Дата документу 18.06.2014 Справа № 554/8424/14-а
У Х В А Л А
18 червня 2014 року суддя Октябрського районного суду м. Полтави Гольник Л.В., розглянувши адміністративний позов Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної у м. Полтаві ради до ОСОБА_1 про стягнення коштів, -
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом про стягнення надмірно отриманих державних коштів у сумі 748,80 грн.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 107 КАС суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати у порядку адміністративного судочинства.
Згідно з ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Приписам наведеної норми кореспондують положення ч. 4 ст. 21 КАС України, згідно з якими вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб'єктів публічно-правових відносин, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір. Інакше вимоги про відшкодування шкоди вирішуються судами в порядку цивільного або господарського судочинства.
Аналіз припису наведеної норми дає підстави для однозначного висновку про те, що адміністративними судами можуть розглядатися вимоги про відшкодування шкоди лише за наявності таких умов: вимоги мають стосуватись шкоди, завданої лише суб'єктом владних повноважень; такі вимоги мають бути поєднанні з вимогою про визнання протиправними рішення, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Із змісту позовної заяви вбачається, що позивач просить стягнути із відповідача суми надмірно сплаченої допомоги на дитину одинокій матері.
Відповідно до ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми одержавної допомоги виплачені надміру внаслідок зловживання з боку громадян стягуються згідно з законом.
Таким чином, даний спір фактично стосується відшкодування шкоди внаслідок неповідомлення відповідачем про зміну всіх обставин, що впливають на виплату державної допомоги, що потягло надмірну виплату державної допомоги.
Зважаючи на те, що відповідач у спорі не є суб'єктом владних повноважень, позовні вимоги не поєднані із вимогою про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, спір щодо стягнення переплати пенсії не є публічно-правовим, а тому не підлягає вирішенню у відповідності до КАС України.
Аналогічну правову позицію викладено у постанові Верховного Суду України від 18.06.2013 року, яка є обов'язковою для врахування відповідно до ст. 244-2 КАС України.
Оскільки даний спір стосується відносин із відшкодування шкоди, які регулюються нормами ЦК України, то він підлягає вирішенню у порядку цивільного судочинства.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України суд відмовляє у відкритті провадження у адміністративній справі лише якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Одночасно суд роз'яснює, що позивач має право звернутися до суду з відповідним позовом у порядку цивільного судочинства.
Керуючись ст. 109 КАС України, -
ухвалив:
Відмовити у відкритті провадження у справі за адміністративним позовом Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної у м. Полтаві ради до ОСОБА_1 про стягнення коштів.
Роз'яснити позивачу право звернення до місцевого загального суду із позовною заявою в порядку, встановленому ЦПК України.
Ухвала може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом 5 днів з дня отримання копії ухвали.
СуддяЛ.В. Гольник