ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
27 травня 2014 року (13 год. 45 хв.) Справа № 808/2176/14 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Прудивуса О.В.,
за участю секретаря судового засідання Лисяк Н.В.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовною заявою: Василівського районного центру зайнятості
до: ОСОБА_1
про: стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю.
25.03.2014 до суду надійшов адміністративний позов, у якому Василівський районний центр зайнятості (далі - позивач) просить стягнути на його корить з ОСОБА_1 (далі - відповідач) 544,00 грн. допомоги по безробіттю, виплаченої з коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття.
Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що відповідач перебуваючи на обліку у позивача, як безробітний не повідомив його про те, що фактично є зайнятою особою, тобто виконує роботу для приватного підприємства «Славутич - Тара» за договором цивільно-правового характеру.
Ухвалою судді Запорізького окружного адміністративного суду від 14 квітня 2014 року було відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до судового розгляду.
27.05.2014 судом отримано заяву представника позивача про розгляд справи без його участі та підтримку позовних вимог.
Представник відповідача, належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду, у судове засідання двічі не прибув, не повідомив суд про причини неприбуття, а також не надіслав суду будь-яких заяв та заперечень проти позову.
У судове засідання 27.05.2014 особи, які беруть участь у справі, не прибули.
За таких обставин суд дійшов висновку щодо можливості розгляду справи за відсутності осіб, які беруть участь у справі, за наявними у справі матеріалами.
Враховуючи неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, суд на підставі ч. 1 ст. 41 КАС України не здійснював фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Суд, розглянувши матеріали і з'ясувавши обставини адміністративної справи та дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності,
ВСТАНОВИВ:
04.01.2013 відповідачем позивачу подано Заяву про надання відповідачу статусу безробітного (а.с. 27).
11.01.2013 відповідачем подано Заяву про призначення йому допомоги по безробіттю (а.с. 25).
Позивачем до позову додано Витяг із наказів про прийняті рішення по особі відповідача (а.с. 17).
Так, Наказом позивача від 10.01.2013 № НТ130110 відповідачу надано статус безробітного. Наказом позивача від 11.01.2013 № НТ130111 відповідачу призначено допомогу по безробіттю.
Позивачем проведено розслідування страхового випадку та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
За наслідками вказаного розслідування позивачем складено Акт № 12 від 07.10.2013 (а.с. 13, далі - Акт).
З Акту вбачається, що в ході розслідування встановлено факт отримання відповідачем доходу в період його перебування на обліку в якості безробітної особи, що призвело до зайво виплаченої суми допомоги по безробіттю. В акті зазначено, що позивачем отримано лист (№ 392 від 25.09.2013) від ПП «Славутич-Тара», у якому підтверджується інформація щодо перебування відповідача у трудових відносинах з ПП «Славутич-Тара» з 01.02.2013 по 28.02.2013 по договору цивільно-правового характеру. Копія зазначеного листа міститься у матеріалах справи (а.с. 16).
Факт перебування відповідача у трудових відносинах із ПП «Славутич-Тара» з 01.02.2013 по 28.02.2013 підтверджується Цивільно-правовим договором про надання послуг № 11 від 01.02.2013 (а.с. 14, далі - договір).
Відповідно до п. 1.1 договору ПП «Славутич-Тара» доручає, а відповідач бере на себе зобов'язання за завданням ПП «Славутич-Тара» надати ряд послуг в строк з 01.02.2013 до 28.02.2013, а ПП «Славутич-Тара» приймає на себе зобов'язання оплатити відповідачу зазначені послуги.
Також позивачем суду надано копію Акту виконаних робіт від 28.02.2013 (а.с. 15), яким підтверджується, що відповідач надав, а ПП «Славутич-Тара» прийняв певний перелік послуг в строк з 01.02.2013 до 28.02.2013, вартість виконаних робіт склала 428,59 грн.
01.10.2013 позивачем було видано наказ №НТ131001 про припинення реєстрації відповідача як безробітного, у зв'язку з поданням ним відповідної заяви.
11.12.2013 на підставі Акту розслідування позивачем видано Наказ № 70 «Про відшкодування коштів».
Відповідачу було направлено копію Наказу № 70 «Про відшкодування коштів» та Лист від 12.12.2013 № 1656/05-07 (а.с. 29), яким позивач повідомив про необхідність відшкодувати кошти, виплачені відповідачу, як допомога по безробіттю у сумі 544,00 грн. Позивач пропонує відповідачу перерахувати зазначені кошти протягом 15 календарних днів від дня отримання листа.
14.12.2013 відповідачем отримано копію Наказу № 70 «Про відшкодування коштів» та Лист від 12.12.2013 № 1656/05-07, що підтверджується копією Рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 28).
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про зайнятість населення» безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Відповідно до п. 2 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Судом встановлено, що відповідача було зареєстровано в установленому порядку, як безробітного у позивача, а тому він зобов'язаний своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати йому забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до п. 20 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженогопостановою Кабінет Міністрів України №219 від 14.02.2007 громадяни зареєстровані як такі шукають роботу та безробітні, знімаються з обліку з дня працевлаштування (самостійно або за направленням центру зайнятості), в тому числі на сезонні роботи, державної реєстрації фізичної особи підприємця, укладення договору цивільно-правового характеру, предметом якого є діяльність, спрямована на виконання власними силами робіт, надання послуг тощо. При цьому в картці робиться запис про прийняття на роботу, зазначаються дата і номер наказу, дата видачі та номер реєстраційного свідоцтва, дата укладення договору цивільно-правового характеру.
Відповідно п.п. 5.5 п. 5 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України 20.11.2000 №307 виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі працевлаштування безробітного, зайняття підприємницькою або іншою діяльністю пов'язаною з одержання доходу безпосередньо від цієї діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами (з дня працевлаштування, державної реєстрації як суб'єкта підприємницької діяльності або іншої діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами).
Судом встановлено, що відповідач не повідомив позивача про те, що з 01.02.2013 по 28.02.2013 він працював за цивільно-правовою угодою з ПП «Славутич-Тара».
Отже, відповідач безпідставно, шляхом надання недостовірних даних, отримав право одержувати допомогу по безробіттю, що призвело до незаконної виплати отриманих ним коштів.
Відповідно до п. 6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України 13.02.2009 №60/62, Постановою управління Пенсійного фонду України від 13.02.2009 №7-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.03.2009 за №232/16248 у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до п. 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати йому забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно з п. 7 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформлюється наказом, який відповідно до п. 9 Порядку може бути оскаржено в центрі зайнятості вищого рівня або в судовому порядку. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти.
Пунктом 8 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним визначено, що у разі відмови особи чи роботодавця повернути кошти, а також у разі неповернення їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.
Судом встановлено, що на підставі акту розслідування страхових випадків позивачем було прийнято наказ про повернення незаконно отриманої відповідачем допомоги по безробіттю в сумі 544,00 грн., у зв'язку з чим було направлено на адресу відповідача Лист від 12.12.2013 про повернення незаконно отриманих коштів, як допомоги по безробіттю за період з 01.02.2013 по 28.02.2013 у сумі 544,00 грн.
Розмір суми допомоги по безробіттю, яку належить відшкодувати відповідачу підтверджується Додатком до ПК про прийняті рішення щодо нарахувань та платежі (а.с. 18-21).
Відповідно до частин 1, 6 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.
Відповідач на пропозицію суду не надав суду заперечень проти позову, та жодних доказів на спростування тверджень позивача.
Таким чином, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню у повному обсязі.
Враховуючи вищезазначене та керуючись ст.ст. 2, 4, 7 - 12, 14, 86, 158 - 163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Задовольнити адміністративний позов Василівського районного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю.
Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, АДРЕСА_1) 544,00 грн. (п'ятсот сорок чотири гривні) допомоги по безробіттю, виплаченої з коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття на рахунок 37176300901044, одержувач - Василівський районний центр зайнятості, ОКПО 20523970, Банк одержувача - ГУДКСУ в Запорізькій області, МФО 813015.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя (підпис) О.В. Прудивус
Суддя О.В. Прудивус
27.05.2014 постанова не набрала законної сили.