Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 червня 2014 р. Справа № 805/6164/14
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Волгіної Н.П.,
розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області в особі Державної гірничотехнічної інспекції нагляду у гірничодобувній промисловості до Товариства з обмеженою відповідальністю «Соціальне Відродження Донбасу» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Територіальне управління Держгірпромнагляду у Донецькій області в особі Державної гірничотехнічної інспекції нагляду у гірничодобувній промисловості, звернулось до Донецького окружного адміністративного суду із позовом, в якому просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю «Соціальне Відродження Донбасу» (87124, Донецька область, Тельманівський район, смт. Мирне) шляхом зупинення роботи по навантаженню екскаватором ЄКГ-5 № 10, у зв'язку із загрозою життю та здоров'ю людей.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначене наступне.
Відповідно до направлення на перевірку № 030-4-1 від 28 березня 2014 року у період з 13 травня 2014 року по 16 травня 2014 року посадовими особами теруправління проведено планову перевірку суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) Товариства з обмеженою відповідальністю «Соціальне Відродження Донбасу», розташованого за адресою: 87124, Донецтька область, Тельманівський район, смт. Мирне, на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, під час якої виявлені порушення нормативно-правових актів з охорони праці, з яких вісім створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
У зв'язку із виникненням загрози життю та/або здоров'ю людей, позивач вважає, що є підстави для зупинення роботи по навантаженню екскаватором ЄКГ-5 № 10 з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей.
Керуючись п. 2.26 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11 серпня 2011 року № 826 (далі - Положення), позивач звернувся до суду з даним позовом (а.с. 2-6).
Ухвалою суду від 20 травня 2014 року задоволено клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору до ухвалення судового рішення по справі (а.с. 27).
Представник позивача Федоренко С.Д. до суду з'явився, надав клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження у зв'язку із неявкою представника відповідача (а.с. 36).
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи Товариство з обмеженою відповідальністю «Соціальне Відродження Донбасу» повідомлялось судом належним чином. Причини неявки представника суду не повідомлені.
Згідно ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи, що перешкод для розгляду справи, передбачених ст. 128 КАС України не має, представник позивача до суду з'явився, надав клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження, представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялись судом належним чином, суд вважає за можливе розглянути справу у порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Соціальне Відродження Донбасу» (код ЄДРПОУ 30556292) зареєстроване 1 жовтня 1999 року за № 1 266 120 0000 004257, місцезнаходження: 87124, Донецька область, Тельманівський район, смт. Мирне (а.с. 37-42).
15 квітня 2014 року Територіальним управлінням Держгірпромнагляду у Донецькій області прийнято наказ № 406 про проведення у травні 2014 року всебічних та комплексних перевірок стану промислової безпеки та охорони праці (а.с. 18,19-20).
28 березня 2014 року Територіальним управлінням Держгірпромнагляду у Донецькій області в особі Державної гірничотехнічної інспекції нагляду у гірничодобувній промисловості на ім'я директора Товариства з обмеженою відповідальністю «Соціальне Відродження Донбасу» виписано направлення № 030-4-1 на проведення планової перевірки з питань дотримання законодавчих з охорони праці та промислової безпеки, безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також ведення робіт, пов'язаних з геологічним вивченням надр, їх використанням та охороною, використанням і переробкою мінеральної сировини з 13 травня 2014 року по 16 травня 2014 року (а.с. 21).
13 травня 2014 року головним державним гірничотехнічним інспектором позивача Федоренко С.Д. на підставі наказу № 406 від 15 квітня 2014 року та направлення на перевірку проведено планову перевірку відповідача № 030-4-1 від 28 березня 2014 року, за наслідками проведення якої складено акт № 030-7-319 від 13 травня 2014 року.
Відповідно вказаного Акту під час проведення перевірки виявлені 5 порушень вимог законодавства, з яких 3 створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а саме:
1. на екскаваторі ЄКГ-5 № 10 не справні гальма, що є порушенням п.1.1. p. VІІ Правил охорони праці під час розробки родовищ корисних копалин відкритим способом НПАОП 0.00-1.24.-10;
2. екскаватор ЄКГ-5 № 10 не пройшов техогляд, що є порушенням п. 2.7. p. VІІІ. Правил охорони праці під час розробки родовищ корисних копалин відкритим способом НПАОП 0.00-1.24.-10;
3. не працює освітлення а звуковий сигнал на екскаваторі ЄКГ-5 № 10, що є порушенням п. 1.1 p. VІІ. Правил охорони праці під час розробки родовищ корисних копалин відкритим способом НПАОП 0.00-1.24.-10 (а.с. 22-25).
Зазначений акт отриманий директором товариства 13 травня 2014 року (а.с. 25).
Враховуючи наведене вище, позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із даним позовом (а.с. 2-6).
При прийнятті рішення суд керується наступним.
Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 408/2011 (далі - Положення № 408) Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгірпромнагляд України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра надзвичайних ситуацій України. Держгірпромнагляд України входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду, охорони надр та державного регулювання у сфері безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.
Згідно п. 6 Положення № 408, Держгірпромнагляд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, у місті обласного значення Кривий Ріг.
Відповідно до п. 1 Положення про територіальне управління Держгірпромнагляду України у Донецькій області, затвердженого наказом Держгірпромнагляду України від 2 грудня 2011 року № 186-к, ТУ Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області є територіальним органом, який діє у складі Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у та їй підпорядковується.
Згідно із ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Статтею 38 Закону України "Про охорону праці" від 14 жовтня 1992 № 2694-XII (далі - Закон № 2694-XII), визначено, що державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює, зокрема, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Таким чином, позивач у справі є органом владних повноважень, якому чинним законодавством України надані владні управлінські функції щодо реалізації державної політики у сфері охорони праці.
Положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, поряд з іншими правовими актами регулює Закон України "Про охорону праці".
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону № 2694-XII охорона праці - це система правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів та засобів, спрямованих на збереження життя, здоров'я і працездатності людини у процесі трудової діяльності.
Згідно з ч. 1 ст. 6 цього Закону умови праці на робочому місці, безпека технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування та інших засобів виробництва, стан засобів колективного та індивідуального захисту, що використовуються працівником, а також санітарно-побутові умови повинні відповідати вимогам законодавства.
Наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 18 березня 2010 року № 61, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 3 червня 2010 року за № 356/17651, затвердженні Правила охорони праці під час розробки родовищ корисних копалин відкритим способом (далі - Правила). Ці Правила поширюються на суб'єктів господарювання незалежно від форм власності, діяльність яких пов'язана з розробкою рудних та нерудних корисних копалин відкритим способом.
Відповідно до п. 1.1 ч. 1 р. VII Правил гірничі, транспортні та будівельно-дорожні машини, які перебувають у роботі, повинні відповідати вимогам ГОСТ 12.2.106-85 "ССБТ. Машины и механизмы, применяемые при разработке рудных, нерудных и россыпных месторождений полезных ископаемых. Общие гигиенические требования и методы оценки". Їх необхідно утримувати в справному стані та забезпечувати діючими сигнальними пристроями, гальмами, огородженнями доступних рухомих частин (муфт, шківів) і робочих майданчиків, протипожежними засобами. Вони повинні мати освітлення, комплект справного інструменту, необхідну контрольно-вимірювальну апаратуру, засоби захисту від ураження електричним струмом, а також справний діючий захист від перепідйому. Не дозволяється працювати на несправних машинах та механізмах.
Згідно з п. 2.7 ч. 2 р. VIIІ Правил експлуатацію великотоннажних та інших технологічних транспортних засобів в кар'єрах необхідно проводити лише після їх технічного огляду згідно з Порядком проведення державного технічного огляду великотоннажних та інших технологічних транспортних засобів, затвердженим наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 27 січня 2010 року № 9, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 15 лютого 2010 року за № 163/17458 (НПАОП 0.00-6.01-10).
Кожен автомобіль повинен мати технічний паспорт, що містить його основні технічні та експлуатаційні характеристики. Кар'єрні автомобілі, що знаходяться в експлуатації, повинні бути укомплектовані: засобами пожежогасіння; знаками аварійної зупинки; медичними аптечками; упорами (башмаками) для підкладання під колеса; пристроєм блокування (сигналізації) підняття кузова під високовольтною лінією (для автосамоскидів вантажопідйомністю 30 т і більше); двома дзеркалами заднього виду; засобами зв'язку; комплектом інструменту, передбаченим заводом-виробником; фарами для освітлення робочого майданчика і дороги, звуковим переривистим сигналом під час руху заднім ходом.
Як вбачається з акту перевірки та припису, відповідачем порушені положення наведених вище нормативно-правових актів, а саме: на екскаваторі ЄКГ-5 № 10 не справні гальма та не працює освітлення а звуковий сигнал, екскаватор ЄКГ-5 № 10 не пройшов техогляд (а.с. 22-25).
Відповідно до ч. 1 ст. 38 Закону № 2694-XII державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює, серед інших, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці яким є Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгірпромнагляд України) в силу п. 1 Положення про цю службу, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 408/2011.
З метою впорядкування організації та здійснення державного нагляду Державною службою гірничого нагляду та промислової безпеки України та її територіальними органами розроблено Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, що затверджено Наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України № 826 від 11 серпня 2011 року (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2011 року за № 1531/20269). Згідно пункту 2.26 цього Положення виявлення під час перевірки порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки є підставою заборони виконання робіт.
Пунктом 5 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного контролю у сфері здійснення господарської діяльності" повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
На підставі вищевикладеного, суд дійшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області в особі Донецько-Макіївської державної регіональної гірничотехнічної інспекції.
При цьому суд вважає за необхідне роз'яснити відповідачу, що згідно ч. 8 п. 5 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного контролю у сфері здійснення господарської діяльності" застосовані адміністративним судом заходи реагування за позовом органу державного нагляду (контролю), а також вжиті органом державного нагляду (контролю) заходи, обґрунтованість яких підтверджена адміністративним судом, скасовуються адміністративним судом у порядку, встановленому процесуальним законом.
Відповідно до ч.ч. 12-13 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) особа має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої п. 5 ч. 1 цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Згідно ч. 2 ст. 88 КАС України витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо оплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.
На підставі викладеного вище, керуючись ст. 19 Конституції України, Законом України "Про охорону праці", Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та ст. 2, ст. 17-20, ст. 69-72, ст. 86, ст. 94, ст. 112, ст. 122-154, ст. 158-163, ст. 167, ст. 183-2, ст. 185, ст. 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області в особі Державної гірничотехнічної інспекції нагляду у гірничодобувній промисловості до Товариства з обмеженою відповідальністю «Соціальне Відродження Донбасу» про застосування заходів реагування у сфері державного наглядуу - задовольнити.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю «Соціальне Відродження Донбасу» (код ЄДРПОУ 30556292).
Зупинити роботи по навантаженню екскаватором ЄКГ-5 № 10 на Товаристві з обмеженою відповідальністю «Соціальне Відродження Донбасу» (87124, Донецька область, Тельманівський район, смт. Мирне).
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд в порядку, визначеному ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Волгіна Н.П.