Справа № 752/4545/14-а
Провадження № 2-а/752/176/14
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04.06.2014 року Голосіївський районний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Колдіної О.О.,
з участю секретаря Овдій А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Голосіївської районі м.Києва про визнання дій протиправним, зобов»язання вчинити дії ,-
в с т а н о в и в:
позивач звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м.Києва про визнання дій Управління щодо відмови у перерахунку пенсії на підставі довідки «Про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» № 18 від 06.02.2014 р., зобов»язання провести перерахунок їй пенсії з 10.09.2008 р. з розміру 90% сум заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення, що зазначені в графі «Інші виплати» довідки «Про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» № 18 від 06.02.2014 р., зобов»язання відповідача нарахувати та виплатити їй суму заборгованості, що виникла як різниця між належними та такими, що підлягали виплаті сумами пенсії з 10.09.2008 р. до дати проведення перерахунку та стягнення судового збору.
В обгрунтування свого позову ОСОБА_1 зазначила, що вона перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м.Києва та отримує пенсію за віком відповідно до положень Закону України «Про державну службу» з 10.09.2008 р. в розмірі 90% сум заробітної плати. 06.02.2014 р. вона отримала довідку № 18, видану Головним управлінням Пенсійного фонду України в м.Києві, де працювала до виходу на пенсію, про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії, з якої було встановлено, що розміри заробітної плати, які вона отримувала перед виходом на пенсію, є більшими ніж та заробітна плата, з якої обрахована пенсія.
25.02.2014 р. вона звернулась до відповідача з заявою про здійснення перерахунку пенсії на підставі відомостей, які були викладені в довідці № 18 від 06.02.2014 р. Головним управлінням Пенсійного фонду України в м.Києві з врахування всіх виплат, які входили до складової заробітної плати і з яких сплачені страхові внески.
Однак 28.02.2014 р. отримала відповідь Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м.Києва про відмову у здійсненні перерахунку з посиланням на те, що матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та матеріальна допомога на оздоровлення не включаються до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії.
Зазначені дії відповідача вона вважає неправомірними і такими, що суперечать положення Закону України «Про державну службу», в зв»язку з чим вимушена звернутись до суду за захистом порушеного права.
В судове засідання позивач не з»явилась, надавши клопотання про розгляд справи у її відсутність.
Представник відповідача заперечувала проти задоволення позову, посилаючись на те, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі. Зазначені складові були враховані при визначені розміру пенсії позивача на підставі положень ст.37 Закону України «Про державну службу». Однак матеріальна допомога носить разовий характер, не є тотожним поняттям з матеріальними виплатами, а тому зазначені виплати не підлягають врахуванню при обчисленні пенсії.
Вислухавши представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м.Києва з 10.09.2008 р. та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».
25.02.2014 р. позивач звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м.Києва з заявою про здійснення перерахунку пенсії на підставі відомостей, які були викладені в довідці № 18 від 06.02.2014 р., виданої Головним управлінням Пенсійного фонду України в м.Києві з врахування всіх виплат, які входили до складової заробітної плати і з яких сплачені страхові внески, за останні 24 місяці роботи.
Для здійснення перерахунку пенсії позивачем була надано до Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м.Києва довідку Головного Управління Пенсійного фонду України № 18 від 06.20.2014 р.
Зазначені довідки містили відомості про доходи позивача, на які нараховувались страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, у тому числі допомога на оздоровлення, що виплачується при наданні щорічної відпустки, та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Судом встановлено, що при відповідачем при визначенні розміру заробітної плати для призначення пенсії були враховані: посадовий оклад, надбавка за ранг та надбавка за вислугу років.
Листом №3341\14 від 28.02.2014 р. відповідачем було відмовлено у здійсненні перерахунку позивачу пенсії з врахуванням довідки № 18 від 06.02.2014 р., з посиланням на ст.33 Закону України «Про державну службу», якою передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Оскільки матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, не передбачені ст.33 Закону України «Про державну службу» як складова заробітної плати державного службовця, тому зазначені виплати не враховуються для обчислення пенсії.
Зазначену позицію підтримав також представник відповідача в ході судового розгляду.
Суд не може прийняти до уваги дані твердження Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м.Києва, виходячи з наступного.
Відповідно до ст.2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Відповідно до ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Статтею 37 Закону України «Про державну службу» передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Також перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії (ст.37-1 Закону України «Про державну службу»).
Матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань є додатковим видом грошового забезпечення державних службовців і на даний вид виплати нараховуєються страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування.
Дані обставини не заперечувались представником Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м.Києва.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій. Із змісту ст.40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року №865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Постановою Окружного адміністративного суду м.Києва по справі №2а-4753/09/2670 від 13 серпня 2010 року, яка залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 09 листопада 2010 року та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 21 листопада 2012 року, постанову правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30 жовтня 2008 року №19-11 визнано такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили щодо невключення до складових заробітної плати складових, які передбачені чинним законодавством; зобов'язано Пенсійний фонд України привести у відповідність постанову Правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30 жовтня 2008 року №19-11 до вимог чинного законодавства шляхом передбачення чи встановлення інших складових заробітної плати, передбачених іншими нормативно-правовими актами.
Постановою Правління Пенсійного Фонду України від 14 лютого 2011 року №5-1 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м.Києва по справі №2а-4753/09/2670» визнано такими, що втратили чинність: підпункт 1.2 пункту 1 постанови правління Пенсійного фонду України від 30 жовтня 2008 року №19-11 «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»; форму довідки про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», затверджену Постановою, а також затверджено форму довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем до Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м.Києва подано довідки від 06.02.2014 р. Головного Управління Пенсійного фонду України в м.Києві, які містили відомості щодо заробітної плати для призначення пенсії, визначеної форми.
Дані довідки містили відомості про нараховану позивачу допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, яка виплачується при наданні щорічної відпустки.
За таких обставин, суд приходить до висновку про протиправність дій відповідача щодо відмови позивачу у здійсненні перерахунку пенсії з врахуванням допомоги на оздоровлення та допомоги для вирішення соціально-побутових питань на підставі заяви від 25.02.2014 р., а тому позовні вимоги є обгрунтованими і підлягають задоволенню.
Питання щодо судових витрат суд вирішує на підставі ст..94 КАС України і вважає за необхідне стягнути з Державного бюджету України на користь позивача судові витрати у справі.
Керуючись ст.ст.3, 4, 11, 12, 19, 160-163 КАС України, суд
п о с т а н о в и в :
позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Голосіївської районі м.Києва про визнання дій протиправним, зобов»язання вчинити дії задовольнити .
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м.Києва щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки «Про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» № 18 від 06.02.2014 р. протиправними.
Зобов»язати Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м.Києва провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 10.09.2008 р., виходячи з розміру 90% сум заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення, що зазначені в графі «Інші виплати» довідки «Про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» № 18 від 06.02.2014 р.
Зобов»язати Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м.Києва нарахувати та виплатити ОСОБА_1 суму заборгованості, що виникла як різниця між належними та такими, що підлягали виплаті, сумами пенсії з 10.09.2008 р. до дати проведення перерахунку.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження, встановленого цим Кодексом.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя