Ухвала суду № 39411005, 24.06.2014, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.06.2014
Номер справи
805/3826/14
Номер документу
39411005
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Зінченко О.В.

Суддя-доповідач - Ястребова Л.В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 червня 2014 року справа №805/3826/14 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді - доповідача Ястребової Л.В., суддів: Геращенка І.В., Чумака С.Ю., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління державної казначейської служби України у м. Новомосковську Дніпропетровської області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 28 квітня 2014 р. у справі № 805/3826/14 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Союз - Перспектива і К» до Управління Державної казначейської служби України у м. Новомосковську Дніпропетровської області, третя особа: Відділ державної виконавчої служби Новомосковськовського міськрайонного управління юстиції Дніпропетровської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Союз - Перспектива і К» звернулось до Донецького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Управління Державної казначейської служби України у м. Новомосковську Дніпропетровської області, за участю третьої особи - Відділу державної виконавчої служби Новомосковськовського міськрайонного управління юстиції Дніпропетровської області, про визнання протиправною бездіяльності Управління Державної казначейської служби у м. Новомосковську Дніпропетровської області щодо невиконання платіжного доручення № 276 від 06 березня 2014 року, зобов'язання Управління Державної казначейської служби у м. Новомосковську Дніпропетровської області вчинити дії щодо перерахування з депозитного рахунку Відділу державної виконавчої служби Дніпропетровського міськрайонного управління юстиції Дніпропетровської області грошових коштів на рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю «Союз - Перспектива і К» відповідно до платіжного доручення № 276 від 06 березня 2014 року.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 28 квітня 2014 року позов задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Управління Державної казначейської служби у м. Новомосковську щодо невиконання платіжного доручення № 276 від 06 березня 2014 року. Зобов'язано Управління Державної казначейської служби у м. Новомосковську Дніпропетровської області вчинити дії щодо перерахування з депозитного рахунку Відділу державної виконавчої служби Дніпропетровського міськрайонного управління юстиції Дніпропетровської області грошових коштів на рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю «Союз - Перспектива і К» відповідно до платіжного доручення № 276 від 06 березня 2014 року. Стягнуто з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Союз - Перспектива і К» судові витрати у розмірі 83,41 грн. (тридцять чотири грн. 41 коп.).

Не погодившись з рішенням суду відповідач подає апеляційну скаргу в якій просить скасувати постанову Донецького окружного адміністративного суду від 28.04.2014 року та ухвалити нове рішення яким відмовити позивачу у задоволенні позову в повному обсязі, посилаючись на недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, порушення норм матеріального та процесуального права.

Сторони до суду не прибули.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи за апеляційною скаргою, вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Союз - Перспектива і К» (ЄДРПОУ 35099297, адреса: 83023, Донецька область, місто Донецьк, проспект Полеглих комунарів, буд. 102-Б) є юридичною особою, про що зроблено запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 20 квітня 2007 року за № 1 266 102 0000 025437, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців № 819172, що видана 15 листопада 2012 року (арк. справи 20). Здійснює свою діяльність відповідно до Статуту (арк. справи 21-34).

Як встановлено судом і підтверджується матеріалами адміністративної справи, 28 січня 2014 року Відділом державної виконавчої служби Новомосковськовського міськрайонного управління юстиції Дніпропетровської області відкрито виконавче провадження № 42129766 з примусового виконання наказу № 905/8037/13 виданого Господарським судом Донецької області 30 грудня 2013 року про стягнення з ПАТ «Новомосковський завод залізобетонних виробів» на користь ТОВ «Союз - Перспектива і К» заборгованості у загальному розмірі 56 785,92 грн. (арк. справи 17, 50).

У рамках означеного виконавчого провадження, Відділом державної виконавчої служби Новомосковськовського міськрайонного управління юстиції Дніпропетровської області з ПАТ «Новомосковський завод залізобетонних виробів» стягнуто заборгованість у розмірі 56 785,92 грн. та 06 березня 2014 року надано до Управління Державної казначейської служби України у м. Новомосковську Дніпропетровської області платіжне доручення №276 стосовно перерахування позивачеві коштів у сумі 56 785,92 грн. (арк. справи 19, 47, 48), що також підтверджується листом №02-08/08-1509 від 24 квітня 2014 року, який направлений відповідачем державному виконавцю, де знаходиться вищенаведене виконавче провадження на виконанні. Станом на час розгляду справи платіжне доручення залишається не опрацьованим (арк. справи 45-46).

Закон України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» визначає загальні засади функціонування платіжних систем і систем розрахунків (далі - платіжні системи) в Україні, поняття та загальний порядок проведення переказу коштів у межах України, встановлює відповідальність суб'єктів переказу, а також визначає загальний порядок здійснення нагляду (оверсайта) за платіжними системами.

Приймаючи до уваги, що органам Державного казначейства надано статус учасників системи електронних платежів Національного банку на загальних засадах відповідно до Положення про міжбанківські розрахунки в Україні, то на органи Державного казначейства розповсюджується дія Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні».

Порядок зарахування стягнутих сум та виплату їх стягувачу регламентовано розділом ХІІ Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України 02.04.2012 року № 512/5 (далі Інструкція 512/5).

Згідно з п. 12.1 Інструкції № 512/5 органи ДВС мають відповідні рахунки в органах Державної казначейської служби України для обліку депозитних сум і зарахування стягнутих з боржників коштів та їх виплати стягувачам у національній валюті, а також відповідні рахунки для обліку аналогічних операцій в іноземній валюті в банках.

При перерахуванні коштів, які належать стягувачу - юридичній особі, списання коштів з відповідних рахунків органу ДВС здійснюється на підставі платіжних доручень (п.12.18 р. ХІІ Інструкції № 512/5).

Загальні правила, види і стандарти розрахунків клієнтів банків та банків у грошовій одиниці України на території України, що здійснюються за участю банків встановлені Інструкцією про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженою постановою Правління Національного банку України від 21 січня 2004 р. N 22 (далі - Інструкція № 22). Вимоги цієї Інструкції поширюються на всіх учасників безготівкових розрахунків, а також на стягувачів, та обов'язкові для виконання ними, що передбачено пунктом 1.3.

Відповідно до абз. 32 Інструкції № 22 обслуговування установ та організацій, оплата видатків яких здійснюється з єдиного казначейського рахунку, виконує також орган Державної казначейської служби України.

Цією Інструкцією визначено, що платіжне доручення - розрахунковий документ, що містить письмове доручення платника обслуговуючому банку про списання зі свого рахунку зазначеної суми коштів та її перерахування на рахунок отримувача.

Згідно з частиною 1 статті 43 Бюджетного кодексу України при виконанні державного бюджету і місцевих бюджетів застосовується казначейське обслуговування бюджетних коштів. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунку, відкритого у Національному банку України.

Відповідно до п. 1.2. Інструкції з обліку коштів, розрахунків та інших активів бюджетних установ, затвердженої наказом Державного казначейства України 26.12.2003 р. за № 242 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 23.01.2004 р. за № 106/8705 (зі змінами та доповненнями, далі Інструкція № 106), депозитні рахунки - рахунки, які відкривають в органах Державного казначейства та/або установах банків за коштами, які отримали бюджетні установи в тимчасове зберігання згідно з законодавством (без права користування цими коштами, що перебувають на цих рахунках) і з настанням відповідних умов належать поверненню або перерахуванню за призначенням.

Для обліку руху і наявності коштів на поточних рахунках в установах банків передбачений рахунок 31 "Рахунки в банках" з розподілом на субрахунки: 315 "Поточні рахунки для обліку депозитних сум".

Згідно з п. 3.6. зазначеної Інструкції № 106, на субрахунку 315 "Поточні рахунки для обліку депозитних сум" обліковуються депозитні кошти, які надійшли на ім'я установи і з настанням відповідних умов підлягають поверненню або перерахуванню за призначенням.

Пунктом 3.7 Інструкції № 106 передбачено, що для обліку руху і наявності коштів установи, які зберігаються на рахунках, відкритих в органах Державного казначейства України, призначено рахунок 32 "Рахунки в казначействі" з розподілом на субрахунки: 325 "Спеціальні реєстраційні рахунки для обліку депозитних сум".

Відповідно до пункту 3.8. Інструкції, на субрахунку 325 "Спеціальні реєстраційні рахунки для обліку депозитних сум" обліковуються депозитні кошти, які надійшли на ім'я установ і з настанням відповідних умов підлягають поверненню або перерахуванню за призначенням.

З метою ведення бухгалтерського обліку операцій по виконанню державного та місцевих бюджетів, а також інших операцій з коштами клієнтів, передбачених законодавством, в органах Державного казначейства України відкрито: рахунки інших клієнтів за операціями, що не належать до операцій з виконання бюджетів, але відповідно до вимог законодавства обслуговуються органами Державного казначейства України.

Колегія суддів зазначає, що депозитний рахунок Відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції, який відкритий в Головному управлінні державної казначейської служби України у Дніпропетровській області, не є рахунком для зарахування коштів Державного бюджету України або місцевого бюджету. Кошти, які зараховуються на цей рахунок не є коштами Державного бюджету України або доходом Державного бюджету України або місцевого бюджету, ці кошти не мають ніякого відношення до виконання казначейством захищених статей видатків бюджету (виплата заробітної плати, комунальних послуг та енергоносіїв тощо), ці кошти є власністю Товариства з обмеженою відповідальністю «Союз - Перспектива і К», розміщенні на депозитному рахунку з метою виконання наказу № 905/8037/13 виданого Господарським судом Донецької області 30 грудня 2013 року.

Пунктом 8.1 статті 8 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» передбачено, що банк зобов'язаний виконати доручення клієнта, що міститься в розрахунковому документі, який надійшов протягом операційного часу банку, в день його надходження. У разі надходження розрахункового документа клієнта до обслуговуючого банку після закінчення операційного часу банк зобов'язаний виконати доручення клієнта, що міститься в цьому розрахунковому документі, не пізніше наступного робочого дня.

Стаття 71 КАС України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Колегія суддів зазначає, що апелянтом не надано доказів виконання платіжного доручення № 276 від 06 березня 2014 року стосовно перерахування грошових коштів Товариству з обмеженою відповідальністю «Союз - Перспектива і К» у розмірі 56 785,92 грн., яке надано відповідачеві до виконання Відділом державної виконавчої служби Новомосковськовського міськрайонного управління юстиції Дніпропетровської області 06 березня 2014 року, хоча термін для його виконання, визначений Законом України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» сплив.

За таких підстав апеляційний адміністративний суд вважає, що постанова суду першої інстанції прийнята при вірному застосуванні норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для скасування постанови не вбачається.

На підставі викладеного, керуючись ст. 195, 197, ст. 198, ст. 200, ст. 205, ст. 207, ст. 211, 212, 254 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління державної казначейської служби України у м. Новомосковську Дніпропетровської області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 28 квітня 2014 р. у справі № 805/3826/14 - залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 28 квітня 2014 р. у справі № 805/3826/14 - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Колегія суддів: Л.В. Ястребова

І.В. Геращенко

С.Ю.Чумак