ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ПРО ЗАЛИШЕННЯ ПОЗОВНОЇ ЗАЯВИ БЕЗ РУХУ
16 червня 2014 року Справа № 808/3812/14 м. Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Горобцова Я.В., розглянувши у м. Запоріжжі матеріали адміністративного позову
за заявою ОСОБА_1
до Відділу державної виконавчої служби Вільнянського районного управління юстиції Запорізької області
про визнання дій неправомірними та скасування постанови, -
ВСТАНОВИВ:
13 червня 2014 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_2 до Регіонального відділення фонду державного майна України по Запорізькій області, в якому позивач просить:
- визнати неправомірними дії Солтіс Ірини Володимирівни - заступника начальника відділу Державної виконавчої служби Вільнянського районного управління юстиції Запорізької області щодо винесення постанови від 18.10.2013 у виконавчому провадженні №40166371 про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі 3 879,60 грн., відкритого на підставі виконавчого листа №0818/10877/2012, виданого Орджонікідзевським районним судом м. Запоріжжя 30 липня 2013 року, про стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_5 заборгованості у сумі 38 796,60 грн., у тому числі: суму боргу - 32 500,00 грн.; витрати від інфляції - 4 680,00 грн.; 3,0 % річних - 1 616,00 грн.; витрати по сплаті судового збору в розмірі 387,96 грн.;
- скасувати постанову від 18.10.2013 заступника начальника відділу Державної виконавчої служби Вільнянського районного управління юстиції Солтіс Ірини Володимирівни про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі 8 624,40 грн. за виконавчим провадженням №40166371 від 11.10.2013, відкритого на підставі виконавчого листа №0818/10877/2012, виданого Орджонікідзевським районним судом м. Запоріжжя 04 липня 2013 року, про стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_5 заборгованості у сумі 38 796,60 грн., у тому числі: суму боргу - 32 500,00 грн.; витрати від інфляції - 4 680,00 грн.; 3,0 % річних - 1 616,00 грн.; витрати по сплаті судового збору в розмірі 387,96 грн.
Стаття 107 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачає, що суддя, вирішуючи питання щодо відкриття провадження в адміністративній справі, з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу.
За змістом ч. 1 ст. 105 КАС України адміністративний позов подається до адміністративного суду у формі письмової позовної заяви особисто позивачем або його представником. Позовна заява може бути надіслана до адміністративного суду поштою.
Згідно ч. 2 ст. 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
В розумінні ч. 1 ст. 104 КАС України підставою для відкриття провадження у справі є адміністративний позов - звернення до адміністративного суду про захист прав, свобод і інтересів або на виконання повноважень у публічно-правових відносинах. За змістом ч. 1 ст. 105 КАС України адміністративний позов подається до адміністративного суду у формі письмової позовної заяви. Як вбачається з матеріалів справи, позивачем подана до суду скарга на неправомірні дії заступника начальника відділу державної виконавчої служби Вільнянського районного управління юстиції Запорізької області Солтіс І.В. Відтак, даний документ не є підставою для відкриття провадження, оскільки має назву скарги, а не позовної заяви.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 107 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність.
В силу ч. 2 ст. 50 цього Кодексу позивачем в адміністративній справі можуть бути громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, підприємства, установи, організації (юридичні особи), суб'єкти владних повноважень.
Здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить фізичним особам, які досягли повноліття і не визнані судом недієздатними, а також фізичним особам до досягнення цього віку у спорах з приводу публічно-правових відносин, у яких вони відповідно до законодавства можуть самостійно брати участь (частина друга статті 48 КАС України).
В порушення зазначених вимог позивачем не додано до матеріалів своєї позовної заяви копію паспорту громадянина України, що в свою чергу не дозволяє суду встановити дієздатність особи, яка подала позов, та відповідно перевірити її право на звернення до суду і на доручення ведення своїх справ у судах інших особам (в контексті вищенаведених положень ст. доручення48 та п. 1 ч. 1 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відповідно до пунктів 2, 3 частини 1 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства у позовній заяві зазначаються: ім'я (найменування) позивача, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є; ім'я (найменування) відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі відомі.
На порушення зазначених норм ОСОБА_1 подано скаргу, у якій він зазначений як заявник, а Відділ державної виконавчої служби Вільнянського районного управління юстиції Запорізької області - зацікавлена особа, тоді як відповідно до статті 50 Кодексу адміністративного судочинства України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач. Будь-якого іншого найменування сторін Кодексом адміністративного судочинства України не передбачено.
Згідно ч. 3 ст. 106 КАС України до позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів та третіх осіб, крім випадків подання адміністративного позову суб'єктом владних повноважень. Суб'єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення відповідачу і третім особам копії позовної заяви та доданих до неї документів. До позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
З матеріалів позовної заяви вбачається, що предметом позову є скасування постанови про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі 8 624,40 грн. за виконавчим провадженням №40166371 від 11.10.2013.
Окремі рішення, прийняті суб'єктом владних повноважень, можуть породжувати підстави для змін майнового стану фізичної чи юридичної особи.
Зокрема, реалізація таких рішень може призводити до зменшення або збільшення майна особи. Відповідно оскарження такого рішення спрямоване на захист порушеного права у публічно-правових відносинах з метою збереження належного особі майна.
З матеріалів позовної заяви вбачається, що позивач оскаржує постанову про стягнення з боржника виконавчого збору заступника начальника відділу Державної виконавчої служби Вільнянського районного управління юстиції Солтіс Ірини Володимирівни від 18.10.2013 за виконавчим провадженням №40166371, якою відповідачем звернено стягнення на користь держави виконавчого збору в розмірі 8 624,40 грн.
Таким чином, в межах даних правовідносин звернені до суду вимоги про скасування податкового повідомлення-рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень безпосереднім наслідком мають зміну складу майна позивача, а отже - є майновими.
Згідно пп. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», який набрав чинності з 01.11.2011, за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру ставка судового збору становить 2 відсотки розміру майнових вимог, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 4 розмірів мінімальної заробітної плати.
Відповідно ж до ч. 1 ст. 4 вказаного Закону судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Частиною 3 статті 4 вищевказаного Закону визначено, що під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10 відсотків розміру ставки судового збору. Решта суми судового збору стягується з позивача або відповідача пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимоги.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про Державний бюджет на 2014 рік» розмір мінімальної заробітної плати з 1 січня 2014 року становить 1 218 грн. 00 коп.
Відтак, позивачу необхідно сплатити судовий збір у розмірі 182 грн. 70 коп. за вимоги майнового характеру з урахуванням вказаних вимог та надати суду квитанцію про сплату судового збору.
Крім того, позов містить вимоги немайнового характеру, однак, доказів сплати судового збору за вимоги немайнового характеру позивачем також не надано.
Згідно пп.1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», який набрав чинності з 01.11.2011, за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру ставка судового збору становить 0,06 розміру мінімальної заробітної плати.
Відповідно ж до ч.1 ст. 4 вказаного Закону судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про Державний бюджет на 2014 рік» розмір мінімальної заробітної плати з 1 січня 2014 року становить 1 218 грн. 00 коп.
Відтак, позивачу також необхідно сплатити судовий збір у розмірі 73 грн. 08 коп. за вимоги немайнового характеру з урахуванням вказаних вимог та надати суду квитанцію про сплату судового збору.
За змістом ч. 3 ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, крім випадків подання адміністративного позову суб'єктом владних повноважень.
В порушення зазначених вимог позивачем, який не є суб'єктом владних повноважень, копія постанови від 18.10.2013 про стягнення з боржника виконавчого збору у розмірі 3 879,60 грн. у ВП №40166371, копія довіреності на представника, що приєднуються до позовної заяви подано в одному екземплярі.
Згідно з ч. 4 ст. 106 КАС України, позовна заява підписується позивачем або його представником та відповідно до ч. 5 ст. 106 КАС України, якщо позовна заява подається представником, то у ній зазначаються ім'я представника, його поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є. Одночасно з позовною заявою подається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника.
Згідно із ч. 3 ст. 56 КАС України, представники беруть участь в адміністративному процесі на основі договору або закону.
Відповідно до ч. 7 ст. 56 КАС України, законним представником органу, підприємства, установи, організації в суді є його керівник чи інша особа, уповноважена законом, положенням, статутом.
Частиною 2 ст. 58 КАС України передбачено, зокрема, що повноваження законних представників підтверджуються документами, які стверджують займану ними посаду.
Враховуючи, що позовна заява подана представником позивача за довіреністю ОСОБА_6, то в позовній заяві необхідно зазначити ім'я представника, його поштову адресу, а також номер засобу зв'язку, адресу електронної пошти, якщо такі є.
Такі обставини вказують на невідповідність позовної заяви вимогам процесуального законодавства, а тому, згідно з ст. 108 КАС України, вона підлягає залишенню без руху з наданням позивачу строку для усунення вказаних недоліків.
Відповідно до ст. 108 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
За таких обставин позовна заява підлягає залишенню без руху з наданням строку для усунення недоліків.
Зазначені недоліки позовної заяви повинні бути усунуті шляхом подання до суду уточненого адміністративного позову та копій уточненого адміністративного позову для сторін по справі, з урахуванням зазначених в ухвалі недоліків; копії паспорту громадянина України; доказу про сплату судового збору за вимоги майнового характеру; доказу про сплату судового збору за вимоги немайнового характеру; копій всіх документів, що приєднуються до позовної заяви, відповідно до кількості відповідачів; уточненої позовної заяви із зазначенням в ній ім'я представника, його поштової адреси, а також номеру засобу зв'язку, адреси електронної пошти, якщо такі є з додержанням всіх вимог, встановлених статтею 106 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно з частиною 2 статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України якщо Позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до адміністративного суду.
Керуючись ст.ст.106, 108, 160, 165 КАС України, суддя -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 - залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви в порядку та у спосіб, зазначений в мотивувальній частині цієї ухвали, з урахуванням поштового перебігу, до 07 липня 2014 року
Попередити Позивача про наслідки недотримання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху, передбачені п. 1 ч. 3 ст. 108 КАС України.
Копію ухвали невідкладно надіслати особі, що звернулася із позовною заявою.
Ухвала набирає законної сили відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у порядку та строки, встановлені ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Я.В. Горобцова