ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 червня 2014 року справа № 823/1412/14
м. Черкаси
10 год. 55 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гараня С.М.,
при секретарі судового засідання - Рахліній В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до відкритого акціонерного товариства «Левченківське» про стягнення штрафу,
ВСТАНОВИВ:
19.05.2014р. до Черкаського окружного адміністративного суду з позовною заявою звернувся Центральний територіальний департамент Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, в якій просить суд стягнути з ВАТ «Левченківське» на користь державного бюджету штраф у розмірі 85000,00грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено те, що постановою від 27.11.2013р. № 3255-ЦД-4-Е на відповідача був накладений штраф в розмірі 85000,00грн. за вчинене правопорушення на ринку цінних паперів, який останній у встановлений термін та в добровільному порядку не сплатив, що стало підставою для стягнення штрафу в судовому порядку.
Позивач в судове засідання представника свого не направив, проте надіслав на адресу суду клопотання, в якому позов підтримав в повному обсязі та просив розгляд справи здійснювати без участі представника департаменту.
Відповідач у судове засідання не з'явився, свого представника не направив, причини повторної неявки суду не повідомив. В підтвердження того, що відповідач належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, в матеріалах справи містяться супровідні листи, з яких вбачається, що відповідачеві направлялися ухвали про відкриття провадження у справі та призначення судового засідання на 03.06.2014р. та про відкладення розгляду справи на 17.06.2014р. (а.с.15,20).
Відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
За таких обставин, суд вирішив провести розгляд справи за відсутності сторін на підставі наявних матеріалів справи.
Частиною 1 ст. 41 КАС України передбачено, що у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Відкрите акціонерне товариство «Левченківське» є суб'єктом господарювання - юридичною особою, ідентифікаційний код 00856971.
Спеціальним законом, який визначає правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні, є Закон України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» від 30.10.1996р. № 448/96-ВР (надалі - Закон № 448/96-ВР).
Відповідно до статті 1 Закону № 448/96-ВР державне регулювання ринку цінних паперів - здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.
Частиною 1 статті 5 Закону № 448/96-ВР передбачено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Згідно частин 1-4 статті 6 Закону № 448/96-ВР Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку складається з Комісії як колегіального органу та центрального апарату. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку може утворювати територіальні органи у випадках, передбачених у положенні про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.
Відповідно до пункту 14 статті 8 Закону № 448/96-ВР Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Учасниками ринку цінних паперів згідно ст. 1 Закону № 448/96-ВР є емітенти, інвестори та особи, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів.
Згідно частини 1 статті 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» від 23.02.2006р. №3480-IV (надалі - Закон №3480-IV) регулярна інформація про емітента - річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка розкривається на фондовому ринку, в тому числі шляхом подання до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Відповідно до частини 4 вказаної статті річна інформація про емітента є відкритою і в обсязі, встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, підлягає оприлюдненню емітентом не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, шляхом: - розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів; - опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку; - розміщення на власному веб-сайті.
Судом встановлено, що 07.08.2013р. уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку відносно ВАТ «Левченківське» прийнято розпорядження № 1657-ЦД-4-Е, яким останнього зобов'язано у термін до 16.09.2013р. усунути порушення законодавства про цінні папери, що полягає у неподанні ВАТ «Левченківське» регулярної річної інформації за 2011р. до територіального органу Комісії, за місцезнаходженням емітента, в електронній та паперовій формах (а.с.22).
В подальшому, в зв'язку з невиконанням вимог вищевказаного розпорядження, 13.11.2013р. відносно ВАТ «Левченківське» складено акт № 3321-ЦД-4-Е про правопорушення на ринку цінних паперів, в якому вказано на наявність ознак порушення вимог ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та п. 1 глави 7 розділу V «Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів», затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19.12.2006р. № 1591 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.02.2007 за № 97/13364, а саме: неподання ВАТ «Левченківське» регулярної річної інформації за 2011р. до територіального органу Комісії за місцезнаходженням емітента в електронній та паперовій формах (а.с.9).
14.11.2013р. уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку прийнято постанову про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів відносно ВАТ «Левченківське» (а.с.8). У відповідності до вказаної постанови, розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів призначено на 27.11.2013р. о 10год. 08хв., за адресою: 03680, м. Київ, вул. Горького, 51, кімната 807.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 11 Закону № 448/96-ВР Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за: неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Таким чином, оскільки до визначеної дати ВАТ «Левченківське» пояснення та заперечення подані не були, а також, в зв'язку з неявкою представника відповідача 27.11.2013р. о 10год. 08хв. на розгляд справи, цього ж дня уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку була прийнята постанова № 3255-ЦД-4-Е про накладення на відповідача штрафної (фінансової) санкції у розмірі 5000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 85000,00грн. за невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1657-ЦД-4-Е від 07.08.2013р. Вказана постанова надіслана відповідачу 02.12.2013р. рекомендованим листом з повідомленням про вручення (а.с.10).
Розділом XVIII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.11.2007р. № 2272, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.02.2008р. за № 120/14811, передбачено, що штраф має бути сплачений юридичною особою не пізніше як через 15 днів з дати отримання ним постанови. У разі несплати штрафу у визначений строк, штраф стягується в судовому порядку. Аналогічна правова позиція визначена ст. 11 Закону № 448/96-ВР.
При дослідженні матеріалів справи, судом було встановлено, що ВАТ «Левченківське» у встановлені законом строки заборгованість в розмірі 85000,00грн. не сплатило, а постанову № 3255-ЦД-4-Е від 27.11.2013р. про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів не оскаржувало.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи є обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити.
Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 22.05.2014р. позивачу відстрочено сплату судового збору до винесення рішення у даній справі, а тому, враховуючи обґрунтованість позовних вимог та норми ч. 4 ст. 94 КАС України, суд дійшов висновку, що відсутні підстави для стягнення судових витрат із сторін.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 41, 86, 122, 128, 159, 160, 161, 162, 163 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з відкритого акціонерного товариства «Левченківське» (ідентифікаційний код - 00856971) до Державного бюджету України, перерахувавши на рахунок, відкритий в управлінні Державного казначейства за балансовим рахунком 3111 «Надходження до загального фонду державного бюджету» по коду бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції» символ звітності 106, штраф за правопорушення на ринку цінних паперів в розмірі 85000 (вісімдесят п'ять тисяч) грн.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку, передбаченому ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.М. Гарань
Повний текст постанови виготовлений 23.06.2014 року