ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ПРО ЗАЛИШЕННЯ ПОЗОВНОЇ ЗАЯВИ БЕЗ РУХУ
20 червня 2014 року Справа № 808/3891/14 м. Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Максименко Лілія Яковлівна, перевіривши матеріали адміністративного позову
за позовною заявою: ОСОБА_1, м. Запоріжжя
до відповідача: Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області, м. Запоріжжя
про: скасування постанови та припису про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудування,
та виконання вимог ст.ст. 105, 106 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ВСТАНОВИВ:
17.06.2014 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:
- скасувати постанову № 173 від 04.06.2014 по справі про адміністративне правопорушення про визнання винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 13 ст. 93 КУпАП, та накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 10 200 грн., винесеною першим заступником начальника інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області Краюшкіною Оксаною Володимирівною;
- скасувати припис № 155 від 30.05.2014 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудування, виданий головним державним інспектором Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області Балабановим Родіоном Валерійовичем.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу.
Статтею 106 КАС України передбачені обов'язкові вимоги до позовної заяви.
Суд вважає, що позовна заява подана без додержання вимог, встановлених ст. 106 КАС України, з огляду на наступне.
Частиною 3 ст. 106 КАС України встановлено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Правові засади справляння судового збору, коло платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору, визначається Законом України «Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VI (в редакції чинній на момент підписання та надходження адміністративного позову до суду - далі Закон України № 3674-VI).
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України № 3674-VI, платниками судового збору є: громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
Як встановлено ч. 1 ст. 3 Закону України № 3674-VI, судовий збір справляється, зокрема, за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Згідно з положеннями ч. 1 ст. 4 Закону України № 3674-VI, судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. Зокрема, відповідно до приписів п.п. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України № 3674-VI за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру встановлено ставку судового збору в розмірі 2 відсотки розміру майнових вимог, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 4 розмірів мінімальної заробітної плати, а за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру встановлено ставку судового збору в розмірі 0,06 розміру мінімальної заробітної плати.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», з 1 січня 2014 року встановлено мінімальну заробітну плату у місячному розмірі в сумі - 1218 гривень.
Отже, з 01.01.2014 мінімальний розмір судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру становить 1827,00 грн., максимальний - 4872,00 грн., за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру - 73,08 грн.
Частиною 3 ст. 4 Закону України № 3674-VI визначено, що під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10 відсотків розміру ставки судового збору. Решта суми судового збору стягується з позивача або відповідача пропорційно до задоволеної або відхиленої частини вимоги.
Пунктом 1 ч. 2 ст. 17 КАС України передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Зокрема, реалізація таких рішень може призводити до зменшення або збільшення майна физичної чи юридичної особи. Відповідно, оскарження такого рішення спрямоване на захист порушеного права у публічно-правових відносинах з метою збереження належного фізичній чи юридичній особі майна. За практикою Європейського суду з прав людини, вимога про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень, яке впливає на склад майна позивача, у тому числі шляхом безпідставного стягнення податків, зборів, штрафних санкцій тощо, є майновою.
З огляду на викладене, до адміністративних позовів майнового характеру належать вимоги щодо визнання протиправними рішень про визначення грошових зобов'язань платників податків, про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, про стягнення адміністративно-господарських та інших штрафних санкцій, тощо.
Таким чином, звернені до суду вимоги про скасування рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень, безпосереднім наслідком яких є зміна складу майна позивача, вважаються майновими.
Позивач оскаржує до суду, серед іншого, постанову № 173 від 04.06.2014 по справі про адміністративне правопорушення, якою на позивача накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 10 200,00 грн.
Отже, вимога про скасування вказаної постанови є вимогою майнового характеру.
Тобто, виходячи з предмету заявлених позовних вимог та враховуючи вищезазначене, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 містить вимоги з ознаками як майнового так і не немайнового характеру.
За приписами ч. 3 ст. 6 Закону України № 3674-VI, за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
Таким чином, позивачем має бути сплачено судовий збір в розмірі та порядку, встановленому Законом України № 3674-VI для подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового та немайнового характеру.
Відтак, розмір судового збору, який повинен сплачуватися позивачем при зверненні до адміністративного суду з вимогою про скасування постанови № 173 від 04.06.2014, становить 1 827,00 грн. (відповідно до приписів п.п. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України № 3674-VI), а з урахуванням вимог ч. 3 ст. 4 Закону України № 3674-VI, позивач при зверненні до суду із такою вимогою повинен сплатити 10 % від зазначеної суми, тобто - 182,70 грн.
Крім того, в матеріалах адміністративного позову міститься оригінал квитанції від 16.06.2014 № 0110111, згідно якого позивачем сплачено судовий збір в сумі 73,08 (сімдесят три гривні 08 коп.) грн. на наступний розрахунковий рахунок: отримувач коштів - УК у Запорізькому районі/Запорізький район, МФО 813015, код отримувача 38025393, банк отримувача ГУ ДКCУ у Запорізькій області, р/р №31214206700122, призначення платежу: судовий збір, 22030001 за позовом ОСОБА_1, НОМЕР_1, Запорізький районний суд Запорізької області, код ЄДРПОУ 38025423.
Отже, із доданої до адміністративного позову квитанції, судом встановлено, що позивачем сплачено судовий збір в сумі 73,08 грн. на розрахунковий рахунок, який не відповідає розрахунковому рахунку на який сплачується судовий збір за звернення із позовною заявою до Запорізького окружного адміністративного суду. Тому, надана позивачем квитанція від 16.06.2014 № 0110111 не приймається судом як належний доказ сплати судового збору за звернення із адміністративним позовом немайнового характеру.
Враховуючи вищевикладене, позивачем всупереч вимогам ч. 3 ст. 106 КАС України, не надано доказів сплати судового збору за звернення до адміністративного суду із адміністративним позовом (а саме, за вимоги майнового характеру в сумі 182,70 грн. та вимоги немайнового характеру в розмірі 73,08 грн.)
Згідно ч. 1 ст. 108 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
З огляду на викладені обставини, позовна заява підлягає залишенню без руху з наданням строку для усунення недоліків.
Недоліки позовної заяви можуть бути усунені шляхом надання позивачем до суду доказів сплати суми судового збору в розмірі 182,70 грн. за звернення до адміністративного суду з вимогами майнового характеру та в розмірі 73,08 грн. - за вимоги немайнового характеру, шляхом перерахування коштів через установи банків чи відділення зв'язку на наступний розрахунковий рахунок: отримувач коштів Державний бюджет Ленінського району м. Запоріжжя, МФО 813015, ЄДРПОУ 38025423, банк отримувача ГУДКCУ у Запорізькій області, р/р №31215206784006, код бюджетної класифікації 22030001, призначення платежу: судовий збір, за позовом «_______» (прізвище, ініціали, ідентифікаційний номер позивача), Запорізький окружний адміністративний суд, код ЄДРПОУ 35450335.
При усуненні недоліків позовної заяви позивачу необхідно враховувати вимоги п. 4 «Нормативів і нормативних строків пересилання поштових відправлень та поштових переказів», затверджених наказом Міністерства транспорту та зв'язку України № 1149 від 12.12.2007.
Керуючись ст. ст. 106, 108, 160, 165 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
1.Позовну заяву ОСОБА_1 до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області про скасування постанови та припису про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудування, - залишити без руху.
2.Надати ОСОБА_1 строк для усунення недоліків позовної заяви до 11 липня 2014 року .
3.ОСОБА_1 необхідно у строк, встановлений судом для усунення недоліків позовної заяви, надати суду докази сплати суми судового збору в розмірі 182,70 грн. за звернення до адміністративного суду із адміністративним позовом, який містить вимоги майнового характеру та в розмірі 73,08 грн. - за вимоги немайнового характеру, з урахуванням вимог викладених в мотивувальній частині даної ухвали.
4.Роз'яснити позивачу, що згідно з п. 1 ч. 3 ст. 108 КАС України, якщо у встановлений судом строк, позивач не усуне недоліки позовної заяви, її буде повернуто позивачу з усіма доданими до неї матеріалами.
5.Копію цієї ухвали надіслати позивачу, для виконання.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 5-денний строк з дня проголошення ухвали (якщо ухвалу було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то в 5-денний строк з дня отримання цією особою копії ухвали) апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Л.Я. Максименко