Постанова № 39376283, 05.02.2014, Шевченківський районний суд міста Полтави (до 25.04.2025 - Октябрський районний суд м. Полтави)

Дата ухвалення
05.02.2014
Номер справи
554/5804/13-а
Номер документу
39376283
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 554/5804/13-а

Справа №2-а/554/89/2014

ПОСТАНОВА

Іменем України

Дата документу 05.02.2014

05 лютого 2014 року.

Октябрський районний суд м.Полтави в складі:

Головуючої судді Сороки К.М.

При секретарі Ігнатенко СЮ.

За участю адвоката ОСОБА_1

Представника відповідача Кінаш О.М.

Представника третьої особи Бардакової Я.М. Розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Полтаві адміністративний позов ОСОБА_4 до управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Октябрської районної в м.Полтаві Ради третіх осіб Департамент праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації та Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області про визнання дій управління праці щодо відмови в призначенні державної соціальної допомоги ,як малозабезпеченій сім"ї - незаконними та зобов'язання вчинити певні дії, -

Встановив:

Позивачка ОСОБА_4 звернулася до суду з позовом до управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Октябрської районної в м.Полтаві Ради в якому зазначила, що в березні 2009 року , вона, позивачка, звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Октябрської районної у м. Полтаві ради по питанню призначення державних допомог.

їй було відмовлено в перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку і допомоги на дітей одинокої матері і призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в зв'язку з тим, що вона не подавала відомості про розмір чистого доходу сім'ї за період з 01.08.2008 по 31.09.2009 року. При цьому не було враховано, що вона мала статус підприємця і сплачувала фіксований податок.

29 серпня 2012 року позивачка звернулась з заявою до Управління праці та соціального захисту населення Октябрської районної у м. Полтаві ради про перерахування та виплату їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку і допомоги на дітей одинокої матері та призначити та виплатити їй державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям, а також направити на її адресу разом з відповіддю рішення комісії управління з питань призначення допомог та компенсацій від 19.03.2009р., що дає змогу оскаржити дані рішення.

Управління праці та соціального захисту населення Октябрської районної у м. Полтаві ради надало позивачці відповідь ( лист від 26.09.2012р. № Н-01-04/116-01-06/2 ) який я отримала 13.11.2012р. та в якому їй роз'яснено з посиланням на лист від 18.12.2007р. № 626/5ЇЇ5-07, що їй відмовлено 19.03.2009р. в зв'язку з непредставлениям в місячний термін довідки про чистий дохід від заняття підприємницькою діяльністю та направили Рішення від 19.03.2009р.

Вважаю, що при відмові в призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям були порушені її конституційні права, а рішення комісії управління з питань призначення допомоги прийняте 19.03.2009р. є незаконним та не направленим в передбачений законом строк.

Відповідно до п. 5.4. Методики обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги затвердженої Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики України, Державного комітету молодіжної політики, спорту і туризму від 15 листопада 2001 р. N 486/202/524/455/3370 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 7 лютого 2002 р. за N 112/6400, доходи від підприємницької діяльності та іншої незалежної професійної діяльності, у тому числі доходи адвокатів, приватних нотаріусів та від заняття літературною, художньою, музичною, артистичною та іншою творчою діяльністю, - доходи осіб, які займаються зазначеною діяльністю, визначаються на підставі даних державних податкових адміністрацій. Доходи осіб, які сплачують фіксований податок, визначаються на підставі прибуткового податку і розраховуються за шкалою ставок прогресивного оподаткування.

Відповідач посилається на лист Міністерства праці та соціальної політики України від 18.12.2007р. № 626/5/75-07 в якому зазначається, що ДПІ у 2007 році змінено порядок звітності підприємців, які сплачують фіксований податок, до внесення відповідних змін до Методики необхідно доходи осіб, які сплачують фіксований податок, визначати на підставі даних ДПА як середньомісячну величину чистого доходу, отриманого платником податків за попередні 2 квартали. Тобто, виходячи з листа Міністерства праці та соціальної політики України від 18.12.2007р. № 626/5/75-07 доходи осіб визначаються на підставі даних ДПА.

Як свідчить лист Відповідача від 31.03.2009р. № Н-01-04/122-01-06/2 ДПІ у м. Полтаві надала інформацію про розмір валового доходу позивачки за 9 місяців 2008 року та 2008 рік.

Тобто, всі нормативні акти посилаються на вихідні дані, що надасть ДПА (в свою чергу відповідач не заперечує, що ДПІ У м. Полтаві інформацію надавало ). Таким чином, всі необхідні документи для призначення допомоги у відповідача були.

Отже, Управління праці та соціального захисту населення Октябрської районної у м. Полтаві ради безпідставно відмовило їй, позивачці, в призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

Відповідно до ст. 4 ЗУ «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», Рішення про призначення державної соціальної допомоги чи про відмову в її наданні приймається органом праці та соціального захисту населення протягом десяти календарних днів і наступного після його прийняття дня надсилається уповноваженому представнику малозабезпеченої сім'ї. Рішення про відмову в наданні державної соціальної допомоги має бути вмотивованим і містити роз'яснення порядку його оскарження.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАСУ, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Вимоги ст. 4 ЗУ «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» в частині направлення рішення про відмову в наданні соціальної допомоги не були дотримані, скільки рішення позивачка стримала ( на свою вимогу ) з листом віл 26.09.2012р. № Н-01-04/116-01-06/2 лише 13.11.2012р., що не дало змоги його оскаржити відразу після винесення.

З огляду на вищезазначене , позивачка просила, визнати незаконними дії Управління праці та соціального захисту населення Октябрської районної у м. Полтаві ради щодо відмови ОСОБА_4 в призначенні державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім'ї відповідно до ЗУ «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям».

Зобов»язати Управління праці та соціального захисту населення Октябрської районної у м. Полтаві ради призначити ОСОБА_4 державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям в розмірі передбаченим ЗУ «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям».

Розглянути заяву про поновлення пропущеного строку та задовольнити її.

В вересні 2013 року позивачка уточнила свої вимоги та просила визнати незаконними дії управління праці та соціального захисту населення Октябрської районної в м.Полтаві Ради щодо відмови їй в призначенні державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім»ї злютого 2009 року по червень 2009 року включно та зобов»язати відповідача призначити їй державну допомогу за вказаний період.

В судовому засіданні представник позивачки адвокат ОСОБА_1 позов підтримала .

Представник відповідача Кінаш О.М. з позовом не погодилася та просила відмовити в його задоволенні, посилаючись на те, що позивачка не надала відповідних документів для призначення їй допомог.

Представники третіх осіб - департаменту праці, та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації та центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області до суду не з»явилися,будучи повідомленими про дату та час слухання справи в суді, надали суду письмові заперечення.

Суд вважає, що в справі достатньо доказів про прав ата взаємовідносини сторін. Тому можливо розглянути позов без участі цих третіх осіб.

Суд, заслухавши сторони, що з»явилися, вивчивши надані суду докази, прийшов до висновку , про відмову в задоволенні позову.

Судом встановлено, що в управлінні праці на даний час на обліку перебуває ОСОБА_4 та отримує допомогу на дітей одиноким матерям (на дітей: ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, - з 01.08.2004 р., та ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_2, - з 01.02.09 р.), отримувала допомогу до догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 01.03.06 р. по ІНФОРМАЦІЯ_3 (на ОСОБА_6, 2004р.н.), з 20.03.09 р. по ІНФОРМАЦІЯ_2 (на ОСОБА_7, 2009 р.н.), допомогу малозабезпеченим сім'ям отримувала з 01.03.05 р. по 31.08.05 р., з 01.09.05 р. по 28.02.06 р., 01.03.06 р. по 31.08.06 р, з 01.09.06 р. по 28.02.07 р., з 01.03.07 р. по 31.08.07 р., з 01.01.11р. р. по 31.03.12 р., з 01.04.12 р. по 30.09.12 р., з 01.12.12 р. по 31.05.13 р.

20.02.2009 р. гр. ОСОБА_4 звернулась до управління з заявою *про призначення їй державних допомог, в тому числі допомоги на дітей одинокої матері з урахуванням доходів сім'ї, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям (підвищені розміри допомог). До заяви додатково подається декларація про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги (за період з 01.08.08 р. по 31.01.09 р.).

Згідно Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї. Малозабезпечена сім'я - сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї. Середньомісячний сукупний доход сім'ї -обчислений у середньому за місяць доход усіх членів сім'ї з усіх джерел надходжень протягом шести місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги.

Державна соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи.

Рішення про призначення державної соціальної допомоги чи про відмову в її наданні приймається місцевою державною адміністрацією протягом -десяти календарних днів і наступного після його прийняття дня надсилається уповноваженому представнику малозабезпеченої сім'ї.

Гр. ОСОБА_4 являлась приватним підприємцем з 03.08.2007 р. (свідоцтвом НОМЕР_1). Згідно довідки ДПІ від 20.08.09 р. вже приватним підприємцем не являється.

Для суб'єктів підприємницької діяльності - фізичних осіб застосовуються три способи оподаткування доходів, одержуваних ними від здійснення підприємницької діяльності, кожен з яких регулюється відповідними нормативно-правовими актами і має різний порядок оподаткування таких доходів, ведення обліку доходів та витрат і порядок подання звітності.

Приватні підприємці за спрощеною системою оподаткування сплачують єдиний або фіксований податок (за вибором підприємця та за іншими умовами).

Валовий дохід - це уся сума доходу фірми (підприємця), чистий дохід - це валовий дохід (грошова виручка) без суми повних витрат, тобто це прибуток фірми (підприємця).

Чистий дохід приватного підприємця визначається як різниця між валовим доходом (виручкою у грошевій і натуральній формах) і:

- документально підтвердженими витратами, пов'язаними з одержаним доходом (у разі якщо ФОП понесені затрати підтверджує документально);

- витратами, розрахованими за нормами, (у разі якщо ФОП понесені затрати документально не підтверджує) (їх визначають за встановленими Декретом № 13-92 нормами).

Отже, витрати мають бути документально підтвердженими, тобто суб»єкт підприємницької діяльності повинен мати всі первинні документи, визначені чинним законодавством для того чи іншого виду діяльності (наприклад, чеки, платіжні доручення, прибутково-видаткові накладні, акти виконаних робіт (наданих послуг) тощо).

Якщо ці витрати не можуть бути підтверджені документально, вони враховуються податковими органами під час проведення остаточних розрахунків за нормами у відсотках до валового доходу, наведеними у додатку 6 до Інструкції № 12.

Для забезпечення правильного визначення оподатковуваного доходу фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності зобов'язані вести облік доходів і видатків безпосередньо пов'язаних з їх одержанням, та подавати до податкового органу у визначеному порядку податкові декларації.

ОСОБА_4 оскаржує рішення засідання комісії по призначенню від 19.03.2009 року про відмову в призначенні допомоги, згідно п. 8 Порядку призначення та виплату державної соціальної допомоги та листа-роз'яснення Міністерства праці та соціальної політики України за № 626/5/75-07 від 18.12.07 р., у зв'язку з недонесенням в місячний термін довідки про розмір чистого доходу від зайняття від підприємницькою діяльності необхідної для призначення державної соціальної допомоги, що призначається урахуванням доходів сім'ї за останні шість місяців перед зверненням.

ОСОБА_4 до заяви про призначення допомоги додала неповний пакет документів, а саме була відсутня інформація про розмір доходу з ДПІ від зайняття підприємницькою діяльністю.

Згідно існуючого законодавства заявнику дається місячний термін для донесення документів необхідних для призначення та розрахунку державної допомоги.

У листі-роз'ясненні Міністерства праці та соціальної політики України Департаменту державного соціального захисту населення за № 626/5/75-07 від 18.12.07року зазначено, що Департаментом було розглянуто запит щодо включення в дохід сім»І доходів підприємців, які сплачують фіксований податок. Оскільки Державною податковою інспекцією у 2007 році змінено порядок звітності підприємців, які сплачують фіксований податок, Методика обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги потребує внесення змін в частині врахування доходів таких осіб. До внесення відповідних змін до Методики рекомендовано за необхідне доходи осіб, які сплачують фіксований податок, визначати на підставі даних державних податкових адміністрацій середньомісячну величину чистого доходу, отриманого платником податку за попередні два квартали.

Управлінням додатково був направлений запит до ДПІ з проханням надати довідку на ОСОБА_4 про розмір чистового доходу.

На запит управління від 20.02.09 р. ДПІ у м. Полтава надала інформацію про розмір валового доходу ОСОБА_4 від ведення підприємницької діяльності за 9 місяців 2008 р. та за 2008 р., а не розмір чистого доходу, що необхідно для призначення допомоги.

У зв'язку з відсутністю відомостей про розмір чистого доходу за вищезазначений період, управління не мало можливості обрахувати середньомісячний сукупний дохід сім'ї та вірно визначити розмір допомоги на дітей одинокої матері у підвищеному розмірі (з урахуванням доходу сім'ї), державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

Рішення про відмову було направлено позивачу поштою на адресу: АДРЕСА_1.

Отже, позивачці було відомо про рішення комісії ще у березні 2009 року, а до суду звернулась з оскарженням лише 13.05.2013 р.

Також на адресу позивача направлялись листи № Н01-04/122-01-06/2 від 31.03.09 р., № Н-01-04-/116-01-06/2 від 26.09.12 р. на її особисті звернення з роз'ясненням причин непризнания підвищених державних допомог.

Строк позовної давності порушено, поважних підстав для його поновлення немає.

Ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що зостановлюється ухвала.

Таким чином суд вважає, що в задоволенні позову позивачці необхідно відмовити по суті позовних вимог в зв»язку з ненаданням відповідного пакету документів до управління.

Керуючись ст.6,9-12, 70,71.158-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_4 до управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Октябрської районної в м.Полтаві Ради про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити за безпідставністю позовних вимог.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її проголошення до Харківського апеляційного адміністративного суду через Октябрський районний суд м.Полтави.

СуддяК.М. Сорока