписи Господарського кодексу України та Цивільного кодексу України.
Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Курортстрой" жодного разу у судові засідання не з'явився, правової позиції по заявленим позовним вимогам не висловив, доказів, які б спростовували позовні вимоги не надав.
Відповідно до ч. ч. 1, 8 ст. 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.
Згідно зі ст. 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Частинами 1, 2 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Відповідно до ч. 5 ст. 5 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Пунктом 2 частини 1 ст. 13 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Окремим положеннями ст. 18 Закону України "Про оцінку земель" встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7 - 10 років.
Відповідно до ч. 2 ст. 20 Закону України "Про оцінку земель" дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Крім того, відповідно до положень ст. 288 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.
Так, як вбачається з матеріалів справи, рішенням Затоківської селищної ради № 1362 від 12.01.2010р. "Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель смт. Затока м. Білгород - Дністровський Одеської області" було вирішено: затвердити Технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель смт. Затока м. Білгород - Дністровський Одеської області. Внести в дію нормативну грошову оцінку земель смт. Затока м. Білгород - Дністровський Одеської області, затверджену відповідно до п. 1 цього рішення, з 01.01.2010 року. Припинити дію нормативно-грошової оцінки смт. Затока м. Білгород - Дністровський Одеської області, розроблену у 2001 році та затверджену рішенням Затоківської селищної ради 31.01.2002р. № 785-ХХІІІ. Провести згідно з чинним законодавством перерахування орендної плати та внести відповідні зміни до раніше укладених із суб'єктами землекористування договорів оренди землі в частинах орендної плати - до 01.02.2010 року.
Крім того, рішенням Затоківської селищної ради № 89 від 21.01.2011р. "Про затвердження коефіцієнтів, які характеризують функціональне використання земельних ділянок", у зв'язку з введенням в дію нормативної грошової оцінки земель смт. Затока м. Білгород - Дністровський Одеської області, затвердженої рішенням Затоківської селищної ради № 1362 від 12.01.2010р. "Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель смт. Затока м. Білгород - Дністровський Одеської області", з метою економічного регулювання земельних відносин при передачі земель оренду, визначенні ставок орендної плати та ринкової диференціації розміру орендної плати за землю у кожному конкретному випадку за користування землею комунальної власності територіальної громади смт. Затока м. Білгород - Дністровський Одеської області, враховуючи пропозиції постійних комісій Затоківської селищної ради: планово-бюджетної та з питань соціального захисту населення, по земельним питанням,будівництву, екологічній безпеці, з розвитку смт. Затока, туризму бізнесу, використання рекреаційних ресурсів, приватизації, громадського харчування, торгівлі, та побуту, викладені в протоколах від 12.01.2011р., керуючись ст. 206Земельного кодексу України, п. 1 с. 7 Закону України "Про плату за землю", пп. 34) п. 1 ст. 26, пп. 35) п. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Затоківська селищна рада вирішила затвердити коефіцієнти, які характеризують функціональне використання земельних ділянок (п. 1), застосувати коефіцієнти, відповідно до цього рішення, при розрахунках розмірів орендної плати та плату за фактичне користування землею з 01.01.2011р.
Також, як вбачається з матеріалів справи, згідно з витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 01-09/93 від 22.01.2014р. нормативна грошова оцінка земельної ділянки, площею 20040 кв. м., розташованої за адресою: Одеська область, Білгород - Дністровський район, смт. Затока, Лиманський район, користувачем якої є Товариство з обмеженою відповідальністю "Курортстрой", складає 4 999 178,40 грн.
При цьому згідно розрахунку розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності до договору оренди земельної ділянки, укладеного між Затоківською селищною радою та ТОВ "Курортстрой", зареєстрованого за № 04.04.506.00007 від 23.11.2004 року, грошова оцінка яких проведена, на 22.01.2014 року, копія якого, в свою чергу, міститься в матеріалах справи, розмір орендної плати за земельну ділянку площею 20040 кв. м. для будівництва оздоровчо-розважального комплексу у межах Лиманського району, смт. Затока, Одеська область, м. Білгород - Дністровський, складає 149 975,35 грн. на рік.
Частиною 1 ст. 651 Цивільного кодексу України встановлено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
Водночас, ст. 11 Господарського процесуального кодексу України також встановлено, що підприємство чи організація, які вважають за необхідне змінити чи розірвати договір, надсилають пропозиції про це другій стороні за договором. Підприємство, організація, які одержали пропозицію про зміну чи розірвання договору, відповідають на неї не пізніше 20 днів після одержання пропозиції. Якщо підприємства і організації не досягли згоди щодо зміни чи розірвання договору, а також у разі неодержання відповіді в установлений строк з урахуванням поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення господарського суду.
Відповідно до ч. 1 статті 652 Цивільного кодексу України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.
В силу приписів ч. 2 ст. 652 Цивільного кодексу України, якщо сторони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами, які істотно змінились, або щодо його розірвання, договір може бути розірваний, а з підстав, встановлених частиною четвертою цієї статті, - змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов:
1) в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане;
2) зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися;
3) виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору;
4) із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.
У разі розірвання договору внаслідок істотної зміни обставин суд, на вимогу будь-якої із сторін, визначає наслідки розірвання договору виходячи з необхідності справедливого розподілу між сторонами витрат, понесених ними у зв'язку з виконанням цього договору. Зміна договору у зв'язку з істотною зміною обставин допускається за рішенням суду у виняткових випадках, коли розірвання договору суперечить суспільним інтересам або потягне для сторін шкоду, яка значно перевищує затрати, необхідні для виконання договору на умовах, змінених судом.
Так, виходячи з положень ч. 2 ст. 652 Цивільного кодексу України, існування одночасно умов є необхідним для встановлення ускладнень у виконанні, достатніх для розірвання або зміни договору.
Першою умовою визначено те, що в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане. У відповідності до даної умови, події, що викликали ускладнення у виконанні договору, і які можна назвати "істотною зміною обставин" повинні мати місце або стати відомими сторонам (заінтересованій стороні) після укладення договору. Другою умовою є зміна обставин, яка зумовлена причинами, що заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагаються. Іншими словами мова йде про те, що події, які викликають ускладнення, не могли стороною бути розумно прийняті до уваги.
Третя умова - виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала б при укладенні договору. Мова йде про зменшення цінності отримуваного стороною за договором, включаючи випадки коли виконання взагалі більш не має ніякої цінності для сторони, що отримує виконання. Зменшення цінності отримуваного стороною за договором відбувається у випадку, коли суттєво змінюється договірна рівновага у силу істотного підвищення вартості виконуваного або у силу зменшення отримуваного стороною за договором.
Слід зазначити, що поняття "істотні зміни обставин" або іншими словами "ускладнення" виконанні договору мають значення лише у відношенні ще не здійсненного виконання і не мають правового значення для виконання, яке вже відбулося.
Істотна зміна обставин як правило має правове значення для договорів коли їх укладення не збігається з виконанням, а дія договору та виконання має бути довго триваючою у порівняні із договорами, які виконуються у момент їх укладення.
Четвертою умовою є те, що із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона. Виходячи із змісту названої умови, випадки ускладнення у виконанні договору не можуть мати місця, якщо потерпіла сторона прийняла на себе ризик зміни обставин. Прийняття на себе ризику зміни обставин не обов'язково повинно бути прямо відображено у договорі, такий висновок може слідувати із самого характеру та змісту зобов'язання.
Згідно із ст. 654 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Виходячи з аналізу положень спірного договору оренди, сторонами було досягнута домовленість про зміну умов договору, яка здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. При цьому слід зазначити, що відбулась істотна зміна обставин, якими сторони керувались при укладенні договору, а саме було змінено розмір земельного податку. У випадку, якби сторони могли передбачити інший розмір орендної плати, то вони б уклали договір на інших умовах, тобто передбачили більшу суму орендної плати. Зміна обставин зумовлена причинами, які позивач як заінтересований орендодавець не міг усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від нього вимагалися, оскільки порядок розрахунку та ставки податку за оренду земель встановлено законом. Виконання договору на умовах, що передбачені у діючому договорі, порушує співвідношення майнових інтересів і позбавляє орендодавця того, на що він розраховував при укладенні договору, а саме отримання орендної плати у розмірі, не нижче вставленого мінімального розміру орендної плати та ставки податку за оренду земельної ділянки.
Відтак, судом на підставі ретельної правової оцінки умов укладеного між сторонами договору та інших доказів по справі встановлено наявність обставин, з якими закон пов'язує можливість зміни спірного договору оренди за рішенням суду згідно ч. 2 статті 652 Цивільного кодексу України.
Таким чином, враховуючи викладене та те, що розмір орендної плати за землю законодавчо було змінено, а умовами договору оренди передбачена можливість зміни розміру орендної плати, яка є регульованою ціною відносно земельних ділянок державної та комунальної власності, відповідно така законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду умов цього договору в частині розміру орендної плати.
Аналогічної позиції дотримується Верховний Суд України в постанові від 27.12.2010 р. по справі № 3-47гс10, яка є обов'язковою для суду згідно положень ст. 111-28 Господарського процесуального кодексу України.
Крім того, відповідно до правової позиції Верховного Суду України, викладеної у постанові № 5009/3430/12 від 03.12.2013р., нормативна грошова оцінка земель є основною для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативного грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.
Відповідно до ч. 1 ст. 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Згідно ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
У відповідності до ст. 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили. Визнання однією стороною фактичних даних і обставин, якими інша сторона обґрунтовує свої вимоги або заперечення, для господарського суду не є обов'язковим.
За таких обставин, приймаючи до уваги вищенаведене, а також оцінюючи надані документальні докази в їх сукупності, суд вважає позовні вимоги Заступника Білгород - Дністровського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Затоківської селищної ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Курортстрой" про внесення змін до договору оренди землі від 12.11.2004р. обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Судові витрати підлягають віднесенню на відповідача, згідно з ст. ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись ст.ст. 32, 33, 43, 44, 49, ст.ст. 82- 85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Позов Заступника Білгород - Дністровського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Затоківської селищної ради задовольнити.
2. Внести зміни до договору оренди землі від 12.11.2004р., укладеного між Затоківською селищною радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Курортстрой" про що у Книзі записів державної реєстрації договорів оренди вчинено запис № 04.04.506.00007 від 23.11.2004р.
3. Викласти п. 5 договору оренди землі від 12.11.2004 року у наступній редакції: "Нормативно-грошова оцінка земельної ділянки становить 4999178 (чотири мільйони дев'ятсот дев'яносто дев'ять тисяч сто сімдесят вісім гривень, сорок копійок)".
4. Викласти п. 9 договору оренди землі від 12.11.2004 року у наступній редакції: "Орендна плата вноситься орендарем у сумі 149975 (сто сорок дев'ять тисяч дев'ятсот сімдесят п'ять гривень, тридцять п'ять копійок) на рік без урахування ПДВ на р/р 33214812800012, МФО 828011, код 23215016, Банк УДК в Одеській області, одержувач - Управління Державної казначейської служби України у Білгород-Дністровському районі Одеської області".
5. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Курортстрой" (67772, Одеська область, м. Білгород - Дністровський, смт. Затока, мкр. "Райдужний", буд. 2, кв. 18, код ЄДРПОУ 32629330) до державного бюджету України через ГУДКСУ в Одеській області (м. Одеса вул. Садова, 1а) на код бюджетної класифікації 22030001, п/р 31210206783008 в ГУДКСУ в Одеській області, МФО 828011, код ЄДРПОУ 37607526 судовий збір у розмірі 1 218 (одна тисяча двісті вісімнадцять) грн.
Наказ видати згідно ст. 116 ГПК України.
Рішення господарського суду набирає законної сили в порядку ст. 85 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржено у встановленому законом порядку.
Повне рішення складено 23.06.2014 року
Головуючий суддя Степанова Л.В.
Суддя Панченко О.Л.
Суддя Никифорчук М.І.