Постанова № 39392953, 10.04.2014, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.04.2014
Номер справи
805/2156/14
Номер документу
39392953
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ДОНЕЦЬКИЙ ОТЦК ТА СП
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 квітня 2014 р. Справа № 805/2156/14

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардейської дивізії, 17

Донецький окружний адміністративний суд в складі: головуючого судді - Дмитрієва В.С., суддів - Козаченка А.В., Бабаш Г.П., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Донецького обласного військового комісаріату, Державної казначейської служби України про зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Донецького обласного військового комісаріату, Державної казначейської служби України про зобов'язання Донецький обласний військовий комісаріат скласти необхідні для виплат документи відносно позивача із моменту встановлення йому другої групи інвалідності із 27.05.2008 року та направити документи для проведення виплат; зобов'язання Державну казначейську служби України виплатити одноразову допомогу з урахуванням інфляції та страхових виплат.

В обґрунтування позову зазначено, що у листопаді 2007 року ОСОБА_1 був призваний до лав Збройних сил України. Під час проходження служби захворів. Згідно постанови військово-лікарської комісії від 27.05.2008 року позивачу встановлено діагноз захворювання та встановлений зв'язок між отриманим захворюванням та військовою службою. Як встановлено довідкою МСЕК позивачу встановлена друга група інвалідності внаслідок захворювання пов'язаного із проходженням військової служби. Незважаючи на вказані обставини позивачу відмовлено у виплаті одноразової грошової допомоги. Позивач вважає таку відмову протиправною.

Представник позивача до суду не прибув, надіславши клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Представник відповідача до суду не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Дослідивши матеріали справи, вивчивши доводи позовної заяви та заперечень на позовну заяву, суд встановив наступне.

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, призваний на військову службу Горлівським ОМВК Донецької області 09 листопада 2007 року до військової частини А0704.

Згідно свідоцтва про хворобу №1/40234 від 27.05.2008 року військово-лікарська комісія терапевтичного профілю ВМКЦ Кримського регіону провела медичний огляд для визначення ступеню придатності до військової служби ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1. За яким встановлено експертний діагноз - короткочасний, помірно виражений невротичний стан з виходом до астенії та встановлено, що захворювання пов'язане із проходженням військової служби.

Відповідно до запису у військовому квитку серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 звільнений (демобілізований) у запас за станом здоров'я 13.06.2008 року.

Як вбачається із довідки МСЕК серії ІО ААБ №058804 ОСОБА_1 з 27.09.2011 року встановлена друга група інвалідності внаслідок захворювання пов'язаного із проходженням військової служби. Ступінь втрати професійної працездатності складає 80 відсотків на момент 27.05.2008 року.

Листом від 12.06.2013 року за вих. №ФЗ/528 військовий комісар Донецького обласного військового комісаріату повідомив ОСОБА_1 про те, що останній втратив право на отримання одноразової допомоги грошової допомоги у зв'язку з тим, що інвалідність настала пізніше ніж три місяці після звільнення зі збройних сил.

Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Відповідно ст. 1 цього Закону соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.

Згідно ч. 2 ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» ( в редакції на час звільнення позивача з військової служби) у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного військовослужбовцю під час виконання ним обов'язків військової служби, а також інвалідності, що настала в період проходження військової служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження військової служби, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі до п'ятирічного грошового забезпечення за останньою посадою в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Як встановлено п. 5 ч. 2 ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням ним військової служби, або встановлення особі, звільненій з військової служби, інвалідності не пізніше ніж через три місяці після звільнення її з військової служби чи після закінчення тримісячного строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження зазначеної служби.

Аналізуючи вищенаведені норми колегія суддів дійшла до висновку, що призначення та виплата одноразової грошової допомоги у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності після закінчення тримісячного строку, здійснюється за умови якщо інвалідність настала внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження зазначеної служби.

За таких обставин, враховуючи те, що матеріалами справи підтверджено, що інвалідність ОСОБА_1 настала внаслідок захворювання, що мала місце в період проходження військової служби, тому суд вважає, що позивач має право на отримання одноразової грошової допомоги.

Крім того, згідно ст. 164 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), інвалідність або часткова втрата працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста є наслідком: а) вчинення ним злочину або адміністративного правопорушення; б) вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння; в) навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, встановленого судом); г) подання особою завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати одноразової грошової допомоги.

Таким чином суд вважає, відмову Донецького обласного військового комісаріату щодо призначення та виплати позивачу одноразової грошової допомоги протиправною.

Постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №499 затверджено Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб, що додаються.

Згідно п. 3 цього Порядку особи, яким виплачується одноразова грошова допомога у разі поранення (контузії, травми або каліцтва) чи в разі настання інвалідності, подають за місцем проходження служби (зборів) або до військомату (далі - уповноважений орган) такі документи: заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з пораненням (контузією, травмою або каліцтвом) чи настанням інвалідності; довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення відсотка втрати працездатності та рішення відповідної військово-медичної установи щодо визнання поранення (контузії, травми або каліцтва); копію документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане з вчиненням особою злочину чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння або навмисного заподіяння собі тілесного ушкодження; довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності; копію сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера.

Згідно п. 7 цього Положення Керівник уповноваженого органу подає в 15-денний строк з дня реєстрації документів головному розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 3 і 4 цього Порядку.

Головний розпорядник коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів на їх підставі рішення про призначення одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або в разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.

Одноразова грошова допомога виплачується особі шляхом її перерахування уповноваженим органом на рахунок в установі банку, зазначений одержувачем виплати, або через касу уповноваженого органу.

Наказом міністра оборони України від 15.02.2010 року №61 затверджено Інструкцію з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України.

Згідно п. 2.8.6 цієї Інструкції на обласні військові комісаріати покладаються. Серед іншого, оформлення та подання до Департаменту фінансів документів для виплати компенсаційних сум військовослужбовцям, які визнані інвалідами в межах одного року з дня поранення, контузії, травми або каліцтва, отриманих під час виконання обов'язків військової служби у складі Миротворчих Сил ООН, та членам сімей військовослужбовців, які загинули в період виконання обов'язків військової служби у складі Миротворчих Сил ООН, а також одноразової грошової допомоги особам, звільненим з військової служби і визнаним інвалідами, та членам сімей військовослужбовців, які загинули (померли) під час виконання обов'язків військової служби.

За таких обставин, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню шляхом зобов'язання Донецького обласного військового комісаріату оформити та подати до Департаменту фінансів Міністерства оборони України документи для виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 у зв'язку із встановленням інвалідності внаслідок захворювання пов'язаного із проходженням військової служби.

Стосовно позовних вимог про зобов'язання Державну казначейську служби України виплатити одноразову допомогу з урахуванням інфляції та страхових виплат суд вважає, що в цій частині позову слід відмовити, оскільки Державна казначейська служба України не є належним відповідачем по справі.

Керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 112, 136, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,-

П О С Т А Н О В И В:

Позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Зобов'язати Донецький обласний військовий комісаріат оформити та подати до Департаменту фінансів Міністерства оборони України документи для виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 у зв'язку із встановленням інвалідності внаслідок захворювання пов'язаного із проходженням військової служби.

В задоволенні решти вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Головуючий суддя Дмитрієв В.С.

Судді Козаченко А.В.

Бабаш Г.П.