Постанова № 39408955, 25.06.2014, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.06.2014
Номер справи
807/1976/14
Номер документу
39408955
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 червня 2014 рокум. Ужгород№ 807/1976/14

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Рейті С.І., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України в Закарпатській області до Товариства з додатковою відповідальністю "Завод будівельної індустрії" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), -

ВСТАНОВИВ:

Територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України в Закарпатській області (далі - позивач, ТУ Держгірпромнагляду в Закарпатській області) звернулось до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Товариства з додатковою відповідальністю "Завод будівельної індустрії" (далі - відповідач, ТДВ "Завод будівельної індустрії") шляхом заборони ТДВ "Завод будівельної індустрії", до усунення виявлених порушень та отримання у встановленому порядку рішення на відновлення робіт:

- експлуатацію крана мостового, реєстраційний № з-15;

- експлуатацію крана мостового, реєстраційний № з-791;

- експлуатацію повітрозбірника, реєстраційний № з-1735,

оскільки така експлуатація створює загрозу життю працівників та зобов'язати ТДВ "Завод будівельної індустрії": зупинити експлуатацію крана мостового, реєстраційний № з-15, зупинити експлуатацію крана мостового, реєстраційний № з-791, зупинити експлуатацію повітрозбірника, реєстраційний № з-1735.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що проведеними ТУ Держгірпромнагляду в Закарпатській області перевірками ТДВ "Завод будівельної індустрії" з питань дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки під час експлуатації вантажопідіймальних механізмів та об'єктів котлонагляду, виявлено порушення нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю працюючих, а саме: п.7.3.5 НПАОП 0.00-1.01-07 "Правил будови і безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів" (не проведено позачергові технічні огляди та експертне обстеження після закінчення граничного строку експлуатації кранів мостових, реєстраційні номери з-15 та з-791) та п.6.3.1 НПАОП 0.00-1.59-87 "Правил безпеки і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском" (не проведений позачерговий технічний огляд та технічне діагностування у зв'язку із закінченням нормативного терміну експлуатації повітрозбірника, реєстраційний № з-1735). Враховуючи виявлені порушення та у відповідності до ст.7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", за результатами перевірок, головним державним інспектором з охорони праці ТУ Держгірпромнагляду у Закарпатській області складено акти перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 28.05.2014 р. за № 26, та від 29.05.2014 року за № 27, 30 травня 2014 року внесено приписи за №№ 26, 27 з вимогою щодо усунення виявлених порушень та розпорядженням від 03 червня 2014 року за № 71 заборонено експлуатацію крана мостового, реєстраційний № з-15, крана мостового, реєстраційний № з-791, повітрозбірника, реєстраційний № з-1735 (розпорядження отримано директором ТДВ "Завод будівельної індустрії" ОСОБА_1, що підтверджується його власноручним підписом). Вищезазначене є підставою для застосування заходів реагування, передбачених статтею 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" у вигляді заборони (зупинення) експлуатації крана мостового, реєстраційний № з-15, крана мостового, реєстраційний № з-791, повітрозбірника, реєстраційний № з-1735, в зв'язку з чим ТУ Держгірпромнагляду в Закарпатській області звернуло до суду з відповідним позовом.

Ухвалою суду від 04 червня 2014 року, у відповідності до ст.183-2 КАС України, судом прийнято рішення про проведення розгляду справи в порядку скороченого провадження, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Відповідач письмові заперечення проти позову у строк, встановлений ч.3 ст. 183-2 КАС України до суду не подав, хоча повідомлявся належним чином про відкриття провадження у адміністративній справі, про що свідчить наявне в матеріалах справи повідомлення про вручення ТДВ "Завод будівельної індустрії" рекомендованого поштового відправлення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про задоволення адміністративного позову, виходячи з наступного:

Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 408/2011 затверджено Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України та згідно п.1 якого Держгірпромнагляд є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра надзвичайних ситуацій України.

Відповідно до ч. 1 ст. 38 Закону України "Про охорону праці" державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють, зокрема, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, яким є Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України.

Згідно із п. 1 ч.1 ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарського діяльності" державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища. Заходами державного нагляду (контролю) є планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Відповідно до ч. 6 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю), у разі виявлення порушень вимог законодавства, складає акт. Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства. В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб'єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом. У разі відмови суб'єкта господарювання підписати акт посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить до такого акта відповідний запис.

Як встановлено в судовому засіданні та підтверджено матеріалами справи, ТУ Держгірпромнагляду у Закарпатській області, у відповідності до графіків перевірок піднаглядових підприємств на травень 2014 року (затверджених наказом ТУ Держгірпромнагляду у Закарпатській області від 17.04.2014 року за № 175-02), проведено перевірку ТДВ "Завод будівельної індустрії" з питань дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також ведення робіт, пов'язаних з геологічним вивченням надр, їх використання та охороною, використанням і переробкою мінеральної сировини (акт перевірки від 28.05.2014 року № 26, перевірено: крани мостові, реєстраційні №№ з-789, з-797, з-798, з-799, з-791, з-15; акт перевірки від 29.05.2014 року № 27, перевірено: повітрозбірники В-3.2, реєстраційні №№ з-1735, з-676, з-677, з-678, з-618). Перевіркою виявлено порушення відповідачем нормативно-правових актів з охорони праці, а саме: п.7.3.5 (кранам мостовим, реєстр. №№ з-15 і з-791 не проведено позачергові технічні огляди та експертне обстеження після закінчення граничного строку експлуатації), п.7.4.1(4) (не призначені наказом кранівники), п.7.4.17 (не проведена перевірка з групи електробезпеки кранівників відповідно до вимог ПБЕЕС), п.7.4.13 (машиністи кранів не пройшли періодичний медичний огляд), п.7.4.20 (машиністами кранів не проводяться, перед початком роботи, огляд і перевірка механізмів, металоконструкцій, приладів і пристроїв безпеки кранів та відсутні вахтові журнали кранів рекомендованої форми), п.7.4.21 (не поводяться планові періодичні огляди підкранових колій у встановлені терміни, але не рідше одного разу на 20-24 зміни роботи крана), п.7.4.1 (відповідальна особа за безпечне проведення робіт кранами, зав. складом готової продукції ОСОБА_2 не пройшов чергове навчання і перевірку знань Правил та не проведене чергова перевірка знань з охорони праці обслуговуючого персоналу, кранівників, стропальників, слюсарів), п.7.1.9 (кран мостовий 20-5 реєстр. № з-262 не знятий з обліку в органах Держгірпромнагляду в зв'язку із списанням), п.7.5.9 (не застосовується марочна система для унеможливлення керування кранами іншими особами, окрім кранівників), п.4.9.6 ( (на увідних пристроях подачі напруги на тролеї, які розташовано поза кабіною крана, немає чітких покажчиків ВИМКНЕНО, УВІМКНЕНО), п. 4.8.4 (не працюють сигнальні лампи наявності напруги на тролеях) НПАОП 0.00-1.01-07 "Правил будови і безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів" (акт перевірки від 28.05.2014 року № 26); а також, ст.6.3.1 (повітрозбірнику реєстр. № з-1735 не проведений позачерговий технічний огляд та технічне діагностування у зв'язку із закінченням нормативного терміну експлуатації), ст.7.1.1 (відсутні наказ про призначення осіб з числа ІТП відповідальних за безпечну експлуатацію повітрозбірників), ст.6.3.12 (власником не проведено повітрозбірнику технічний внутрішній та зовнішній огляд, які проводяться не рідше ніж кожні 2 роки), ст.7.1.2 (наказом не призначений обслуговуючий персонал), ст.5.2.3 (на маховиках запірної арматури нема вказівників напряму обертання при відкритті і закритті), ст.5.3.4 (на шкалі манометрів немає червоної риски що відповідає дозволеному робочому тиску у посудині) НПАОП 0.00-1.59-87 "Правил безпеки і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском".

30 травня 2014 року ТУ Держгірпромнагляду у Закарпатській області внесено приписи директору ТДВ "Завод будівельної індустрії" ОСОБА_1 за №№ 26,27 з вимогою щодо усунення виявлених порушень та розпорядженням від 03 червня 2014 року за № 71 ТУ Держгірпромнагляду у Закарпатській області заборонено експлуатацію крана мостового, реєстраційний № з-15, крана мостового, реєстраційний № з-791, повітрозбірника, реєстраційний № з-1735 (розпорядження отримано директором ТДВ "Завод будівельної індустрії" ОСОБА_1, що підтверджується його власноручним підписом).

Відповідно до ч. 7 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.

Відповідно до статті 4 частини 5 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.

Положенням про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженим Наказом Міністерства з надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 року № 826 визначено наступне значення термінів: заборона виробництва - зупинення виробництва суб'єкта господарювання (у тому числі експлуатації підприємства, виробничого об'єкта, окремого виробництва, робочого місця, будівлі, споруди, приміщення, машин і механізмів) шляхом видачі розпорядчого документа Держгірпромнагляду України (розпорядження); загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків; машини і механізми - машини, механізми, устаткування, обладнання, транспортні та інші засоби виробництва.

Пунктом 2.26 вказаного Положення передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки, зокрема, порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників.

Наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 18.06.2007 за № 132 затверджено Правила будови і безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів (зареєстровані в Мінюсті 09.07.2007 року за № 784/14051, діють з 01.09.2007 року, далі - Правила), згідно п.1.1 яких - ці Правила встановлюють вимоги щодо будови, виготовлення, установлення, монтажу, демонтажу, налагодження, експлуатації, ремонту, реконструкції та модернізації вантажопідіймальних кранів і машин, їх складових частин, а також вантажозахоплювальних органів, пристроїв, тари та колисок.

Пунктом 7.4.1 п.7.4 Правил визначено, що суб'єкт господарювання, який експлуатує вантажопідіймальні крани забезпечує їх утримання в справному стані та безпечну експлуатацію шляхом організації належного відомчого нагляду, обслуговування, технічного огляду та ремонту власними силами або укладає договір зі спеціалізованою організацією на виконання зазначених робіт з урахуванням вимог пункту 7.4 цих Правил, а саме:

1) призначає працівника, який здійснює відомчий нагляд за утриманням та безпечною експлуатацією вантажопідіймальних кранів і машин, знімних вантажозахоплювальних пристроїв, кранових колій, тари та колисок для підіймання працівників відповідно до вимог Типової інструкції для інженерно-технічних працівників, які здійснюють нагляд за утриманням та безпечною експлуатацією вантажопідіймальних кранів, затвердженої наказом Держнаглядохоронпраці від 20.10.94 N 107 "Про затвердження Типових інструкцій для осіб, які здійснюють нагляд, організують утримання у справному стані та безпечне проведення робіт вантажопідіймальними кранами", зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 13.03.95 за N 58/594;

2) призначає працівника, відповідального за утримання в справному стані вантажопідіймальних кранів і машин, знімних вантажозахоплювальних пристроїв, тари, кранової колії та колисок для підіймання працівників відповідно до вимог Типової інструкції для осіб, відповідальних за утримання вантажопідіймальних кранів у справному стані, затвердженої наказом Держнаглядохоронпраці від 20.10.94 N 107 "Про затвердження Типових інструкцій для осіб, які здійснюють нагляд, організують утримання у справному стані та безпечне проведення робіт вантажопідіймальними кранами", зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 13.03.95 за N 59/595;

3) призначає працівника, відповідального за безпечне проведення робіт вантажопідіймальними кранами і машинами, знімними вантажозахоплювальними пристроями, тарою та колисками для підіймання працівників відповідно до вимог Типової інструкції для осіб, відповідальних за безпечне проведення робіт з переміщення вантажів кранами, затвердженої наказом Держнаглядохоронпраці від 20.10.94 N 107 "Про затвердження Типових інструкцій для осіб, які здійснюють нагляд, організують утримання у справному стані та безпечне проведення робіт вантажопідіймальними кранами", зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 13.03.95 за N 60/596;

4) призначає обслуговувальний і ремонтний персонал вантажопідіймальних кранів і машин (машиністів, слюсарів, слюсарів-електриків, налагоджувальників, стропальників тощо);

5) установлює порядок проведення періодичного технічного обслуговування, налагодження та ремонту відповідно до вимог настанови з експлуатації;

6) забезпечує в установлений термін і у випадках, зазначених у пункті 7.3.5 цих Правил, проведення технічних оглядів;

7) забезпечує умови для виконання відповідальними працівниками, обслуговувальним персоналом своїх обов'язків;

8) забезпечує ведення робіт за ПВР або технологічними картами на виконання робіт вантажопідіймальними кранами і машинами;

9) на основі Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці України від 26.01.2005 N 15 "Про затвердження Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці та Переліку робіт з підвищеною небезпекою", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2005 за N 231/10511 (далі - НПАОП 0.00-4.12-05), організовує розроблення Положення про навчання з питань охорони праці (далі - Положення про навчання), яке затверджується наказом суб'єкта господарювання і діє в його межах, та забезпечує виконання Положення про навчання;

10) організовує розроблення та затверджує Інструкції з охорони праці для обслуговувального і ремонтного персоналу відповідно до вимог Положення про розробку інструкцій з охорони праці, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці від 29.01.98 N 9, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07.04.98 за N 226/2666;

11) забезпечує працівників цими Правилами та інструкціями.

При цьому, для реалізації права заборони виконання робіт, виробництва достатньо встановити під час перевірки наявність принаймні одного із вищезазначених порушень.

Відповідно до ст. 3 Конституції України, людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави. Відповідно до ст. 27 Конституції України, обов'язок держави - захищати життя людини.

А тому, враховуючи встановленні порушення обов'язкових до виконання Правил будови і безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів - застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом заборони ТДВ "Завод будівельної індустрії" експлуатації крана мостового, реєстраційний № з-15, крана мостового, реєстраційний № з-791, у зв'язку з виникненням загрози життю та/або здоров`ю людей, а також з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров`ю людей - є доцільним та необхідним заходом.

Крім того, доцільною є заборона ТДВ "Завод будівельної індустрії" експлуатація повітрозбірника реєстр. № з-1735, оскільки підприємством, в порушення абз. 2,4 ч.1 п.2.26 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпронаглялу України: порушено вимоги законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників та не проведено у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Згідно ч. 1 ст. 69 КАС України, доказами у справі є будь - які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. При цьому, враховуючи принципи адміністративного судочинства щодо захисту інтересів осіб від порушень з боку органів державної влади та з огляду на положення ст. ст. 71, 72 КАС України, обов'язок доказування покладається в даному випадку на позивача. ТУ Держгірпромнагляду в Закарпатській області доведено правомірність звернення з позовом до суду та наявність підстав для застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), позовні вимоги відповідають вимогам законодавства, що підтверджені наявними в матеріалах справи належними та допустимими доказами, в зв'язку з чим позов ТУ Держгірпромнагляду в Закарпатській області підлягає до задоволення.

Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 256 КАС України, негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.

Негайно також виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження у адміністративних справах, передбачених пунктами 1, 3, 4, 5 частини першої статті 183 2 цього Кодексу.

За приписами частини 12 статті 183-2 КАС України особа має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої пунктом 5 частини першої цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

Згідно ч. 4 ст. 94 КАС України, судові витрати у справі не стягуються.

Керуючись ст.ст. 17, 71, 86, 94, 160, 163, 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України в Закарпатській області до Товариства з додатковою відповідальністю "Завод будівельної індустрії" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) - задовольнити повністю.

2. Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Товариства з додатковою відповідальністю "Завод будівельної індустрії" (Закарпатська область, м. Мукачево, вул. Пряшівська, 9 код 05515009) шляхом зупинення експлуатації крана мостового, реєстраційний № з-15, крана мостового, реєстраційний № з-791, повітрозбірника реєстр. № з-1735.

3. Постанова підлягає негайному виконанню.

4. Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст.254 КАС України та може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд в порядку та строки, встановлені ст.186 КАС України. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови (копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції).

Суддя С.І. Рейті