Ухвала суду № 39428873, 24.06.2014, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.06.2014
Номер справи
806/1083/14
Номер документу
39428873
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Чернова Г.В.

Суддя-доповідач:Іваненко Т.В.

УХВАЛА

іменем України

"24" червня 2014 р. Справа № 806/1083/14

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Іваненко Т.В.

суддів: Кузьменко Л.В.

Охрімчук І.Г.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "24" квітня 2014 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Коростишівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області, Державної реєстраційної служби Коростишівського міського управління юстиції Житомирської області про визнання дій незаконними та зобов'язання скасувати державну реєстрацію ,

ВСТАНОВИВ:

В березні 2014 року ОСОБА_3 звернулась до суду з позовом, в якому просила визнати незаконними дії особи з назвою "Коростишівська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Житомирській області" щодо складення вимоги № Ф-515-17 від 18.12.2013 року у зв'язку із відсутністю у останньої відповідного обсягу повноважень та скасувати державну реєстрацію особи з назвою "Коростишівська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Житомирській області" як таку, що проведена на підставі нечинних установчих документів з порушенням вимог Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців". Позов обґрунтовано тим, що у Коростишівської ОДПІ відсутні повноваження на складення вимоги про сплату боргу з єдиного внеску. Зазначає, що Наказ Міністерства доходів і зборів № 48 від 17.04.2013 року "Про затвердження положень про територіальні органи Міндоходів у Житомирській області", яким затверджено Положення про Коростишівську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Житомирській області та на підставі якого вона діє, не зареєстрований органами Міністерства юстиції, а відповідно реєстрація Коростишівської ОДПІ є протиправною.

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 24.04.2014 року в задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, позивач подала апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить її скасувати та постановити нову, якою позов задовольнити.

В судове засідання позивач та представники відповідачів не з'явилися. Про час, дату та місце судового засідання повідомлені належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.

Суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження у відповідності до приписів п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, прийшла до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Суд встановив, що ОСОБА_3 є фізичною особою-підприємцем та перебуває на спрощеній системі оподаткування.

18.12.2013 року Коростишівською ОДПІ винесено вимогу № Ф-515-17 про сплату боргу (недоїмки) ОСОБА_3 з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 12164,81 грн. (а.с.9).

Відповідно до п.4 ст. 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 № 2464-VІ платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивачка є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Згідно пункту 7 частини 1 статті 13 Закону № 2464-VІ органи доходів і зборів мають право стягувати з платників несплачені суми єдиного внеску.

Частиною 4 статті 25 Закону № 2464-VІ передбачено, що орган доходів і зборів у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

Отже стягнення заборгованості з єдиного внеску та виставлення вимог входить до переліку повноважень органів доходів та зборів, одним з яких є Коростишівська ОДПІ.

Стосовно протиправної реєстрації Коростишівської ОДПІ колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до ч.1 ст. 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" від 15.05.2003 № 755-IV (у відповідній редакції), державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Частиною 1 статті 24 Закону № 755-IV передбачено перелік необхідних документів для реєстрації юридичної особи, які подаються засновником (засновниками) або уповноваженою ними особою :

- заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації юридичної особи;

- примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення засновників або уповноваженого ними органу про створення юридичної особи у випадках, передбачених законом;

- два примірники установчих документів (у разі подання електронних документів - один примірник);

- документ, що засвідчує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації юридичної особи.

Статтею 27 Закону визначено вичерпний перелік підстав, за якими може бути відмовлено у проведенні державної реєстрації юридичної особи:

- невідповідність відомостей, які вказані в реєстраційній картці на проведення державної реєстрації юридичної особи, відомостям, які зазначені в документах, що подані для проведення державної реєстрації юридичної особи;

- невідповідність установчих документів вимогам частини третьої статті 8 цього Закону;

- порушення порядку створення юридичної особи, який встановлено законом, зокрема:

наявність обмежень на зайняття відповідних посад, встановлених законом щодо осіб, які зазначені як посадові особи органу управління юридичної особи;

невідповідність відомостей про засновників (учасників) юридичної особи відомостям щодо них, які містяться в Єдиному державному реєстрі;

наявність обмежень щодо вчинення засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженою ними особою юридичних дій, які встановлені абзацом четвертим частини другої статті 35 цього Закону;

наявність в Єдиному державному реєстрі найменування, яке тотожне найменуванню юридичної особи, яка має намір зареєструватися;

використання у найменуванні юридичної особи приватного права повного чи скороченого найменування державного органу або органу місцевого самоврядування, або похідних від цих найменувань, або історичного державного найменування, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України;

невідповідність найменування юридичної особи вимогам закону щодо найменування окремих видів юридичних осіб (банк, кредитна спілка, недержавний пенсійний фонд тощо);

встановлена іншими законами заборона використання у найменуванні юридичної особи певних термінів, абревіатур, похідних термінів.

Відповідно до положень чч.3, 4 ст.25 Закону № 755-IV за відсутності підстав для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про проведення державної реєстрації юридичної особи на підставі відомостей цієї реєстраційної картки. Дата внесення до Єдиного державного реєстру запису про проведення державної реєстрації юридичної особи є датою державної реєстрації юридичної особи.

Суд встановив, що постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2013 року № 229 була утворена Коростишівська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Житомирській області як територіальний орган Міністром доходів і зборів України що утворилися у Житомирській області. Вказана постанова зареєстрована в Мін'юсті 10.04.2013 року за № 1909.

Положення про Коростишівську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Житомирській області затверджено Наказом Міністерства доходів і зборів України № 48 від 17.04.2013 року.

В матеріалах справи наявна копія реєстраційної справи № 1_288_001054 Коростишівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області та з'ясовано, що всі необхідні документи, передбачені частиною 1 статті 24 Закону № 755-IV для проведення реєстраційної дії, а саме: реєстраційну картку, рішення про створення юридичної особи, Положення (два примірники), копія квитанції про внесення реєстраційного збору, копія наказу Міністерства доходів і зборів України - відповідачем було подано у встановленому законом порядку та підстав для відмови у реєстрації вказаної юридичної особи у Реєстраційної служби Коростишівського районного управління юстиції не було.

05.06.2013 року проведено державну реєстрацію Коростишівської ОДПІ, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Отже з 05.06.2013 року Коростишівська ОДПІ набула правосуб'єктності.

Відповідно до пп.3, 4 ст.13 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" від 17.03.2011 року № 3166-VI - територіальні органи міністерства діють на підставі положень, що затверджуються міністром. Типове положення про територіальні органи міністерства ( 563-2011-п ) затверджується Кабінетом Міністрів України.

Згідно п.13 Типового положення про територіальні органи міністерства та іншого центрального органу виконавчої влади, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25 травня 2011 р. N 563, територіальні органи діють на підставі положень, що затверджуються відповідно до типового положення міністром, керівником іншого центрального органу виконавчої влади.

Державній реєстрації, відповідно до п.4 Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.1992 року № 731, підлягають нормативно-правові акти будь-якого виду (постанови, накази, інструкції тощо), якщо в них є одна або більше норм, що:

а) зачіпають соціально-економічні, політичні, особисті та інші права, свободи й законні інтереси громадян, проголошені й гарантовані Конституцією та законами України, Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколами до неї, міжнародними договорами України, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України, та acquis communautaire, а також з урахуванням практики Європейського суду з прав людини, встановлюють новий або змінюють, доповнюють чи скасовують організаційно-правовий механізм їх реалізації;

б) мають міжвідомчий характер, тобто є обов'язковими для інших міністерств, органів виконавчої влади, а також органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій, що не входять до сфери управління органу, який видав нормативно-правовий акт.

Наказ від 17.04.2013 року № 48, яким затверджено Положення про Коростишівську ОДПІ ГУ Міндоходів у Житомирській області не зачіпає права, свободи й законні інтереси громадян та не має міжвідомчого характеру, а окреслює лише межі повноважень Коростишівської податкової інспекції.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що вказаний наказ № 48 державній реєстрації не підлягає та винесений у відповідності до чинного законодавства - Закону України "Про центральні органи виконавчої влади", Постанови КМУ № 563 від 25.05.2011 року "Про затвердження Типового положення про територіальні органи міністерства та іншого центрального органу виконавчої влади".

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В даному випадку позивачем не подано належних та допустимих доказів на підтвердження своєї позиції.

Колегія суддів погоджується з твердженням суду першої інстанції про те, що створення та державна реєстрація Коростишівської ОДПІ як юридичної особи ніяким чином не порушують права позивачки, оскільки в даному випадку інтереси держави та інтереси фізичної особи перебувають в різних площинах: створюючи вказану юридичну особу, Держава таким чином реалізує свої владні повноваження в податковій сфері - функцію адміністрування зборів та платежів, незалежно від волевиявлення окремого громадянина, а фізична особа зобов'язана виконувати покладені на неї обов'язки.

На підставі викладеного колегія суддів вважає правомірною проведення державної реєстрації Коростишівської ОДПІ та наявність повноважень щодо складання вимоги № Ф-515-17 від 18.12.2013 про стягнення з ОСОБА_3 суми недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 12164,81 грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Суд приходить до висновку, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду і не впливають на правильність прийнятого судового рішення. Постанову прийнято з додержанням вимог матеріального та процесуального права, підстави для її скасування відсутні.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "24" квітня 2014 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Т.В. Іваненко

судді: Л.В. Кузьменко

І.Г. Охрімчук

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1

3- відповідачу/відповідачам: Коростишівська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Житомирській області вул.Шевченка,1, м.Коростишів, Житомирська область, 12501

4- Державна реєстраційна служба Коростишівського міського управління юстиції Житомирської області вул. Червона Площа,18, м.Коростишів, Житомирська область,12500

- ,