Постанова № 39393240, 17.06.2014, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.06.2014
Номер справи
810/3504/14
Номер документу
39393240
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 червня 2014 року 810/3504/14

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Василенко Г.Ю., розглянувши в порядку письмового провадження в м. Києві адміністративну справу Київського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Публічного акціонерного товариства «Броварський Побуткомбінат» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,

в с т а н о в и в:

Київське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Публічного акціонерного товариства «Броварський побуткомбінат» про стягнення адміністративно-господарських санкцій в сумі 16665,00 грн. та пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій в сумі 245,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем в порушення вимог статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" не виконано нормативу по створенню робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у 2013 році. У зв'язку з цим позивачем нараховано відповідачу адміністративно-господарські санкції та пеню в сумі 16910,00 грн.

Відповідач надав заяву, в якій зазначив, що проти позову заперечує та просить суд у задоволенні позову відмовити. В обґрунтування своєї позиції надав суду письмові докази.

До початку розгляду справи по суті представники сторін подали до суду клопотання про розгляд справи за їх відсутності в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, якщо всі особи, які беруть участь у справі заявили клопотання про розгляд справи за їх відсутності.

За таких обставин, судом визнано за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження на підставі наявних у справі доказів.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, Публічне акціонерне товариство «Броварський побуткомбінат» зареєстроване як юридична особа 29.07.1992 року та присвоєно ідентифікаційний код 19023989.

Як убачається з матеріалів справи, відповідачем подано до Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2013 рік форми №10-ПІ, в якому зазначено: що середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу (код рядка 01) - 10 осіб; середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність (код рядка 02) - "-"; кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" (код рядка 03) - «-»; фонд оплати праці штатних працівників (код рядка 04) - 333,3 тис. грн.; середньорічна заробітна плата штатного працівника (код рядка 05) - 33330 грн.; сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів (код рядка 06) - "-".

Відповідно до розрахунків позовних вимог, сума штрафних санкцій за нестворені протягом 2013 року Публічним акціонерним товариством «Броварський побуткомбінат» робочі місця для працевлаштування інвалідів складає 16665,00 грн., пеня - 245,00 грн.

Станом на час розгляду справи судом, адміністративно-господарські санкції та пеня відповідачем не сплачені.

Крім цього, підприємство знаходиться у стадії ліквідації.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Відповідно до частини першої статті 17 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21 березня 1991 року №875-XII (з наступними змінами і доповненнями, далі - Закон №875-XII), з метою реалізації творчих і виробничих здібностей інвалідів та з урахуванням індивідуальних програм реабілітації їм забезпечується право працювати на підприємствах, в установах, організаціях, а також займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, яка не заборонена законом.

Статтею 18 Закону №875-XII передбачено, що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (частина третя).

Відповідно до частини першої статті 19 Закону №875-XII для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Виходячи з середньооблікової кількості штатних працівників облікового складу Публічного акціонерного товариства «Броварський побуткомбінат» за 2013 рік - 10 осіб, норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів на вказаному підприємстві становить 1 особа.

Як уже зазначалось, відповідачем 31 січня 2014 року було подано до Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2013 рік форми №10-ПІ, в якому, зокрема, зазначено, що середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу (код рядка 01) - 10 осіб; з них: середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність (код рядка 02) - "-"; кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" (код рядка 03) - «-».

Судом встановлено, що підприємством у звіті (код рядка 02 та 03) була допущена технічна помилка, оскільки протягом 2013 року на підприємстві працювали вісім інвалідів, проте в зв'язку із розпочатою процедурою ліквідації, ці працівники пропрацювали у 2013 році не повний рік. З метою виправлення зазначеної помилки ПАТ «Броварський побуткомбінат» направлено на адресу Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів виправлений звіт форми №10-ПІ про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2013 рік, де, зокрема зазначено, що середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність (код рядка 02) становить 1 особу.

Як пояснила представник відповідача, з урахуванням особливостей ведення статистики середньооблікової кількості штатних працівників, встановлених "Інструкцією зі статистики кількості працівників", затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 28 вересня 2005 року №286, середньооблікова кількість працюючих інвалідів протягом 2013 року фактично складала 1 особу, відповідно, ця кількість осіб повинна бути зазначена в звіті (код рядка 02), що свідчить про фактичне виконання відповідачем нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів за 2013 рік.

На підтвердження вказаної обставини відповідачем надано копії посвідчень, копії довідок до акта огляду МСЕК, копії трудових книжок та наказів про прийняття на роботу та про звільнення осіб, які є інвалідами та які працювали до 31.01.2013 року на підприємстві, а саме: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8

Відповідно до пункту 3.2. "Інструкції щодо заповнення форми звітності №10-ПІ (річна) "Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів", затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 10 лютого 2007 року №42, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 лютого 2007 року за №117/13384, у рядку 02 відображається середньооблікова кількість штатних працівників за рік, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність.

Пунктом 3.2.5. "Інструкції зі статистики кількості працівників", затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 28 вересня 2005 року №286, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 30 листопада 2005 року за №1442/11722, встановлено, що середньооблікова кількість штатних працівників за період з початку року (у тому числі за квартал, півріччя, 9 місяців, рік) обчислюється шляхом підсумовування середньооблікової кількості штатних працівників за всі місяці роботи підприємства, що минули за період з початку року до звітного місяця включно, та ділення одержаної суми на кількість місяців у цьому періоді, тобто відповідно на 2, 3, 4, ... 12.

Беручи до уваги порядок обчислення середньооблікової кількості штатних працівників за рік, враховуючи, що з 01.01.2013 по 31.01.2013 року в ПАТ «Броварський побуткомбінат» працювали вісім інвалідів, середньооблікова кількість штатних працівників за 2013 рік, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність, становить: 8/12 = 0,67.

При цьому, відповідно до пункту 3.4. "Інструкції щодо заповнення форми звітності №10-ПІ (річна) "Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів", затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 10 лютого 2007 року №42, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 13 лютого 2007 року за №117/13384, дані щодо середньооблікової кількості штатних працівників облікового складу (рядок 01), середньооблікової кількості штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність (рядок 02), та кількості інвалідів, які повинні працювати на робочих місцях (рядок 03), відображаються в цілих одиницях. Якщо при обчисленні виникає дробове число, його необхідно округлити до цілого (якщо після коми число 5 і більше, то воно округлюється в бік збільшення).

Таким чином, протягом 2013 року в ПАТ «Броварський побуткомбінат» працював один інвалід.

За таких обставин, суд погоджується з доводами представника відповідача щодо виконання ним протягом 2013 року нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до вимог статті 19 Закону №875-XII та допущення ним помилки в коді рядка 02 звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2013 рік форми №10-ПІ щодо зазначення середньооблікової кількості штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність, 0 осіб замість 1 особи.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для стягнення з відповідача адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів за 2013 рік, відповідно в задоволенні адміністративного позову слід відмовити.

Разом з тим, суд зазначає, що згідно з вимогами "Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року №70 "Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом (абзац третій пункту 2).

Оскільки, працівники, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність, звільнилися з ПАТ «Броварський побуткомбінат» 31.01.2013, наведена обставина не вплинула на обов'язок відповідача щодо вчинення дій з працевлаштування інваліда, зокрема і стосовно подання звітів до центру зайнятості, оскільки фактично, робоче місце для працевлаштування інваліда з 31.01.2013 року і до кінця 2013 року було вакантним. Представник відповідача не надала суду доказів вжиття відповідачем заходів щодо працевлаштування. Водночас, вказана обставина не позначилася на фактичному виконанні відповідачем нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів протягом 2013 року.

Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа). Відповідачем не надано суду доказів понесення ним судових витрат, відповідно підстави для присудження з Державного бюджету України на користь відповідача судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 69-71, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

п о с т а н о в и в:

Відмовити Київському обласному відділенню Фонду соціального захисту інвалідів в задоволенні позовних вимог.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Василенко Г.Ю.