Справа № 188/1023/14-а
Провадження № 2-а/188/37/2014
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 червня 2014 року смт. Петропавлівка
Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області у складі
головуючої судді Ніколаєвої І.К.
при секретарі Карпенко С.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні ву письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Петропавлівської РДА Дніпропетровської області про визнання неправомірною відмову суб'єкта владних повноважень щодо нарахування щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку
ВСТАНОВИВ:
До Петропавлівського районного суду звернулася ОСОБА_1 з позовом до управління праці та соціального захисту населення Петропавлівської РДА Дніпропетровської області про визнання неправомірною відмову суб'єкта владних повноважень щодо нарахування щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
В обґрунтування позову ОСОБА_1 зазначила, що вона ІНФОРМАЦІЯ_1 року народила дитину - ОСОБА_2 і з цього часу знаходиться у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року.
Вважає, що в супереч норми чинного законодавства, а саме ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», яка з 01 січня 2009 року є чинною в попередній редакції, їй відповідачем призначена та виплачується допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 130 грн. щомісячно.
19.05.2014 року ОСОБА_1 звернулась із письмовою заявою до відповідача з проханням провести донарахування (перерахунок) та виплату вищенаведених виплат (допомоги по догляду за дитиною до 3 років), але отримала відповідь, якою їй відмовлено в перерахунку та виплаті допомоги, вказаній у заяві і в зв'язку з цим вона змушена звернутися до суду з даним адміністративним позовом.
Спірні правовідносини, що виникли між позивачкою та відповідачем Управління соціального захисту населення Петропавлівської районної державної адміністрації Дніпропетровської області регламентуються Законами України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» (Закон 2240), «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (Закон 2811) та іншими Законами і нормативними актами, що регулюють порядок та розміри виплат такої допомоги.
Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Згідно ч.І ст.15 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Позивач просить визнати дії відповідача неправомірними щодо відмови здійснити перерахунок та виплаті їй сум допомоги по догляду за дитиною до досягненню нею трирічного віку за період з 11 грудня 2013 року до 11 червня 2014 року. Зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплатити недоплачену державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 11 грудня 2013 року до 11 червня 2014 року включно з урахуванням різниці, яка була виплачена у цей період. Зобов'язати відповідача виплачувати щомісячно, державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років та відшкодувати їй понесені судові витрати.
Представник відповідача в судове засідання надав заяву про розгляд справи у їх відсутність позов не визнав, обґрунтував запереченням.
В запереченні зазначено , що Управління при призначенні державної допомоги по догляду за дитино і досягнення нею трирічного віку керується Законом України «Про державну допомогу сі з дітьми» (із змінами та доповненнями), Законом України «Про внесення змін до де законів України з питань надання державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку», постановою КМУ від 27.12.2001 р. № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», постановою КМУ 15.03.2006 р. № 311 «Деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з діть постановою КМУ від 11.01.2007 р. № 13 «Деякі питання призначення і виплати допої сім'ям з дітьми» та Законами України «Про Державний бюджет України» на відповідний Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (із змінами доповненнями) відповідно до Конституції України ( 254к/96-ВР ) встановлює гарантовані державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
При нарахуванні допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку управління соціального захисту населення Петропавлівської райдержадміністрації керується статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» , допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
Відповідач вказує, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначена вірно.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази, вивчивши обґрунтування сторін, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлено, що сторони знаходяться в публічно-правових відносинах, які врегульовані КАС України.
Позивач має малолітнього доньку ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1, стоїть на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Петропавлівської РДА Дніпропетровської області та отримує виплати соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років.
Управління праці та соціального захисту населення Петропавлівської РДА Дніпропетровської області є структурним підрозділом Міністерства праці та соціальної політики України, керувалось при нарахуванні виплат та формуванні кошторису відповідними постановами КМУ.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення встановлений Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
Тобто, Закон України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов'язані з призначення та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей.
Статтею 5 цього Закону визначено, що всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника).
Таким чином, відповідач у справі - орган владних повноважень, на якого чинним законодавством покладений обов'язок щодо нарахування та виплати допомоги сім'ям з дітьми до досягнення нею трирічного віку.
Частиною 1 ст. 1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" встановлено, що громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Статтею 3 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачені статтею 14 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", при цьому зазначений закон не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги.
Статтею 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Статтею 1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" встановлено, що порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
При цьому, з аналізу цієї норми не вбачається, що Кабінету Міністрів України делеговані функції щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" було внесено зміни до Закону № 2240-III та виключено статті 40-44.
Конституційний Суд України рішенням від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнав неконституційними низку положень Закону № 107-VI, в тому числі й пункт 25 розділу II Закону № 107-VI щодо виключення статей 40- 44 Закону № 2240-III.
Пунктом 2 розділу ІІІ Закону № 107-VI було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.
Таким чином, з часу проголошення Рішення № 10-рп/2008 Конституційним Судом України відновили свою дію вищезазначені положення Закону № 2240-III, а з 1 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону № 2811-ХІІ.
Статтею 46 Закону України від 26 грудня 2008 № 835-VI "Про Державний бюджет України на 2009 рік" та статтею 45 Закону України від 27 квітня 2010 року № 2154-VI "Про Державний бюджет України на 2010 рік" (далі - Закон № 2154-VI) передбачено, що у 2009, 2010 роках допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону № 2240-ІІІ призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затверджений постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року № 1751 саме на виконання Закону № 2811-ХІІ (пункт 1). Новий акт уряду на виконання статті 45 Закону № 2154-VIне приймався.
Розміри і порядок виплати допомоги відповідно до Закону № 2240-III на виконання статті 45 Закону № 2154-VI Кабінетом Міністрів України не визначалися.
Оскільки ані Законом України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", ні Законом України "Про Державний бюджет України на 2012 рік", чи Законом України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" не встановлювалось на 2011 р., 2012 р., 2013 рік інший, ніж у Законі № 2240-III розмір допомоги, суд вважає, безпідставним застосування до позивача положень постанови КМУ № 1751 "Про порядок призначення та виплати державної допомоги сім`ям з дітьми" від 27.12.2001 р.
Аналогічна позиція висловлена Верховним судом України в постанові від 25 грудня 2012 року.
За приписами частини другої статті 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.
Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку , що відповідач повинен був здійснювати виплату державної допомоги позивачу в розмірах, передбачених Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Згідно із Законом України «Про державний бюджет на 2013 рік» прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років з 01 січня 2013 року становить 972 гривні.
Законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору але позивач не скористалася цим порядком, тож для звернення до адміністративного суду суд не може застосувати ч.4 ст.99 КАС України і встановити місячний строк, який повинен обчислюватися з дня, коли позивач дізнався про рішення суб'єкта владних повноважень за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
Відповідно до положень ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку , що заявлені вимоги слід задовольнити частково, визнати неправомірними дії відповідача щодо призначення , нарахування та виплати щомісячної державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку .
Зобов'язавши відповідача здійснити перерахунок та виплатити недоплачену державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 11 грудня 2013 року з урахуванням сум виплачених за цей період.
Підлягає стягненню з управління праці та соціального захисту населення Петропавлівської РДА Дніпропетровської області на користь ОСОБА_1 сплачений нею судовий збір в сумі 73 грн. 08 коп.
Суд також вважає, що не підлягає задоволенню вимога в частині
зобов'язання відповідача в подальшому здійснювати нарахування та виплату до закінчення строку передбаченої законом виплати.
Суд виходить з того, що зазначена вимога не відповідає змісту законодавства тому, що судове рішення має бути наслідком чинного правового регулювання і не може обмежувати волю законодавчого органу в майбутньому змінювати правове регулювання суспільних відносин.
Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Питання про судові витрати слід вирішити на підставі ст. ст. 94-98 КАС України та ч.2 п.3 абз.1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» .
Керуючись ст.ст. 7-14, 18, 19, 94, 143, 122, 143, 158-163, 167 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Петропавлівської РДА Дніпропетровської області про визнання неправомірною відмову суб'єкта владних повноважень щодо нарахування щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії управління праці та соціального захисту населення Петропавлівської РДА Дніпропетровської області по нарахуванню та виплаті ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягненню нею трирічного віку з 11 грудня 2013 року по 11 червня 2014 року.
Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Петропавлівської РДА Дніпропетровської області здійснити перерахунок ОСОБА_1 та виплатити їй недоплачену державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років з 11 грудня 2013року з урахуванням сум виплачених за цей період.
В задоволенні інших вимог відмовити.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Петропавлівської РДА Дніпропетровської області на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 73 грн. 08 коп.
Постанова суду може бути оскаржена до Апеляційного адміністративного суду Дніпропетров ської області через Петропавлівський районний с уд протягом десяти днів з дня її проголошення, а особами, які не були присутні в судовому засіданні, протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя І. К. Ніколаєва