Ухвала суду № 39428355, 17.06.2014, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.06.2014
Номер справи
823/600/14
Номер документу
39428355
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 823/600/14 Головуючий у 1-й інстанції: Мишенко В.В. Суддя-доповідач: Мацедонська В.Е.

У Х В А Л А

Іменем України

17 червня 2014 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Мацедонської В.Е.,

суддів Грищенко Т.М., Лічевецького І.О.,

при секретарі Горяіновій Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві справу за апеляційною скаргою приватного сервісного підприємства «Ньютон-Транс» на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 01 квітня 2014 року у справі за адміністративним позовом приватного сервісного підприємства «Ньютон-Транс» до Управління державної інспекції з безпеки на наземному транспорті в Черкаській області про скасування постанови,-

в с т а н о в и в:

Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 01 квітня 2014 року у задоволенні адміністративного позову приватного сервісного підприємства «Ньютон-Транс» до Управління державної інспекції з безпеки на наземному транспорті в Черкаській області про скасування постанови відмовлено повністю.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції з мотивів порушення норм матеріального права та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги. Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що оскільки інформація тахокарти наноситься частково в автоматичному режимі, а частково людиною, такі дані не можуть бути достовірними та такими, що можуть бути взяті для прийняття рішення про накладення адміністративно-господарського штрафу, достовірними даними можуть бути тільки дані, записані в автоматичному режимі.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника апелянта, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що 19 вересня 2013 року на 213 км а/д Р-06 Ульянівка-Миколаїв працівниками управління Укртрансінспекції під час проведення перевірки автомобіля VOLVO, державний номерний знак НОМЕР_1, який належить ПСП «Ньютон-Транс», під керуванням водія ОСОБА_2, що здійснював вантажні перевезення, виявлено порушення режимів праці та відпочинку водієм ОСОБА_2 (згідно тахокарт з 05 вересня 2013 року по 06 вересня 2013 року та з 12 вересня 2013 року по 13 вересня 2013 року), внаслідок чого порушено абз.8 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» та вимоги наказу Міністерства транспорту і зв'язку України від 07 червня 2010 року №340 «Про затвердження Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів». За результатами перевірки складено акт №045179 від 19 вересня 2013 року проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.

На підставі вищевказаного акту перевірки Управлінням державної інспекції з безпеки на наземному транспорті в Черкаській області винесено постанову від 14 жовтня 2013 року №013191 про застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу в сумі 340,00 грн. за порушення абз.8 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт».

Не погоджуючись з вищевказаною постановою позивачем було подано скаргу до Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, за результатом розгляду якої рішенням Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті від 06 листопада 2013 року №6078/8/15-13 у зв'язку з пропущенням строку подання скарги, постанову про застосування адміністративно-господарських санкцій від 14 жовтня 2013 року №013191 залишено без змін, а скаргу без задоволення.

Суд першої інстанції, відмовляючи у задоволенні позовних вимог, дійшов висновку, що позивачем не надано достатніх доказів на підтвердження протиправності оскаржуваної постанови, тому підстави для її скасування відсутні.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з наступних підстав:

У відповідності до ст.6 Закону України «Про автомобільний транспорт» реалізація державної політики у сфері автомобільного транспорту здійснюється через центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування. Нормативно-правові акти центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, прийняті в межах його компетенції, обов'язкові до виконання на території України. Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, здійснює, серед іншого, державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм та стандартів на автомобільному транспорті. Державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України. Державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі). Рейдові перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом здійснюються шляхом зупинки транспортного засобу або без такої зупинки посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та його територіальних органів, які мають право зупиняти транспортний засіб у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України. У разі проведення позапланових і рейдових перевірок автомобільний перевізник, що буде перевірятися, про час проведення перевірки не інформується.

Відповідно до п.15 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08 листопада 2006 року, під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно: наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону; додержання водієм вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР); відповідність зовнішнього і внутрішнього спорядження (екіпірування) транспортного засобу встановленим вимогам; оснащення таксі справним таксометром; відповідність кількості пасажирів, що перевозяться, відомостям, зазначеним у реєстраційних документах, або нормам, передбаченим технічною характеристикою транспортного засобу; додержання водієм автобуса затвердженого розкладу та маршруту руху; наявність у всіх пасажирів квитків на проїзд та квитанцій на перевезення багажу, а у разі пільгового проїзду - відповідного посвідчення; додержання водієм режиму праці та відпочинку, а також вимоги щодо наявності в автобусі двох водіїв у разі перевезення пасажирів на відстань 500 і більше кілометрів або перевезення організованих груп дітей за маршрутом, який виходить за межі населеного пункту та має протяжність понад 250 кілометрів; виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.

Відповідно до ст.34 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільний перевізник повинен: виконувати вимоги цього Закону та інших законодавчих і нормативно-правових актів України у сфері перевезення пасажирів та/чи вантажів; утримувати транспортні засоби в належному технічному і санітарному стані та забезпечувати їх зберігання відповідно до вимог статті 21 цього Закону; забезпечувати контроль технічного і санітарного стану транспортних засобів перед виїздом на маршрут; забезпечувати проведення медичного контролю стану здоров'я водіїв; організувати проведення періодичного навчання водіїв методам надання домедичної допомоги потерпілим від дорожньо-транспортних пригод; забезпечувати умови праці та відпочинку водіїв згідно з вимогами законодавства; забезпечувати проведення стажування та інструктажу водіїв у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту; забезпечувати безпеку дорожнього руху; забезпечувати водіїв відповідною документацією на перевезення пасажирів.

Згідно ст.47 вищезазначеного Закону до внутрішніх перевезень вантажів відносяться перевезення вантажів між пунктами відправлення та призначення, розташованими в Україні, та комплекс допоміжних операцій, пов'язаних з цими перевезеннями, а також технологічні перевезення вантажів, що здійснюються в межах одного виробничого об'єкта без виїзду на автомобільні дороги загального користування. Правила перевезень вантажів транспортними засобами затверджує центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту. Правила технологічних перевезень вантажів транспортними засобами затверджуються керівництвом виробничого об'єкта.

Відповідно до ст.49 Закону України «Про автомобільний транспорт» водій транспортного засобу зобов'язаний, серед іншого, дотримуватися визначеного режиму праці та відпочинку.

Особливості регулювання робочого часу та часу відпочинку водіїв колісних транспортних засобів та порядок його обліку врегульовані наказом Міністерства транспорту та зв'язку від 07 червня 2010 року №340 «Про затвердження Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів», вимоги якого поширюються на автомобільних перевізників та водіїв, які здійснюють внутрішні перевезення пасажирів чи/та вантажів колісними транспортними засобами.

Відповідно до п.2.3 Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку від 07 червня 2010 року №340, якщо за умовами роботи не може бути додержана встановлена для водіїв щоденна або щотижнева тривалість робочого часу, допускається запровадження підсумованого обліку робочого часу з тим, щоб тривалість робочого часу за обліковий період не перевищувала нормального числа робочих годин. Рішення про запровадження підсумованого обліку робочого часу приймається Перевізником за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником). У разі підсумованого обліку робочого часу водія нормальна тривалість робочого дня (зміни) не може перевищувати 10 годин. Якщо нормальна тривалість робочого дня охоплює тривалі простої, очікування у ТЗ чи на робочому місці або якщо водію необхідно дати змогу доїхати до відповідного місця відпочинку, тривалість робочого дня (зміни) може бути збільшена до 12 годин за умови, що час керування протягом дня (зміни) не перевищує 9 годин.

Згідно п.3.1 вищезазначеного Положення змінний період керування водія, включаючи надурочні роботи, не повинен перевищувати 9 годин.

Відповідно до п.6.1 зазначеного Положення, який набирає чинності для перевезення вантажів колісними транспортними засобами з повною масою від 3,5 тонн до 12 тонн - з 01 червня 2015 року, вантажні автомобілі з повною масою понад 3,5 тонн повинні бути обладнані діючими та повіреними тахографами. До набрання чинності пунктом 6.1 цього розділу водій, який керує ТЗ, що зазначений у пункті 6.1 цього розділу та не обладнаний тахографом, веде індивідуальну контрольну книжку водія (п.6.3 Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів).

Разом з тим, згідно п.3.5 Інструкції з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті, затвердженої наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 24 червня 2010 року №385, яка поширюється на суб'єктів господарювання, які провадять діяльність у сфері надання послуг з перевезення пасажирів та/або вантажів автомобільними транспортними засобами (крім таксі), перевізники: забезпечують водіїв, які відправляються в рейс, необхідною кількістю тахокарт або паперу для роздруківки даних, що відповідають типу тахографа (аналоговий, цифровий); зберігають інформацію, отриману за допомогою тахографа, кожного водія протягом 12 місяців з дати останнього запису, а протоколи перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу, свідоцтва про повірку - протягом одного року з дати закінчення терміну їх дії; аналізують інформацію щодо дотримання режимів праці та відпочинку водіїв, отриману за допомогою тахографа, а в разі виявлення порушень вживають заходів щодо недопущення та запобігання виникненню їх в подальшому.

Згідно п.3.6 вищезазначеної Інструкції, перевізники забезпечують належну експлуатацію тахографів та транспортних засобів з установленими тахографами та згідно з вимогами ЄУТР здійснюють періодичні інспекції, які включають перевірку, зокрема: дотримання вимог щодо періодів роботи та відпочинку водіїв та їх відповідність параметрам руху, зареєстрованим тахографом.

Як вбачається з матеріалів справи, згідно з актом перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт №045179 від 19 вересня 2013 року, під час виконання перевезення вантажу перевізником допущено порушення режимів праці та відпочинку за 05 вересня 2013 року та 06 вересня 2013 року, оскільки відповідно до наданих тахокарт вбачається, що водій ОСОБА_2 керував транспортним засобом, який обладнаний тахографом, близько 15 годин, що є порушенням Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку від 07 червня 2010 року №340, та абз.8 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт», в результаті чого Управлінням державної інспекції з безпеки на наземному транспорті в Черкаській області винесено постанову від 14 жовтня 2013 року №013191 про застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу в сумі 340,00 грн.

Відповідно до абз.8 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи, серед іншого, за порушення режимів праці та відпочинку водіями транспортних засобів - штраф у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Посилання позивача, що вимоги Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів та Інструкції з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті, поширюються лише на транспортні засоби, які призначаються для міжнародних перевезень, судом не приймаються, оскільки в силу ст.34 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільний перевізник повинен, серед іншого, забезпечувати умови праці та відпочинку водіїв згідно з вимогами законодавства, і саме за порушення режимів праці та відпочинку водієм транспортного засобу на позивача накладено штраф.

За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що постанова Управління державної інспекції з безпеки на наземному транспорті в Черкаській області від 14 жовтня 2013 року №013191 про застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу в сумі 340,00 грн. відповідає вимогам чинного законодавства, оскільки при її прийнятті відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, позивачем не спростовані висновки, викладені в акті №045179 від 19 вересня 2013 року проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, на підставі якого було прийнято оскаржувану постанову.

На підставі вищенаведеного, приймаючи до уваги, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду першої інстанції доводами апелянта не спростовані, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для зміни або скасування постанови суду.

Керуючись ст.ст.195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд,-

у х в а л и в:

Апеляційну скаргу приватного сервісного підприємства «Ньютон-Транс» - залишити без задоволення.

Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 01 квітня 2014 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Повний текст ухвали виготовлено 23 червня 2014 року.

Головуючий суддя В.Е.Мацедонська

Судді Т.М.Грищенко

І.О.Лічевецький

.

Головуючий суддя Мацедонська В.Е.

Судді: Лічевецький І.О.

Грищенко Т.М.