Постанова № 39371373, 20.06.2014, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.06.2014
Номер справи
821/1897/14
Номер документу
39371373
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 червня 2014 р.м. ХерсонСправа № 821/1897/14

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Циганій С.І.,

при секретарі: Івлева В.О.,

за участю представника позивача - Чмир Г.І., представника відповідача - Мазур Л.Д., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом виконавчого комітету Цюрупинської міської ради до Херсонського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, третя сторона, що не заявляє самостійних вимог - Цюрупинська міська рада про визнання протиправним та скасування п.2 рішення адміністративної колегії Херсонського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 28.04.2014р. №27-р/к в частині визначення терміну для виконання Рішення №95/2-рш від 30.09.2013р.,

встановив:

Виконавчий комітет Цюрупинської міської ради звернувся (далі-позивач, Виконком ЦМР) до Херсонського окружного адміністративного суду з позовом до Херсонського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (далі - відповідач), у якому просить визнати протиправним та скасувати п.2 рішення адміністративної колегії Херсонського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 28.04.2014р. №27-р/к (надалі - Рішення Адмінколегії №27-р/к) в частині визначення терміну для виконання, а саме «у строк до 01 червня 2014р.».

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що рішенням адміністративної колегії Херсонського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 28.04.2014р. №27-р/к «Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції» пунктом 1 визнано діяння Виконавчого комітету Цюрупинської міської ради (ідентифікаційний код 37929985), які полягають у невиконанні рішення адміністративної колегії Херсонського обласного територіального відділення від 30.09.2013р. №95/2-рш у справі №94/2-13 порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом 4 статті 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді невиконання рішення органу Антимонопольного комітету України. Пунктом 2 вирішено зобов'язати Виконавчий комітет Цюрупинської міської ради у строк до 01.06.2014р. виконати пункт 2 рішення адміністративної колегії Херсонського обласного територіального відділення №95/2-рш. Зазначеним п.2 рішення адміністративної колегії Херсонського обласного територіального відділення №95/2-рш від 30.09.2013р. постановлено зобов'язати виконавчий комітет Цюрупинської міської ради до 01.03.2014р. скасувати рішення від 17.07.2012р. №155 «Про визначення виконавця послуги з вивезення твердих побутових відходів з приватного сектору м.Цюрупинська» в частині визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів. Виконавчий комітет Цюрупинської міської ради листами, що були направлені до Херсонського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, вих. №2065/2-14 від 14.10.2013р., вих. №435/2-14-1 від 14.03.2014р. повідомлялось те, що позивач не заперечує, з приводу того, що рішення від 17.07.2012р. №155 «Про визначення виконавця послуги з вивезення твердих побутових відходів з приватного сектору м.Цюрупинська» носить тимчасовий характер та не заперечує щодо його скасування та обов'язково його скасує. Звертався з проханням продовжити термін визначений для скасування зазначеного рішення мотивуючи, те тим що в м.Цюрупинську на сьогоднішній день, склалась дуже складна ситуація з вивезенням та утилізацією твердих побутових відходів, так з метою недопущення екологічної катастрофи в м.Цюрупинську та в Цюрупинському районі в цілому, щодо вивезення твердих побутових відходів, та те, що позивач є заручником обставин, які склались в м.Цюрупинську щодо проведення конкурсу з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів. Позивач вважає, що відповідач перевищив свої повноваження встановлюючи для скасування рішення №155 від 17.07.2012р. «Про визначення виконавця послуги з вивезення твердих побутових відходів з приватного сектору м. Цюрупинська» термін до 01.06.2014р.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.

У судовому засіданні представник третьої особи підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні просив відмовити в задоволенні позову в повному обсязі та надав суду письмові заперечення.

Перевіривши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що рішенням Адміністративної колегії Херсонського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 30.09.2013р. №95/2-рш, яким дії Виконкому ЦМР визнано порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом 3 статті 50, абзацом 7 частини 2 статті 15 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді антиконкурентних дій органу місцевого самоврядування, що полягають у наданні окремому суб'єкту господарювання переваг, які ставлять його у привілейоване становище стосовно конкурентів.

Пунктом 2 Рішення Адмінколегії №95/2-рш Виконком ЦМР зобов'язано до 01.03.2014р. скасувати рішення від 17.07.2012р. №155 «Про визначення виконавця послуги з вивезення твердих побутових відходів з приватного сектору м.Цюрупинська» в частині визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів» (надалі - Рішення №155). Копія Рішення Адмінколегії №95/2-рш із супровідним листом від 07.10.2013р. №1105-33-2 в установленому законом порядку вручена Виконкому ЦМР 09.10.2013р., що підтверджується рекомендованим повідомленням Херсонської дирекції Українського державного підприємства поштового зв'язку «Укрпошта» про вручення поштового відправлення за №7302201201448. У супровідному листі до копії Рішення Адмінколегії №95/2-рш було зазначено про необхідність повідомлення територіального відділення про виконання рішення адміністративної колегії шляхом надіслання копій документів, що підтверджують виконання рішення. У цьому листі також було запропоновано протягом п'яти днів з дня отримання копії рішення повідомити територіальне відділення про наміри Виконкому Цюрупинської міської ради щодо виправлення ситуації, яка існує на час прийняття рішення у справі на ринку послуг з вивезення побутових відходів у місті Цюрупинську в частині визначення виконавця таких послуг через проведення відповідної конкурсної процедури.

Відповідно до частини 1 статті 60 Закону України «Про захист економічної конкуренції» - заявник, відповідач, третя особа мають право оскаржити рішення Антимонопольного комітету України повністю або частково до господарського суду у двомісячний строк з дня одержання рішення. У встановлений законодавством двомісячний строк Рішення Адмінколегії №95/2-рш до господарського суду не оскаржено.

За період з 09.10.2013р. по 01.03.2014р. від Виконкому Цюрупинської міської ради надійшов лист від 14.10.2013р. №2065/2-14, в якому зазначено, що рішення виконкому носить тимчасовий характер та буде скасовано в частині визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів. При цьому, зазначена інформація не містила конкретних термінів виконання рішення. В подальшому, іншої інформації, яка б свідчила про виконання Рішення Адмінколегії №95/2-рш або будь-які наміри органу місцевого самоврядування щодо його виконання, до відділення не надано.

На вимогу відділення від 03.03.2014р. №5-2-345 надати матеріали, які б свідчили про виконання Виконкомом ЦМР Рішення Адмінколегії №95/2-рш, Виконкомом ЦМР надано лист від 14.03.2014р. №435/2-14-1, в якому знову зазначено, що рішення від 17.07.2012р. №155 носить тимчасовий характер. З урахуванням цього факту виконком просить продовжити термін проведення конкурсу з визначення виконавця послуг з вивезення твердих побутових відходів.

За результатами розгляду справи №13/2-14 прийнято Рішення Адмінколегії від 28.04.2014р. №27-р/к, пунктом 1 якого визнано діяння Виконавчого комітету Цюрупинської міської ради, які полягають у невиконанні рішення адміністративної колегії Херсонського обласного територіального відділення від 30.09.2013р. №95/2-рш у справі №94/2-13, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом 4 статті 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді невиконання рішення органу Антимонопольного комітету України. Пунктом 2 цього рішення зобов'язано Виконавчий комітет Цюрупинської міської ради у строк до 01.06.2014р. виконати пункт 2 рішення адміністративної колегії Херсонського обласного територіального відділення №95/2-рш. На теперішній час Рішення Адмінколегії від 28.04.2014р. №27-р/к Виконавчим комітетом Цюрупинської міської ради не виконано. Як наслідок, протягом тривалого часу послугу з вивезення твердих побутових відходів надає ТОВ «Чисте місто», визначене органом місцевого законодавства не на конкурсних засадах.

Згідно, статті 4 Закону України «Про захист економічної конкуренції», згідно якої органи влади, органи місцевого самоврядування, органи адміністративно-господарського управління та контролю зобов'язані сприяти Антимонопольному комітету України у здійсненні його повноважень у сфері підтримки й захисту економічної конкуренції, обмеження монополізму та контролю за додержанням законодавства про захист економічної конкуренції.

Відповідно до статті 35-1 Закону України «Про відходи» збирання та перевезення побутових відходів у межах певної території здійснюються юридичною особою, яка уповноважена на це органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах, спеціально обладнаними для цього транспортними засобами.

Пунктом 55 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що до виключної компетенції міських (селищних) рад віднесено визначення на конкурсних засадах юридичних осіб, які здійснюють у межах певної території збирання та перевезення побутових відходів спеціально обладнаними для цього транспортними засобами.

Відповідно до пункту 4 Правил надання послуг з вивезення побутових відходів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.12.2008р. №1070, виконавець послуг з вивезення побутових відходів визначається на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Порядок проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України «Питання надання послуг з вивезення побутових відходів» від 16.11.2011р. №1173 (надалі - Порядок). У пункті 1 Порядку зазначено, що: «Цей Порядок визначає процедуру підготовки та проведення конкурсу з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів на певній території населеного пункту» (надалі - Конкурс).

Відповідно до пункту 3 Порядку, учасниками Конкурсу можуть бути суб'єкти господарювання, установчими документами яких передбачено провадження діяльності у сфері поводження з побутовими відходами, а також, які можуть забезпечити виконання обов'язків, визначених у частині другій статті 21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги». При цьому, будь-яких інших обмежень щодо участі у такому конкурсі вказаний Порядок не містить, а, отже, Конкурс є відкритим для всіх претендентів.

Відповідно до пункту 28 Порядку, переможцем конкурсу визначається його учасник, що відповідає кваліфікаційним вимогам, може забезпечити надання послуг відповідної якості і конкурсна пропозиція якого визнана найкращою за результатами оцінки.

Пунктом 30 Порядку передбачено, що у випадку, коли у Конкурсі взяв участь тільки один учасник і його пропозиція не була відхилена, з ним укладається договір на надання послуг на строк, що не перевищує 12 місяців.

Отже, враховуючи чинність низки нормативно-правових актів, які прямо вказують на обов'язок проводити конкурс з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів, орган місцевого самоврядування зобов'язаний був провести відповідну конкурсну процедуру. Як наслідок, це позбавляє право певних осіб, які мали намір взяти участь у такому Конкурсі, змагатися за право здійснення відповідної господарської діяльності на ринку надання послуги із вивезення побутових відходів.

Згідно з частиною третьою статті 15 Закону України «Про захист економічної конкуренції» вчинення антиконкурентних дій органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю забороняється.

Відповідно до статті 59 Закону України «Про захист економічної конкуренції» підставами для зміни, скасування чи визнання недійсними рішень органів Антимонопольного комітету України є неповне з'ясування обставин, які мають значення для справи; не доведення обставин, які мають значення для справи і які визнано встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні, обставинам справи; порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права. Порушення або неправильне застосування норм процесуального права може бути підставою для зміни, скасування чи визнання недійсним рішення тільки за умови, якщо це порушення призвело до прийняття неправильного рішення.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги Виконавчого комітету Цюрупинської міської ради, не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.8, 9, 12, 19, 71, 158-163, 167 КАС України, суд -

постановив:

Позов виконавчого комітету Цюрупинської міської ради залишити без задоволення.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 23 червня 2014 р.

Суддя Циганій С.І.

кат. 5.3