Ухвала суду № 39405081, 19.06.2014, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
19.06.2014
Номер справи
2а/0570/3750/12
Номер документу
39405081
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"19" червня 2014 р. м. Київ К/9991/42106/12

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів:

Чалого С. Я.

Гончар Л.Я.

Конюшка К.В.

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за касаційною скаргою управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 11 квітня 2012 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 30 травня 2012 року у справі за позовом управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька до державного підприємства "Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств", відокремленого підрозділу Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт державного підприємства "Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств" про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат,-

в с т а н о в и л а :

В березні 2012 року управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька звернулось до суду з позовом про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за Списком №1 по шахті «№9 Капітальна» за період з 01.12.2011 року по 31.12.2011 рік в розмірі 49 967,93 грн.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 11 квітня 2012 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 30 травня 2012 року, в задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з зазначеними судовими рішеннями у справі управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька звернулось касаційною скаргою, у якій просить їх скасувати, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судом першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судами та підтверджується наявними у справі матеріалами, що наказом Міністра палива та енергетики України від 24 травня 2001 року № 235 визначено заходи щодо ліквідації державного підприємства «Шахта «№ 9 Капітальна». В ньому зазначено, що компанію «Укрвуглереструктуризація» призначено підприємством по виконанню робіт з фізичної ліквідації підприємства, а також їй доручено прийняти згідно з затвердженим Мінпаливенерго розподільчим балансом підприємства на баланс компанії кредиторську заборгованість шахти з заробітної плати; заборгованість з відшкодування шкоди, заподіяної здоров'ю працівників; компенсацію втраченого заробітку; заборгованість щодо забезпечення працівників і окремих категорій населення побутовим вугіллям, основні виробничі фонди, які підлягають ліквідації та необхідні для виконання робіт з фізичної ліквідації, а також заборгованість за виконані роботи у відповідності до проекту ліквідації шахти.

Наказом Міністерства палива та енергетики України від 5 червня 2003 року № 280 компанії «Укрвуглереструктуризація» та «Вуглеторфрустректуризація» реорганізовано шляхом злиття та створення на їх базі об'єднання - об'єднана дирекція «Укрвуглеторфреструктуризація». У складі останньої створені об'єднання, зокрема, ДП «Донвуглереструктуризація», яка відповідно до п. 9.1 наказу є правонаступником майнових прав та обов'язків ДП «Укрвуглереструктуризація» згідно з розподільчим балансом.

Відповідно до наказу об'єднаної дирекції «Укрвуглеторфреструктуризація» від 01 жовтня 2003 року № 2 Пролетарську дирекцію з ліквідації шахт включено в склад ДП Донецька обласна дирекція «Донвуглереструктуризація» з 01 жовтня 2003 року.

Пунктом 1 наказу Міністерства палива та енергетики України від 21 квітня 2004 року № 32 виведено із складу об'єднання державні підприємства, зокрема, «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вуглевидобувних та вугледобувних підприємств» (ДП «Донвуглереструктуризація»).

Наказом Міністерства вугільної промисловості України від 29 грудня 2007 року № 612 створено Державне підприємство з ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств «Укрвуглеторфреструктуризація».

Пунктом 3 наказу припинено діяльність, зокрема, державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» (ДП «Донвуглереструктуризація») шляхом реорганізації та приєднання до ДП «Укрвуглеторфреструктуризація».

Наказом Міністерства вугільної промисловості України від 15 лютого 2008 року № 8 припинена діяльність ДП «Донецької обласної дирекції з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» та відокремлених підрозділів ДП «Донвуглереструктуризація» шляхом реорганізації приєднання до ДП «Укрвуглеторфреструктуризація».

У складі Державного підприємства з ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств «Укрвуглеторфреструктуризація» наказом від 29 лютого 2008 року № 10 створена Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт як відокремлений підрозділ ДП «Укрвуглеторфреструктуризація», до складу якої включено 23 шахти, в тому числі і шахта № 9 «Капітальна».

Наказом Міністерства вугільної промисловості України від 02 квітня 2010 року № 99 припинено реорганізацію ДП «Укрвуглеторфреструктуризація» шляхом приєднання до нього, зокрема, ДП «Донвуглереструктуризація».

Припинено діяльність ДП «Укрвуглеторфреструктуризація» шляхом реорганізації поділу на державні підприємства: ДП «Донвуглереструктуризація», ДП «Обласна дирекція «Луганськвуглереструктуризація» та ДП «Центрально-Західна Компанія «Вуглетрфреструктуризація».

Пунктом 9 вказаного наказу визначено, що вказані підприємства є правонаступниками всіх прав та обовязків, пов»язаних з діяльністю ДП «Укрвуглеторфреструктуризація», згідно з розподільчими балансами.

Наказом ДП «Донвуглереструктуризація» від 14 квітня 2010 року № 2 змінена структура управління, створений відокремлений підрозділ із самостійним балансом без права юридичної особи «Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт».

Державне підприємство «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» є юридичною особою, включено до ЄДРПОУ за № 32442610, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію та довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.

Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» включена до ЄДРПОУ за № 37112156 без права юридичної особи, що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька.

Наказом Мінвуглепрому України від 12 травня 2010 року № 140 затверджено рішення засідання постійно діючої комісії (ПДК) з охорони праці та промислової безпеки, пунктом 30 якого затверджено перелік підприємств, що додається, згідно з яким закріплено шахти, що ліквідуються та ліквідовані за рішенням Кабінету Міністрів України, за відповідними діючими державними підприємствами для вирішення питань, пов'язаних з розслідуванням причин виникнення професійних захворювань у колишніх працівників вугільних підприємств, ліквідованих без правонаступника.

До вказаного переліку внесена «шахта № 9 Капітальна».

Суди попередніх інстанцій, відмовляючи в задоволенні позовних вимог, прийшли до висновку їх необґрунтованості, оскільки відповідач не є правонаступником ліквідованої шахти, а тому не може відповідати по зобов'язанням шахти №9 «Капітальна» перед Пенсійним фондом України, які не охоплюються процедурою фізичної ліквідації. Отже, обов'язок відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій у нього відсутній.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з такими висновками судів попередніх інстанцій, з огляду на наступне.

Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, що діяв до набрання чинності цим Законом, тобто до 1 січня 2004 року.

Відповідно до п. 6.3. Інструкції № 21-1 у разі ліквідації або зміни власника підприємства суми зазначених витрат Пенсійному фонду (фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій) вносять правонаступники.

Відповідно до спеціальних норм права ст.ст. 1 3 Закону України «Про порядок списання заборгованості вугледобувних та вуглепереробних підприємств Міністерства вугільної промисловості України, що ліквідуються за рішенням Кабінету Міністрів України, перед Державним бюджетом України і місцевими бюджетами» від 17.01.1997 № 10/97-ВP заборгованість збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств Міністерства вугільної промисловості України, які ліквідуються, по податках, зборах та інших обов'язкових платежах до Державного бюджету України та по внесках до державних цільових фондів, передбачених Законом України «Про систему оподаткування» (крім внесків до Пенсійного фонду України), а також по нарахованих відповідно до законодавства України та несплачених пені, фінансових санкціях на цю заборгованість списується за станом на дату прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про ліквідацію таких підприємств з урахуванням пасивів і активів цих підприємств.

Заборгованість підприємств по внесках до Пенсійного фонду України погашається у першочерговому порядку перед задоволенням вимог інших кредиторів, у тому числі за рахунок реалізації майна таких підприємств.

Задоволення вимог інших кредиторів здійснюється у порядку, передбаченому законодавством України.

Порядок ліквідації підприємств, на які поширюється дія цього Закону, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Порядок ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 серпня 1997 року № 939, і згідно з п. 9 вказаного Порядку ліквідаційна комісія відповідно до законодавства здійснює заходи щодо ліквідації гірничого підприємства, погашення кредиторської заборгованості, стягнення дебіторської заборгованості, скорочення чисельності працівників, а також готує і подає для затвердження Мінвуглепромом розподільний баланс з переліком основних виробничих фондів, які підлягають ліквідації та можуть бути використані для виконання робіт з фізичної ліквідації підприємства, та пропозиції щодо встановлення правонаступників майна, яке не підлягає фізичній ліквідації.

Акт приймання-передачі погоджується з головою ліквідаційної комісії та керівником замовника і затверджується Мінвуглепромом. Після затвердження акта ліквідаційна комісія гірничого підприємства вживає заходів для завершення ліквідаційної процедури відповідно до законодавства з виключенням його з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій.

Такими чином, оскільки відповідач не є правонаступником шахти №9 «Капітальна» з нього не може бути стягнута заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за Списком №1 по шахті «№9 Капітальна» за період з 01.12.2011 року по 31.12.2011 рік в розмірі 49 967,93 грн.

За таких обставин судова колегія дійшла висновку, що судом першої та апеляційної інстанцій повно і правильно встановлені фактичні обставини справи, характер правовідносин сторін і вірно застосовані до них норми матеріального права. Доводи касаційної скарги висновків суду не спростовують. За таких обставин підстав для задоволення касаційної скарги судова колегія не вбачає.

Згідно з частиною першою статті 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанції не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Керуючись ст. ст. 220, 222, 223, 224, 230, 231 КАС України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -

у х в а л и л а:

Касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька залишити без задоволення, а постанову Донецького окружного адміністративного суду від 11 квітня 2012 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 30 травня 2012 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута з підстав, у строк та у порядку, визначених ст.ст. 235-244-2 КАС України.

Судді: