ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"05" червня 2014 р. м. Київ К/9991/29155/12
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Головуючого, суддіГорбатюка С.А. (доповідач)СуддівЛогвиненка А.О. Мороз Л.Л. провівши у порядку письмового провадження касаційний розгляд адміністративної справи за позовом Управління Пенсійного фонду України в
м. Добропіллі та Добропільському районі Донецької області (далі - УПФ України в м. Добропіллі) до Державного підприємства "Добропіллявугілля" про стягнення заборгованості за касаційною скаргою Лисак Тетяни Григорівни - представника Державного підприємства (далі - ДП) "Добропіллявугілля" на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 17 січня 2012 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 29 березня 2012 року
в с т а н о в и л а :
У грудні 2011 року УПФ України в м. Добропіллі у Донецькому окружному адміністративному суді пред'явило позов до ДП "Добропіллявугілля" про стягнення заборгованості.
Просило стягнути з ДП "Добропіллявугілля" на користь УПФ України в
м. Добропіллі заборгованість з фактичних витрат по виплаті та доставці пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком № 1, у розмірі 31 855 853,34 грн.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 17 січня 2012 року, залишеною без зміни ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 29 березня 2012 року, адміністративний позов задоволено.
Стягнуто з ДП "Добропіллявугілля" на користь УПФ України в
м. Добропіллі заборгованість з фактичних витрат по виплаті та доставці пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком № 1 у розмірі 31 855 853,34 грн.
Не погоджуючись із судовими рішеннями судів, відповідачем подано касаційну скаргу. Посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить скасувати їх рішення та постановити нове рішення у справі про відмову у задоволенні позову.
Колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій у цій справі встановлено, що ДП "Добропіллявугілля" зареєстроване як юридична особа, включене до ЄДРПОУ за кодом 32186934, має відокремлені підрозділи, які є платниками страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Станом на 01 листопада 2011 року за ДП "Добропіллявугілля" утворилась заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-ІV) в частині пенсій, призначених до пункту "а" статті 13 Закону України від 05 листопада 1991року № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон № 1788-XII), і складається з заборгованості відокремлених підрозділів відповідача: ВП "Ремонтно-механичний завод" в сумі 109 336,23 грн., ВП "Шахта Алмазна" в сумі
7 430 695,18 грн., ВП "Шахта Добропільська" в сумі 7 530 312,52 грн., ВП "ДШБУ" в сумі 6 442,69 грн., ВП "Управління технічного контролю якості вугілля та стандартів" в сумі 52 800,43 грн., ВП "Шахта Піонер" в сумі
4 727 010,27 грн., ВП "Учтранспроект" в сумі 10 595 грн., ВП "ДШБУ №5" в сумі 1 484 337,41 грн., ВП "Шахта Білицька" в сумі 4 516 586,16 грн., ВП "Шахта Новодонецька" в сумі 5 987 737,45 грн., а всього на загальну суму 31 855 853,34 грн.
Відповідач не заперечував, що позивачем направлялися на адресу відповідача повідомлення (розрахунки) про фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, через що за відокремленими підрозділами відповідача налічується вищезазначена заборгованість на загальну суму 31 855 853,34 грн., але щодо заборгованості по ВП "Шахта Білицька" на суму 157 227,20 грн. є спір.
Згідно з постановою Донецького окружного адміністративного суду від 14 квітня 2011 року у справі № 2а/0570/3774/2011 відмовлено в задоволенні позову ДП "Добропіллявугілля" до УПФ України про зобов'язання прийняти рішення щодо списання заборгованості у розмірі 157 260,13 грн., вчинити дії щодо списання заборгованості, внести зміни в картку особового рахунку.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 23 грудня 2011 року у справі № 2а/0570/20843/2011 також відмовлено в задоволенні позову ДП "Добропіллявугілля" до УПФ України в м. Добропіллі про визнання дій щодо перерозподілу платежів на суму 157 260,13 грн. нечинними та зобов'язання внести зміни в картку особового рахунку.
Зазначені судові рішення набрали законної сили.
Відповідно до частини другої статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України.
Частиною першою статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що витрати на виплату то доставку пенсій особам, які були зайняті на роботах за Списком № 1 підлягають відшкодуванню підприємствами та організаціями, де працювали особи. Винятком є лише пенсії, призначені відповідно до статті 14 Закону № 1788-XII, витрати на виплату яких відшкодовуються за кошти Державного бюджету.
З цим погодився й суд апеляційної інстанції.
Колегія суддів вважає, що такий висновок судів є правильним з огляду на наступне.
За змістом пункту 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими й важкими умовами праці за Списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами Закону № 1058-ІV в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом № 1788-ХІІ. У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з врахуванням норм статті 28 Закону №1058-ІV. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до абзацу четвертого підпункту 1 зазначеного пункту підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими й важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
В абзаці п'ятому цього ж підпункту зазначено, що виплата пенсій особам, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників, за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та особам, пенсії яким призначені відповідно до пунктів "в"-"є" та "ж" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", здійснюється до 01 січня 2005 року за рахунок коштів Пенсійного фонду, а з 01 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку про те, що витрати на виплату та доставку пенсій особам, які були зайняті на роботах за Списком №1 покриваються підприємствами та організаціями.
Винятком із цього правила є лише порядок покриття витрат на виплату та доставку пенсій особам, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, оскільки за змістом абзацу п'ятого підпункту 1 пункту 2 Прикінцевих положень Закону №1058-IV виплата пенсій таким особам здійснюється до 01 січня 2005 року за рахунок коштів Пенсійного фонду, а з 01 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, то і витрати на виплату та доставку пільгових пенсій покриваються за рахунок Пенсійного фонду та Державного бюджету України відповідно.
Однак специфіка такого порядку полягає в особливостях пенсійного забезпечення зазначених осіб.
Так, за змістом статті 14 Закону № 1788-ХII працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років.
Таким чином, аналіз змісту пункту 2 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV у контексті вимог статті 14 Закону № 1788-ХІІ дає підстави для висновку про те, що порядок, згідно якого витрати на доставку пільгових пенсій покриваються до 01 січня 2005 року за рахунок коштів Пенсійного фонду, а з 01 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України, стосується лише витрат на виплату та доставку пенсій, призначених особам за умов, передбачених статтею 14 Закону № 1788-ХІІ.
Оскільки суди встановили, що спір у справі стосується стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених працівникам відповідно до пункту "а" частини першої статті 13 Закону №1788-ХІІ (Список №1), то суди дійшли вірного висновку про обов'язок відповідача щодо покриття витрат на виплату та доставку пенсій таким особам.
Судові рішення є законними і обґрунтованими.
Доводи, касаційної скарги не спростовують правильність висновків судів та встановлених обставин у справі.
За правилами частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо суди не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні оскаржуваних судових рішень, то суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення без зміни.
На підставі викладеного, керуючись статтями 210, 220, 222, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу Лисак Тетяни Григорівни - представника Державного підприємства "Добропіллявугілля" залишити без задоволення, а оскаржувані постанову Донецького окружного адміністративного суду від 17 січня 2012 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 29 березня 2012 року в адміністративній справі за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі Донецької області до Державного підприємства "Добропіллявугілля" про стягнення заборгованості - без зміни.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі.
Судді Горбатюк С.А.
Логвиненко А.О.
Мороз Л.Л.