Постанова № 39385364, 21.02.2014, Довжанський міський суд Луганської області (до 25.04.2025 - Свердловський міський суд Луганської області)

Дата ухвалення
21.02.2014
Номер справи
427/11088/13-а
Номер документу
39385364
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 427/11088/13-а

Провадження № 2-а/427/68/14

ПОСТАНОВА

21.02.2014 року ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Суддя Свердловського міського суду Луганської області Бабенко С.Ш., розглянувши в порядку скороченого провадження у залі суду міста Свердловська Луганської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Свердловську Луганської області про перерахунок пенсії, -

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому вказав, що відповідачем 01.05.2012р. проведений масовий перерахунок раніше призначених пенсій за наступною формою: П=Зср*Кзп*Кст*1,35, де «П» - пенсія у гривнях, «Зср» - середня заробітна плата в Україні, «Кзп» - коефіцієнт заробітної плати - відношення заробітної плати пенсіонера до середньої зарплати в Україні. Його Кзп дорівнює 2,45287. «Кст» - коефіцієнт стажу пенсіонера, один рік стажу прирівнюється к 1% заробітку. Його Кст дорівнює 0,51083, « 1,35» - коефіцієнт, підвищувальний відсоток заробітку введений з 2008р. Позивач вказує, що масовий перерахунок пенсій відбувається з 2004 року через кожні чотири роки, а саме в 2004, 2008 та 2012 роках. Мета перерахунку являється осучаснення раніше призначених пенсій у зв'язку з відносно високими темпами зростання заробітних плат в кожному наступному році по відношенню до попереднього року. При перерахунку пенсій в 2004р. та 2008р. застосовувалися середні зарплати в Україні за другі роки, що передують рокам перерахунку, тобто середні заробітки за 2002р. та 2006р. відповідно. Перерахунок пенсій з інтервалом в 4 роки та застосування середньої зарплати в Україні за другі роки, що передують рокам перерахунку, для перерахунку пенсій є найбільш оптимальним варіантом для осучаснення раніше призначених пенсій. Позивач також вказує, що в 2012р. застосована середня заробітна плата в Україні за 2007 рік (1197,91 грн.), тобто зарплата за 5-й, попередній рік перерахунку (2012р.). 2007р. виходить за межі чотиригодинного періоду (2008-2012р.р.), в якому вирішується питання осучаснення призначених пенсій. За межами періоду 2008-2012р.р. питання осучаснення раніше призначених пенсій не вирішуються, так як середня зарплата за 2007 рік значно менше середніх зарплат будь-якого року із чотирирічного періоду 2008-2012р.р. Позивач, вважає, що застосування середньої зарплати за 2007 рік (1197,91 грн) є відкритим і нахабним обманом мільйона пенсіонерів, що призвело до зменшення їх пенсій на 40-45% та грубим порушенням ст.22 Конституції України. Позивач, вважає, що перерахунок пенсій в 2012 році необхідно застосовувати середню заробітну плату за 2010р. (1982,24), тобто за другий рік, попередній рік перерахунку (2012р.).

На підставі викладеного позивач просить суд постановити рішення, яким зробити перерахунок його пенсії з застосуванням середньої заробітної плати в Україні за 2010 рік, рівною 1982,24 грн з дати ухвалення рішення суду.

Представник відповідача Некредіна О.О. надала суду письмові заперечення, в яких позов не визнала та зазначила, що ОСОБА_1 призначена пенсія за віком з 30.03.1992р. згідно п.«б» ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення " при наявності загального стажу роботи 38 років 4 місяці 4 дні, у тому числі на роботах за Списком №2 - 11 років 0 місяців 22 дні та на роботах за Списком №1 - 3 роки 10 місяців 25 днів. В подальшому всі державні пенсії поетапно підвищувались згідно відповідних постанов Кабінету Міністрів України з урахуванням встановлених коефіцієнтів поетапного підвищення пенсій. З 01.01.2004р. введено в дію Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Перерахунок пенсії за віком здійснено управлінням Пенсійного фонду України в м.Свердловську Луганської області на підставі документів про вік, стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться в пенсійній справі і відповідають вимогам діючого пенсійного законодавства та додатково наданих документів про стаж та заробітну плату ОСОБА_1 На теперішній час загальний страховий стаж роботи ОСОБА_1 складає 48 років 1 місяць 15 днів, у тому числі на роботах за Списком №2 - 8 років 9 місяців 3 дні та стаж на роботах за Списком №1 - 3 роки 10 місяців 26 днів (стаж зараховано по 08.01.2002 року). Коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35 - 0,68963. З метою забезпечення послідовного впровадження державної соціальної політики щодо підвищення стандартів життя Кабінетом Міністрів України з 01.05.2012р. було внесено зміни в діюче законодавство, а саме: з 01.05.2012р. набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року №327 «Про підвищення рівня соціального захисту населення», пунктом 1 якої встановлено, що пенсії, призначені (перераховані) до 2008 року із застосуванням показників середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2005- 2006 роки відповідно до Законів України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування " і "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб " (особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей) та із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, у тому числі в сільському господарстві, за 2003- 2006 роки відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність ", перераховуються із застосуванням показників відповідно середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік та середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, у тому числі в сільському господарстві, за 2007 рік. До 01.05.2012р. обчислення пенсії позивача провадилось із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2006 рік - 928,81 грн. Коефіцієнт заробітної плати - 2,45287. Заробітна плата для обчислення пенсії - 2278,25 грн (2,45287 х 928,81 грн). Починаючи з 01.05.2012р. - із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2007 рік - 1197,91 грн. Заробітна плата для розрахунку пенсії позивача склала 2928,32 грн (2,45287 х 1197,91 грн). Таким чином, жодних правових підстав для перерахунку пенсії позивача із застосуванням середньої заробітної плати по Україні за 2010 рік, яка складає 1982,63 грн, а не як вказує ОСОБА_1 1982,24 грн, управляння не має. На підставі викладеного представник відповідача просить відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 у зв'язку з необґрунтованістю та незаконністю.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст.6 КАС ЦК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Ухвалою судді Свердловського міського суду Луганської області відповідно до вимог ст.ст.100,107 КАС України відкрите скорочене провадження у справі про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні ПФУ в м. Свердловськ та отримує пенсію за віком з 30.03.1992р. згідно п. «б» ст.13 Закону України «про пенсійне забезпечення» при наявності загального стажу 38 років 4 місяці 4 дні, у тому числі, на роботах за Списком №2 - 11 років 0 місяців 22 дні, та на роботах за Списком №1 - 3 роки 10 місяців 25 днів.

Після введення з 01.01.2004р. в дію Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок пенсії за віком позивачу здійснено Управлінням Пенсійного фонду України в м. Свердловську Луганської області на підставі документів про вік, стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться в пенсійній справі №155802 на ім'я позивача.

На 01.04.2012р. загальний страховий стаж роботи ОСОБА_1 складає 48 років 1 місяць 15 днів, у тому числі, на роботах за Списком №2 - 8 років 9 місяців 3 дні та стаж на роботах за Списком №1 - 3 роки 10 місяців 26 днів (стаж зараховано по 08.01.2002р.). Коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35 - 0,68963. Обчислення пенсії проведено із заробітної плати за період роботи з 01.09.1966 року по 31.08.1971 року (за повні роки) з урахуванням середньої заробітної плати по народному господарств} 928,81 грн. - за 2006 рік. Коефіцієнт заробітної плати - 2,45287. Заробітна плата для обчислення пенсії - 2278,25 грн.

Розмір пенсії станом на 01.04.2012 року складає - 1910,15 грн, де:

1571,15 грн - основний розмір пенсії за віком (2278,25 грн х 0,68963);

217,88 грн - доплата за понаднормативний стаж за 26 років (838,00 грн х 26%);

62,46 грн - підвищення згідно ст.42 Закону (до виконання судових рішень);

58,66 грн - надбавка дітям війни згідно постанови Кабінету Міністрів України №1381 від 28.12.2011р.

Після перерахунку пенсії позивачу на підставі постанови КМУ від 23.04.2012р. №327 «Про підвищення рівня соціального захисту населення» з 01.05.2012р. із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2007 рік - 1197,91 грн, розмір пенсії позивача склав 2365,35 грн. Заробітна плата для розрахунку пенсії склала 2928,32 грн (2,45287 х 1197,91 грн), тоді як заробітна плата для обчислення пенсії до 01.05.2012р. складала 2278,25 грн (2,45287 х 928,91 грн), де 2,45287 - коефіцієнт заробітної плати позивача.

Таким чином, розмір пенсії позивача станом на 01.05.2012р. складає - 2928,2 грн, де:

2026,35 грн - основний розмір пенсії за віком (2928,32 грн х 0,68963);

217,88 грн - доплата за понаднормативний стаж за 26 років (838,00 грн х 26%);

62,46 грн - підвищення згідно ст.42 Закону (до виконання судових рішень);

58,66 грн - надбавка дітям війни згідно постанови Кабінету Міністрів України №1381 від 28.12.2011р.

Судом також встановлено, що позивач з заявою про перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2010 рік - 1982,24 грн в УПФ України в м.Свердловськ не звертався. Відповідно до ст.42 і ст.44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено підстави та порядок перерахунку (підвищення) пенсії, а саме на підставі заяви пенсіонера або на підставі рішення Кабінету Міністрів України.

Відповідно до ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ст.22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані при прийнятті нових законів або внесені змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Скасування конституційних прав і свобод - це їх офіційна (юридична або фактична) ліквідація. Звуження змісту та обсягу прав і свобод є їх обмеженням. У традиційному розумінні діяльності визначальними поняття змісту прав людини є умови і засоби, які становлять можливості людини, необхідні для задоволення потреб її існування та розвитку. Обсяг прав людини - це їх сутнісна властивість, виражена кількісними показниками можливостей людини, які відображені відповідними правами, що не є однорідними і загальними. Загальновизнаним є правило, згідно з яким сутність змісту основного права в жодному разі не може бути порушена.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Статтею 58 зазначеного Закону на Пенсійний фонд покладене керівництво та управління солідарною системою, збір, акумуляція та облік страхових внесків, призначення пенсії та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішення питань, пов'язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснення адміністративного управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені Законом і статутом Пенсійного фонду.

Таким чином, відповідач у справі - орган владних повноважень, на якого чинним законодавством України покладені владні управлінські функції у сфері пенсійного забезпечення.

Частинами 1-3 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що пенсії, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.

Крім індексації пенсії, передбаченої частиною першою цієї статті, у разі якщо величина середньомісячної заробітної плати штатного працівника в Україні за даними спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у галузі статистики за минулий рік зросла, з 1 березня поточного року розмір пенсії підвищується на коефіцієнт, що відповідає не менш як 20 відсоткам темпів зростання середньомісячної заробітної плати штатного працівника в Україні порівняно з попереднім роком, крім випадків, коли підвищення пенсійних виплат за минулий рік перевищило цей коефіцієнт. Якщо коефіцієнт підвищення пенсійних виплат у минулому році був менший, ніж зазначений у цій частині, то збільшення пенсій здійснюється з урахуванням попереднього підвищення.

Розмір та порядок такого підвищення пенсії визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України.

У разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до ст.28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Відповідно ст.43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Для перерахунку пенсій, призначених до набрання чинності цим Законом, враховується заробітна плата (дохід), з якої було раніше обчислено пенсію, за документами, наявними в пенсійній справі, або за вибором пенсіонера - заробітна плата (дохід) за період, передбачений абзацом першим частини першої статті 40 цього Закону. При цьому заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається відповідно до ст.40 ч.2 цього Закону із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2002 рік.

Постановою Кабінету Міністрів України №327 від 23.04.2012р. передбачено, що пенсії, призначені (перераховані) до 2008 року із застосуванням показників середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2005 - 2006 роки відповідно до Законів України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей) та із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, у тому числі в сільському господарстві, за 2003 - 2006 роки відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», перераховуються із застосуванням показників відповідно середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік та середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, у тому числі в сільському господарстві, за 2007 рік.

Згідно п.5.2 Інструкції проведення перерахунку пенсій автоматизованим способом відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №327 «Про підвищені рівня соціального захисту населення» після осучаснення заробітної плати та розрахунку розміру пенсії не зберігаються доплати:

- підвищення у зв'язку зі зростанням середньої заробітної плати штатного працівника порівняно з попереднім роком згідно з ч.2 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (коди 123, 133) станом 01.03.05, 01.03.06, 01.03.07 та 01.03.08. При цьому розміри доплат по цих кодах починаючи з 01.03.09 зберігаються та не переглядаються.

- доплата відповідно до Закону України "Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (код виплати 817, 994),

- зафіксована індексація відповідно до листа Пенсійного фонду України від 20.07.2010 року №12545/02-40 (код виплати 822),

- доплата до старого розміру пенсії з урахуванням ст.42 (код виплати 992),

- доплата (бюджет 2010 рік) (код виплати 818),

- доплата (бюджет 2010) з урахуванням «руху» (код виплати 819),

- зафіксований розмір індексації станом на 01.05.2007р (код виплати 814).

Аналізуючи встановлені обставини справи, приведені норми закону, які врегульовують спірні правовідносини, суд приходить до висновку про відмову у задоволені позовних вимог, оскільки позивачу з 01.05.2012р. збільшено розмір пенсії за віком відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №327, яка складала станом на 01.05.2012р. - 2026,35 грн, в порівнянні з розміром пенсії на 01.04.2012р. - 1571,15 грн, та загальний розмір пенсії позивача з урахуванням доплати за понаднормативний стаж, 20% підвищення розміру заробітної плати та надбавки дітям війни, склав на 01.05.2012р. 2365,35 грн в порівнянні з розміром пенсії на 01.04.2012р. - 1910,15 грн, тобто розмір пенсії позивача збільшився, у зв'язку з чим, дії відповідача є правомірними.

Таким чином, судом не встановлено підстав для перерахунку пенсії позивачу із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2010 рік - 1982,24 грн.

На підставі ст.19 Конституції України, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», керуючись ст.ст.2,11,17, 18,87,94,158-163,167,183-2,186,254-255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

п о с т а н о в и в:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Свердловську Луганської області про перерахунок пенсії відмовити за необґрунтованістю.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її отримання. Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя С.Ш.Бабенко