Постанова № 39399352, 24.06.2014, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.06.2014
Номер справи
820/11187/14
Номер документу
39399352
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 червня 2014 р. № 820/11187/14

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бідонько А.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Комінтернівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Комінтернівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції, в якому просив суд: визнати протиправною відмову у внесенні змін до актового запису про народження Комінтернівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції від 29.05.2014 року; зобов'язати Комінтернівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції внести зміни до актового запису про народження № 755 від 18.11.2005 року, а саме: доповнити прізвище дитини на "ОСОБА_2", змінити власне ім'я дитини на "ОСОБА_2", доповнити прізвище батька дитини на "ОСОБА_1", змінити власне ім'я на "ОСОБА_1", доповнити прізвище матері на "ОСОБА_3", змінити власне ім'я на "ОСОБА_3", по батькові дитини та батьків не зазначати.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що під час реєстрації дитини у свідоцтві про народження внесено помилкові дані щодо прізвища та імені дитини. З метою виправлення помилок через внесення змін до актового запису про народження дитини позивача ОСОБА_2, у відповідності до Закону України "Про органи реєстрації актів громадянського стану", та Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 р., зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 р. за №55/18793, ОСОБА_1 звернувся із відповідною заявою до Комінтернівського відділу реєстрації актів цивільного стану Харківського міського управління юстиції із додаванням документів, необхідних для вирішення питання по суті.

Проте, від Комінтернівського відділу РАЦС ХМУЮ позивачем, ОСОБА_1, було отримано висновок про відмову у внесенні змін до актового запису про народження №755 від 18.11.2005 року, складеного на ОСОБА_2, з тих підстав, що внесення змін до актового запису є неможливим внаслідок відсутності свідоцтв про народження батьків дитини, для підтвердження правильності написання імен та прізвищ матері та дитини, також у висновку була зазначена рекомендація щодо звернення до суду для вирішення питання про внесення змін до актового запису. За таких підстав, позивач змушені був звернутися з даним позовом до суду.

Позивач в судове засідання не прибув про час, дату та місце судового засідання був повідомлені належним чином.

Представник Комінтернівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції в судове засідання не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Через канцелярію суду надав письмові заперечення, в яких зазначив, що з матеріалами справи ознайомлений, доводи викладені у висновку відділу про відмову у внесенні змін до актового запису про народження дитини позивача підтримує та просить розглядати справу без участі представника відповідача.

Відповідно до ч.1 ст. 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, судом встановлено наступне.

Згідно ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Порядок реєстрації актів цивільного стану в Україні регламентується Правилами реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 р. № 52/5 (з наступними змінами), та Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 р. №96/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 р. за №55/18793.

Судом встановлено, що позивач, ОСОБА_1, є громадянином Соціалістичної Республіки Вєтнам, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується копією паспорту наявною у матеріалах справи.

18.11.2005 року відділом державної РАЦС Комінтернівського районного управління юстиції м. Харкова у Книзі реєстрації народжень було зроблено актовий запис під номером 755 про народження 13.10.2005 року дитини позивача ОСОБА_2 та видано позивачу Свідоцтво про народження серії НОМЕР_1.

Згідно зазначеного свідоцтва мати ОСОБА_2 є громадянка В"єтнаму - ОСОБА_3, батько є також громадянином В"єтнаму - ОСОБА_1.

При реєстрації актового запису та при видачі Свідоцтва про народження ОСОБА_2 відділом реєстрації актів цивільного стану допущені помилки, а саме: в графі прізвище дитини прочерк замість "ОСОБА_2", в графі ім"я дитини зазначено ОСОБА_2 замість ОСОБА_2, в графі прізвище батька - прочерк замість " ОСОБА_1 ", в графі ім"я, по батькові батька - ОСОБА_1 замість " ОСОБА_1 ", в графі прізвище матері - прочерк замість " ОСОБА_3 ", в графі ім"я, по батькові матері - ОСОБА_3 замість " ОСОБА_3 ".

Вказані обставини підтверджується паспортами батьків, посвідкою на постійне проживання в Україні.

Приймаючи рішення (висновок про відмову у внесенні змін до акту запису про народження №775 від 18.11.2005 р., складеного на ОСОБА_2), Комінтернівський відділ РАЦС Харківського МУЮ виходив з того, що паспорта батька та матері дитини які представлені до відділу, видані пізніше, ніж складений актовий запис про народження, що виключає можливість встановити правильність написання відомостей про прізвища та власні імена батьків та дитини в актовому записі на момент реєстрації народження дитини. Також, приймаючи рішення Комінтернівський відділ РАЦС Харківського МУЮ виходив з того, що свідоцтва про народження у батьків відсутні та між країнами (Республікою В"єтнам та Україна) не укладено договорів та Конвенцій, щодо надання правової допомоги між країнами, згідно яких відділ державної реєстрації актів цивільного стану має право запитувати документи про реєстрацію актів цивільного стану ( в даному випадку копій актових записів про народження батьків), на підставі яких можливо встановити правильність написання прізвищ та власних імен та внести зміни до актового запису про народження дитини.

Враховуючи наведене, суд дійшов до висновку про необґрунтованість прийнятого Комінтернівським відділом РАЦС Харківського МУЮ висновку. Позивачем надано достатньо доказів щодо вірного зазначення прізвищ, ім'я та по батькові батьків та дитини у належних графах у свідоцтві дитини.

Відповідно до ст. 5 Закону України "Про органи реєстрації актів громадянського стану" завданнями органів реєстрації актів громадянського стану є, зокрема, внесення до актових записів необхідних змін, доповнень та виправлень.

Згідно ст. 9 Закону України "Про органи реєстрації актів громадянського стану" зміст актів громадянського стану, а також відмова в реєстрації актів громадянського стану, в тому числі у переміні прізвища, імені та по батькові, внесенні змін, доповнень, виправлень до записів актів громадянського стану, їх поновленні та анулюванні, можуть бути оскаржені до вищестоящого органу та до суду.

Відповідно до п. 1.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 року за №55/18793 - внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.

У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.

Пунктом 1.7 Правил встановлено, що зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил.

Згідно ст. 294 ЦК України фізична особа має право на ім'я. Фізична особа має право на транскрибований запис її прізвища та імені відповідно до своєї національної традиції. У разі перекручення імені фізичної особи воно має бути виправлене. Якщо перекручення імені було здійснене у документі, такий документ підлягає заміні.

Положеннями ч.4 ст.144 Сімейного кодексу України передбачено, що реєстрація народження дитини засвідчується Свідоцтвом про народження, зразок якого затверджує Кабінет Міністрів України.

Відповідно до ст.ст. 145, 146 Сімейного кодексу України, прізвище дитини визначається за прізвищем батьків, ім'я дитини визначається за згодою дитини.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно вимог ст. 8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави та ст.9 КАСУ, де передбачено, що суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Відповідно до ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Враховуючи той факт, що позивачем до суду надано належні та допустимі докази наявності помилки при складенні актового запису про народження дитини №775 від 18.11.2005 р., суд встановив достатньо підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 та вважає за необхідне скасувати висновок Комінтернівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції від 29.05.2014 року та зобов'язати Комінтернівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції внести зміни до актового запису про народження №775, складеного 18.11.2005 року відділом державної РАЦС Комінтернівського районного управління юстиції м. Харкова. Зазначивши прізвище дитини : "ОСОБА_2", змінити власне ім'я дитини на "ОСОБА_2", доповнити прізвище батька дитини на "ОСОБА_1", змінити власне ім'я батька на "ОСОБА_1", зазначити прізвище матері "ОСОБА_3", змінити власне ім'я матері на "ОСОБА_3", по батькові дитини та батьків не зазначати.

Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійсненні нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача обґрунтовані, відповідають вимогам діючого законодавства, а тому підлягають задоволенню.

Враховуючи наведене та керуючись ст. ст.9, 11, 71, 94, 160-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Комінтернівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Скасувати висновок Комінтернівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції від 29.05.2014 року.

Зобов'язати Комінтернівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції внести зміни до актового запису про народження №775, складеного 18.11.2005 року відділом державної РАЦС Комінтернівського районного управління юстиції м. Харкова зазначивши прізвище дитини: "ОСОБА_2", змінити власне ім'я дитини на "ОСОБА_2", доповнити прізвище батька дитини "ОСОБА_1", змінити власне ім'я батька на "ОСОБА_1", зазначити прізвище матері "ОСОБА_3", змінити власне ім'я матері на "ОСОБА_3", по батькові дитини та батьків не зазначати.

Стягнути з Державного бюджету України (р/р 31217206784011, отримувач: УДКСУ у Червонозаводському районі м. Харкова Харківської області, код 37999628, МФО 851011, банк ГУДКСУ у Харківській області) на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 73,08 грн.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.

Суддя Бідонько А.В.

Повний текст постанови виготовлений 24.06.2014 року.