Постанова № 39423730, 19.06.2014, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.06.2014
Номер справи
826/3596/14
Номер документу
39423730
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 826/3596/14 Головуючий у 1-й інстанції: Кротюк О.В.

Суддя-доповідач: Карпушова О.В.

ПОСТАНОВА

Іменем України

19 червня 2014 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Карпушової О.В., суддів: Бистрик Г.М., Оксененка О.М., секретар судового засідання: Самсонова М.М., за участю сторін: представник позивача Безрук Л.О., представник відповідача Клименко Ж.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної екологічної інспекції у місті Києві на постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 14 квітня 2014 року в адміністративній справі за позовом Державної екологічної інспекції у місті Києві до Науково-технологічного алмазного концерну (Алкон) Національної академії наук України про тимчасову заборону (зупинення) діяльності, -

В С Т А Н О В И В :

20.03.2014р. Державна екологічна інспекція у місті Києві звернулася до суду з позовом до Науково-технологічного алмазного концерну (Алкон) Національної академії наук України в якому просила: тимчасово заборонити (зупинити) діяльність Науково-технологічного алмазного концерну (Алкон) Національної академії наук України до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами до отримання дозволу на розміщення відходів, ліміт на утворення та розміщення відходів.

Позов обґрунтовано тим, що за наслідками проведеної у лютому 2013р. перевірки інспекцією виявлені порушення відповідачем вимог природоохоронного законодавства, про що складено акт перевірки № -4/274А та припис про усунення виявлених порушень № 04/18ОП від 28.02.2013р., який відповідачем не виконаний.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.04.2014 р., у задоволені позовних вимог відмовлено.

Суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем отримано дозвіл на розміщення відходів у 2013 році та ліміт на утворення та розміщення відходів на 2013 рік, та вживаються дії по отриманню дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

Позивач не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.04.2014 р. як таку, що прийнято з порушенням норм матеріального права, та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги.

Доводи апеляційної скарги аналогічні доводам позовної заяви.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника позивача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, рішення суду скасуванню з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що Державною екологічною інспекцією у м.Києві 05.02.2013р. складено направлення № 258 на проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства при здійсненні Науково-технологічним алмазним концерном (Алкон) господарської діяльності за адресою м.Києв вул. Автозаводська, 2 (а.с.26).

За наслідками вказаної перевірки позивачем складено акт № 04/274А (а.с.27) згідно якого за результатами перевірки встановлено порушення відповідачем ст.10,11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», а саме господарська діяльність здійснюється без наявності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, та ст.ст. 17, 32, 33 Закону України «Про відходи» та ст.55 «Про охорону навколишнього природного середовища».

Позивачем складено припис № 04/18ОП від 28.02.2013р. відповідно до якого, з усунення виявлених недоліків та порушень природоохоронного законодавства, приписано: отримати в установленому законом порядку дозвіл та ліміти на утворення та розміщення відходів в термін до 27.03.2013р.; отримати в установленому законом порядку дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря в термін 27.03.2013р. (а.с.33).

В матеріалах справи в наявності дозвіл № 8038000000-055 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами видане Науково-технологічному алмазному концерну (Алкон) НАН України від 11.01.2008р. строком на 5 років до 11.01.2013р. (а.с.36).

Інший документ щодо отримання відповідачем дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря в матеріалах справи відсутній.

27.02.2014р. Державною екологічною інспекцією у м.Києві складено наступне направлення на проведення позапланової перевірки № 402 щодо дотримання НТ АК «Алкон» вимог природоохоронного законодавства (а.с.51).

За наслідками позапланової перевірки складено акт від 04.03.2014р. № 04/424а про відмову в проведенні перевірки (а.с.52).

Вищенаведені обставини підтверджені відповідними доказами.

Відповідно до ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.5 ст.11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.

Відповідно до ст.23 Закону проектування, будівництво і реконструкція підприємств та інших об'єктів, які впливають або можуть впливати на стан атмосферного повітря, удосконалення існуючих та впровадження нових технологічних процесів та устаткування здійснюються з обов'язковим дотриманням норм екологічної безпеки, державних санітарних вимог і правил та за планових для будівництва та реконструкції на підприємствах та інших об'єктах, а також з урахуванням накопичення і трансформації забруднення в атмосфері, його транскордонного перенесення, особливостей кліматичних умов. Погодження проектів забудови, будівництва та реконструкції підприємств та інших об'єктів, які впливають або можуть впливати на стан атмосферного повітря, здійснюється спеціально уповноваженим органом виконавчої влади з питань містобудування та архітектури із врахуванням висновків природоохоронних, санітарних та інших органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень, визначених законом.

Згідно зі ч.2 ст.51 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» підприємства, установи й організації, діяльність яких пов'язана з шкідливим впливом на навколишнє природне середовище, незалежно від часу введення їх у дію повинні бути обладнані спорудами, устаткуванням і пристроями для очищення викидів і скидів або їх знешкодження, зменшення впливу шкідливих факторів, а також приладами контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин та за характеристиками шкідливих факторів.

Відповідно до п.4 Порядку діяльність підприємств обмежується або тимчасово забороняється (зупиняється) у разі перевищення ними лімітів використання природних ресурсів, порушення екологічних нормативів, екологічних стандартів, а також вимог екологічної безпеки, зокрема: відсутності споруд, устаткування і пристроїв для очищення викидів та скидів або їх знешкодження, а також приладів контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин та характеристиками шкідливих факторів на підприємствах, діяльність яких пов'язана з шкідливим впливом на навколишнє природне середовище; використання природних ресурсів, викидів і скидів забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, складування, захоронення, зберігання або розміщення виробничих, побутових та інших відходів без відповідних дозволів; порушення інших вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Таким чином, колегія суддів встановила, що під час проведення перевірки було встановлено порушення відповідачем вказаних вище норм законодавства, а тому позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Суду не представлені докази щодо усунення відповідачем порушених вищезазначених норм законодавства та виконання припису позивача, а саме отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами та дозволу на розміщення відходів, ліміту на утворення та розміщення відходів.

Суд першої інстанції помилково не звернув уваги на вказані обставини.

З урахуванням зазначено, та приймаючи до уваги тривалість невиконання відповідачем припису позивача, колегія суддів вважає, що необхідно тимчасово заборонити (зупинити) виробничу діяльність відповідача до отримання ним дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, до отримання дозволу на розміщення відходів, ліміту на утворення та розміщення відходів.

Аналогічна позиція висловлена у судовому рішенні Вищого адміністративного суду України від 11.04.2013р. у справі № К/9991/18084/12.

Стаття 71 КАС України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Листування на яке посилався відповідач як на доказ своєї позиції не є належним та допустимим доказом з огляду на приписи ст.ст.70, 71 КАС України.

Отже, доводи апелянта заслуговують уваги.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції при винесенні оскаржуваного рішення неповно з'ясовані обставини, що мають значення для справи, висновки суду не відповідають обставинам справи, постанова прийнята з порушенням норм матеріального права, що є підставою для її скасування, та прийняття нової постанови про задоволення позовних вимог.

Повний текс постанови виготовлено 24.06.2014 року.

Керуючись статтями 195, 196, 198, 202, 205, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу Державної екологічної інспекції у місті Києві на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 14 квітня 2014 року, задовольнити.

Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 14 квітня 2014 року у справі № 826/3596/14, скасувати.

Позовні вимоги Державної екологічної інспекції у місті Києві до Науково-технологічного алмазного концерну «Алкон» Національної академії наук України про тимчасову заборону (зупинення) діяльності задовольнити.

Тимчасово заборонити (зупинити) діяльність Науково-технологічного алмазного концерну «Алкон» Національної академії наук України (юридична адреса: 04074, м. Київ, вул. Автозаводська, 2, код 23504418) до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, до отримання дозволу на розміщення відходів, ліміту на утворення та розміщення відходів.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня її складення у повному обсязі.

Колегія суддів: О.В. Карпушова

Г.М. Бистрик

О.М. Оксененко

Головуючий суддя Карпушова О.В.

Судді: Бистрик Г.М.

Оксененко О.М.