Рішення № 39403016, 19.06.2014, Господарський суд Харківської області

Дата ухвалення
19.06.2014
Номер справи
922/1957/14
Номер документу
39403016
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"19" червня 2014 р.Справа № 922/1957/14

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Лавренюк Т.А.

при секретарі судового засідання Вознюк С.В.

розглянувши справу

за позовом Прокурора Красноградського району Харківської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Харківській області, м. Харків до Публічного акціонерного товариства "Укргазвидобування" в особі Філії бурового управління "Укрбургаз" Публічного акціонерного товариства "Укргазвидобування", м. Красноград про стягнення 16 309,48грн. за участю представників сторін :

прокурора - Захарова Ф.О., посв. № 006797 від 28.09.12р.;

позивача - Сосіна І.О., дов. № 01/01-26/05-14 від 08.01.14р.;

відповідача - Топов В.Г., дов. № 2-448д від 10.04.14р.

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Красноградського району Харківської області звернувся до суду в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Харківській області з позовною заявою, в якій просить суд стягнути з відповідача на користь держави збитки, заподіяні державі порушенням природоохоронного законодавства в розмірі 16 309,49грн., судові витрати покласти на відповідача. В обґрунтування своїх позовних вимог прокурор посилається на результати перевірки Державної екологічної інспекції у Харківській області щодо дотримання відповідачем вимог природоохоронного законодавства, за результатами якої виявлено факт засмічення земельної ділянки по вул. Червоноармійська, 7 в с. Наталине Красноградського району площею 24,225 м.кв., об'ємом 23,014 м.кв. відходами металобрухту, що є порушенням з боку відповідача вимог ст.17 Закону України "Про відходи", ст.55 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" та ст.ст. 35, 93 Закону України "Про охорону земель".

В судовому засіданні 12.06.14р., в порядку ст.77 Господарського процесуального кодексу України, оголошено перерву до 19.06.14р. Після перерви судове засідання продовжено.

Прокурор позовні вимоги підтримує, просить позов задовольнити в повному обсязі.

Представник Державної екологічної інспекції у Харківській області позовні вимоги прокурора підтримує, просить позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача у відзиві на позов та в судовому засіданні проти позовних вимог прокурора заперечує, просить в задоволенні позову відмовити. Відповідач посилаючись на те, що філія бурового управління "Укрбургаз" Публічного акціонерного товариства "Укргазвидобування" не є юридичною особою, вважає що справа повинна розглядатись за місцезнаходженням юридичної особи Публічного акціонерного товариства "Укргазвидобування". Також, представник відповідача зазначає про відсутність з боку Філії завдання збитків внаслідок засмічення земельної ділянки, у зв'язку з усуненням даного порушення.

З'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, всебічно та повно дослідивши матеріали справи та надані учасниками судового процесу докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступне.

Державною екологічною інспекцією в Харківській області у період з 05.09.13р. по 25.09.13р. здійснено планову перевірку Хрестищенського відділення бурових робіт філії бурового управління "Укрбургаз" Публічного акціонерного товариства "Укргазвидобування" дотримання вимог природоохоронного законодавства у діяльності відповідача у сфері поводження з відходами за адресою: Харківська область, Красноградський район, с. Наталине, вул. Червоноармійська, 7.

В ході здійснення державного нагляду та обстеження території Хрестищенського відділення бурових робіт філії бурового управління "Укрбургаз" Публічного акціонерного товариства "Укргазвидобування" Державною екологічною інспекцією в Харківській області було зафіксовано розміщення відходів на відкритому ґрунті, про що складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства № 1194/01-03/06-11 від 25.09.13р. (а.с.13-28).

Факт розміщення відходів на відкритому ґрунті також зафіксовано в акті обстеження засміченої земельної ділянки № 1194/01-03/06-11зсм від 06.09.13р., згідно якого загальна площа засмічення становить 24,225 м.кв., об'єм відходів, яким відбулось засмічення земельної ділянки становить 23,014 м.куб. (а.с.79).

За наслідками виявлених порушень природоохоронного законодавства державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища у Харківській області Чорноморець М.С. були складені протокол про адміністративне правопорушення № 002967 від 15.11.13р. та постанова про накладання адміністративного стягнення № 06-23-764 від 15.11.13р., згідно з якими завідуючого інструментального майданчика Хрестищенського відділення бурових робіт філії бурового управління "Укрбургаз" Публічного акціонерного товариства "Укргазвидобування" Кучинського О.П. визнано винним у вчинені адміністративного правопорушення передбаченого ст.52 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 850,00 грн.

01.10.13р. з метою усунення порушень, виявлених під час здійснення планової перевірки, Державною екологічною інспекцією в Харківській області винесено припис № 096-22-229, яким керівника Хрестищенського відділення бурових робіт філії бурового управління "Укрбургаз" Публічного акціонерного товариства "Укргазвидобування" було зобов'язано ліквідувати смітник на території, що належить відповідачу та не допускати розміщення відходів на земельній ділянці без твердого покриття (а.с.29-34).

За результатами перевірки проведеної у період з 05 по 25 вересня 2013р., фахівцями Державної екологічної інспекції у Харківській області на підставі "Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства", затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 27.10.97р. № 171 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України за № 285/2725 05.05.98р. (в редакції 2007 року згідно з наказом Мінприроди України від 04.04.07р. № 149, далі - Методика), розраховано шкоду, завдану державі, розмір якої склав 16 309,48грн.

Розрахунок шкоди, заподіяний державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства зумовленої засміченням земельних ресурсів відходами разом з претензією за № 11 від 17.01.14р. (а.с.35-36, 38-41) було надіслано відповідачу, однак після отримання претензії, спричинені відповідачем державі збитки відшкодовано не було.

Станом на час розгляду справи, дії Державної екологічної інспекції щодо проведення перевірки та складання акту обстеження засміченої земельної ділянки від 06.09.13р. за № 1194/01-03/06-11зсм представниками відповідача не оскаржувалися.

На момент прийняття рішення, в матеріалах справи відсутні докази погашення відповідачем в добровільному порядку збитків, завданих державі в розмірі 16 309,49грн.

Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, суд виходить з наступного.

Правові і організаційні основи та екологічні вимоги в галузі поводження з відходами визначені Законами України "Про відходи" від 05.03.98р. № 187/98-ВР, "Про охорону земель" від 19.06.03р. № 962-IV та "Про охорону навколишнього природного середовища" від 25.06.91р. № 1264-XII.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про відходи" відходи - це будь-які речовини, матеріали та предмети, що утворюються у процесі людської діяльності і не мають подальшого використання за місцем утворення чи виявлення та яких їх власник повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення.

Статтею 55 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" визначено, що здійснення операцій у сфері поводження з відходами дозволяється лише за наявності дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами на визначених місцевими радами територіях із додержанням санітарних та екологічних норм у спосіб, що забезпечує можливість подальшого використання відходів як вторинної сировини і безпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людей.

За приписами ст.42 Закону України "Про відходи", ст.211 Земельного кодексу України за псування сільськогосподарських угідь та інших земель, їх забруднення хімічними та радіоактивними речовинами і стічними водами, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами винні особи несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільну чи кримінальну відповідальність.

Забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів, у тому числі побутових, у підземних горизонтах, на території міст та інших населених пунктів, на територіях природно-заповідного фонду, на землях природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, в межах водоохоронних зон та зон санітарної охорони водних об'єктів, в інших місцях, що може створювати небезпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людини (ст.33 Закону України "Про відходи").

Відповідно до ч.ч.4, 5 ст.68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі (ч.1 ст.69 вищевказаного Закону).

Статтею 13 Конституції України визначено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави (ст.14 Конституції України).

Відповідно до пункту 3.2 Методики, землі вважаються засміченими, якщо на відкритому ґрунті наявні сторонні предмети і матеріали, сміття без відповідних дозволів, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища.

Факти забруднення (засмічення) земель встановлюються уповноваженими особами, які здійснюють державний контроль за додержанням вимог природоохоронного законодавства шляхом оформлення актів перевірок, протоколів про адміністративне правопорушення та інших матеріалів, що підтверджують факт забруднення та засмічення земель (п.3.3 Методики).

За приписами ст.33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками процесу.

Згідно з пунктом 1.6 Роз'яснень Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із застосуванням законодавства про охорону навколишнього природного середовища", вирішуючи спір про відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, господарському суду слід виходити з презумпції вини правопорушника. Отже позивач не повинен доводити наявність вини відповідача у заподіянні шкоди навколишньому природному середовищу, навпаки, відповідач повинен довести, що у діях його працівників відсутня вина у заподіянні шкоди.

Відповідач в обґрунтування своїх заперечень надав суду протокол № 849, 850 відбору та дослідження проб ґрунту від 28.05.14р., який на думку відповідача підтверджує відсутність заподіяння ним шкоди, оскільки за результатами проведених досліджень ґрунту вміст хімічних речовин не перевищує допустимих рівнів.

Суд зазначає, що предметом даного спору є відшкодування шкоди, заподіяної засміченням земельної ділянки, але аж ніяк не її забрудненням, що не слід ототожнювати. Чинним законодавством передбачено різну кваліфікацію правопорушень "забруднення земель" і "засмічення земель" та різні способи обчислення розміру шкоди при їх вчиненні (розділи 4 та 5 Методики № 149). Причому, факт засмічення земель та розмір завданої шкоди встановлюються на основі акту перевірки, складеного компетентним органом, припису, протоколу про адміністративне правопорушення, постанови про накладення адміністративного стягнення за порушення природоохоронного законодавства тощо.

Таким чином, для заподіяння шкоди внаслідок засмічення земельної ділянки відходами не потрібно встановлювати факт наявності негативних речовин у ґрунтах, вміст яких перевищує природний фон, що призводить до їх кількісних або якісних змін, а достатньо лише встановлення наявності на території земельних ділянок сторонніх предметів та матеріалів.

Обґрунтування своїх заперечень відповідачем тим, що засмічення було усунуте, не звільняє його від відповідальності, оскільки ліквідація засмічення згідно вищевказаних норм права є обов'язком правопорушника як обов'язок припинення правопорушення, а відшкодування збитків за засмічення землі передбачене приписами спеціального земельного та екологічного законодавства і відповідною Методикою.

Судом не приймаються і заперечення відповідача щодо прочерку у графі "В результаті чого порушенням заподіяно шкоду…" постанови про накладення адміністративного стягнення від 15.11.13р., що, на думку відповідача, свідчить про відсутність заподіяння шкоди з його боку, оскільки, як вже зазначалось вище, протокол про адміністративне правопорушення № 002967 від 15.11.13р. та постанова про накладання адміністративного стягнення № 06-23-764 від 15.11.13р. складені стосовно посадової особи підприємства відповідача, яка допустила засмічення земельної ділянки, тоді як розрахунок шкоди, заподіяної державі в наслідок засмічення земель, проведено згідно з Методикою визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, вимога про відшкодування якої пред'явлена саме філії бурового управління "Укрбургаз" Публічного акціонерного товариства "Укргазвидобування".

Підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні та фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про відходи, в порядку і розмірах, встановлених законодавством України (ст.43 Закону України "Про відходи").

Враховуючи те, що відповідач не спростував факту засмічення земельної ділянки, суд дійшов висновку про допущення засмічення земельної ділянки по вул. Червоноармійська, 7 в с. Наталине Красноградського району площею 24,225 м.кв., об'ємом 23,014 м.кв. відходами металобрухту збоку відповідача.

Дослідивши надані докази, судом вбачається наявність протиправної поведінки в діях відповідача, яка полягає у порушенні правових норм (ст.17 Закону України "Про відходи", ст.55 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" та ст.ст. 35, 93 Закону України "Про охорону земель") та у здійсненні заборонених правовими нормами дій - засмічення земельної ділянки.

Згідно із ст.35 Закону України "Про охорону земель", власники та землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов'язані, зокрема: дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України; забезпечувати використання земельних ділянок за цільовим призначенням; забезпечувати захист земель від забруднення та засмічення.

Суд не приймає заперечення відповідача стосовно необхідності розгляду справи за місцезнаходженням юридичної особи відповідача, оскільки філія не є юридичною особою, виходячи з наступного.

Відповідно до ч.4 ст.15 Господарського процесуального кодексу України якщо юридичну особу представляє уповноважений нею відособлений підрозділ, територіальна підсудність спору визначається з урахуванням частин першої - третьої цієї статті залежно від місцезнаходження відособленого підрозділу.

При цьому суд вважає за необхідне зазначити, що стороною у справі є юридична особа, від імені якої діє її відособлений підрозділ і рішення приймається стосовно юридичної особи, але в особі її відокремленого підрозділу.

Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом (ч.1 ст.43 Господарського процесуального кодексу України ).

На підставі викладеного суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення збитків заподіяних державі внаслідок засмічення земельної ділянки в розмірі 16 309,49грн. є цілком обґрунтованими, підтверджуються доданими до матеріалів справи доказами, не спростовані відповідачем, у зв'язку з чим підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат суд керується ст.49 Господарського процесуального кодексу України, відповідно до якої при задоволенні позову судовий збір покладається на відповідача.

Враховуючи викладене та керуючись ст.13 Конституції України, ст.ст.1, 17, 33, 42, 43 Закону України "Про відходи", ст.ст.35, 93 Закону України "Про охорону земель", ст.ст.55, 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст.211 Земельного кодексу України, ст.ст.1, 4, 12, 22, 32, 33, 43, 44, 49, 78, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Укргазвидобування" в особі Філії бурового управління "Укрбургаз" Публічного акціонерного товариства "Укргазвидобування", код ЄДРПОУ 00156392 (63304, м. Красноград, Харківська область, вул. Полтавська, 86, р/р 26001087062002, 26001087126001 у ПАТ "КБ "Надра", МФО 380764) на користь Держави в особі Державної екологічної інспекції у Харківській області (61022, м. Харків, майдан Свободи 5, Держпром,1 під'їзд, 2 поверх, код ЄДРПОУ 37999518, р/рахунок 33115331700004 у Красноградському районі Харківської області, УДКСУ у Красноградському районі 37886402, МФО 851011 для зарахування надходжень по коду бюджетної кваліфікації 24062100 "Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності", символ звітності 331 в установі - Головне управління державної казначейської служби України у Харківській області збитки, заподіяні державі внаслідок засмічення земельної ділянки в сумі 16 309,49грн.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Укргазвидобування" в особі Філії бурового управління "Укрбургаз" Публічного акціонерного товариства "Укргазвидобування", код ЄДРПОУ 00156392 (63304, м. Красноград, Харківська область, вул. Полтавська, 86, р/р 26001087062002, 26001087126001 у ПАТ "КБ "Надра", МФО 380764) на користь Державного бюджету України (отримувач коштів - УДКСУ у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області, код за ЄДРПОУ 37999654, МФО 851011, номер рахунку 31215206783003, банк отримувача ГУДКСУ у Харківській області, код класифікації доходів бюджету 22030001) - 1 827,00грн. судового збору.

Видати накази після набранням рішенням законної сили.

Повне рішення складено 23.06.2014 р.

Суддя Т.А. Лавренюк