Справа № 761/17477/13-а
Провадження №2-а/761/15/2014
П О С Т А Н О В А
іменем України
11 червня 2014 року Шевченківський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді: Гайдук С.В.
при секретарі: Ляпкало Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві справу за адміністративним позовом Державного територіально-галузевого об'єднання «Південно-Західна залізниця» до Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради Київської області про визнання протиправними дій та бездіяльності, відшкодування витрат на перевезення пасажирів пільгових категорій,
В С Т А Н О В И В:
у липні 2013 року позивач Державне територіально-галузеве об'єднання «Південно-Західна залізниця» звернувся до Шевченківського районного суду м. Києва з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради Київської області про визнання протиправними дій та відшкодування витрат на перевезення пасажирів пільгових категорій.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що ДТГО «Південно-Західна залізниця» в особі відокремленого підрозділу Київської дирекції залізничних перевезень, згідно діючого законодавства України щодо пільг, компенсацій і гарантій протягом 2012 року надавались послуги по пільговому перевезенню окремих категорій громадян у приміському сполученні зі станції м. Ірпінь. На виконання нормативних актів щодо пільгового перевезення пасажирів залізничним транспортом загального користування між сторонами було укладено Договір на пільгове перевезення пасажирів залізничним транспортом загального користування та про відшкодування витрат за надані послуги № ПЗ/ДН-1-125025/НЮ від 03.01.2012р. На виконання умов договору залізницею було надано послуги по перевезенню пільгових категорій громадян на загальну суму 313986,47 грн. Відповідачем проводились відшкодування збитків від здійснення перевезень не в повному обсязі і було перераховано на рахунок залізниці лише 119400 грн. Сума непогашеної заборгованості відповідача за перевезення пільгових категорій громадян станом на 31 грудня 2012р. становить 194586,47 грн. Пунктами 2, 3, 5-8 «Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 р. №256, передбачено, що фінансування видатків місцевих бюджетів за державними програмами соціального захисту населення проводиться за рахунок субвенцій, передбачених державним бюджетом на відповідний рік, у межах обсягів, затверджених у обласних та районних бюджетах на зазначені цілі. Згідно п.п. 3, 5-8 вказаного Порядку головним розпорядником коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь та інших, самостійних структурних підрозділів місцевих адміністрацій, виконавчих рад, до компетенції яких належить питання праці та соціального захисту населення. Залізниця здійснює всі дії щодо виконання договірних зобов'язань з надання послуг по перевезенню пільгових категорій громадян та обліку цих пасажирів. Відповідач зобов'язання до договору не виконує, не проводив реєстрації додаткових зобов'язань та щомісячно не надсилав уточненої інформації про фактично нараховані у поточному місяці суми до фінансового органу міської ради, а отже в цій частині не виконує вимоги Постанови Кабінету міністрів України від 04.03.2002р. № 256, чим порушує право ДТГО «Південно-західної залізниці» на отримання компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян залізницею в повному розмірі. Внаслідок невиконання умов зазначеного договору порушується законне право залізниці як суб'єкта господарювання, внаслідок чого суб'єкт господарювання не отримує гарантовану державою та передбачену законом компенсацію понесених збитків при виконанні державної програми соціального захисту населення. Збитковість приміських перевезень може потягнути за собою скорочення залізницею кількості приміських поїздів, закриття залізничних станцій та зупиночних платформ, що спричинить незручності для великої кількості громадян. Просив суд визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради Київської області в частині невиконання вимог пункту 6 «Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.02 р. №256, а саме, не реєстрації за період з 01.07.12 р. по 31.12.12 р. додаткових зобов'язань за фактично надані послуги пільгового проїзду залізницею окремим категоріям громадян по м.Ірпінь за цей же період та не надсилання інформації про додаткові зобов'язання щомісяця до 18 числа фінансовому органу Ірпінської міської ради; визнати протиправними дії відповідача в частині неповної сплати витрат на перевезення пасажирів у приміських поїздах за період з 01.07.2012 р. по 31.12.2012 року та стягнути з відповідача на користь ДТГО «Південно-Західна залізниця» 194586,47 грн. витрат, які понесла залізниця при перевезенні пільгових пасажирів.
В судовому засіданні представник позивача ДТГО «Південно-західна залізниця» підтримав заявлені вимоги, просив позов задовольнити з підстав зазначених у ньому.
Представник відповідача Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради Київської області позовні вимоги у судовому засіданні 27.01.2014р. не визнав, вважає їх незаконним та необґрунтованим. У письмових запереченнях зазначив, що після щомісячного отримання облікових форм, актів звірки та розрахунків за пільгове перевезення окремих категорій громадян залізничним транспортом протягом 2012 року управлінням надсилались Київській дирекції залізничних перевезень листи, якими неодноразово повідомляли, що відповідно до Договору відшкодування за пільговий проїзд окремих категорій громадян проводиться в межах бюджетних призначень на 2012р. в сумі 300 000 грн. реєстрація фінансових зобов'язань здійснюється виключно в межах помісячного розпису в сумі 25000грн. на місяць та фінансується по мірі надходження субвенції з державного бюджету. Сума відшкодування в розмірі 194586,47 грн. виходить за межі суми Договору, кошторису, а відповідно до ч.5 ст. 51 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та провадять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисом. Вважають, що управління повністю виконало умови Договору на 2012р. та перерахувало на рахунок позивача кошти за пільгове перевезення окремих категорій громадян за рахунок субвенцій з державного бюджету. Просив у позові відмовити.
В подальшому представник відповідача в судове засідання не з'явився, а тому суд у відповідності до вимог ст. 128 КАС України, вважає за можливе провести розгляд справи у їх відсутності.
Суд, вислухавши пояснення представника ДТГО «Південно-західна залізниця», представника відповідача, дослідивши матеріали справи, вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до ст. 4 КАС України правосуддя в адміністративних справах здійснюється адміністративними судами.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як вбачається із матеріалів справи, ДТГО «Південно-Західна залізниця» в особі відокремленого підрозділу Київської дирекції залізничних перевезень, згідно діючого законодавства України щодо пільг, компенсацій і гарантій протягом 2012 року надавались послуги по пільговому перевезенню окремих категорій громадян у приміському сполученні зі станції м.Ірпінь.
Так, 03.01.2012 року між ДТГО «Південно-Західна залізниця» та Виконавчим комітетом Ірпінської міської ради було укладено договір за № ПЗ/ДН-1-125025/НЮ про розрахунки за надані послуги по перевезенню пільгових категорій громадян (а.с.51-53).
Відповідно до пункту 3 ч. 1 ст. 17 КАС компетенція адміністративних судів поширюється на спори, які виникають з приводу укладання та виконання адміністративних договорів.
Адміністративним договором у розумінні п. 14 ст. 3 КАС є дво- або багатостороння угода, зміст якої складають права та обов'язки сторін, що випливають із владних управлінських функцій суб'єкта владних повноважень, який є однією із сторін угоди.
Виходячи зі змісту ч. 2 ст. 4 КАС, спори, що підпадають під юрисдикцію адміністративних судів, мають публічно-правовий характер.
Таким чином, публічно-правовий спір, який виник з приводу укладання та виконання договору, зміст якого складають права та обов'язки сторін щодо реалізації владних управлінських функцій суб'єкта владних повноважень, який є однією із сторін, підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
З огляду на викладене, договір № ПЗ/ДН-1-125025/НЮ від 03.01.2012 року, з виконання якого виник даний спір, є адміністративним, виходячи з такого.
Пільгове перевезення пасажирів залізничним транспортом передбачено, зокрема, Законами України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні», «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».
У свою чергу ч. 5 ст. 9 Закону України «Про залізничний транспорт» встановлено, що для захисту інтересів окремих категорій громадян на пасажирських перевезеннях, у тому числі приміських, можуть передбачатися пільгові тарифи. Збитки залізничного транспорту загального користування від їх використання відшкодовуються залізницям за рахунок державного або місцевих бюджетів залежно від того, яким органом прийнято рішення щодо введення відповідних пільг.
Згідно з п.п. б) п. 4 ч. 1 ст. 89 Бюджетного кодексу України до видатків, що здійснюються з районних бюджетів та бюджетів міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення та враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів, належать видатки на соціальний захист та соціальне забезпечення, в т. ч. компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян.
Статтею 102 Бюджетного кодексу України передбачено, що видатки місцевих бюджетів, передбачені у підпункті "б" п. 4 ч.1 ст. 89 цього Кодексу, проводяться за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення державних програм соціального захисту у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" передбачена субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян.
Пунктами 2, 3, 5-8 «Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 р. №256, передбачено, що фінансування видатків місцевих бюджетів за державними програмами соціального захисту населення проводиться за рахунок субвенцій, передбачених державним бюджетом на відповідний рік, в межах обсягів, затверджених у обласних та районних бюджетах на призначені цілі. Згідно п.п. 3. 5-8 вказаного Порядку головним розпорядником коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь та інших, самостійних структурних підрозділів місцевих адміністрацій, виконавчих рад, до компетенції яких належить питання праці та соціального захисту населення.
Договором є домовленість двох або більше сторін, на підставі якої виникають зобов'язальні правовідносини відповідної правової природи. Права та обов'язки сторін, обумовлені договором, складають його зміст і повинні дотримуватись сторонами.
Вимогами п.3.1 Договору передбачено, що для проїзду залізничним транспортом, пільгові категорії громадян регіону купуватимуть квитки на умовах, передбачених відповідними законодавчими актами України.
Згідно п. 3.2 договору, замовник здійснює розрахунок з постачальником послуг (перевізником) на підставі отриманих від нього щомісячних облікових форм, розрахунків щодо надання послуг на підставі акта звірки розрахунків за надані послуги, підписаного сторонами з січня 2012р., та акту здачі -приймання робіт (надання послуг) в межах бюджетних призначень на 2012р.
Управління, як головний розпорядник коштів, передбачених на компенсаційні виплати, після надходження їх на власні рахунки у п'ятиденний строк перераховують зазначені кошти на рахунок залізниці ( п. 3.8 Договору).
Вказані умови договору узгоджуються з п.п. 7-11 Порядку розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2009 року №1359.
Відповідачем, в свою, чергу проводились часткові розрахунки за надані послуги по перевезенню пільгових категорій громадян, що підтверджується розрахунком витрат за перевезеннями пільгових категорій громадян по м. Ірпінь в період з 01.07.2012р. по 31.12.2012р. (а.с.50) та актами звіряння розрахунків по субвенціям за надані послуги перевезення пільгових категорій громадян(а.с.10-49).
З січня 2012 року до 31 грудня 2012р. залізницею надано послуги по перевезенню пільгових категорій громадян зі станції м. Ірпінь на суму 313986.47 грн. Загальна сума відшкодованих коштів за надані в 2012 році послуги по перевезенню пільгових категорій громадян зі ст. Ірпінь становить 119400,00 грн (а.с.50).
Згідно акту звірки розрахунків станом на 01.01.2013 року заборгованість УСЗН Ірпінської міської ради Київської області перед ДТГО «Південно-Західна залізниця» за перевезення пільгових категорій громадян зі станції м. Ірпінь станом на 01.01.2013р. становить 194586,47 грн.
Пунктом 2.3. Договору визначено, що замовник зобов'язується: проводити відшкодування згідно законодавства України «Про Державний бюджет на 2012 рік» за рахунок коштів державного бюджету за пільговий проїзд окремих громадян згідно наданих розрахунків в межах бюджетних призначень на 2012р. в сумі 300000 грн.
Внаслідок невиконання умов зазначеного договору порушуються права ДТГО «Південно-Західна залізниця» як суб'єкта господарювання, внаслідок чого останній не отримує гарантовану державою та передбачену законом компенсацію понесених збитків при виконанні державної програми соціального захисту населення.
Відповідно до норм Типового положення про управління праці та соціального захисту населення районної, районної у м. Києві та Севастополі державної адміністрації, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2007 р. № 790, основними завданнями управління є забезпечення у межах своїх повноважень додержання законодавства про соціальний захист та соціальне обслуговування населення, у тому числі громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; розроблення та організація виконання комплексних програм поліпшення соціального обслуговування інвалідів, пенсіонерів, одиноких непрацездатних громадян похилого віку та всебічне сприяння в отриманні ними соціального обслуговування та соціальних послуг за місцем проживання; виконання функцій головного розпорядника коштів місцевого бюджету на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенції з державного бюджету.
Відповідно до п. 3 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою КМ України №256 від 4 березня 2002 року головним розпорядником коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення.
Згідно з п.5 даного Порядку головні розпорядники коштів місцевих бюджетів щомісяця готують інформацію про фактично нараховані суми та акти звіряння розрахунків за надані послуги з підприємствами -надавачами відповідних послуг.
Також відповідно до п.6 Порядку, у разі виникнення додаткових зобов'язань головні розпорядники коштів місцевих бюджетів надсилають щомісяця до 18 числа фінансовим органам райдержадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення) уточнену інформацію про фактично нараховані у поточному місяці суми. Зазначені фінансові органи готують уточнені реєстри нарахованих у поточному місяці сум та подають їх до 20 числа Міністерству фінансів АРК, фінансовим органам обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, управлінням Державної казначейської служби Автономної Республіки Крим, областях, міст Києві та Севастополі.
Із матеріалів справи вбачається, що у зв'язку із виникненням зобов'язань відповідач не надсилав щомісяця до 18 числа фінансовим органам райдержадміністрації уточнену інформацію про фактично нараховані у поточному місяці суми та щодо необхідності компенсування пільг, наданих залізницею відповідним категоріям громадян, фінансовим органам, які складають уточнені реєстри. Отже, відповідачем не було виконано вимоги п.6 Порядку, не зареєстровані додаткові зобов'язання, чим порушено права позивача.
Неналежне виконання відповідачем своїх зобов'язань за договором щодо вжиття усіх належних заходів при розподілі суми субвенції з державного бюджету з метою отримання в достатніх обсягах коштів на компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян не є підставою для невиконання зобов'язань перед позивачем щодо компенсації йому відповідних збитків.
Суд не приймає до уваги твердження відповідача щодо невиконання позивачем Порядку розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, щодо ненадання управлінню поіменних списків осіб, які скористались правом пільгового проїзду залізничним транспортом, оскільки умовами договору не передбачено зобов'язання перевізника здійснювати поіменний облік громадян пільгових категорій.
Таким чином, оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст. 158-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради Київської області в частині невиконання вимог пункту 6 «Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 року № 256, щодо не реєстрації за період з 01.07.12 р. по 31.12.12р. зобов'язань, за фактично надані послуги пільгового проїзду залізницею окремих категорій громадян по м. Ірпінь та не надіслання інформації про зобов'язання щомісяця до 18 числа до фінансового органу Ірпінської міської ради.
Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради Київської області в частині неповної сплати витрат на перевезення пасажирів залізницею, які користуються пільгами з оплати проїзду у приміських поїздах за період з 01.07.12 р. по 31.12.12р.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради Київської області на користь Державного територіально-галузевого об'єднання «Південно-Західна залізниця» витрати на перевезення пільгових пасажирів у приміських поїздах за період з 01.07.12 р. по 31.12.12р в розмірі 194586 ( двісті шістдесят п'ять тисяч чотириста шістдесят п'ять) грн. 47 коп. та судовий збір в розмірі 2328,41 грн., а всього 196914 ( сто дев'яносто шість тисяч дев'ятсот чотирнадцять) грн. 88 коп.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд м. Києва шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
СУДДЯ: