копія
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 червня 2014 р. Справа № 804/6106/14 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Лозицької І.О.
при секретарі судового засідання Василенко К.Е.
за участю:
представників позивача Галюти М.Г., Залєтової І.Г.
представника відповідача Товстої Н.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвестиційно-Промисловий Альянс" до Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0005761501 від 26.12.2013 р., -
ВСТАНОВИВ:
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвестиційно-Промисловий Альянс" до Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області, в якому позивач просить:
- скасувати податкове повідомлення-рішення ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області (49061 м. Дніпропетровськ, вул. Героїв Сталінграда, б. 25; код за ЄДРПОУ 20288807) від 26 грудня 2013р. № 0005761501 про зменшення суми бюджетного відшкодування з ПДВ ТОВ «Інвестиційно-Промисловий Альянс» (49000 м. Дніпропетровськ, вул. Леніна, 21; код за ЄДРПОУ 33079560) на 273217,00 грн. та стягнення штрафних санкцій в розмірі 136608,50 грн.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що Державною податковою інспекцією у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість щодо суми бюджетного відшкодування за жовтень 2013 року, за результатами якої, складено акт від 13.12.2013р. № 1272/151/33079560. На підставі акту перевірки винесено податкове повідомлення-рішення від 26 грудня 2013р. № 0005761501 про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість ТОВ «Інвестиційно-Промисловий Альянс» на 273217,00 грн. та стягнення штрафних санкцій в розмірі 136608,50 грн. Позивач вважає висновки податкового органу в акті перевірки безпідставними та необґрунтованими, а тому, винесене податкове повідомлення-рішення підлягає скасуванню.
Відповідач проти позову заперечував, посилаючись на те, що за результатами перевірки податковий орган прийшов до висновків щодо порушення позивачем податкового законодавства, які є обґрунтованими та підтверджені письмовими доказами, а тому, Державна податкова інспекція у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області при прийнятті оскаржуваного податкового повідомлення-рішення діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. На підставі вищенаведеного, просить суд у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали, просили позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, просив відмовити задоволенні адміністративного позову.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
В судовому засіданні встановлено, що Державною податковою інспекцією у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість щодо суми бюджетного відшкодування за жовтень 2013 року.
Перевіркою встановлено порушення:
- абз. а) п.200.4 ст.200 Податкового Кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI (зі змінами та доповненнями) ТОВ «Інвестиційно-Промисловий Альянс» завищена сума бюджетного відшкодування податку на додану вартість за жовтень 2013 року у розмірі 273217 грн.
За результатами перевірки складено Акт від 13.12.2013р. № 1272/151/33079560 на підставі якого, винесено податкове повідомлення-рішення від 26 грудня 2013р. № 0005761501 про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість ТОВ «Інвестиційно-Промисловий Альянс» на 273217,00 грн. та стягнення штрафних санкцій в розмірі 136608,50 грн.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Інвестиційно-Промисловий Альянс» звернулось з первинною скаргою від 08.01.2014р., вих. № 1 (за даними Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області вх. № 89/10/С від 08.01.2014р.) на податкове повідомлення-рішення від 26.12.2013р. №0005761501 про зменшення суми бюджетного відшкодування з ПДВ на 273217,00 грн. та стягнення штрафних санкцій в розмірі 136608,50 грн.
Рішенням Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області «Про продовження терміну розгляду первинної скарги» від 16.01.2014р. № 245/10/04-36-10-08-09 строк розгляду первинної скарги було продовжено до 09.03.2014 р.
За результатами розгляду первинної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю «Інвестиційно-Промисловий Альянс» отримало 05.03.2014р. рішення «Про результати розгляду скарги» від 04.03.2014р. № 1313/10/04-36-10-08-09, яким ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області залишило податкове повідомлення-рішення від 26.12.2013р. №0005761501 про зменшення суми бюджетного відшкодування з ПДВ на 273217,00 грн. та стягнення штрафних санкцій в розмірі 136608,50 грн. без змін, а первинну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Інвестиційно-Промисловий Альянс» без задоволення.
Позивач звернувся з повторною скаргою від 14.03.2014р. вих. № 21 до Міністерства доходів та зборів України.
За результатами розгляду повторної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю «Інвестиційно-Промисловий Альянс» отримало 02.04.2014р. рішення «Про результати розгляду скарги» від 31.03.2014р. № 5638/6/99-99-10-01-15, яким Міністерство доходів та зборів України залишило податкове повідомлення-рішення від 26.12.2013р. № 0005761501 про зменшення суми бюджетного відшкодування з ПДВ на 273217,00 грн. та стягнення штрафних санкцій в розмірі 136 608,50 грн. без змін, а повторну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Інвестиційно-Промисловий Альянс» без задоволення.
Як вбачається з матеріалів справи, згідно з поданою до ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області податковою декларацією з податку на додану вартість за жовтень 2013 року ТОВ ІП «Альянс» заявлено суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість в наступних звітних (податкових) періодах, у розмірі 273217,00 грн., періодом виникнення від'ємного значення, є лютий 2011 року.
В подальшому, після проведення камеральної перевірки 13.12.2013 року, 24.12.2013 року направлено до податкового органу уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок до декларації за жовтень 2013р.
Стаття 19 Конституції України зобов'язує орган влади діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачених Конституцією та законами України.
Згідно з п. 46.1 ст. 46 Податкового кодексу України, податкова декларація - це документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого, здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Відповідно до ст. 36 Податкового кодексу України, податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків.
Відповідно до п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом.
Камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків.
Статтею 76 Податкового кодексу України, визначено порядок проведення та оформлення камеральних перевірок.
Крім того, наказом ДПС України від 19.06.12р. № 522 «Про затвердження регламенту опрацювання податкових декларацій з податку на додану вартість, за якими задекларовано від'ємне значення та/або бюджетне відшкодування податку на додану вартість» (далі - наказ № 522), також, передбачено порядок проведення камеральних перевірок достовірності нарахування від'ємного значення та/або декларування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість.
Зареєстровані у податковій інспекції декларації підлягають обов'язковій камеральній перевірці, яка проводиться відповідно до пункту 200.10 статті 200 Кодексу впродовж 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, з урахуванням Методичних рекомендацій щодо проведення камеральних перевірок податкової звітності з ПДВ.
Порядок проведення камеральних перевірок достовірності нарахування від'ємного значення та/або декларування суми бюджетного відшкодування ПДВ передбачає детальний аналіз складових податкових зобов'язань та податкового кредиту з метою з'ясування правомірності нарахування такого від'ємного значення ПДВ та/або бюджетного відшкодування.
Перевірка правомірності нарахування сум бюджетного відшкодування ПДВ охоплює декларації, починаючи з періодів, у яких виникло від'ємне значення ПДВ (сформовано рядок 19 декларації), до звітного (податкового) періоду, у якому задекларовано бюджетне відшкодування ПДВ та заповнено рядки 23.1 або 23.2 декларації, включно. Такий період перевірки визначається за даними додатка 2 (Д2) до декларації, у якій задекларовано суму бюджетного відшкодування ПДВ.
У разі збереження від'ємного значення різниці податкових зобов'язань та податкового кредиту (за даними рядків 18 та 22 декларації), тобто, за наслідками наступних податкових періодів не відбулося погашення позитивним значенням (нарахування у рядку 18 декларації відсутні), аналізуються обставини та фактори, що можуть свідчити про відповідність/невідповідність таких звітних даних.
Згідно з пунктом 4.2. розділу 4 Наказу № 522, основними завданнями камеральної перевірки є опрацювання декларацій платників за напрямами, у т.ч. перевірка щодо наявності арифметичних або логічних помилок у декларації, у тому числі дотримання вимог підпункту 4.6.7 пункту 4.6 розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 25.11.11р. № 1492 (зареєстрованого в Мін'юсті України 20.12.2011 року за № 1490/20228), у частині відображення збільшення або зменшення залишку від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (рядок 24 декларації) з врахуванням результатів попередніх камеральних чи документальних перевірок, проведених органом державної податкової служби.
Пунктом 4.6. розділу 4 Наказу №522 передбачено, що у разі якщо за результатами камеральної перевірки виявлено невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у декларації з ПДВ, орган державної податкової служби відповідно до пункту 58.1 статті 58 та пункту 200.14 статті 200 Кодексу надсилає платнику ПДВ відповідне податкове повідомлення-рішення.
Пунктом 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України визначено, якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то: а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем товарів/послуг; б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.
Згідно п.200.1 ст.200 Податкового кодексу України, сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.
З огляду на зазначене, враховуючи, що уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправлянням самостійно виправлених помилок за жовтень 2013 року подано платником 24.12.2013 року, тобто, після реєстрації акту камеральної перевірки (13.12.2013 року), яким вже зафіксовано порушення щодо невірного заповнення податкової декларації з ПДВ за жовтень 2013 року, то виходячи з норм Податкового кодексу України, відповідачем правомірно зменшено суму бюджетного відшкодування ПДВ.
Відповідно до ст. 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві, є будь-які фактичні дані, на підставі яких, суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі відмови в задоволенні позову, судові витрати не присуджуються на користь сторони з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова або службова особа).
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» 3674-VI від 08.07.2011 р., ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру 2 відсотки розміру майнових вимог, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 4 розмірів мінімальної заробітної плати.
Згідно до ч. 3 ст. 4 вказаного Закону України, під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10 відсотків розміру ставки судового збору. Решта суми судового збору стягується з позивача або відповідача пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимоги.
На момент подачі позову до суду, мінімальний розмір судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру становив 4 872,00 грн.
Позивачем, відповідно до вимог ч. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір»,сплачено частково судовий збір.
В зв'язку з тим, що в задоволенні позову позивачу відмовлено, сума судового збору в розмірі 4 384, 80 грн. підлягає стягненню з Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвестиційно-Промисловий Альянс" на користь Державного бюджету України.
Відповідно до ч. 1 ст. 162 КАС України, при вирішені справи по суті, суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю, або частково.
З огляду на сукупність викладених обставин, з урахуванням наданих доказів, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 2-10, 11, 12, 69, 70, 71, 86, 94, 122, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвестиційно-Промисловий Альянс" до Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0005761501 від 26.12.2013р. - відмовити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвестиційно-Промисловий Альянс" на користь державного бюджету України решту судового збору в сумі 4 384,80 грн.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги до суду першої інстанції з одночасним направленням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня проголошення постанови, або протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови, відповідно до вимог ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду набирає законної сили у порядку та у строки, визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Постанова не набрала законної сили 16.06.14 Суддя З оригіналом згідно Помічник судді І.О. Лозицька І.О. Лозицька Ф.В.Рагімов