ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 червня 2014 року (11 год. 20 хв.)Справа № 808/2224/14 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді О.В. Конишевої
за участю секретаря судового засідання Я.М.Муха
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовною заявою: Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя
до: Публічного акціонерного товариства «Український графіт»
про: стягнення витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у розмірі 93 478,42 грн.
ВСТАНОВИВ:
26.03.2014 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Управління пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя до Публічного акціонерного товариства «Український графіт», в якій позивач просить суд стягнути з відповідача заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах у розмірі 93 478,42 грн.
Від представника позивача до судового засідання надійшло клопотання про розгляд справи без його участі, адміністративний позов просить задовольнити в повному обсязі. Позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідачем не відшкодовуються до Пенсійного фонду фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком № 1 в період з грудня 2013 року по лютий 2014 року, призначених його колишнім працівникам ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, а відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, повинні вносити до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього закону.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлявся належним чином. До канцелярії суду надав письмові заперечення, в яких зазначає, що вимоги про стягнення з нього суми відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до Списку № 1 в частині стягнення доплат, в т.ч. за понаднормовий стаж, надбавок та підвищень, включених до розрахунків, не мають жодних правових підстав. Також відповідач зазначає, що позивач по пенсіонерам ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_4, ОСОБА_6, ОСОБА_8, ОСОБА_9 розрахував процент пільгового стажу, що підлягає сплаті ПАТ "Укрграфіт", а відтак, й суму відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, не пропорційно стажу роботи на всіх підприємствах, де працювали ці особи повний робочий день на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1. Крім того, відповідач вважає, що позивач по гр. ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_4 при розрахунку суми відшкодування підприємствами фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій необґрунтовано відніс витрати на виплату та доставку пенсій особам, які до 01.01.1992 працювали на роботах зі шкідливим і важкими умовами праці у відповідача.
Також відповідач зазначає, що позивачем до матеріалів позову не надано документів, які б підтверджували правомірність нарахування зазначених у розрахунках сум; документи, якими б підтверджувався відпрацьований працівником стаж (копії трудових книжок), а також докази понесення фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. На підставі викладеного, просить у задоволенні позову відмовити повністю.
Відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Таким чином, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представників сторін на підставі наявних в справі доказів.
Відповідно до ст. 35 КАС України, у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Згідно з ч. 1 ст.41 КАС України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Керуючись приписами ст. ст. 35, 41 КАС України суд розглянув справу на підставі наявних доказів, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Розглянувши матеріали адміністративного позову, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Державна реєстрація відповідача була проведена 24.12.1992, що підтверджується копією довідки Головного управління статистики у Запорізькій області.
Згідно з п. "а" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" № 1788-ХІІ (далі - Закон № 1788-ХІІ) на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Як встановлено з матеріалів справи, працівникам відповідача ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13 були призначені та виплачуються пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, що підтверджується наявними у матеріалах справи копіями протоколів про призначення пенсій. А саме, з грудня 2013 року по лютий 2014 року включно:
ОСОБА_1 отримує пільгову пенсію за списком № 1, відповідно до розрахунку стажу має необхідний пільговий стаж 4 років 11 місяців 03 днів, з яких пільгового стажу у відповідача - 49,19 %, розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсій цьому пенсіонеру за вказаний період склав 4 436,43 грн., що підтверджується наявними у матеріалах справи копіями розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій;
ОСОБА_2 отримує пільгову пенсію за списком № 1, відповідно до розрахунку стажу має необхідний пільговий стаж 1 років 2 місяців 03 днів, з яких пільгового стажу у відповідача - 11,69 %, розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсій цьому пенсіонеру за вказаний період склав 1 271,85 грн., що підтверджується наявними у матеріалах справи копіями розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій;
ОСОБА_3 отримує пільгову пенсію за списком № 1, відповідно до розрахунку стажу має необхідний пільговий стаж 10 років, з яких пільгового стажу у відповідача - 100 %, розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсій цьому пенсіонеру за вказаний період склав 7 360,65 грн., що підтверджується наявними у матеріалах справи копіями розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій;
ОСОБА_4 отримує пільгову пенсію за списком № 1, відповідно до розрахунку стажу має необхідний пільговий стаж 9 років 10 місяців 27 днів, з яких пільгового стажу у відповідача - 98,56 %, розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсій цьому пенсіонеру за вказаний період склав 9570,12 грн., що підтверджується наявними у матеріалах справи копіями розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій;
ОСОБА_5 отримує пільгову пенсію за списком № 1, відповідно до розрахунку стажу має необхідний пільговий стаж 10 років, з яких пільгового стажу у відповідача - 100 %, розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсій цьому пенсіонеру за вказаний період склав 8 886,63 грн., що підтверджується наявними у матеріалах справи копіями розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій;
ОСОБА_6 отримує пільгову пенсію за списком № 1, відповідно до розрахунку стажу має необхідний пільговий стаж 4 років 9 місяців 23 дні, з яких пільгового стажу у відповідача - 95,39 %, розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсій цьому пенсіонеру за вказаний період склав 3566,67 грн., що підтверджується наявними у матеріалах справи копіями розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій;
ОСОБА_7 отримує пільгову пенсію за списком № 1, відповідно до розрахунку стажу має необхідний пільговий стаж 10 років, з яких пільгового стажу у відповідача - 100 %, розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсій цьому пенсіонеру за вказаний період склав 6 401,40 грн., що підтверджується наявними у матеріалах справи копіями розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій;
ОСОБА_8 отримує пільгову пенсію за списком № 1, відповідно до розрахунку стажу має необхідний пільговий стаж 4 років 1,63 місяців, з яких пільгового стажу у відповідача - 41,36 %, розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсій цьому пенсіонеру за вказаний період склав 5 390,95 грн., що підтверджується наявними у матеріалах справи копіями розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій;
ОСОБА_9 отримує пільгову пенсію за списком № 1, відповідно до розрахунку стажу має необхідний пільговий стаж 3 років 1 місяців 27 днів, з яких пільгового стажу у відповідача - 31,06 %, розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсій цьому пенсіонеру за вказаний період склав 3 653,91 грн., що підтверджується наявними у матеріалах справи копіями розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій;
ОСОБА_10 отримує пільгову пенсію за списком № 1, відповідно до розрахунку стажу має необхідний пільговий стаж 10 років, з яких пільгового стажу у відповідача - 100 %, розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсій цьому пенсіонеру за вказаний період склав 15 146,85 грн., що підтверджується наявними у матеріалах справи копіями розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій;
ОСОБА_11 отримує пільгову пенсію за списком № 1, відповідно до розрахунку стажу має необхідний пільговий стаж 7 років 4 місяців 10 днів, з яких пільгового стажу у відповідача - 73,42 %, розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсій цьому пенсіонеру за вказаний період склав 11 165,19 грн., що підтверджується наявними у матеріалах справи копіями розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій;
ОСОБА_12 отримує пільгову пенсію за списком № 1, відповідно до розрахунку стажу має необхідний пільговий стаж 10 років, з яких пільгового стажу у відповідача - 100 %, розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсій цьому пенсіонеру за вказаний період склав 11 294,70 грн., що підтверджується наявними у матеріалах справи копіями розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій;
ОСОБА_13 отримує пільгову пенсію за списком № 1, відповідно до розрахунку стажу має необхідний пільговий стаж 10 років, з яких пільгового стажу у відповідача - 100 %, розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсій цьому пенсіонеру за вказаний період склав 5 333,07 грн., що підтверджується наявними у матеріалах справи копіями розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій.
Зайнятість вищезазначених пенсіонерів у відповідача на роботах з особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, підтверджується наявними в матеріалах справи копіями довідок відповідача по кожному з цих пенсіонерів.
Відповідно до п. 2 прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Порядок відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах визначений розділом 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за № 64/8663 (далі - Інструкція).
Підпунктом 2.1.1 п. 2.1 Інструкції встановлено, що платниками страхових внесків є підприємства, установи й організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування - фіксований податок, єдиний податок та фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.
Згідно з п. 6.1 Інструкції відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону № 1058-IV в таких розмірах: для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, - фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, у таких розмірах: 100 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2012 році.
Відповідно до п. 6.4 Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону № 1058-IV, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Отримання відповідачем розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій підтверджується наявними у матеріалах справи копіями супровідних листів позивача до розрахунків за грудень 2013 року - лютий 2014 року та копіями рекомендованих повідомлень про вручення поштових відправлень.
Пунктом 6.8 Інструкції передбачено, що підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Пунктом 6.10 Інструкції передбачено, що в разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає повідомлення згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї Інструкції для зазначених підприємств, у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства. Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.
Стосовно доводів відповідача, викладених ним у запереченнях суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідач заперечує проти стягнення на користь позивача сум на відшкодування витрат на підвищення пенсій за понаднормативний стаж, оскільки на його думку, таке відшкодування взагалі не передбачено чинним законодавством України.
З приводу даних доводів суд зазначає, що дане питання регулюється приписами Закону України №1058-IV.
Згідно зі статтею 28 Закону України №1058-IV мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
За кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більше ніж на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.
Починаючи з 01.10.2011 страховий стаж змінено та встановлено, що для чоловіків 35 років, для жінок - 30 років, проте відсоткове відношення збільшення пенсії залишилось незмінним та становить 1%.
Якщо пенсію було призначено до 1 жовтня 2011 року й особі після цієї дати не здійснювали перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу та заробітку, набутого після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, то й з 1 грудня мінімальний розмір її пенсії та доплату за понаднормативний стаж визначено за понад 20 і 25 років страхового стажу для жінок і чоловіків відповідно. А якщо пенсію вже призначено в жовтні-листопаді 2011 року або призначено раніше, але протягом цих двох місяців перераховано зі стажу й заробітку, набутого після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, і якщо її мінімальний розмір і доплату за понаднормативний стаж визначено з урахуванням 30 й 35 років страхового стажу, то й грудневий перерахунок здійснено, виходячи із цих показників.
Згідно наведених вище норм пенсійного законодавства витрати на підвищення пенсій за понаднормативний стаж відносяться до тих витрат, які підлягають відшкодуванню підприємствами, установами та організаціями, незалежно від форми власності.
Відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України №1058-IV підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Тобто, законодавцем був введений поетапний порядок застосування відсоткових відшкодувань, що спочатку становив 20%, а тому стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій в розмірі 100% на час розгляду справи є законним та відповідає нормам чинного законодавства.
Що стосується різниці у розмірах пенсій, встановлених під час призначення та поданих до відшкодування у Розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах, суд зазначає наступне.
У відповідності до ч. 1 ст.42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсії, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.
Крім індексації пенсії, передбаченої частиною першою цієї статті, у разі якщо величина середньомісячної заробітної плати штатного працівника в Україні за даними спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у галузі статистики за минулий рік зросла, з 1 березня поточного року розмір пенсії підвищується на коефіцієнт, що відповідає не менш як 20 відсоткам темпів зростання середньомісячної заробітної плати штатного працівника в Україні порівняно з попереднім роком, крім випадків, коли підвищення пенсійних виплат за минулий рік перевищило цей коефіцієнт.
Окрім того, у відповідності до ч. 4 ст. 42 вищезазначеного закону у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 28 Закону №1058-IV за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія підвищується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.
Отже, оскільки дане підвищення входить до загального розміру пенсії, яку фактично отримує пенсіонер і вона фінансується за рахунок коштів Пенсійного фонду, то відповідно до Інструкції вона підлягає відшкодуванню відповідачем на рахунки Пенсійного фонду України у повному обсязі.Щодо відшкодування пенсій, призначених відповідно до ст. 13 та ст. 100 Закону №1788-ХІІ, особам, які мають відповідний стаж роботи до 01.01.1992, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 100 Закону № 1788-ХІІ, особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах:
а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством;
б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13-14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.
Із змісту ст. 100 Закону № 1788-ХІІ випливає, що право на пенсію відповідно до вказаної статті має особа, яка набула необхідний стаж роботи із шкідливими і важкими умовами праці, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах до 01.01.1992 і після цієї дати не працювала на цих роботах. В свою чергу, особі, яка до і після 01.01.1992 працювала на роботах, передбачених Списками, пенсія призначається відповідно до ст. 13 Закону № 1788-ХІІ.
Суд зазначає, що відшкодуванню не підлягають витрати на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, на підставі статті 100 Закону України №1788-ХІІ лише за умов, якщо пенсіонери працювали на відповідних роботах до 01.01.1992, станом на цю дату набули права на отримання таких пенсій, та не продовжували працювати після 01.01.1992, а відтак розмежування відповідачем періодів до 1992 року та після є безпідставним.
Згідно наведених норм чинного законодавства у відповідача наявний обов'язок по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до п. "а" ст.13 Закону №1788-ХІІ.
Стосовно посилання відповідача на непропорційний розподіл стажу роботи на підприємствах, суд зазначає, що відповідно до п.6.2 Інструкції, витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи з урахуванням вимог абзацу третього підпункту 1 пункту 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному обсязі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових роботах.
Також суд не приймає до уваги доводи відповідача про відсутність документів, якими підтверджується відпрацьований стаж осіб, яким призначено пільгову пенсію, оскільки у матеріалах справи наявні довідки, що уточнюють трудовий стаж пенсіонерів.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що рішення відповідного органу Пенсійного фонду про призначення пільгових пенсій пенсіонерам, зазначеним у позовній заяві, відповідно до Списку №1 у передбачений законом спосіб не скасовані та не визнані нечинними, тому розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій цим особам відповідають приписам Закону України " Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування " та Інструкції.
Таким чином, розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій підтверджується наявність у відповідача зобов'язання з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій у сумі 93 478,42 грн.( 31 143,41 грн. за грудень 2013 року + 31 143,41 грн. за січень 2014 року + 31 191,60грн. = 93 478,42 грн.), яке не було ним виконано.
Зазначені розрахунки складені з дотриманням позивачем всіх необхідних вимог Інструкції. Розмір сум відшкодування фактичних витрат на витрату та доставку пенсій по кожному з вищезазначених пенсіонерів визначено позивачем з дотриманням вимог Закону № 1058-IV та Інструкції.
Вищенаведені, встановлені судом, обставини справи були підтверджені доказами, зібраними під час її розгляду.
Таким чином суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Враховуючи вищезазначене, та керуючись ст.ст. 2, 4, 7 - 12, 14, 86, 158 - 163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов - задовольнити повністю.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Український графіт» (код ЄДРПОУ 00196204) на користь управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя суму боргу з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за віком призначених на пільгових умовах згідно п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в розмірі 93 478 (дев'яносто три тисячі чотириста сімдесят вісім) грн. 42 коп.
Вказану суму боргу перерахувати на рахунок Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя: ЄДРПОУ 20508396, р/р25601301001080, МФО 313957, банк: Запорізьке обласне управління ВАТ «Державний ощадний банк України».
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення її в повному обсязі, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя О.В. Конишева